Ziaristul bulgar Bobi Tsankov a fost asasinat la Sofia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:57 Actualitate | Internaţional


Un controversat jurnalist bulgar, despre care se afirma ca avea legaturi cu mafia locala, a fost impuscat mortal, marti, in centrul Sofiei, transmite Novinite.com. Cei doi bodyguarzi care il insoteau au fost raniti.

Bobi Tsankov, in varsta de 30 de ani, a fost impuscat de doi atacatori. Informatia a fost confirmata de procurorul-sef al Sofiei, Nikolay Kokinov.

Realizatorul radio si TV si cei doi agenti de paza au fost impuscati in apropierea catedralei Sf. Nedelya. Ziaristul a murit, in timp ce bodyguarzii au fost raniti, fiind transportati de urgenta la spital.

Bobi Tsankov era cunoscut drept un ziarist controversat. Potrivit presei bulgare, Tsankov urma sa faca dezvaluiri despre mafia bulgara. Unele informatii sugereaza ca el era un apropiat ai unor lideri ai crimei organizate din Bulgaria.

De-a lungul timpului, impotriva sa au avut loc mai multe tentative de asasinat. El a fost arestat in februiarie 2006, fiind acuzat ca a inselat mai multe persoane.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1960 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Ziaristii sa ia aminte! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:00)

    Stefan [anonim]

    As vrea sa vad acum pe cei care mai continua sa spuna ca furtul telefonului ziaristei Andreea Pana de catre Presedintele Traian Basescu este un lucru antisocial si periculos! Iata ce se intampla in alte tari cu ziaristii!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:17)

      altul [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Mai Stefane, mai... "furtul telefonului" dupa cum tu spui, este suficient sa fie furt pentru a fi antisocial si periculos. Ca sunt alte lucruri si mai periculoase? Da, si este cu atât mai grav, dar asta nu inseamna ca un "furt" coincide cu un act de caritate ...
      P.S. Afirm "furt" pentru a utiliza propriile tale cuvinte.
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:36)

    nekro [anonim]

    Nu imi vine sa cred ce citesc in comentariul lui Stefan.....
    • +1 (1 vot)    
      Stii tu ce e aia o mafie adevarata? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:06)

      Ivan Petar Leviciaroff [anonim] i-a raspuns lui nekro

      Ce anume nu îti vine sa crezi?Are dreptate Stefan,Bulgaria e de mult timp cunoscuta pentru uciderile---pâna astazi neelucidate---de ziaristi,oameni de afaceri mai mult sau mai putin dubiosi,politicieni si în general pentru acea mafie adevarata care submineaza statul bulgar.Mafie care îsi merita numele,nu asa ca la voi în România(în care traiesc eu,bulgar, si de unde nu mai plec înapoi în Bulgaria niciodata!),unde la cea mai mica gainarie a vreunui cocalar de Ferentari se invoca imediat "mafia"!Multi români habar nu au ce înseamna o mafie adevarata,nu ar fi rau sa se duca putin sa traiasca în Bulgaria(sau Sicilia!) sa vada(dar sa nu simta pe pielea proprie!) ce e aia o mafie!În Bulgaria au fost deja ucisi multi nevinovati în rafuieli mafiote,doar din simplu motiv ca se aflau în locul nepotrivit la momentul nepotrivit!Iar politia noastra de doi bani,care în cel mai bun caz e incompetenta sau intimidata,iar în cel mai rau caz corupta si în cârdasie tocmai cu acea mafie,e ca si inexistenta sau e parte a problemei.Asa ca ce anume nu întelegi în postarea lui Stefan?
      • 0 (0 voturi)    
        ALOOOO! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:49)

        nekro [anonim] i-a raspuns lui Ivan Petar Leviciaroff

        Ivan, n-ai inteles ce vroiam sa spun. Hai sa iti explic: stiu ca Bulgaria e un stat putred si corupt. Stiu ca oamenii sunt asasinati fara nici o jena. Si nu ma prea intereseaza, e tara voastra, va priveste. Ceea ce m-a socat a fost faptul ca Stefan facea o comparatie intre perechile "ziarist asasinat - mafia bulgareasca" si "ziarist cu telefon furat - Traian Basescu". Adica il compara pe BASESCU cu MAFIA BULGAREASCA si incerca sa ne spuna "vedeti, totusi Basescu nu e asa rau ca mafia bulgareasca, asa ca nu va mai plangeti atat!!!". Acum ai inteles ce m-a socat? Recapitulez: Sa scuzi actul de furt al presedintelui Romaniei prin faptul ca mafia bulgareasca a asasinat un jurnalist si sa duci acel furt in derizoriu prin comparatia cu un asasinat!!
        • 0 (0 voturi)    
          Na bine! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 18:33)

          Ivan Petar Leviciaroff [anonim] i-a raspuns lui nekro

          Na bine bai "nekro",daca asta ai vrut sa spui atunci dobro,te înteleg!O mica remarca gospodin"nekro" ,("nekro" înseamna "mort" ,nu-i asa?):România a ajuns si tara mea,sunt casatorit cu o unguroaica din România,nu stiu daca esti în stare sa pricepi asta.Daca mi-ai fi citit postarea cu mai multa atentie ai fi vazut ca scrisesem ca traiesc în România si ca nu mai vreau sa ma mai întorc vreodata în Bulgaria.Razbirash?În ceea ce îi priveste pe politicienii români pot sa-ti spun un lucru: asa cum sunt ei ,se afla la o departare imensa fata de cei din Bulgaria(în sensul bun al cuvântului),un Basescu nu va aparea asa de curând în Bulgaria,iar daca ar aparea foarte probabil ca ar fi asasinat,dupa "bunurile" obiceiuri din Bulgaria.Do vijdane gospodin "mortul",sper ca nu te superi pentru ce ti-am scris!
          • 0 (0 voturi)    
            Aha! (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:23)

            nekro [anonim] i-a raspuns lui Ivan Petar Leviciaroff

            Uite, numai cand citesc a doua oara primul tau mesaj vad ca te-ai mutat in Romania si ti-o declari patrie adoptiva....graba strica treaba. Scuze! Din mesajul meu initial se intelege ca as contesta faptul ca un bulgar poate deveni roman prin alegere proprie si nu numai prin nastere...Nici prin gand nu mi-a trecut asa ceva....In rest: te cred ca politicienii bulgari sunt clasati sub cei romani, din mai multe puncte de vedere (integritate, competenta, si cine mai stie ce). Privitor la Basescu: nu l-am votat; nu il suport; privirea lui nu imi inspira incredere; actele lui ocazional grobiane sunt o rusine pentru toata tara. Acum imi asum alegerea facuta de electorat si sper sa mergem inainte. Privitor la porecla mea: trec de la una la alta, in functie de ce film am vazut recent (http://www.imdb.com/title/tt0453384/). Ivan, te salut si un an nou fericit.
            • 0 (0 voturi)    
              LA MULTI ANI! (Joi, 7 ianuarie 2010, 17:20)

              Ivan Petar Leviciaroff [anonim] i-a raspuns lui nekro

              Za mnogo godini!Sau mai pe româneste "LA MULTI ANI! si tie si sa ai parte de tot ce doresti!
    • +1 (1 vot)    
      Stefan glumeste ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:51)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui nekro

      ... dar, mai serios vorbind, asta e diferentza intre RO si BG. Este si comentariul lui Patapievici in celebrul inteviu (cel cu caseta despre Geoana) in care explica faptul ca mogulii fac rau societatii dar nu pot fi considerati gangseri intrucat nu ordona asasinarea persoanelor care-i deranjeaza.
  • -1 (1 vot)    
    A fost furt calificat (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:58)

    dadraga [anonim]

    da dragutza ...asa e! dpv juridic a fost furt calificat!!! si pt ca tot il venerezi pe base du te si citeste codul penal...daca si intelegi ce scrie acolo e bine...