Obama: Am fost inzestrat cu talentul de a rosti discursuri memorabile

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2009, 19:12 Actualitate | Internaţional


Barack Obama
Foto: Captura Youtube.com
Presedintele Barack Obama crede ca "a fost inzestrat cu un talent" si anume acela de a rosti un discurs memorabil, informeaza FoxNews. Potrivit unor insemnari facute de liderul majoritatii democrate din Senat, Harry Reid, Obama a marturisit ca are abilitatea de a oferi discursuri relevante.

In cartea sa de memorii, intitulata "The Good Fight", Reid afirma ca a fost impresionat de un discurs pe care senatorul Obama l-a tinut in urma cu cativa ani in legatura cu politicile militare ale lui George W. Bush.

"Discursul a fost fenomenal, Barack, i-am spus. Si n-am sa uit niciodata raspunsul lui. Fara nici cea mai mica urma de laudarosenie sau trufie, ci cu umilinta profunda, a spus incet: Am un talent, Harry", scrie democratul in cartea sa de memorii.
 
Reid afirma ca a ezitat sa citeze declaratia lui Obama, de teama ca oamenii ar putea sa spuna ca presedintele e laudaros.

In cartea sa, Reid mai afirma ca a vorbit cu Obama in 2006 despre o posibila candidatura la prezidentiale, iar senatorul de Illinois a pus sub semnul intrebarii capacitatea sa de a castiga. "Daca vrei sa fii presedinte, poti sa fii presedinte acum", i-a spus Reid lui Obama, care a raspuns: "Nu stiu, Harry. Nu prea cred asta".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1359 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 28 aprilie 2009, 18:21)

    dede [anonim]

    Incet, incet, in stil masonic, se pune cite o caramida la temelia cultului personalitatii lui obama.
    Nu mai am cuvinte.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea cred :) (Miercuri, 29 aprilie 2009, 12:26)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui dede

      nu cred ca masonii au ceva de a face cu Obama.
      Confunzi lojele masonice cu Bilderberg.
      Multi cred inca ca lojele masonice sunt unite si au un scop unic, dar istoria arata ca dimpotriva.
      Nu de putine ori interesele nationale sau nationalismul au facut disensiuni intre lojele masonice.
      Nu zic ca nu exista conspiratii, dar nu cred ca masonii sunt chiar atat de rai.
      Istoria Romaniei a dovedit altceva pana acum.
  • +5 (7 voturi)    
    demagogie (Marţi, 28 aprilie 2009, 19:32)

    Julian [anonim]

    pacat k e bun doar de discursuri. seamana cu cele hipnotice ale lui hitler.
  • +4 (6 voturi)    
    te cred (Marţi, 28 aprilie 2009, 19:36)

    DVL [anonim]

    Ai cel mai tare bullshit. L-ai taiat si pe bill clinton

    "My fellow americans,
    we are witnessing here today
    the second faking...oups..making of America
    No go shopping you faking peasants, and all you believers if the future church of shopping wonders
    go buy more shit you don't need with money you don't have so you can be bury your life in debt and the life of your childrens children, so some greedy rich wankers...oups...bankers jerks off to some number in their head, who already own you any way, you fking slaves, and die in poverty until some meaningless war we make will kill you....my great mall zombies with 60% interest credit card! "
  • +3 (5 voturi)    
    Vai vai (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:10)

    Radu [anonim]

    O sa fie cel mai prost presedinte american din ultimul secol ... Omu' asta o sa creeze multe tensiuni in lume .. E cam greu de cap /...
    • +5 (7 voturi)    
      zici tu... (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:26)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Radu

      E f greu ca un presedinte american sa fie mai prost presedinte decat ultimul Bush....
      • 0 (4 voturi)    
        instinct (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:47)

        Mona [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Bush nu era prefacut ca Obama iar in ceea ce priveste inteligenta, pun pariu ca are un IQ mai mare ca obama. Singura "calitate" a lui O e viclenia, care nu e specifica fiintelor superioare, ci animalelor. Asta nu e inteligenta, e pur si simplu un instinct primar.
        • -1 (3 voturi)    
          instinct (Marţi, 28 aprilie 2009, 21:22)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Mona

          Si eu care credeam ca nu mai exista nimeni care sa se indoaiasca de "inteligenta" lui Bush.
          Si partea cu instinct primar e buna. Sper ca traiesti in US si votezi cu republicanii ca altfel ar fi mare paguba pentru ei.
          • +1 (3 voturi)    
            @daniel (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:08)

            Mona [anonim] i-a raspuns lui Daniel

            ce imi pare rau e ca citesc atatea comentarii pro-obama, fara sa se cunoasca prea multe despre el, decat ce prezinta media de stanga de aici. Si da, traiasca FoxNews ca arata si alta fata a unui viclean deghizat in Cenusareasa.
  • +1 (5 voturi)    
    57 de state, sau 58? poate 59 si cu Hawaii (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:10)

    Mona [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=GeJsyoKIabY
    http://www.youtube.com/watch?v=EpGH02DtIws
    http://www.youtube.com/watch?v=NyvqhdllXgU

    sunt zeci de inregistrari pe youtube care arata intr-adevar cat de inteligent este Obama. In realitate e un fals intelectual, un ipocrit, un fudul prost, un tip care ascunde destul de bine amatorismul politic si ca e un second or third hand politician (impreuna cu media). A luat voturi care nu i se cuveneau, dar peste ani si ani vom vedea cine a fost presedinte adevarat si nu doar o vioara dezacordata.
  • 0 (2 voturi)    
    discursuri (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:33)

    Daniel [anonim]

    Obama are discursuri bune. Insa nu e meritul numai al lui. Sunt oameni care scriu aceste discursuri pentru Obama.
    Iar inainte de a il critica pe Obama trebuie sa intelegeti cum merge politica la americani. La vremea aia Obama critica razboiul din Irak. Asta a insemnat un risc politic enorm. Daca razboiul era un succes, adio candidatura la presedentie si era privit pe veci ca anti american. Si in primavara 2008, Obama vorbea despre colapsul sistemului financiar. La vremea aia McCain si Bush ziceau ca economia duduie. Asta a fost alt risc pe care si l-a asumat. Si a avut dreptate din nou.
    La americani, in politica daca gresesti o chestie din asta majora in campaniile urmatoare o sa apara o gramada de reclama negativa cu ce ai zis.
    • +2 (2 voturi)    
      Sugestie (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:11)

      johnnie walker [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Poate te-ar interesa sa vezi filmul "Obama deception". Nu spun sa crezi tot ce-i acolo, dar sa stii ca sunt probe documentate (video, din ziare) care arata ca si-a cam calcat promisiunile, inclusiv cel cu retragerea din Iraq.
  • -2 (2 voturi)    
    right (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:40)

    PaulR [utilizator]

    Sunteti grozavi mai. Ar trebui sa luam de bune acum atacurile FoxNews? Omul o fi glumit
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:42)

    anca [anonim]

    si cui ii tin de foame discursurile memorabile?
    lauda asta miroase rau a prostie.
  • +2 (2 voturi)    
    oare? (Marţi, 28 aprilie 2009, 21:14)

    ss [anonim]

    parca peste tot citeste de pe prompter unde tine discursuri nu e adevarat? e clar ca nu le scrie el
  • +2 (2 voturi)    
    Micinos ieftin si diabolic, INCULT si superficial. (Marţi, 28 aprilie 2009, 21:53)

    Dan B. Charles [anonim]

    O-bum-a fara nici un fel de experienta, avocat ieftin fara nici-o realizare devenit senator prin votul majoritar al negrilor din districtul unde ei sunt majoritate, si TELEPROMTER TALENT de a citii discursuri scrise de ALTII. Iai telepromtarul din fata si sa dovedit ca se BALBAIE IMEDIAT. Americanii sau convins acum ( multi dintre cei ce sau lasat pacaliti de demagogia acestui mare mancator de c...t ) ca individul SUFERA DE O DIARIE VERBALA SEVERA. Nu uitati ca TOT GUVERNUL ESTE fostul GUVERN CLINTON. America este America cu obama sau fara el.Democratia este adevarata chiar si cand mai da un rateu.Carte, curvarul Clinton si BS obama. Traiesc in NAmerica de 35 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      si cum te simti in fascism? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 9:20)

      DVL [anonim] i-a raspuns lui Dan B. Charles

      "My fellow americans,
      we are witnessing here today
      the second faking...oups..making of America
      No go shopping you f00king peasants, and all you believers if the future church of shopping wonders
      go buy more shit you don't need with money you don't have so you can be bury your life in debt and the life of your childrens children, so some greedy rich wankers...oups...bankers jerks off to some number in their head, who already own you any way, you fking slaves, and die in poverty until some meaningless war we make will kill you....my great mall zombies with 60% interest credit card! "
    • -1 (1 vot)    
      din ciclul ... "hai sa ne dam si noi cu parerea" (Miercuri, 29 aprilie 2009, 12:38)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Dan B. Charles

      saptamana trecuta am fost in vacanta cu cativa americani (din nord ce-i drept) care sunt foarte incantati de Obama si de ceea ce face el - asa ca sunt convins ca tu esti in sud ...

      Eu cred ca marele merit al unui presedinte este de a transmite optimism si incredere maselor (adica noua) , de a fi un bun diplomat si de a-si alege consilieri buni. Pana acum, Obama exceleaza la toate capitolele asa ca...
  • +1 (3 voturi)    
    prostu' pina nu-i fudul... (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:51)

    vorba aia [anonim]

    cu cit se urca maimuta mai sus in copac cu atita i se vede mai bine fundul.
  • 0 (2 voturi)    
    titlu (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:51)

    Daniel [anonim]

    Titlu Hotnews "Obama: Am fost inzestrat cu talentul de a rosti discursuri memorabile"
    Ce a zis cu adevarat Obama: "I have a gift"
    Propaganda ieftina....
    Republicanii astia joaca murdar non-stop. Atacurile la persoana sunt favoritele lor. Si au o ura fanastica in ei. Poate se rupe Texasul de US ca sa aveti unde sa va mutati si sa va sfasiati intre voi.

    Take it easy!. Mai aveti mai mult 3 ani de indurat :D
    • 0 (0 voturi)    
      asta (Miercuri, 29 aprilie 2009, 10:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      cu trei ani, s-o crezi tu, commie. In frustrarea voastra credeti ca daca a cistigat husssein obamba alegerile s-a facut gaura in cer. Nu s-a facut, si acum du-te si numara presedintii democrati, ca sa-ti vina un pic linistea sufleteasca la loc.
  • +2 (2 voturi)    
    IA UITE!!... (Marţi, 28 aprilie 2009, 23:13)

    sabo [utilizator]

    CULTUL PERSONALITATII DEZVOLTAT IN USA!!
    HAIDADE!!!
    LUMEA ESTE LA FEL PESTE TOT.
    NICI LENIN NU A ZIS ASTA!
    MDA...E BINE!
  • +1 (1 vot)    
    Lauda-ma... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 8:17)

    Corneliu [anonim]

    ...gura, ca iti dau friptura.
  • 0 (0 voturi)    
    Papusarii dintre randuri (Miercuri, 29 aprilie 2009, 9:29)

    Ciobanu [anonim]

    El recunoaste de fapt ca are papusarii lui, discursurile nu sunt scrise de presedinti pentru ca ei n-au timp de asa ceva si apoi spune ca talentul este de a rosti si nu de a scrie.

    Deci, traducerea aproximativa a lui "am fost inzestrat cu talentul de a rosti discursuri memorabile" este: am placerea de a fi fost pus in pozitia aceasta in care preiau sarcinile imputite si le impachetez in ambalaje parfumate pe care lumea le cumpara fara sa le probeze.