Obama, agasat de un jurnalist

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:57 Actualitate | Internaţional


Barack Obama a facut joi seara o prima vizita neoficiala, la biroul de presa al Casei Albe, unde a petrecut zece minute alaturi de multimea de reporteri si fotografi, care nu au ezitat sa ii puna intrebari incomode, anunta AFP. "Acum voiam doar sa va spun buna ziua si sa ma prezint voua - asta este tot ce incercam sa fac", le-a replicat presedintele.

Intrebat de reporterul Politico.com in ce fel va reconcilia o lege stricta impotriva activitatii de lobby in administratia sa cu un secretar adjunct al Apararii nominalizat care a facut lobby pentru un important furnizor de echipament militar, Raytheon, Obama a intrerupt zambind. "Am venit aici doar in vizita. Vedeti, asta se intampla. Nu voi putea sa vin sa va vizitez si sa va strang mainile daca voi fi interogat de fiecare data cand vin aici."

Presat in continuare de reporterul Politico.com privind nominalizatul sau la Pentagon, William J. Lynn, Obama a devenit mai serios, si-a pus mana pe umarul reporterului si l-a privit direct in ochi. Pe un ton mai iritat, el a spus: "Vom avea o conferinta de presa in care puteti fi liberi sa puneti intrebari. Acum voiam doar sa va spun buna ziua si sa ma prezint voua - asta este tot ce incercam sa fac."

Obama a pus intrebari despre cine a lucrat la sediul presei si cum erau atribuite micile sali si mesele. "Este mai rau decat in Orientul Mijlociu", a glumit el, facand aluzie la spatiul impartit pe un coridor ingust.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5114 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    S-a facut al dracului. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:05)

    mitul Obama [anonim]

    S-a vazut presedinte iar acum il doare in pix de presa si cetateni. Furnizorii de armament vor face o groaza de bani din afaceri cu Pentagonul in urmatorii 4 ani iar in 2013 Obama va deschide o casa de avocatura care va avea drept clienti tocmai fabricantii de arme. Nimic nou sub soare, coruptia e peste tot.
    • +1 (5 voturi)    
      nu s-a facut... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:00)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui mitul Obama

      ERA! dar nu a bagat nimeni de seama, ca toti erau mult prea preocupati sa se caciuleasca si sa il linga peste tot... si asta e doar inceputul! lista neagra care a inceput cu bill o'reilly, rush limbaugh si hannity o sa se umple incet-incet... de-acu' o sa sara la oricine misca in front... el sau prietenii... ca doar nu s-a chinuit oprah sa-l faca star degeaba...
  • +2 (6 voturi)    
    Excelent (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:53)

    mihai1982 [utilizator]

    Mi s-a parut excelenta reactia lui Obama.
    • -3 (5 voturi)    
      la ei, acolo..... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:33)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

      stim cu totii ce fac unii presedinti ai romaniei cind sint asaltati cu intrebari de ziaristi....
  • +2 (8 voturi)    
    Biden: "trebuie sa repet si eu juramantul"? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:58)

    Cioara de pe Casa Alba [anonim]

    VP-ul ales de Obama, cunoscut ca un "gafencu" al politici americane, a facut o noua gafa care l-a enervat vizibil pe Obama, in public.

    De fata cu mai multi consilieri si cu cativa ziaristi acreditati al Casa Alba, Obama i-a cerut lui Biden sa verifice atent daca toti membrii guvernului au depus corect juramantul.
    La care Biden, probabil agasat ca i se dau ordine ca la o secretara, a raspuns ironic: "Trebuie sa repet si eu juramantul"?:))) Dupa care a continuat: "nu stiu daca voi reusi, memeoria mea nu e asa buna ca a judecatorului Roberts" :)

    Toata lumea a ras, in afara de Obama, vizibil crispat si care nici macar nu l-a privit pe Biden !!

    Balbaiala de la ceremonie si repetarea cu juramantul vor ramane momente simbolice, arhivate.
    Se pare ca Obama, in ciuda eforturilor disperate ale admiratorilor sai de a demonstra pe Internet sau in media ca balbaiala a fost o nimica si ca nu era necesara repetarea juramantului, a fost foarte afectat de ceea ce s-a intamplat. E genul de individ orgolios.
    • 0 (2 voturi)    
      poi normal k e orgolios.... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 20:16)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui Cioara de pe Casa Alba

      ...doar nu te asteptai la Casa Alba sa ajunga vreo mamaliga.
      O fi el de culoare, dar....
  • +5 (5 voturi)    
    Casa Alba a refuzat sa lase reporterii la juramant (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:01)

    AFP, AP si Reuters [anonim]

    Intr-o actiune fara precedent, ieri dupa-amiaza fotoreporterii celor mai mari agentii de stiri au refuzat sa accepte informatiile transmise dde staff-ul Obama, protestand astfel contra interdictiei de a-l fotografia pe Obama in momentul repetarii juramantului.

    In tentativa de a calma situatia tensionata cu ziaristii, Obama s-a deplasat personal printre ei, insa nu i-a placut deloc cum a fost primit si articolul Hotnews surprinde exact acest moment si reactia de enervare a noului presedinte democrat.
  • +3 (5 voturi)    
    Redresarea economica (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:24)

    alex [anonim]

    stiti cum va redresa Obama economia SUA? toti albii vor lucra la negru!
    • +1 (1 vot)    
      hihi (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:55)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui alex

      asta e geniala =))
  • -3 (5 voturi)    
    Titlu gresit (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:39)

    yuoiuioiupo [anonim]

    Nu ar fi fost mai nimerit titlul "Obama a agresat un jurnalist", avand in vedere ca acesta "si-a pus mana pe umarul reporterului". Eu, cand un necunoscut pune mana pe mine, devin incontrolabil. Admit orice violenta verbala, dar toate pana la contactul fizic.
    • +2 (2 voturi)    
      esti sigur? hai mai gandeste, te rog (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:32)

      anonom [anonim] i-a raspuns lui yuoiuioiupo

      Uite, vezi, de aia n-o sa ajungi presedinte, nu esti in stare sa suporti o mana pe umarul tau, nu esti in stare sa gandesi mai departe de conceptiile tale..
      • -2 (2 voturi)    
        zau, bah?? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 4:39)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui anonom

        da' tu de ce nu gandesti inainte sa scoti asa o idiotenie?? in anumite culturi NU AI VOIE macar sa atingi o persoana - e un gest de neiertat... mai citeste, mai invata - da' nu de la iliescu si ai lui!!!
        • 0 (0 voturi)    
          mai baiete mai... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 2:35)

          alt anonim [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          nici nu o sa ma obosesc sa scriu argumente de ce, am urmarit cu atentie toate comentariile tale, si se vede ca sari in scheme la toata lumea, tai si spanzuri parca cine stie cat ai fi citit tu sau ce experienta ai avea.

          Nu vezi ca aproape peste tot numai minusuri primesiti? Mai taci din gura si lasa si pe altii sa vorbeasca...
  • 0 (2 voturi)    
    chiar nu vede nimeni? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 5:12)

    bogdan [anonim]

    husein asta o sa distruga in patru ani mitul american....le mai trebuie un 11 septembrie sa-i trezeasca din tampenia care au facut-o prin alegerea unui coate goale ca asta....
  • +1 (1 vot)    
    Asa! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 7:06)

    Corbul [anonim]

    Obama nu tolereazam tortura, Obama agasat de jurnalisti...Cam iritabil seful Executivului de peste Ocean, pentru un american si mai ales pentru un "afro-american" (ca este jignitor sa-i spui ca-i negru...) ajuns intr-o pozitie atat de inalta. Pai, poate-i "corecteaza" pe predecesorii sai si pune presa-cusca... Ma rog, si lui Nixon i s-a parut ca il doare-n cot de presa si lege... E cazul ca "afro-americanul" pomenit sa ia aminte la lectia respectiva. Presedintii americani conduc, in general, cu mana forte IN ALTA PARTE DECAT LA EI ACASA! "American Dream" este construit pe ideea de libertate, chiar dusa la extrem. De aici s-a ajuns la "afro-american", "persoane cu nevoi speciale", nu handicapati etc. Pana si un cuvant poate jigni, daramite gesturi necugetate din partea unui prezident "afro..."ales cu mult entuziasm poporal. Asa ca, atentie la ingradiri de orice fel! Apropo, lui taica-su, in Kenia, cum i se spunea? Afro-african?