VIDEO Barack Obama: Remarcile mele critice la adresa lui Hillary Clinton au fost simple declaratii de campanie

de Adrian Novac     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 15:54 Actualitate | Internaţional


Hillary si Obama, in timpul campaniei
Foto: AGERPRES
Presedintele ales al SUA, Barack Obama, a afirmat ca remarcile sale critice la adresa lui Hillary Clinton, facute in timpul cursei pentru Casa Alba, au fost simple declaratii de campanie. Obama a raspuns astfel unei intrebari despre afirmatiile sale, potrivit carora fostei Prime Doamne a SUA ii lipseste experienta necesara in domeniul politicii externe si ca este o continuatoare a politicilor lui George W. Bush. Luni, Barack Obama a anuntat ca a desemnat-o pe Hillary Clinton in fruntea diplomatiei americane.

In timpul conferintei de presa organizate la Chicago, in care s-au anuntat noii membrii ai Administratiei democrate, Obama a fost intrebat despre declaratiile facute in timpul campaniei electorale conform carora Hillary nu are suficienta experienta pentru a conduce Departamentul de Stat si ca este o continuatoare a politicilor lui George W. Bush.

"Este atractiv pentru media sa aduca la suprafata declaratii facute in timpul campaniei. Nu e nimic rau in asta, nu ma leg de acest lucru. Dar daca va uitati la declaratiile pe care Hillary si eu le-am facut in afara cursei electorale, veti vedea ca impartasim opinia ca America trebuie sa fie protejata si la adapost si ca, pentru a atinge acest obiectiv, trebuie sa combinam puterea militara cu o diplomatie puternica", a raspuns Obama.

Presedintele ales a fost criticat de  media si bloggurile republicane pentru faptul ca nu vrea sa admita ca declaratiile facute despre Hillary Clinton in timpul campaniei electorale reprezinta adevarata sa opinie despre aceasta si nu doar simple afirmatii facute in contextul luptei pentru Casa Alba.

In acest context a fost amintita, spre exemplu, o declaratie a lui Obama din luna mai, cand a acuzat-o pe Hillary ca, prin "amenintarile sale desarte", seamana cu presedintele Bush. Fosta Prima Doamna mentionase faptul ca, daca va ajunge presedinte, SUA vor fi capabile "sa stearga Iranul de pe suprafata pamantului in cazul in care Teheranul va utiliza arme nucleare impotriva Israelului".

"Este important sa folosim un limbaj care da semnale lumii ca ne indepartam de la o diplomatie de cowboy, sau lipsa de diplomatie, pe care am vazut-o la George Bush", a spus Obama, adaugand ca "acest tip de limbaj nu ne ajuta".  

Intr-un alt comentariu, facut in martie, Obama a pus la indoiala experienta in politica internationala a lui Hillary Clinton. "Care este exact aceasta experienta politica internationala? A negociat ea cumva tratate? A trebuit sa faca fata unor crize? Raspunsul e NU", a precizat Obama.

Madam Secretary

Analistii americani sustin ca numirea fostei Prime Doamne in fruntea diplomatiei americane va inchide prapastia dintre ea si Obama, dupa lupta pe viata si pe moarte pe care au purtat-o pentru nominalizarea Partidului Democrat la Casa Alba.

De asemenea, analistii sunt de parere ca instalarea fostei Prime Doamne in Administratia Obama ar putea avea efecte benefice asupra unitatii partidului, afectata din cauza disputelor intre sustinatorii lui Hillary si cei ai presedintelui ales.

In plus, Hillary este cunoscuta pentru munca sa internationala in problemele drepturilor omului si a femeilor, iar numirea sa va usura eforturile lui Obama de a reface legaturile cu aliatii SUA din intreaga lume.

Hillary Clinton va prelua functia de secretar de stat de la Condoleeza Rice, care a ocupat timp de 4 ani fotoliul de sef al diplomatiei americane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1133 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Deci omu' poate minti in campanie? (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:31)

    meridi [anonim]

    "daca va uitati la declaratiile pe care Hillary si eu le-am facut in afara cursei electorale" deci orice minciuna ajuta! Ce minciuni vor fi acceptabile pentru a-si atinge scopurile in cei 4 ani care ii stau inainte? Declaratia asta suna a prostie nu a diplomatie.
  • 0 (8 voturi)    
    Gura prostului adevar graieste (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:51)

    House Negro [anonim]

    :)))) Sper ca adeptii lui Obama au inghitit bine :))) Prostanacilor, omul o zice pe fatza, s-a vazut ales, nu-i mai pasa de comentariile presei.
    Asa zisele lui "schimbari" erau simple "declaratii de campanie"! Ca si chestia cu "Hillary e ca Bush" sau "McCain e ca Bush" sau "strategia lui Bush in Irak n-a mers" (merci draga Robert Gates:)))
    E posibil ca Obama sa fi mintit zeci de milioane de naivi americani? E posibil sa credem asa ceva?
    Yes, we can :))
    • +2 (2 voturi)    
      Agree ... (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:46)

      bustiuci [anonim] i-a raspuns lui House Negro

      Of course we can ... ;-)
  • 0 (8 voturi)    
    Be cuvant ca o iubesc be Hillary (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:56)

    Brada Hussain si Sista Hill [anonim]

    Fie toata campania electorala intre democrati a fost un teatru ieftin, destinat sarmanilor care credeau in asa ceva, fie Obama minte cand zice ca o admira si apreciaza asa de mult pe Hillary ca vrea musai ca ea sa fie ministra lui de externe :))
    Inevitabil, la un moment dat, Mesia democrat a mintit grosolan proprii alegatori :) Pai normal, doar el nu e ca ceilalti oameni politici, e "deosebit". Mai mult prin culoare decat prin comportament cinstit, vorba lui Ahmadinejad, care zice ca "nu e de ajuns sa schimibi culoarea presedintelui, mai trebuie schimbata si politica" !
    • -1 (3 voturi)    
      te inseli (Miercuri, 3 decembrie 2008, 3:06)

      ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui Brada Hussain si Sista Hill

      propagandistul se inseala sau incearca sa insele pe altii (prin definitie) si acest propagandist se inseala de fiecare data cand zice ceva.
      Pt ca, ce nu intelege el:
      - Obama tot ce a facut in campania electorala a fost sa spuna "Eu voi fi un presedinte mai bun decat ar fi Hillary sau McCain". Si 66milioane de americani, un numar record, l-au trimis in Casa Alba.
      Nu a spus NICIODATA ca nu va colabora cu Hillary sau chiar cu republicanii. Va colabora cu ei din pozitia de PRESEDINTE, ceea ce si face.
      - Afirmatia falsa repetata la infinit de acest propagandist e ca Obama ar fi promis ca nu va colabora cu nici un clintonist sau republican NU EXISTA
      - Dupa o campanie dura dar castigata impotriva lui Hillary A FOST CEL MAI NORMAL SI DESTEPT LUCRU ca cei doi sa se alieze impotriva republicanilor. Ceea ce au si facut cu succes. Hillary are un mare merit si ea pt victoria lui Obama si maturarea republicanilor. De aceea e cel mai normal lucru de pe lume sa primeasca un top job in administratia lui Obama

      In continuare rog hotnews sa acorde acestui propagandist o rubrica permanenta ca sa ne putem delecta in urmatorii 8-12 ani cu umorul sau involuntar.
      • +1 (1 vot)    
        In Georgia n-am maturat (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:24)

        Menajera Hillary [anonim] i-a raspuns lui ioan timisoara

        Democratii au cazut de pe "valul popular" prin Georgia si au ratat sansa de a avea 60 de senatori, cota ce le-ar fi permis sa treaca legi prin Senat fara acordul republicanilor.
        Desi Bill Clinton personal a venit sa isi sustina preferatul pt. alegerea senatoriala georgiana, victoria a fost obtinuta de Saxby Chambliss (un republican euro-american), sustinut intens si personal de ..Sarah Palin, guvernatoarea conservatoare a statului Alaska. Pt. cei mai putin informati, trebuie stiut ca Georgia, stat sudist, cunoaste foarte bine minoritatea afro-americana, mult mai bine decat yankeii si dambovitzenii ;)
        Democratii raman astfel cu 56 senatori, republicanii cu 41 si 2 sunt "independenti". Ramane Minnesota, unde voturile de la senatoriale se vor numara din nou, legea locala prevede ca in caz de diferenta mai mica de 1% sa se re-numere voturile. Si acolo castigase un republican!
  • -1 (7 voturi)    
    Sa moara Bush daca va mint (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:10)

    Barack Hussein Obama Jr. aka "The One" [anonim]

    Ce credeau alegatorii lui Obama cand au pus stampila pe numele lui:

    -"gata, s-a terminat cu influenta evreilor in guvernul american si la Casa Alba." Seful administratiei prezidentiale, omul care e langa Obama cand se trezeste si ii pune orice dosar pe birou la citit si semnat e evreul Emanuel Israel Rahm, a carui parinti traiesc in Israel si sunt sionisti militanti; ministru de finante, evreul Geithner.

    -"gata, s-a terminat cu batranii si smecherii cu vechime la Washington, Obama aduce oameni noi". Peste 80% din noii consilieri si ministri sunt vechi nomenklaturisti ai administratiei sexofonistului Clinton, unii din ei au cu 9-12 ani mai mult ca..John McCain :)))

    -"gata, s-a terminat cu viata de lux la guvernanti, Obama e simplu si va trai simplu, impreuna cu familia lui simpla". Obama si-a inscris cele 2 fete la o scoala privata, platind doar taxa de inscriere pt. amandoua 59.800 $/an !! Obama a comandat direct unui designer italian un inel cu diamante, in rhodium, pt. nevasta lui, pt. un pret de 30.000$:) Mda, un om care traieste din salariu, e clar:))

    -"gata, s-a terminat cu scorpia asta de Hillary care n-are nici un alt merit decat ca a fost nevasta lui Bill, e o babatie si o conservatoare cu morala in cap, Obama a scos-o la pensie". Hillary Clinton si-a bagat absolut toata reteaua de influenta in administratia si a preluat postul cel mai mediatizat si influent in relatiile internationale, ministra de externe a USA, adeptii din secta Obama o vor vedea zi si noapte la tv cum da mana cu toti liderii planetei:)).

    -"gata, s-a terminat cu planurile de militarizare si razboaie contra teroristilor, totul era doar o schema a neoconservatorilor si a lui Bush, nu exista terorism". Obama l-a numit pe republicanul Robert Gates, actual ministru bushist al apararii, a anuntat ca va intari prezenta americana in Afganistan si ca va mari fortele terestre US cu inca 100.000 de noi militari de profesie :)

    Dragi obamieni, cred ca meritati ca Obama sa rada de voi!
    • -1 (3 voturi)    
      Pintea: the perfect frenemy... (Marţi, 2 decembrie 2008, 19:23)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Barack Hussein Obama Jr. aka "The One"

      Te inseli,n-ai experienta realpolitik-ului,cele mai radicale schimbari politice se fac intotdeauna prin continuitate in schimbare,prin turnarea de vin nou in sticle vechi.Cand toate factiunile sunt impacate de un lider charismatic venit pe un urias val de simpatie populara e semn ca se va purcede la schimbari de foarte mare anvergura.Aminteste-ti de Octavian Augustus sau,mai recent,de Napoleon Bonaparte.Ambii au creat un stil si o emulatie internationala ce au durat mult timp dupa epoca lor.Mai discutam peste un an.Presedintele Obama nu conteneste sa ma uimeasca,l-am subestimat mult.Dovezile ca e un om politic de o inteligenta cu totul iesita din comun se aduna de la o zi la alta desi multi inca sunt sceptici.Cum se stie,eu sunt foarte zgarcit cu laudele,in primul rand datorita respectului mult prea inalt pe care il am fata de mine insumi si care ma face usor egotist (mea culpa!).Sunt doar patru lideri politici pe intreaga planeta pe care ii admir sincer si Presedintele Obama este unul dintre ei.Daca,prin absurd,se va dovedi ca e un prefacut si a reusit sa-mi insele intuitia,admiratia pentru el n-ar putea decat sa creasca!!!
      • +1 (5 voturi)    
        Cine mi-a fost tata? Ca nu-i ala din Kenya! (Marţi, 2 decembrie 2008, 20:47)

        Hussein Obama aka Mesia postrasial [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Daca "vinul nou" e Obama, sa recunoastem ca e cam tulbure la culoare:)). Si daca "sticla veche" e "Hitlery" Clinton riscul e sa miroase a dop de pluta veche:)
        "Realpolitik" ar fi facut un McCain, asta si era acel senator republican adversar al lui Bush, o continuitate in schimbare.
        "Valul urias" s-a oprit la cota 54, iar daca prin "simpatie populara" intelegi adunatura de hipioti, retarzi new age, studenti acneici, afro-americani frustrati, hispanici speriati de expulzare, evrei smecheri, VIP-uri cu fitze de la Hollywood si hoarde de asistati sociali, atunci e clar ca Obama avea nevoie de oamenii seriosi care au votat-o pe Hillary:) De aia a numit atatia clintonisti cu experienta, cu obamistii lui nu putea face decat 2-3 demonstratii, niste buzz pe Net si un mic trafic de marijuana:)))
        Napoleon Bonaparte a cucerit tari si modificat hartile politice, adica exact ce i s-a reprosat lui Bush:)) Si a sfarsit-o prost, o fi premonitoriu si pentru metis ;)
        Cand spui "stil Obama" te referi la cumparat inele de rhodium cu diamante (stii cui ii place ce straluceste?), jucat baschet in spatele Casei Albe si salut cu pumnul (vezi documentare National Geographic despre salutul cu pumnul la cimpanzei, fara gluma)?
        Imi place cum inchei delirul, ca o "fetitza" de proxenet (pimp se zice la afro-americani;), te pune Obama pe trotuarul politicii si tu zici "woauh, e super tipul, mi-a tras-o, respect" :)))
        Nu esti egotist, esti egoperturbat si buricoid :))
        Gata, du-te si pupa poza liderului suprem ca au trecut deja 5 minute de cand nu te-ai inchinat la ea.
        • -1 (3 voturi)    
          Cred ca ma confunzi cu altcineva! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 0:37)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Hussein Obama aka Mesia postrasial

          Vorbesc ca observator independent,n-am tangenta cu politica americana.Eu sunt Pintea,alooo,iti spune ceva nickname-ul asta?! Remember by fire: Bush,babuin,clovn criminal,"what my gun!",Untermenschistan,caini barbari,"nu mor caii cand vor cainii","Join US Army and fight for Israel!" etc.Acum ti-ai amintit?