Olanda interzice ciupercile halucinogene incepand 1 decembrie

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:31 Actualitate | Internaţional


Olanda va interzice, incepand cu 1 decembrie, cultivarea si comercializarea ciupercilor halucinogene proaspete. Ministerul Sanatatii justifica aceasta decizie prin faptul ca ciupercile halucinogene "risca sa genereze un comportament imprevizibil", precizeaza AFP.

"Vanzarea ciupercilor halucinogene uscate era deja interzisa de mai mult timp. Aceeasi interdictie va fi aplicata si ciupercilor proaspete", a precizat ministrul sanatatii, Ab Klink.

In martie, o tanara frantuzoaica de 17 ani s-a sinucis, aruncandu-se de pe un pod din Amsterdam, dupa ce consumase ciuperci halucinogene. Acest incident a provocat, in societatea olandeza, o dezbatere asupra riscurilor legate de consumul ciupercilor halucinogene, care s-a incheiat cu interzicerea acestora.

Chiar daca nu s-a reusit stabilirea unei legaturi directe intre consumul ciupercilor si moartea tinerei, majoritatea deputatilor au cerut interzicerea acestora.

Potrivit unui raport al serviciilor sanitare ale orasului Amsterdam, publicat in mai, 92% din incidentele legate de consumul de ciuperci halucinogene in 2007 s-au inregistrat in randul turistilor straini.

Consumul de ciuperci halucinogene a generat, in 2005, 70 de incidente, in timp ce consumul de alcool a fost la orginea a 2.050 de incidente.

"Smartshops" care comercializeaza aceste ciuperci, amenintate cu inchiderea, au anuntat deja ca vor contesta interdictia in justitie.



















3956 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    o sa scada numarul turistilor (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:51)

    eu [anonim]

    era prea frumos ca sa tina :))
    • +1 (3 voturi)    
      La munca! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 21:51)

      Mutu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Fantastic cati apologeti ai drogurilor exista pe acest forum. Eu habar n-aveam ca erau legale substantele halucinogene in orice parte a lumii, ce neam de drogati si olandezii astia, nu-i de mirare ca ne bat la fotbal. In grupul nostru, consumatorii de droguri au fost priviti dintotdeauna cu dispret, iata ca drogatii au luat cu asalt si forumurile. Mai puneti mina pe lopata bai baieti, ca va da energie drogul. Ca activitate intelectuala... mai dificil sa aveti.
      • 0 (2 voturi)    
        sigur ca da (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:51)

        luc [anonim] i-a raspuns lui Mutu

        In primul rand este vorba despre droguri usoare, care nu dau dependenta, iar o betie poate fi comparata cu un joint, dar de alcool nu face nimeni caz.

        In al doilea rand, nu am ajuns noi sa le dam lectii de civilizatie olandezilor. Faptul ca drogurile sunt permise la ei si cu toate astea nu au probleme spune multe despre nivelul la care au ajuns.
        • -1 (3 voturi)    
          Legislatie olandeza (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:05)

          Cifrus [anonim] i-a raspuns lui luc

          Nu e vorba de "civilizatie", ci mai degraba de un experiment aprobat la scara nationala acum 30 de ani, de catre o parte a clasei politice, in scopul de a "reduce criminalitatea legata de traficul de droguri".
          Culmea e ca legislatia olandeza permite vanzarea si consumarea de droguri "usoare", insa interzice productia!! :) Se pot vinde doar 5 grame de "iarba"/client, nu se vinde minorilor, nu se vand droguri dure. Asta in teorie.
          Interdictia de a produce droguri in Olanda, a declansat un efect invers celui dorit. Zeci de grupari de crima organizata, formate din circa 5.000 membri (majoritar marocani, turci, albanezi), au incercat si adesea reusit sa preia controlul asupra distributiei de droguri in cele 800 "coffee shop" din Olanda. Una dintre cele mai cunoscute grupari de mafie marocana s-a specializat in atacul si furtul productiei "artizanale" de canabis pe care unii olandezi o cultivau prin beciuri si balcoane.
          Piata fumatorilor de "ciuperci" si canabis e estimata in Olanda la 2 miliarde €, cu un profit minim zilnic de 400.000€.
          "Reglarile de conturi" intre gruparile mafiote sunt o realitate, numai in sudul tarii fiind semnalate 25 de asasinate legate de traficul de droguri pt. "coffee shop".
          In fata laxismului oficial, unele primarii au luat singure masuri, in Maastricht, Roosendaal, Bergen op Zoom. Fluxul de consumatori fiind f. mare, sunt zeci de mii de plangeri depuse de cetatenii olandezi care locuiesc in zonele unde se vind drogurile.
          Magistrati, politisti, criminologi, sociologi, psihologi au explicat in mass-media ca "experimentul a esuat".
          Partidul democrat-crestin al primului ministru Balkenende doreste interzicerea vanzarii de droguri, in timp ce stanga laburista, partenera de coalitie cu democrat-crestinii, ar dori doar o "legislatie mai dura" insa fara interdictie totala.
          Oricum, apare cu destula claritate, societatea olandeza se indreapta spre o inasprire a regulilor de "toleranta" cu privire la consumul de droguri.
          • -1 (1 vot)    
            productie si comercializare (Joi, 13 noiembrie 2008, 20:50)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Cifrus

            in cazul olandei productia, comercializarea si posesia sunt tratate, in cele mai multe cazuri, uniform. Niciuna nu este legala ci doar tolerata. Exista un set de guidelines care specifica numarul maxim de plante de cannabis, gramajul maxim admis, etc (5 plante cultivate, 5 grame cantitate admisa, nu ai voie sa fumezi in spatii publice)

            Anglia are, in clipa de fata, o politica similara dar nu la fel de laxa (oficial statul considera drogurile usoare ilegale, dar in practica procuratura nu ancheteaza decat cazurile de trafic). Am avut prieteni care au fost acostati de politie in timp ce fumau in aer liber pe strada si nu au primit nici o amenda, ci doar o rugamnte din partea politistilor sa nu mai fumeze in strada, deoarece sunt obligati prin lege sa le faca dosar.

            Asa cum zicea si victor mai jos, in vest oamenii au avut mult timp sa digere toata povestea, sunt foarte multi consumatori de ocazie care isi tin in casa un joint sau doua pentru relaxare, si nu se grabesc sa arunce cu noroi in oricine care fumeaza. Grija principala a lor este fata de copii (motivul pentru care acum in olanda sunt discutii despre politica liberala fata de droguri), nu fata de consumatorii adulti.

            BTW, motivul pentru care olanda nu poate avea o politica mai serioasa in privinta drogurilor usoare este pentru ca s-a angajat in niste tratate internationale care nu ii permit asta. Din cauza asta nu se implica statul in licentierea cultivarii de cannabis. In public debates s-a spus de multe ori ca trebuie sa se aleaga intre o legalizare completa (si un control riguros din partea statului, astfel incat sa nu ajungi sa vinzi bombe de THC in coffe shops) sau prohibitie.

            Daca Olanda nu ar permite vanzarea decat a plantelor cultivate legal sub licenta si supraveghere guvernamentala, toata problema "traficului" nu ar exista deloc. In felul asta Olanda nu ar mai fi tara de desfacere pentru plantele cultivate in tari unde este interzisa cultivarea.

            PS: ciupercile nu se fumeaza...
      • 0 (2 voturi)    
        ..... (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:05)

        .... [anonim] i-a raspuns lui Mutu

        nu trebuie sa fii neaparat drogat ca sa consumi ciuperci halucinogene..asa ca inainte sa scoti vreo prostie pe gura mai gandeste-te o data...nu mai generaliza, cei care au comentat aici nu inseamna ca sunt drogati..daca esti turist si te duci in Olanda si incerci .. nu inseamna ca esti drogat..mai verifica dex-ul din cand in cand
      • +1 (1 vot)    
        la munca... da! (Vineri, 14 noiembrie 2008, 8:51)

        sportivu' [anonim] i-a raspuns lui Mutu

        sunt de acord cu munca, sunt de acord cu pusu' mainii pe lopata... singura conditie ar fi ... daca nu te superi... sa faci tu asta.
      • -1 (1 vot)    
        lejer (Vineri, 14 noiembrie 2008, 12:47)

        Burete [anonim] i-a raspuns lui Mutu

        sezi lin mah mutule cu comentariile astea. ai sa te miri cata lume cu activitate intelectuala mult peste medie consuma ciumperci d'astea gustoase...
    • 0 (0 voturi)    
      sad (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui eu

      o sa tina in continuare fii sigur
  • +1 (7 voturi)    
    Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!1111 (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:55)

    Elefantul Cici [anonim]

    Hai frate ...s-a panicat una si a sarit de pe un pod ...17 ani si probabil bagase 2 cutii de hawaiene, asa sa vada cum e .... Se mai intampla si d'astea, dar atata timp cat ai putin creier si consumi cat trebuie, ti-o dai foarte bine... Macar sa legalizeze pastilele in schimb =))
  • +1 (7 voturi)    
    Fraierii (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:05)

    Calin [anonim]

    Nu e clar ca ar trebui sa interzica alcoolul mai bine? lol
  • +3 (7 voturi)    
    fraza cheie si care spune absolut tot ce e necesar (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:08)

    georgeb [utilizator]

    "Consumul de ciuperci halucinogene a generat, in 2005, 70 de incidente, in timp ce consumul de alcool a fost la orginea a 2.050 de incidente."

    FUD, scare tactics, dezinformare si se ajunge la interzicerea unui drog benign. Ma asteptam la mai multa ratiune din partea olandezilor.
    • -1 (11 voturi)    
      Bai ce prosti e si holandejii eshtia (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:30)

      Prostanak mioritic [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Mai "georgeb" (stim de la ce vine "b" dar nu zicem ca cenzureaza hotnews), mai e adevarat ca nu se ridica occidentu la inaltimea gandirii tale.
      Asa ca si tu, ca orice drogat "care ti-o dai bine" (vezi "elefantu cici"), esti shocat sa afli ca pana si "olandejii" s-au cam saturat de deseurile umane care ajung prin Amsterdam din curiozitate botanista (ca doar si canabisu asta e o planta, nu mushca). Pariez ca l-ai fi votat pe Obama, "normal" :)).
      Hai sa te mai sochez, ca stii tu, cui pe cui se scoate, poate iti revii din primul shok.
      Cica si Franta s-a saturat de sodomiti. Azi, justitia franceza (Curtea de Casatie, adica curtea suprema la "franceji") a achitat pe deputatul conservator Christian Vanneste, de meserie profesor de filosofie, care fusese tarat si condamnat prin niste tribunale de provincie de tot felul de pigmei cu fusta, amatori de "shemale".
      Acest profesor de filosofie (ca altfel nu-l putem numi, nu-i asa?) a indraznit sa afirme in mod argumentat, prin decembrie 2004 ca "homosexualitatea e inferioara heterosexualitatii si e o amenintare pentru umanitate". Urlete, scream-uri si dildouri gratis printre sodomiti "care s-a simtit jigniti in onoarea lor nereperata".
      Numai ca uite mai "georgeb", justitia republicii franceze zice azi ca nu e nici o problema sa afirmi asa ceva, face parte din dezbaterea de idei si e o libertate de expresie.
      Imi voi permite si eu, modest, sa afirm ca drogatul e inferior omului clean si ca heroina e o amenintare pt. umanitate in timp ce berea e o placere.
      • +2 (6 voturi)    
        esti frustrat rau de tot (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:15)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Prostanak mioritic

        ca sa zic asa ce-are sula cu prefectura.

        "Deseu uman" este un termen pe care in general il rezerv, in vocabularul personal:

        - oamenilor care au manifestari de ura
        - oamenilor care, in discutii, emit judecati in loc sa judece, prefera sa aduca injurii complet gratuite acolo unde ele nu au fost in nici un fel provocate,
        - oamenilor care, ca arugmente in discutii, fac procese de intentie

        Evident, este scara mea valorica si nu am cum sa ti-o impun.
        • +1 (3 voturi)    
          "Deseuri umane": musulmani, Bush-haters, etc. (Joi, 13 noiembrie 2008, 11:09)

          Sulla [anonim] i-a raspuns lui georgeb

          Dupa propria ta definitie clara (ca asa e cand ai creierul odihnit, totul e mai simplu), "deseu uman" e ala care manifesta "ura". In cazul asta, presupun ca imediat ce te uiti pe Al Jazeera esti impresionat de nr. "deseurilor umane" care manifesta prin Pakistan sau Gaza si care se schimonosec de "ura" numai cand aud cuvinte si expresii ca "USA, America, Occident, egalitate pentru femei".. La fel de impresionat ai fost de "deseurile umane" care sunt numiti chiar de presa americana "Bush-haters" ("cei care il urasc pe Bush"), deseuri care au votat in masa cu Obama, desigur.
          E simpla lumea, nu-i asa? "Deseuri umane" si restul, cei ca tine care "au inteles" :)))).

          In rest, nici o problema, imi cer scuze daca nu esti consumator de droguri, mea maxima culpa.
          Procesele de intentie sunt apanajul celor care in loc de o dezbatere libera arunca anateme: homofobule, fascistule, frustratule, etc.:))
          Nu ezita sa iti complexezi si sa-ti maresti scara valorica, altfel te vei lasa surprins de viata, sfat amical, gratuit, faci ce vrei cu el :).
          • 0 (2 voturi)    
            ce treaba are politica cu ciupercile? (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:51)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Sulla

            nu am afirmat ca nu sunt consumator de narcotice. Recunosc lucrul asta si nu vad nici un fel de conflict intre faptul ca sunt consumator si ceea ce am afirmat in post-ul meu original.

            Continui sa il aduci pe obama in discutie. Vrea sa legalizeze drogurile in america? sau care e legatura? I fail to see any?

            Daca logica ta este pe linia "i hate drugs" + "i hate obama" + "georgeb likes drugs" = "georgeb loves obama" (therefore hates bush), atunci logica ta este fraudata pe toate nivelele cu putinta.

            Orice fobie (cat timp este _irationala_) este detestabila. Daca tu cunosti oameni care au o fobie fata de Bush -- repet, irationala, nu sunt in stare sa o argumenteze -- atunci probabil ca sunt niste oameni dezagreabili.

            Tu esti homofob. Asta nu este un proces de intentie. Homofobia ti-o asumi deschis si nu inteleg de ce te simti lezat de atributul asta dar in acelasi timp folosesti expresii de genul "pigmei cu fusta". Tot comentariul tau este un strigat de ajutor al unui homofob. Chiar crezi ca nu esti homofob?

            "fascist" -- nu stiu sa il fi adus in discutie. Invoc legea lui Godwin.
            • 0 (4 voturi)    
              Meh prezumtziossule :) (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:55)

              Ado L.F. [anonim] i-a raspuns lui georgeb

              Ah, esti consumator de droguri? Esti propriul cobai? Pacat, esti la baza lantului trofic, banii munciti de tine ajuta un marlan de dealer sa-si puna un ghiul mai mare pe mana. Cand vei avea copii, ii vei incuraja sa consume droguri, nu-i asa? De ce ar fi o experienta doar pt. tine, e prea egoist. Felicitari, "ameliorezi" umanitatea !
              Ma refeream la faptul ca Obama a fost cocainoman, presupuneam ca e o mai mare probabilitate ca un consumator de droguri sa voteze un tip care a consumat deja droguri, au o experienta comuna.

              Nu "urasc" drogurile sau pe Obama, e curios limbajul tau, fortezi o exagerare, inutila si falsa. Consider ca drogurile sunt un pericol major pt. tineri si adulti si mi se pare ca Obama e doar "un demagog inteligent" cum bine a zis democratul Gore Vidal. Logica mea e binara, nu mecanica :)

              Fobiile sunt irationale, e definitoriu pt. o fobie, de aia e fobie si nu teama (teama are justificare). Si da, e plin de oameni dezagreabili printre cei care il urasc pe Bush, unii din ei chiar obisnuiesc sa taie capete, inclusiv la homosexuali (prin Arabia saudita si Afganistan).

              Tocmai incercam sa-ti explic simplu ca a afirma "homosexualitatea e inferioara heterosexualitatii" si ca "homosexualitatea e o amenintare pt. omenire", nu sunt propozitii "homofobe" (adica condamnabile de unele legislatii nationale), ci fac parte din dezbaterea libera de idei. Asa a considerat ieri si curtea de casatie din Franta !
              A fi homofob inseamna a ura pederastia/pederastii in mod irational. Teama de impactul negativ al homosexualitatii asupra societatii e altceva, face parte dintr-un proces normal de reflectie, de rationalizare. In consecinta, nu pot asuma ce nu sunt, sugestia ta, chiar interogativa, e inutila.

              Explica si "antifascistilor" de profesie ce e cu reductio ad Hitlerum, a devenit banal sa se urle "facijdilor" (de catre stangisti, pro-avort, pro-imigrationisti, filosodomiti, etc.) la orice discutie.
              • +1 (3 voturi)    
                singurul motiv (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:43)

                georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Ado L.F.

                pentru care consumul de droguri alimenteaza un intreg lant "trofic" legat de mafia organizata este pentru ca imbecilitatea organizata la nivel de stat, political correctness, au transformat consumul de droguri usoare intr-o crima. Asa cum am mai spus, victimless crime.

                Nu, nu stiam si nu stiu ca/daca obama a fost/este consumator.

                Din moment ce atribui in mod obsesiv tuturor celor pe care ii combati o optiune politica pro-Obama, deductia mea ca "urasti" personajul in cauza nu este nici pe departe deplasata.

                Vorbeai de bush-haters in presa americata. Din putinul la care am acces, eu nu am intalnit specimenele de care vorbesti. Toate editorialele anti-Bush pe care le-am citit au fost serios argumentate si rationale. Dimpotriva, specimene de genul Bill O'Reilly, Bush suck-ups, imi par predominante in US. Aia care taie maini capete la tot ce nu le convine sunt deseurile umane de care vorbeai mai devreme. Si da, sunt, unii dintre ei, deseuri umane (cei ce manipuleaza) si o gloata de indoctrinati (cei ce executa). Foarte multe asemanari intre tarile prietene USA si Emiratele Arabe Unite...

                E dreptul tau sa sustii ce teorii "sttintifice" vrei despre homosexuali. Dupa cum poti bine observa, tu ai adus discutia despre subiect, complet neprovocat, in mai multe randuri, inca un motiv pentru care pot concluziona, deloc tras de par, ca pentru tine reprezinta o obsesie. Expresiile deplasate si jignitoare folosite in repetate randuri confirma ca _este_ o fobie, si in nici un caz atacurile gratuite nu se incadreaza in free speech.

                Daca exclud post-urile tale, in acest thread nu am intalnit nici o aluzie la Hitler si fascisti. O obsesie de-a ta din nou, se pare.
              • -1 (3 voturi)    
                nu (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:35)

                baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ado L.F.

                te mai obosi cu georgica asta, ca are creierasul tare odihnit. El nu are dileme si indoieli. El stie. Cine l-a invatat ce stie?
                marx, lenin, cohn-bandit, atack(parca), humanraigtsvatci, grinpis, nytimes, obama, etc., etc., si cu voia dvs, ultimul pe lista, tovarasul iliescu, care gindeste si predica exact aceleasi lucruri ca georgica al nostru. Dar daca ii spui asta lui georgica te ia cu fascismul, rasismul, sexismul, hatersismul-cam barbar cuvintul, dar pe moment n-am gasit altceva-homofobismul (barbar, barbar), etcaetera.
                Pina la urma, saracu' georgica, ce-o fi in sufletelul lui de papagal stingist, numai el stie.
                Felicitarile mele pt comentariu, dle Ado L.F.
                • 0 (2 voturi)    
                  vei fi observat pana acum (Joi, 13 noiembrie 2008, 20:20)

                  georgeb [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

                  daca ai fi avut cap sa gandesti ca nimeni in afara de prostanaku' mioritic nu a pomenit nimic despre fascism. Obsesia fascismului va apartine. Godwin dictates.

                  "Homofobie" nu este nici pe departe un barbarism, dar atunci cand nu stii romana inventezi cuvinte.

                  Certitudinile apartin celor ce au doar credinta, nu si curiozitate.

                  You like bashing, pentru ca ratiunea nu este un atu al tau. Nu e vina mea pentru starea primitiva a gandirii tale. Obsesiile iti apartin, si, pentru ultima oara iti repet, politica voi ati adus-o intr-o discutie care nu are nimic de a face cu ea.
      • 0 (6 voturi)    
        Prostanakului. (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:22)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui Prostanak mioritic

        Toate ca toate, suntem toti liberi sa spunem ce vrem, dle prostanak. Ca faci tu presupuneri despre georgeb sau cum l o chema - astea s limitele gandirii tale. Sa l judeci si sa l condamni pe cel pe care nu l cunosti. MIe putin imi pasa, desi...nu mi se pare o treaba rationala, ci mai degraba un comportament de frustrare.
        Sunt insa curioasa cum nu se modereaza si commenturile astea, stii tu , ai scris niste chestii rasiste si homofobe. Trag de aici linie si mi zic, oi fi tu masculul alfa alb?! Sodoma si Gomorrah au ars in numele tau, al celui care s a crezut om peste oameni, indreptatit sa faca dreptatea. E trist, dragutule, dar viata a inceput in Africa si... TA DAM, crestinismul tot de pe acolo a venit. Asta ca sa vezi ce tare este omul alb si straight (albi domnii aceia greci si cam homosexuali ei...)
        Si da, iarba, ciuperci...heroina?! Drogatul este inferior omului clean. Si berea este o placere. Betivii cum sunt? Stii tu, cei care se iau de oameni, isi bat nevestele, violeaza sau molesteaza niste fete... care put si nu se spala - clean and with pleasure, nu i asa? Get a clue, boy. Heroina e una, ciupercile si iarba sunt naturale si sunt folosite de mult timp in ritualuri. Pe cand alcoolul....foarte rar.

        Mi a parut bine. Iti doresc sa cresti mare si sa ai parte numai de bine.

        Andreea, black woman, inlove with a woman, would vote for Obama, plus a junkie. Nice to meet you
        • 0 (4 voturi)    
          Ta daaaamm... (Joi, 13 noiembrie 2008, 11:27)

          Pupa poala lu'Obama [anonim] i-a raspuns lui Andreea

          "chestii rasiste si homofobe".. Serios? A dreaku justitia asta franceza, o homofoaba, ca a judecat si decis pe 12 noiembrie 2008 ca "homosexualitatea e inferioara heterosexualitatii si e o amenintare pentru umanitate":)))
          Ah, si sa nu uitam si justitia olandeza, o rasista si aia, ca a judecat si decis, pe 4 aprilie 2008: islamul e o forma de fascism si mahomed a fost un barbar.
          Desigur, judecatorii francezi sau olandezi nu se ridica la nivelul tau, insa parca imi vine sa le acord ceva mai mult credit decat unei romance alienate de "politic corect" si indopate de "subcultura afro-americana" :))

          Justitia, ordinea sociala, protejarea perenitatii omenirii inseamna de fapt "oameni indreptatiti sa faca dreptate" (te citez), oameni numiti in astfel de functii de restul societatii, care a stiut sa se organizeze cu suficienta inteligenta pentru a rezista mileniilor vitrege.

          "Viata" nu a inceput in Africa, e mai probabil ca a inceput intr-o baltoaca de langa un vulcan asiatic, dar e alta discutie. Hominizii au "aparut" in Africa (nimeni nu stie inca de ce si cum:)), insa nu e cazul lui Homo Sapiens Sapiens, singura specie umanoida in functiune. Daca vei face un f. mic efort pe Internet vei avea surpriza sa observi ca ultimele descoperiri in paeloantropologie si genetica infirma teoria lui "Out of Africa" si ca "africanii" si "euro-asiaticii" au evoluat separat cel putin 250.000 ani!! Si crede-ma , se vede cu ochiu liber!

          E drept, erau homosexuali (de fapt bisexuali) la grecii antici, asa cum erau faraoni egipteni hermafroditi si/sau incestusi. Ambele culturi au fost stralucite si daca nu au pierit dupa o singura generatie e datorita heterosexualilor ultramajoritari, care au procreat si muncit pt. familiile lor. Homosexualitatea e o sterilitate, un drum inchis, o mutatie de alela si un comportament extrem de egoist si iresponsabil fata de viitorul umanitatii.

          Drogurile distrug mult mai rapid si dur decat alcoolul si societatea nu se inseala cand o afirma in lege
          • -1 (5 voturi)    
            PAM PARAM (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:52)

            andreea [anonim] i-a raspuns lui Pupa poala lu'Obama

            Discutiile pe net sunt foarte fructuoase, ce i drept, de aceea le evit. Ca aici sunt toti cu gura mare, ascunsi in spatele unui calc.

            E simplu sa ma faci pe mine romanca alienata, indopata parca! cu o subcultura afro americana. Guess what boy, you judged WRONG. Ce are africa si ce am spus eu cu America? (STRIKE 1) Ce are faptul ca s nascuta aici cu subiectul (STRIKE 2) ? Cultura africana nu este o subcultura. Nici cea americana ...so it s your bad, not mine, STRIKE 3. Sa ti mai zic? Justitia, ordinea sociala, protejarea perenitatii omenirii - nu sunt in legatura una cu cealalta, deci nu vad sensul alaturarii. Iar justitia oamenilor este ceva facut pentru a discrimina, pentru a favoriza si mai rar pentru a face dreptate. Dreptatea oricum o imparte numai Dumnezeu, caci El e singurul drept. Then again, homosexualitatea ca mutatie si sterilitate - exprimarea ta spune multe despre cum gandesti.Dezgustator, pustiule.

            I don t believe in politics, sau in corectitudinea politica. Mi se pare o sintagma ipocrita, un oximoron. Deci nici aici nu ai nimerit gandul meu. Si nu , nu fac eforturi pe internet. Mie mi place sa citesc si sa cunosc lumea, fara o interfata microsoft.

            Drogurile distrug mai repede decat alcoolul? categoric mori mai repede daca bagi in vena, decat daca ineci ficatul. Mai dur o fi, dar aici era vorba de ciuperci, pustiule. Care nu te distrug. Consumul in doze mari, acuma asta tine de inconstienta unora, care la fel de bine pot da in coma alcoolica. Cat despre iarba, nu exista abuz. I say get a clue. Wake up, grow up, cum vrei tu.
            Grow common sense at least, nu mai jigni oamenii doar in baza unei opinii distincte
            Te am pupat, spor la navigat si dat comment uri. Eu ma intorc la viata reala.
          • 0 (4 voturi)    
            oare are rost (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:05)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Pupa poala lu'Obama

            sa ii indicam prostanakului mioritic ca logica (mai precis lipsa ei) ii joaca feste? Nu exista nici o astfel de decizie judecatoreasca, nici franta si nici in olanda...

            si cu parere de rau, trebuie sa ii ranesc rasismul indicandu-i http://en.wikipedia.org/wiki/Recent_African_origin_of_modern_humans

            "In 1997, DNA testing performed on a Neanderthal skeleton showed modern humans and Neanderthals last shared a common ancestor between 500,000 and 800,000 years ago, and furthermore that all modern humans, from the ethnic Siberians to the !Kung people of Africa, are more closely related to each other than to the Neanderthals -- further evidence supporting the Out-of-Africa theory."

            Who needs science when you got faith...
            • -1 (5 voturi)    
              In 1997?:))) (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:30)

              Homo Antecessor [anonim] i-a raspuns lui georgeb

              Mda, esti la zi cu genetica si paleoantropologia :)) fa un update, de curiozitate, ca daca maine da masina peste tine, mori ca zi, "prost informat" :)).
              Si da, exista ambele decizii de care am pomenit, 4 aprilie in Olanda, in procesul pe care unii imigranti musulmani extremisti l-au intentat si pierdut contra deputatului Geerd Wilders (vezi si fimul sau "Fitna") si 12 noiembrie in Franta, in procesul pe care asociatii de homosexuali l-au intentat si pierdut contra deputatului Christian Vanneste, profesor de filosofie.
              • +2 (4 voturi)    
                dupa cum ziceam, stai prost cu logica (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:54)

                georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Homo Antecessor

                CV zice: "homosexualii sunt inferiori"
                homsexualii zic: jignire, ne vedem in instanta
                instanta zice: CV primeste amenda
                CV zice: ma doare-n paispe, ma duc la curtea suprema
                curtea de casatie zice: expresia folosita nu depaseste limitele libertatii de expresie

                prosstanacu' mioritic sforaie concluzia: curtea de casatie spune ca homosexualii sunt inferiori.

                Insulti inteligenta tuturor celor care au avut rabdarea sa iti citeasca comentariile lamentabile. Daca eu afirm ca pamantul e plat si tu ma dai in judecata pt defaimare vei pierde. Inseamna asta, dupa mintea ta inceata, ca judecatorul va fi fost de acord ca pamantul e plat?

                Evident, la fel stau lucrurile si in cazul din olanda.

                Te legi de anul in care s-a facut studiul cu pricina? Stii de vreun studiu mai recent care are alte rezultate? Esti LIBER sa ne dai link-ul catre jurnalul de stiinta care a publicat studiul. Este chiar indicat sa o faci.

                Bine, de la cineva care crede ca pamantul are 8000 de ani (stii, tu ma asociezi cu Obama fara nici un motiv, eu am mai multe motive sa te asociez cu Christian Vanneste, renumit pentru agenda lui filocrestina si creationista) nu ma astept sa vina cu argumente valide...
                • -1 (3 voturi)    
                  :)))))) (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:24)

                  Homo Antecessor [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                  Cand pleci de la premise false, concluzia e falsa. Postul tau ar merita notat bine pt. dezinformare. Deputatul CV n-a afirmat niciodata ca "homosexualii sunt inferiori" si de altfel, stiind bine ce a spus parlamentarul, nici Curtea de casatie si nici eu n-am afirmat o asemnea gogomanie filosofica:)) Ci ca "homosexualitatea e inferioara heterosexualitatii", ceea ce e demonstrabil si acceptabil. Insa inteleg de ce insisti pe eroarea ta, e baza de plecare a tot ce scrii in continuare, fara minciuna ta de debut, totul cade :))
                  Analogia ta e gresita, amice, nu doar aia cu pamantul plat si defaimarea. Pentru ca in discutie nu sunt sentimentele sau opiniile personale ale judecatorului, ci libertatea de expresie. Care a invins in fata justitie. Astfel, s-a statuat juridic definitiv ca suntem liberi sa afirmam "islamul e un fascism" si "homosexualitatea e inferioara", fara a mai putea fi acuzati legal de "islamofobie", "rasism" sau "homofobie"!
                  Acelasi tip de dezbatere e si in Olanda acum despre droguri si bordeluri. Evident, tot legea si ulterior decizii de justitie vor decide. Pentru ca asa se intampla in democratie si in stat de drept.
                  Nu mai e loc aici de genetica, discutam pe o stire din domeniu, promit :)
                  Regnul Animalia, Ramura Chordata, Sub-ramura Vertebrata, Clasa Mamalia, ordinul Primate, Familia Hominide, Sub-familia Hominine, Genul Homo, Specia Sapiens Sapiens, Rasa Europoida. Dupa cum vezi, toti suntem "Homo";)
                  • 0 (2 voturi)    
                    te-ai obosit macar o clipa (Joi, 13 noiembrie 2008, 20:22)

                    georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Homo Antecessor

                    sa citesti ce am scris eu? e obicei prost sa te apuci sa scrii inainte sa poti citi. Si intelege. Nu sunt eu vinovat pentru limitarile tale.
      • 0 (4 voturi)    
        pisi, citeva chestii ti-as spune (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 22:48)

        meh [anonim] i-a raspuns lui Prostanak mioritic

        1) tinind cont numele ales, nu mai e nevoie sa bagi text. mai bine lasi gol si ne imaginam noi ce timpenii debitezi.

        2) daca ejti mioritic, de ce nu te rezumi la a vota cu becali, oaie pina la moarte ce ejti ?
        cu ce te afecteaza pe tine ce halesc oamenii in amsterdam sau in alte orase aflate la peste 2000 km de traseul tau de transhumanta ?

        3) si ce legatura are obama ?
        de fapt, e usor de sesizat legatura: ca toti republicanii mioritici care s-au trezit fani mccain ejti un trist rasist, impotriva homosexualilor (de parca te-ar fi f***t pe tine in koor), impotriva evreilor, impotriva legalizarii drogurilor, impotriva a orice. cu biblia intr-o mina si arma de asalt in alta ai pleca la cruciada impotriva infidelilor. si e mare pacat ca nu faci asta, ca nu ai ajunge departe: ti-ai zbura singur craniul (ca de creier nu poate fi vorba) dupa nici 15 min cind ai incerca sa iti dai cusma pe ceafa cu mina in care tii pistolul.

        ce e cel mai amuzant si ironic in privinta frustratilor rasisti si bible thumpers e ca sustin cu inflacarare ideea de white supremacy desi propriile lor realizari sunt egale cu zero. dar, evident, au o scuza pt asta: evreii si negrii. si chiar daca ar avea dreptate, si evreii si negrii nu i-ar lasa pe albi sa devina bogati, nu ar contrazice asta fix ideea de white supremacy ? nu ar fi mai curind black/jewish supremacy ? dar evident ca sunt impermeabili la logica. daca insa reusesti sa treci peste cit de frustrant de imbecili sunt, pot fi o sursa nesecata de comedie. asa cum ejti si tu acum pe acest forum.
        • -1 (5 voturi)    
          Hamham-update (Joi, 13 noiembrie 2008, 11:41)

          Prostanak geonist [anonim] i-a raspuns lui meh

          Cine ti-a zis tie ca "rasistii sunt tristi"'?:)) Uite un excelent contra-exemplu, Silvio Berluscuoni, 70% popularitate in Italia (unde comunistii au disparut din parlament si unde homosexualii sunt in general ciomagiti in afara anumitor cartiere din Roma; dar ce vrei, niste tzarani si italicii astia, n-au creat nimic in istoria umanitatii:)), care afirma public: "Imi place Obama, e tanar, dragutz si bronzat" :)))))))))

          Nu sunt "impotriva" homosexualilor, nu e vina lor, e vorba de o mutatie genetica, in viitor parintii vor sti sa ceara inginerilor geneticieni sa repare astfel de anomalii. Sunt impotriva promovarii agresive a homosexualitatii, a ideii ciudate ca a fi homosexual are acelasi efect asurpa societatii cu a fi heterosexual. E fals si dupa cum bine a spus deputatul francez Vanneste, "homosexualitatea e inferioara heterosexualitatii"". Iar justitia franceza, Curtea suprema, i-a dat dreptate :)
          Evident ca sunt contra legalizarii drogurilor, ca 90% din umanitate. Pentru ca ar fi inca un pas spre indobitocirea oamenilor, spre auto-distrugerea adolescentilor, spre ceea ce se numeste "idiocracy".

          Nu sunt impotriva evreilor si nici macar contra statului sionist Israel, stat care exista legal si legitim si are rolul sau. Nu sunt impotriva a orice :))), afirmatia asta a ta te denunta ca superficial si putin cultivat:)

          Nu stiu la ce "infideli" te referi, dat fiind ca singura religie care cere "razboi sfant" contra infidelilor, e islamul. Ba chiar exact cum de
          scrii tu, cu Coranul in mana si sabia in cealalta (vezi si drapelul Hamas sau Hezbollah, al Arabiei saudite, etc.). Iar Islamul e o forma de fascism, aici putem fi de acord.

          Spre deosebire de tine, eu am tras cu arme pe care tu le-ai vazut doar in filme:)), putin probabil sa-mi "trag un glonte".

          Realizarile "albilor" (nu sunt suprematist, poate domnul Watson, premiu Nobel:))) sunt net superioare, in orice domeniu, celor ale "negrilor" sau ale "evreilor" (daca nu te referi la khazari de fapt?:)).
    • +1 (3 voturi)    
      depinde (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:38)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      nu e chiar asha depinde de incidente, ca daca alea 70 au fost sarituri cu prajina de pe blocuri ca aveau ei impresia ca sunt la olimpiada atunci altfel te gandesti. oricum e dferenta mare intre "iarba" si shrooms. Nu cred ca shrooms ar trebui sa fie pentru toata lumea, deci le vor interzice si asha nu o sa mai haleasca toti saracii veniti sa incerce si ei "droguri". Cunoscatorii vor servi in continuare fiti fara grija.
      • +1 (5 voturi)    
        evident (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:10)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui gabbone

        ca depinde ce tip de incidente sunt.

        Si este la fel de adevarat ca nu este acelasi consum pentru alcool ca si pt shrooms. Dar chiar si rata scazuta a consumului de shrooms (daca e cazul) este un factor de luat in considerare. De ce sa interzici un lucru care este consumat foarte putin?

        Exista multe studii care arata ca shrooms sunt mult mai putin periculoase decat alcoolul. Si rapoartele oficiale ar pueta indica si gravitatea "incidentelor" sau mai precis defalcarea numarului pe grade de gravitate.

        Realitatea pura este ca alcoolul tinde sa induca violenta, pe cand shrooms nu. Se creaza inca un "victimless crime".
      • 0 (4 voturi)    
        O sa fii de acord (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:16)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui gabbone

        ca diferenta de la 70 la 2050 este foarte greu de justificat, chiar si cu ceea ce am spus anterior.
      • +1 (5 voturi)    
        inca ceva (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:33)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui gabbone

        scuze ca revin cu comentarii (cand simt ca am cu cine purta o discutie, imi place sa polemizez; alteori dau de personaje grotesti care gandesc cu coatele, si care sunt prinse intr-o retorica xenofoba impatimita, vezi cazul "prostanak mioritic")

        "Cunoscatorii vor servi in continuare fiti fara grija." -- nu ma indoiesc nici o clipa de asta, dar pe mine personal ma afecteaza foarte putin. Nu imi place sa fiu in afara legii, ma zgarie pe creier ideea ca daca merg pe strada cu un gram de "marfa" pe care vreau sa o savurez acasa in deplina siguranta si intimitate ma poate salta un gabor si imi poate face viatza amara in mod complet gratuit;

        nu imi place faptul ca eu, daca vreau sa am o placere personala si care nu afecteaza pe nimeni altcineva decat pe mine, alimentez implicit o mafie de traficanti care de cele mai multe ori este implicata in productie si distributie; nu imi place sa stiu ca asta alimenteaza la randul ei o intreaga sumedenie de crimes care nu sunt nici pe departe victimless cum este actul pe care eu il fac.

        Toate acestea pentru simplul motiv ca studiile nu se fac din motive de "political correctness" sau din cauza ca rezultatele "nu convin". Studiile care exista sunt bagate cu matura sub presh din exact acelasi motiv.

        Inca o data, aici nu vorbim de legalizarea oarba a drogurilor, aici vorbim de legalizarea si _CONTROLAREA_ drogurilor despre care exista dovezi multe si clare ca sunt mai PUTIN periculoase decat otravurile legale (alcool/tutun). Exista enorm de multe discutii si argumente pentru legalizarea si a drogurilor puternice, dar motivele sunt diferite si tin de controlul pe care statul il poate avea asupra calitatii si proliferarii (controland productia si distributia).
    • 0 (2 voturi)    
      papagali (Joi, 13 noiembrie 2008, 8:21)

      irelevant [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Numarul consumatorilor de alcool e mult mai mare decat cel al consumatorilor de ciuperci halucinogene. E firesc ca numarul de incidente sa fie mai mare din partea consumatorilor de alcool.

      Nu sunt de acord neaparat cu interzicerea halucinogenelor dar e penibil sa vezi cum unii isi cauta justificari pentru indulgenta fata de sine.
      • 0 (4 voturi)    
        daca ai citi si celelalte postari ale mele (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:41)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui irelevant

        ai vedea ca am spus exact acelasi lucru. Dar faptul in sine ca numarul consumatorilor de halucinogene este infim in comparatie cu cel al consumatorilor de alcool spune ceva si este un argument in favoarea legalizarii.

        Halucinogenele sunt legale in olanda si cu toate astea fie se consuma foarte putin (de ce? nu au appeal?) fie produc efecte nocive insignifiante (de ce?).

        Sa nu crezi ca nu exista studii serioase pe subiectul asta. In comparatie cu alcoolul ciupercile halucinogene sunt benigne.

        Iti recomand graful asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_(mean_physical_harm_and_mean_dependence).svg

        Identifica LSD, vezi unde se situeaza in raport cu alcohol si tobacco. Ca idee, LSD nu e, evident, tot un drac cu shrooms, au asemanari dar exista un consens ca LSD este mult mai intens si in general mai periculos.
  • 0 (4 voturi)    
    Informati-va ! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:01)

    international [anonim]

    "Consumul de ciuperci halucinogene a generat, in 2005, 70 de incidente, in timp ce consumul de alcool a fost la orginea a 2.050 de incidente"
    Mai e ceva de spus ?
  • +2 (2 voturi)    
    Va rog mai multe detalii (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:33)

    nashu_mare [utilizator]

    Eu nu sunt cunoscator dar care e faza cu interzicerea consumului de ciuperci halucinogene proaspete?

    Adica, daca sunt din conserva, in tocanita sau ciulama, se accepta?
    • 0 (4 voturi)    
      nu, nu :) (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:49)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

      In articol scrie dealtfel -- ciupercile halucinogene uscate sunt deja interzise. Sunt admise cele proaspete.

      from http://psychedelic.com/taking_magic_mushrooms.htm:

      "Until November 4, 2002 fresh and dry magic mushrooms were legal in the Netherlands. From this date, however, the supreme court decided that dry magic mushrooms are illegal. Why? Because the are considered a psilocybin containing preparation (something processed by a human being). Happily, fresh magic mushrooms are still legal to possess and sell."
  • -2 (4 voturi)    
    Corect (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 21:28)

    Florin [anonim]

    Mi se pare un lucru corect. Stiu eu olandezii ce fac.
    Nu prea inteleg de ce au fost 'legale' pana acum.

    Ciupercile halucinogene sunt plante sacre, care NU TREBUIE consumate de cei care nu cunosc in ce se baga. Mai ales de turisti rataciti, care dupa cateva beri au prins la curaj sa ia si ei droguri.

    Ciuperca te va duce intr-o lume necunoscuta, extrem de ciudata, iar calatoria poate dura o eternitate. Daca nu o tratezi cu respect si nu-i accepti umil puterea pe care o poseda, te poate abandona intr-un loc, pe langa care, ce stim noi despre iad este ca un desen animat pentru copii. Locul care nu poate fi descris in cuvinte, in alt timp, alt univers, alte dimensiuni.

    Asta se intampla rar si in general depinde de cantitatea de (i)responsabilitate a consumatorului, dar din pacate, multi tineri sunt extrem de iresponsabili si ignoranti, iar comerciantii nu sunt interesati sa le explice tuturor seriozitatea a ceea ce incearca ei sa faca, pentru ca it's not good for business ;).

    Mai safe pentru toti este ca ciuperca sa ramana sacra, consumata in cercuri de cunoscatori, care au puterea intelectuala si spirituala sa-i faca fata si care pot aduce si in aceasta lume 'viziunile' pe care le au in timpul calatoriei.
    • 0 (4 voturi)    
      legalitate (Joi, 13 noiembrie 2008, 3:31)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      trecand peste intreg bullshit-ul despre spiritualitatea fantastica pe care o induc shrooms (disclosure: ateu, don't even think about it)

      nu cred ca intelegi ce inseamna 'ilegal'. Hai sa iti explic. Inseamna ca atunci cand vine la tine politia sa te caute de shrooms, ii doare exact in pix cat de spiritual si initiat te crezi tu. Iti caftesc una dupa ceafa, iti confisca toata marfa si te trimit in instanta, sa stai dupa gratii si sa iti impartasesti spiritualitatea cu restul "enoriasilor" de moravuri.

      Asta e treaba nashpa. Tu vrei sa fie legal doar pentru tine - e mai greu... iti trebuie secta oficiala, legi speciale, etc. Nu imposibil, au facut-o mai multe secte (rastafari e un exemplu, amerindienii au voie cu peyote de asemenea). Da' daca nu iti iese pasenta atunci la zdup si cu tine si cu mine in egala masura.
  • 0 (2 voturi)    
    Cifre, voturi, prostii (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 22:22)

    Anton [anonim]

    Faza asta cu 70 de incidente este perfect irelevantă, atât timp cât nu se menţionează şi, de exemplu:
    1. Câţi olandezi sunt omorâţi de fulger pe an
    2. Câţi olandezi mor ca urmare a consumului de alcool
    etc.

    Cine a studiat puţină economie la viaţa lui ştie când nişte date se prezintă în formă absolută şi când în formă procentuală... Vă spune asta un absolvent de Politehnica.

    Oricum, îmi place precizarea că nu s-a găsit o legătură directă între consum şi incident... Parcă te simţi mai bine când afli că politicieni proşti sunt şi prin alte ţări, nu doar în România :) Cum să nu aştepţi până se demonstrează ştiinţific, barem mituiau şi ei un medic, ceva, să pară corect. Mie cel mai grav mi se pare că legea le permite politicienilor să ia orice decizii, doar pe bază de vot, nu de logică... Mai ţineţi minte de ameninţarea Irakiană, the smoking gun, care nu poate fi aşteptată sub formă de mushroom cloud? :D
    • 0 (4 voturi)    
      70 de incidente (Joi, 13 noiembrie 2008, 3:25)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      70 de incidente nu inseamna 70 de decese, la fel cum cele 2050 de incidente legate de consumul de alcool nu inseamna 2050 de oameni care au murit in coma alcoolica. Probabil este vorba in majoritate de spitalizari -- oameni care s-au speriat tare de transa indusa si au chemat salvarea.

      Cifra de comparatie este prezenta in articol si este destul de relevanta. Alcoolul creaza cu mult mai multe incidente decat shrooms. Ceea ce era si de asteptat. Shrooms se consuma de obicei in combinatie cu iarba. Mai rar vezi potheads care sa inceapa sa se ia la bataie din cauza ca s-a uitat unu' mai ciudat la altu'.
      • +2 (2 voturi)    
        Dar... (Joi, 13 noiembrie 2008, 11:29)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Avand in vedere numarul de consumatori de ciuperci si numarul de consumatori de alcool....sunt sigur ca procentajul de incidente este mai mare in cazul ciupercilor...si sincer mi se pare o idee buna interzicerea lor. N-am fost niciodata de acord cu substantele halucinogene. Desigur...e doar o parere personala..
        • 0 (2 voturi)    
          Evident, e personala (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:42)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          dar pe ce se bazeaza?

          Fraza "sunt sigur" din post-ul tau este tot o parere personala? Pentru ca nu stiu sa fie bazata pe vreun stiudiu. Daca este, astept cu mare drag sa mi-l indici intr-un followup.
  • 0 (2 voturi)    
    marfa (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 23:57)

    Gogu [anonim]

    "Olanda va interzice, incepand cu 1 decembrie, cultivarea (...) ciupercilor halucinogene proaspete."

    vor putea sa cultive ciuperci uscate, marfa de marfa lol lol lol
  • +2 (2 voturi)    
    bun (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:36)

    andrei [anonim]

    lasa nu e problema ca o sa gasiti la colt de strada cu 2 euro mai scump ...unele stouri nu pleaca nici o data din peisaj
  • +1 (1 vot)    
    mai protejat, mai sigur, mai uscat (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:26)

    victor [anonim]

    Mi se pare ca cu toate cifrele astea ...cam ratam esenta, care, dupa parerea mea, este bunul simt. Indiferent daca esti crestin, musulman, gay, negru sau schiop, atata timp cat esti intreg la cap stii ca nu e bine sa ti'l pierzi, sa sari de la etaj, sa bagi in tine tampenii. Tine de bunul simt, logica elementara umana. Apropo de droguri in olanda, desi Nu sunt legale (nici macar iarba, hashul, whatever)exista o doza de toleranta in ceea ce priveste consumul personal. Olandezii nu sunt marii fumatori de skunk, sau marii mancatori de psilocibe, la fel cum bulgarii nu sunt cei mai pofticiosi cand vine vorba de gogosari sau castraveti. Turistii sunt!...americani,australieni,rusi...Cred ca fructul oprit alimenteaza abuzul. Probabil ca majoritatea olandezilor au iarba printr'o cutie in casa, de care nu prea se ating pt ca nu au chef...nu mai prezinta interes, o pot fuma oricand, au o istorie in privinta asta, experienta, de aceea nu mai sunt disperati sa fumege nonstop. Chestia cu interdictia ciupercilor continua o politica inceputa prin state in anii 20- war on drugs, mi se pare mai degraba o diversiune, avand in vedere lipsa de greutate clinica ce sprijina masura si faptul ca amaratele alea de ciuperc baga banuti buni la buget, din turism. Culmea ironiei, toleranta fata de canabis loveste puternic in retelele de traficanti, si olandezii, spaniolii, californienii, sarbii, ungurii, mai nou si rusii stiu prea bine lucrul asta; poate multa lume nu stie sau nu vrea sa creada, este ca e o diferenta babana intre cocaina, exuri, hero,hard stuff si buruieni sau bureti, la fel cum e o mare diferenta intre unul care nu mai are o vena ne'ntepata si altul care trage 3 fumuri dintr'un joint la un chef sau la munte cu cortul. Evident, pentru tinerei cu viziuni de dreapta si acnee e mult mai simplu sa generalizezi, detalierea apare cand sunt direct vizati. Oameni care nu stiu nici macar ce se fumeaza de la iarba sau ce se papa la ciuperci vin si spun cat de periculoase sunt :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Anton are dreptate (Joi, 13 noiembrie 2008, 21:40)

    victor [anonim]

    Apropo de procente: cati olandezi mor din cauza prostiei? sau francezi, suedezi, filipinezi...well, you can't fight that! can you?- asa ca te concentrezi pe chestii marunte. Heroina e ilegala cam de la 1910 (pana atunci era recomandata ca substitut al morfinei, impusa chiar, cu reclama si zel), canepa (Mary-Huoooo!-Ana) a fost ilegalizata din cu totul alte motive decat ce tin de fumat, probabil taurina, ginsengul, valeriana, ceaiul verde vor urma. In curand wto va "recomanda" eliminarea suplimentele naturale dar pastrarea unor pesticide "safe" pt consum uman. Apropo, stiti de Marinol, nu?bible paper, dollar paper...Stiu, e putin off topic, dar e greu sa disociezi ciupercile de iarba cand vorbesti de olanda, si oricum sunt in aceeasi oala si sub aceeasi lupa, juridic.
    Parerea mea e ca vom ajunge la un moment dat sa contemplam drepturile pe care le aveam mai demult, indiferent daca faceam sau nu uz de ele, interdictiile nu au adus nimic bun pana acum, exceptand, normal, legile bunei convietuiri, sa nu ucizi, sa nu furi, bla...
    Alt procent, Anton, ar fi asta: cati romani mor de grija altora -ne dam noi cu parerea cand realitatea lor e fundamental diferita de pipera noastra (ei au bicle de fitze si nu scuipa pe jos, inchid lumina si robinetul cand nu folosesc, nu parcheaza pe trecere...they've been there, done that...), + aici mai e si o bubitza plina de prieteni care bat la usi deschise, gen "mereu am fost impotriva halucinogenelor" desi,"habar n'am ce inseamna psihoactiv", n'am fumat da' stiu ca nu'i bine, cand la noi oricum n'ai voie sa faci ce fac ei., Da' sa te imbeti ca porcu', sa sari la cafteala de 2 lei si s'o tii tot intr'un misto si bataie de joc e normal. Ignorance is bliss, sau cum e la noi...fericiti cei saraci cu duhu'. Cine stie ca ciupercutele alea smekere cresc si la noi, in romania? o gramada, da' tre sa le stii.
    Ne facem probleme de ce nu mai au ei voie, ca noi oricum n'avem, cand noi nu stim nici macar cum arata, nici daca le vedem(ciupercile)
  • 0 (0 voturi)    
    droguri! uuuuuuuuu (Joi, 13 noiembrie 2008, 23:40)

    victor [anonim]

    Lasand la o parte ca p'acili'sha toti au pareri, opinii, e misto faptul ca un subiect despre care romanica habar n'are cu ce se mananca(la noi ajung in urgenta pacienti otraviti cu phalloides sau entoloma lividum dupa ce au papat ce credeau ei ca e champignioana de camp- DUHH), mai apar unii cu crucea'n varfu' sabiei, gen, care zic ca drogurile ie rele, profunzii, analistii sunt inferiori, la fel ca musulmanii, evreii, budistii, hindusii, zoroastristii,orbii, w'ever.
    Bei cafea? ceai? redbul? U might be in jeperdy soon. AA, nu'ti plac drogatii? iti plac betivii? Daca iti face unu rau, sue the mother fuc.er". Nici macar la noi "la tzara" nu se pedepseste faptul ca ai putea la un mmd sa dai in cap, se pedepseste daca o faci! asa ca pedepseste individul, nu'i ingradi libertatea pentru ca ar putea la o adik sa faca rau...ce dreq, poti sa omori si cu o piatra.

    Daca zic ca bag, tu zici ca's drogat?" Sa nu uitam ca acu o generatie daca aveai plete erai "element", toti erau deacord, da' toti il urau pe tatuc...ipocrizie de om amarat. Intolerantza fata de "Aproapele?"

    Tipic pentru noi, societate in zigzag informational dupa 50 de ani de liniste selenara, ne bagam ca musca'n lapte pe o chestie inceputa printr'o ancheta a'l fugitivo in mai 2007...helooo?!, ca si cum asta e problema, poate mai uitam de criza bancara, devenita mondiala, daca asta ne da' baetzii la TV, asta papam, ca doar nu ar da fara sa se informeze,nu?...ca au specialisti, espertzi, cu doctorate...oamenii aia nu gresesc, sunt si vaccinati anti-coruptie, sunt pro-bono,nu? si Obama e un negru providential care ne salveaza... pentru Noi o fack!
    Cum se spune mai sus, o sa gasesti shrumz la coltz, cu 2E in plus, daca vrei, bine, daca nu, treaba ta, oricum nu te obliga nimeni sa o bagi in tine, legala sau ilegala, la fel cum nu te obliga nimeni sa bei, sa fumezi, sa f...faza e ca daca cunosti botanica te'ai scos, they simply cannot ban vagetation alltogether for now. There are sooo many drugs out there...
    • 0 (0 voturi)    
      droguri! hai se ne drogam pe strazi! daaaa (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 12:38)

      ea [anonim] i-a raspuns lui victor

      bai lasati abuzul asta de limba engleza. ma scoate din minti.. limba romana se dovedeste rar insuficienta si atunci bagi si tu un cuvant, nu fraze intregi. in alta ordine de idei ciupercile sunt foarte bune. dar aviz amatorilor daca te gandeai inainte sa iei sa te arunci d pe un pod atunci mai bine te lipsesti. cat despre ideile fixe cu droguri drogati si homosexualitate... sunt specifice oamenilor involuati care nu inteleg ca salvia, loboda, marijuana si cucuta sunt toate plante cu diverse efecte, pe care le poti fuma sau pune in ciorba si nu e niciuna mai drog decat cealalta (doar ca una din ele te omoara si restul de fac sa te simti bine), ca de fapt nu este nici o diferenta dintre 3 red-bull si o pastila de ecstasy mai slaba, ca de fapt chimicalele din mancarea de zi cu zi sunt same-shit si daca le-ai lua in cantitati mari te-ai trezi poate ca iti plac mai mult oamenii din jur, ca simti muzica mai profund, ca iti plac toate lucrurile pe care le-ai putea face si esti absolut ecstatic asa hodoronc-tronc. A incercat cineva sa manance un kg de loboda? Nu mai face diferente si nu mai trasa granite clare omule prost, ca nu sunt.. urati homosexualii dar balosati la doua lesbiene care se mangaie reciproc si visazi la o partida de sex anal cu ele. unde e diferenta? sunteti niste maimute proaste si indoctrinate