Top Vanity Fair: Vladimir Putin, cea mai influenta personalitate din lume

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 3 septembrie 2008, 15:57 Actualitate | Internaţional


Fostul presedinte al Rusiei, Vladimir Putin, se afla pe primul loc in topul 100 al celor mai influente persoane din lume. Topul este realizat anual de Vanity Fair. Personalitate controversata, Putin este deopotriva  apreciat si criticat. Actualul premier rus este apreciat pentru ca  a relansat economia si a depus eforturi pentru reconstructia armatei.

In acelasi timp Putin este si tinta criticilor, in special in ceea ce priveste erodarea libertatii de exprimare si a democratiei, controlul asupra media, incarcerarea propriilor dusmani si instalarea la Kremlin a protejatului sau, Dmitri Medvedev, in functia de presedinte, in cadrul alegerilor din luna martie a acestui an.

In clasamentul pentru 2008 se mai afla seicul Mohammed bin Rashid al Maktoum, conducatorul Dubai-ului, pe pozitia a saptea, Angelina Jolie si Brad Pitt (pe locul 9), fondatorul Facebook, Mark Zuckberg (pe locul 25).

Pozitii mai bune in top ocupa miliardarul rus Roman Abramovich, proprietarul clubului de fotbal Chelsea, care a urcat de pe locul 30 pe 8, si guvernatorul Californiei Arnold Schwarzenegger, care a urcat de pe locul 50 pe 33.

Topul alcatuit de Vanity Fair prezinta primele 100 de personalitati influente din intreaga lume, intelectuali, afaceristi, artisti, formatori de opinie, politicieni, jurnalisti si designeri.

Criteriile dupa care au fost selectati vizeaza influenta pe care o au in domeniul in care activeaza, viziunea, actiunile filantropice si alti factori.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1127 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Vanitas vanitatum...but not fair! (Miercuri, 3 septembrie 2008, 16:40)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    "Vai,vai,vai ce durere/Pintea Haiducul un loc in top cere!!!" Rog eventualii suporteri sa ma voteze cu cat mai multe "thumbs down"-uri,ca de obicei,poate se sesizeaza si cei de la Vanity Fair!Va multumesc anticipat!
    • +1 (1 vot)    
      Apropo vanitate... (Miercuri, 3 septembrie 2008, 18:43)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      ...da Pinteo, mi-ai sugerat de fapt ideea de baza: daca Putin nu o fi chiar cel mai influent, dar e in mod cert cel mai vanitos conducator de stat (si n-are importanta ca-i acuma doar prim ministru).
      El conduce Rusia de la Inaltimea Vanitatii Sale.
  • +3 (3 voturi)    
    Cu tovarasul in frunte vom avea victorii multe (Miercuri, 3 septembrie 2008, 17:59)

    Misu [anonim]

    Tov. Putin a iesit primul si din cauza ca a salvat reporteri de atacul unui tigru impuscindu-l pe acesta cu un glont narcotic dupa care i-a masurat dintii.
    Chiar daca ocupa o pozitie inferioara nu trebuia uitat un anume Licurici pentru actiunea filantropica din Irak.
  • 0 (4 voturi)    
    Un al treilea ziarist agresat (Miercuri, 3 septembrie 2008, 18:43)

    Mujik [anonim]

    Dupa cei doi ziaristi omorati in ultimele 3 zile, unul in Ingusetia si altul in Daghestan, un al treilea ziarist, Miloslav Bitokov, a fost la un pas de a fi omorat de 3 atacatori "necunoscuti", la Nalcik, in Caucazul de nord. El e redactor sef al ziarului de opozitie "Gazeta Yuga" si marti seara a fost internat cu fractura de craniu in urma loviturilor primite de la cei 3 agresori. El primise deja amenintari cu moartea datorita articolelor critice la adresa regimurilor locale pro-rusesti.

    Se pare ca Rusia nu se mai jeneaza, kgbistii de la Kremlin au dat jos mastile si se cred suficient de puternici pt. a invada tari vecine si a ucide opozanti.
    Asta e fatza Rusiei, stat totalitar, militarist si imperialist, unde risti un glonte in cap daca esti contra regimului.
    • +1 (5 voturi)    
      Eroare de logica (Miercuri, 3 septembrie 2008, 19:19)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Mujik

      Ai exclus posibilitatea deloc improbabila ca unul sau mai multi interlopi locali sa fi decis pedepsirea ziaristului in cauza pt a intra in favorurile unor oficiali corupti cu reputatia periclitata de investigatii jurnalistice,totul fara stirea autoritatilor locale sprijinite de Kremlin.Zici ca Rusia e un stat totalitar,dar te autodiscreditezi moral pt ca nu te-ai gandit nici o clipa la prezumtia de nevinovatie; faptul izbitor de evident ca nu ai educatie civica arata ca de fapt tu esti cel cu mentalitate totalitara reflexa.Ciudat!Nu pareai genul,mujikule...
      • 0 (2 voturi)    
        Prezumtia de libera expresie (Miercuri, 3 septembrie 2008, 22:41)

        Caligula [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Prezumptia de nevinovatie se aplica in sistemul justitiar pentru a evita abuzurile de pedeapsa. In acest forum, opiniile proprii nu fac parte dintrun sistem justitiar.

        Asasinarea sistematica a ziaristiilor de opozitie in conditiile in care nimeni nu ajunge sa fie judecat si pedepsit este un act politic si nu poate fi justificat prin blamarea lumii interlope decat daca lumea interlopa se identifica cu clasa politica.
        • +2 (2 voturi)    
          Pintea: not a Cassius Chaerrea for you... (Joi, 4 septembrie 2008, 10:56)

          Pintea Haiducul [anonim] i-a raspuns lui Caligula

          Caligula,asasinarea sistematica a ziaristilor de opozitie in conditiile in care nimeni nu ajunge sa fie judecat si pedepsit chiar este un act politic,desigur,dar daca lumea interlopa cauta sa se identifice cu clasa politica asta nu inseamna ca si reciproca e adevarata.E adevarat,poate fi adevarata,cum a fost cazul d.ex. in Roma Antica,unde imparatul trebuia sa faca un compromis intre propriul interes de a mentine ordinea in cartierele periculoase si obligatia de a aplica legea si de a-i deferi pe mafiotii din "colegia" in fata justitiei.Daca imparatii romani ar fi avut la cheremul lor partide puternice care sa-i sustina,asa cum are Putin,n-ar mai fi trebuit sa apeleze la serviciile mafiei.Putin nu are nevoie de mafie,poate ca mafia are nevoie de protectia lui dar eu cred ca pe zi ce trece se simte tot mai periclitata in existenta ei,de aici si excesul de zel nesolicitat de nimenea cu care ea cauta sa isi atraga sprijinul unor oficiali corupti.
    • +1 (3 voturi)    
      ziaristii astia (Miercuri, 3 septembrie 2008, 21:02)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui Mujik

      dl Mujik am mai scris intr-un post ceva legat de ziaristii astia... mergand pe tren de la Suceava la Moscova am intrat in vorba cu /// al Rusiei in Romania. tipul stia foarte bine romana, era un om la vreo /// de ani
      l-am intrebat de Anna Politkovskaya si mi-a zis urmatoarea chestie: in Rusia sunt multi ziaristi care iau bani de la x pt a scrie despre y, apoi de la y pt a scrie despre x (aici poate aparea si un z). cand insa x si y incep sa se supere il executa pt ca e hot, iar cum mafia ruseasca e bine cunoascuta, nu e ceva complicat. ca exemplu mioritic ii avem pe Stan si Gadea care in fiecare emisiune il musca de fund pe Basescu
      nu contest informatiile legate de ucidirea celor de ziaristi in ultimele zile si tentativa de azi, dar imi pun o simpla intrebare: de ce ar fi trimis Kremlin-ul politisti sa il ridice pe ziaristul ala de pe scarile avionului, sa il bage in masina, sa il omoare, apoi sa il arunce in strada pe cand foarte simplu puteau trimite un asasin platit?!
      eu cred ca aici ar trebui sa meditam si sa ne gandim daca el nu a fost ucis de un grup mafiot cu interese in zona, si nu de Kremlin, prea e evidenta treaba ca sa fie si 100% adevarata
  • -2 (2 voturi)    
    cam la atat se reduce influenta lui putin (Joi, 4 septembrie 2008, 1:43)

    ras [anonim]

    locul 1 in top vanity fair. in rest un balon de sapun in tot caruselul asta inutil al terrei. mi-ar fi jena daca as fi in locul lui, sa excelez, pe banii statului, in reviste de genul story cancan si viva de peste ocean.
  • -1 (1 vot)    
    aham (Joi, 4 septembrie 2008, 15:35)

    S [anonim]

    Putin care a depus eforturi pentru reconstructia armatei....asta arata cat de prosti sunt rusii: stau pe post de sclavi (la propriu) in armata rusa, mor de foame pe capete, vai de ei!
  • 0 (0 voturi)    
    ceva invidie,ceva (Joi, 4 septembrie 2008, 20:13)

    niv [utilizator]

    gelozie trebuie ca starneste multora acest excelent top of the top castigat de Putin...