Cancelarul Angela Merkel: Holocaustul evreilor este o rusine pentru germani

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 18 martie 2008, 18:41 Actualitate | Internaţional


Cancelarul german Angela Merkel a afirmat ca Holocaustul evreilor in timpul celui de-al doilea razboi mondial este o rusine pentru germani, informeaza Jerusalem Post. Intr-o declaratie facuta in Knesset-ul israelian, Merkel s-a referit la refuzul initial al tarii unde s-a nascut, Republica Democrata Germana, de a accepta responsabilitatea pentru genocidul evreilor. Oficialul german a avertizat, de asemenea, ca daca Iranul ar produce arme nucleare, evenimentul ar avea consecinte dezastruoase si a afirmat ca "trebuie sa prevenim asta".

Cancelarul si-a inceput discursul in ebraica, multumind Knesset-ului ca i-a oferit "marea onoare" de a se adresa parlamentarilor israelieni in germana. Merkel a continuat prin exprimarea regretului fata de victimele nazistilor in timpul celui de-al doilea razboi mondial. "Asasinarea in masa a sase milioane de evrei, realizata in numele Germaniei, a adus suferinte de nedescris poporului evreu, Europei si intregii lumi", a afirmat Angela Merkel.
 
"Shoah ne umple, pe noi germanii, de rusine. Ma inclin in fata victimelor. Ma inclin in fata supravietuitorilor si a celor care i-au ajutat sa supravietuiasca", a afirmat cancelarul, folosind termenul evreiesc Shoah pentru Holocaust.

Merkel s-a referit si la refuzul DDR de a-si asuma vina pentru Holocaust, lucru acceptat, pana in 1990, doar de Germania federala. "Ne-au trebuit 40 de ani pana cand intreaga Germanie sa-si recunoasca responsabilitatea in fata istoriei si a statului Israel". 

Merkel a subliniat ca tara sa este preocupata de securitatea Israelului, mai ales in contextul cresterii amenintarilor din partea Iranului. "Aceasta responsabilitate istorica este o parte a politicii fundamentale a tarii mele", adaugand ca "securitatea Israelului nu este negociabila".

Merkel a afirmat ca Germania va sprijini mereu Israelul si ca germanii trebuie sa se opuna rasismului si anti-semitismului.

Angela Merkel se afla intr-o vizita de trei zile in Israel, pentru a marca 60 de ani de la formarea statului evreu. Steagul Germaniei a fost ridicat pe cladirea Knesset-ului isrealian, iar printre cei 1.000 de invitati care au ascultat discursul lui Merkel s-au numarat supravietuitori ai Holocaustului, lideri religiosi evrei, crestini si musulmani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1330 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Onorabil (Marţi, 18 martie 2008, 19:19)

    Narcis [anonim]

    Onorabil gestul d-nei. Merkel. Cat priveste cifra de 6 milioane, multi au inca dubii asupra veridicitatii ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Numarul (Marţi, 18 martie 2008, 19:50)

      Banateanul [anonim] i-a raspuns lui Narcis

      Da,multi au dubii în privinta acestui numar,si TOTI care exprima dubii au si reziduuri de antisemitism.Adica nu îi intereseaza ca aceasta epoca de istorie este una din cele mai bine documentate si cercetate din întreaga istorie a omenirii,ca numarul de cca.6 milioane e acceptat de toti istoricii de buna credinta;nu, antisemitii mai au înca cica ...dubii!
    • +1 (1 vot)    
      ...adevarul (Marţi, 18 martie 2008, 20:30)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Narcis

      ..este INTERZIS !...de ce se pedepseste orice intrebare referitor la "ghe$$eftul" lor?Ceva NU LE CONVINE!Sunt multi supravietutori care AU NEGAT VARIANTA OFICIALA!..etc..etc..

      ps:vorba lu' Sf.Pavel..."..nu credeti in basmele ovreilor!"
      • -1 (1 vot)    
        Prostia este inca libera.... (Marţi, 18 martie 2008, 22:15)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui terente

        ....pe vremea lui Sf . Pavel (ovrei si el, pe numele Saul din Tars) nu stia nimeni de evrei , poate de iudei sau galileeni. Tara nu se numea Palestina sau Israel, ci Canaan. Evreu vine de la prepozitia "ever" adica "dincolo".
        Evreii, prin stramosul lor Avraam, au venit de dincolo de fluviul Eufrat.

        asa ca, ....,nu credeti in aberatiile lui terente.
  • 0 (2 voturi)    
    RUSINE!!!!!! (Marţi, 18 martie 2008, 20:25)

    alexX [anonim]

    pai ce ar putea sa spuna nemtii acu cand vad ca sunt incoltiti de toti daca nu renunta la rasism, evreii conduc lumea rushine nemtilor ca au facut un asa josnic gest in fata unui popr de hoti, bine mai facea hitler daca reusea sa ii extermine pe toti se zvarcoleste acu hitler cand vede ce a ajuns poporul lui.inca o data rushine angelei merkel pt acea declaratie.in iad cu evreii si tiganii.rushine si voua romanilor am fost un neam josnic sa ii tradam,dar ce poti sa le ceri la niste romani,treziti-va la realitate oameni buni.de ce toti il condamna pe hitler pt ce a facut evreilor dar de stalin nu se spune nimic asta a omorat mai mult decat a omorat hitler dar cred ca il luati pe hitler pt ca a omorat evreii poporul domnului voi credeti in zei exact cum credeau si cei din antichitate fiecare etapa cu zeii lui deja multe lucruri ies la iveala in legatura cu religia voastra se va termina si etapa asta si va veni alta etapa in care uramsii urmasilor nostri vor crede in altceva.nha eu mi-am expus opinia mea daca vreti o postati daca nu nu o postati nu vreau sa intru in polemica cu voi dar voua va convine numai ce vreti voi, noua exact ce ne convine noua, fiecare cu parerea lui nu va aruncati sa dati in cap celor care sunt contra.viata placuta in continuare
    • -1 (3 voturi)    
      rusine...celor care sunt contra (Marţi, 18 martie 2008, 22:02)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui alexX

      citindu/ti comentariul, mai intai m/am enervat usor, apoi m/am linistit imediat ce am citit "in iad cu tiganii si evreii". esti doar un frustrat complexat , probabil un looser care da vina pe toata lumea pentru neimplinirile sale. refugiul tau este rasismul si xenofobia. esti demn de mila.

      .... cu sau fara tine, viata e placuta in continuare.
      • +1 (1 vot)    
        esti boss big bugsy (Miercuri, 19 martie 2008, 8:05)

        x [anonim] i-a raspuns lui bugsy

        iti spun doar atat ..du-te si fa download la filme de pe torrent si de pe dc ..asuma-ti in continuare nume de personaje fictive si traieste o viata placfuta in continuare !
    • 0 (2 voturi)    
      punem pariu (Marţi, 18 martie 2008, 22:39)

      nnn [anonim] i-a raspuns lui alexX

      "nha eu mi-am expus opinia mea daca vreti o postati daca nu nu o postati nu vreau sa intru in polemica cu voi dar voua va convine numai ce vreti voi, noua exact ce ne convine noua, fiecare cu parerea lui nu va aruncati sa dati in cap celor care sunt contra"


      AlexX, nu-ti vom da in cap. Cei ca tine o sa dea celor ca mine (care nu au nimic cu evreii si recunosc holocaustul) in cap mai degraba decat invers.

      Uita-te in istorie...Hitler a inceput razboiul nu evreii, nu americanii. La fel si tu si cei ca tine. Va bateti cu pumnul in piept, dar veti fi primii care ne veti da in cap cand veti avea ocazia.
    • 0 (0 voturi)    
      Romanii n-au tradat (Marţi, 18 martie 2008, 23:03)

      Auras [anonim] i-a raspuns lui alexX

      Mai pune mana si citeste istorie sa vezi ca Romania nu a tradat Germania. Cand s-au aliat impreuna, Germania trebuia sa ne furnizeze anumite cantitati de armament. Acest acord nu a fost respectat, plus ca au mai fost multe alte chestii de neam prost facute de nemtii romanilor. Daca nu stiai Hitler a fost decorat in primul razboi mondial datorita unui ofiter german de origine evreiasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Anonimului alexX, RUSINE!!!!!! (Miercuri, 19 martie 2008, 20:19)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui alexX

      Libertatea expresiei e o treaba teribil de buna. Intre altele ea da posibilitatea de a vedea ca unii inca nu au strabatut tot drumul evolutiei spre stadiul de OM. Iar cu acest cazuri deplorabile e de la sine inteles ca orice disputa e inutila.
      Cit priveste tema in sine, se pare ca orice atingere, chiar si tangentiala, cu subiectul "evrei" produce unora reactii de canibalism.
  • 0 (0 voturi)    
    shalom (Marţi, 18 martie 2008, 21:15)

    pop ioan [anonim]

    da...foarte bine ....dar evreii ar trebui sa fie si ei atenti cu politica lor...cine traieste prin sabie moare de sabie.
  • 0 (2 voturi)    
    A.N. e idiot / idioata (Marţi, 18 martie 2008, 23:39)

    Dan [anonim]

    E vorba de asasinarea a sase milioane de EVREi nu de GERMANI, cum scrie reporterul (reporter? ba nu , idiot ! Iar alex X e un idiot si mai mare care trebuie bagat la puscarie pentru aiurelile debitate!
    Alo, e cineva acasa la hotnews? pai stiu ca nu exista cenzura, dar ce a scris alexX e instigare la crima, nu trebuia dat pe net!!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 19 martie 2008, 8:07)

      x [anonim] i-a raspuns lui Dan

      auzi ....lasa tampeniile , si da e corect 6 milioane de evrei ...dar din cate stiu eu ei nu erau atati atunci ca si numar total dar in fine .. e doar o supozitie.alaturi de aterizarea pe luna holocaustul este una dintre cele mai mari minciuni din istoria omenirii!
  • -1 (1 vot)    
    Ce face statul acum? (Miercuri, 19 martie 2008, 10:38)

    Anonim [anonim]

    Exista legi si in Romania. X si Narcis se fac vinovati de negationism. Scrie foarte clar in legile tarii.

    Oare organele abilitate vor interveni sau nu pentru pedepsirea celor doi de mai sus. Sau macar atentionarea lor. Pedeapsa poate fi de la amenda pana la confiscarea averii, inchisoare si stergerea unor drepturi civile.

    Sper ca institutiile abilitate vor lua masuri, e inacceptabil ca in Romania anului XXI, doi cetateni sa intre pe forum si sa nege cifra de 6 milioane.
    • +1 (1 vot)    
      Si (Miercuri, 19 martie 2008, 17:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      daca ar fi legi si contra prostiei, mediocritatii si lasitatii, tu crezi ca ai scapa de condamnare? Nici macar cu un avocat bun. Tu de libertatea de exprimare ai auzit? Ce-i aia negationism ? Ce- aia antisemitism ? Dar daca spun ca in wwII au murit un milion de polonezi in loc de sapte sau opt care, probabil, este cifra reala, ce delict am comis? Delictul de antipolonezism? Asta cum se pedepseste? Dar ce, cifrele astea sint tabu, ce sint? De ce sase milioane si nu paispe, sau oricare alta cifra? Pt ca asa vrei tu si alti papagali comunistoizi ca tine? Nici macar curajul opiniei nu-l ai. Ce-i aia anonim? Te ascunzi dupa organele abilitate, ca de altceva tot nu esti in stare. Si vezi ca e secolul xxi, nu anul. Dar probabil ca erai foarte indignat, nazist vopsit in comunist ce esti.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de voi..... (Miercuri, 19 martie 2008, 12:01)

    alexX [anonim]

    vai de viata vostra,credeti in niste bucati de lemn si in niste bucati de oase imi este mila de voi.si auras cum zici tu ca nemtii ne-au tradat si nu invers tot neam de hoti si de tradatori suntem, eram un popor cu ceva demnitate nu ne lasam asa cu o hartie sa intre in tara noastra nazistii "oamenii dracului" aci dam dovada si de lasitate.si de ce sa intru in puscarie pentru opinia mea? nu stiam ca pentru o opinie ma poate baga la puscarie.sunteti niste copii
  • -1 (1 vot)    
    o continuare.... (Miercuri, 19 martie 2008, 21:40)

    alexX [anonim]

    am mai postat ceva dar nu sa publicat,cred ca am fost prea rau cu o alta natie americanii,de care nu se spune nimic, nu se spune de cat rau au provocat intregii omaniri,dar in schimb se spune de hitler ca a omorat 6 milioane de evrei,va spun ca nimeni nu stie cifra celor exterminati in lagarele germane,ce se aude este o minciuna ba 5,1 milioane ba 5,9 ba 6 milioane cine stie daca au fost 5 milioane si nu sunt minciuni ale aliatilor.bugsy loser se scrie nu looser si nu implic pe nimeni in esecurile mele si nu sunt un complexat. nnn:da hitler a inceput razboiul si de ce se opreste aici?nu se vad si celelalte razboaie care au provocat mai multi morti decat a omorat hitler?ca acum se omoare irackieni fara nici o vina nu se spune nimic.eu unul nu iti voi da in cap altii iti vor da in cap si de ce????asta e intrebarea pt ca la randul vostru a-ti dat in cap,si cum, prin ai intarata, ei nu au voie sa spuna nimic dar voi aveti dreptul.