SUA: Vedeta transgender Caitlyn Jenner își anunță candidatura pentru postul de guvernator al Californiei

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2021, 19:05 Actualitate | Internaţional


Caitlyn Jenner
Foto: Wikipedia
Fosta campioană olimpică și membră a ”clanului” Kardashian, Caitlyn Jenner (născută William Bruce Jenner), și-a anunțat vineri candidatura la funcția de guvernator al Californiei, cu scopul de a deveni prima persoană transgender care să ocupe o astfel de poziție în Statele Unite, potrivit AFP.

„Sunt o câștigătoare”, a spus într-o declarație fostul decatlet încoronat la Montreal în 1976, care își va lansa oficial campania „în următoarele săptămâni”.

"Sunt un autentic câștigător și singura care poate pune capăt mandatului dezastruos" al guvernatorului democrat Gavin Newsom, a adăugat celebritatea transgender și activistă republicană de mult timp.

Jenner a jucat fotbal american la colegiu pentru echipa Graceland Yellowjackets înainte de a suferi o accidentare la genunchi, ce a necesitat o intervenție chirurgicală. Convins să încerce decatlonul de L. D. Weldon, antrenorul decatletului olimpic Jack Parker, cariera de 6 ani a lui Jenner a culminat prin victoria la Olimpiada de vară din 1976 de la Montreal, reușind un al treilea record mondial succesiv și devenind faimoas ca „un erou complet american”.

Acesta a primit titlul neoficial din partea presei americane de „cel mai mare sportiv din lume”. Succesul i-a permis lui Jenner să aibă o carieră în televiziune, film, scris, automobilism și afaceri.

Jenner are șase copii cu trei soții succesive - Chrystie Crownover, Linda Thompson și Kris Jenner - și, din 2007, a apărut în reality show-ul ”Keeping Up with the Kardashians” cu Kris și fiicele lor Kendall și Kylie Jenner, precum și cu ceilalți copii ai lui Kris, Kourtney, Kim, Khloé și Rob Kardashian.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4093 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    Suntem din ce in ce mai rusinati (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:13)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Cine? Noi , cei ce ne pastram genul descoperit la nastere. Pe zi ce trece devenim tot mai evident un simbol al inadecvarii si decrepitudinii.

    M-a facut mama oltean? Da, dar trebuie sa ma fac olteanca. Altminteri nu pot face copii.
    • +2 (10 voturi)    
      Va veni vremea (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:10)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      cand toti barbatii si toate femeile vor fi obligate sa-si schimbe sexul. Adica barbatii in femei si vice versa.
      Atunci vom intra in normalitate.
  • +7 (21 voturi)    
    In alte vremuri... (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:16)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Daca domnul William ramanea fara bijuterii se spunea ca este eunuc. Acum Willliam a devenit Caitlyn si spune ca este femeie. Modernizare... n-ai ce sa faci!
    Totusi un lucru nu s-a schimbat. Eunucii au mai avut functii importante prin diferite tari, in diferite parti ale lumii. Nu stiu daca respectivele state si momente istorice sunt exemple bune de urmat... De gustibus!
    • +1 (1 vot)    
      Oare ? (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 1:22)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      "YorkshireTerrier"
      Finalul postarii Dv mi-a amintit de un catren lansat in tineretea studenteasca aparintilor mei - nu mai stiu cu ce ocazie, dar tot impotriva unor obiceiuri - gesturi ciudate :
      Virgil, poetul cu caldura
      Pupa fecioarele pe gura.
      Virgil de azi mai jos pupandum,
      De gustibus non "discutandum" ! I se poate dedica si trans-madamei, viitoare "catindata" !
  • +10 (14 voturi)    
    ce prgram are? (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:22)

    cristi_an [utilizator]

    as vrea sa il citesc asa de curiozitate
    • +7 (19 voturi)    
      Inca nu l-a publicat (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:44)

      O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Dar cam banuim: extinderea in mase a binefacerilor transgenderismului liber consimtit.
    • +8 (18 voturi)    
      niciunul lol (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:17)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      O sa o aleaga oamenii doar pt ca e transgender (adica un barbat care se crede femeie si se imbraca ca o femeie...)

      Noaptea mintii pe bune.... America a devenit o gluma!
  • +9 (19 voturi)    
    La asa alesi (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:23)

    JoshuaTree [utilizator]

    Așa națiune! Tot înainte! Ăștia se vor pionieri pe bune, trebuia sa facă program Erasmus pe vremea lu’ Ceaușescu , nu mai vedeam nici comunism nici dezaxati peste tot. In fine... bine ca sunt bătrân destul cât sa nu apuc chiar totul hahahaah
    • -12 (16 voturi)    
      Să fii exclus din competiții, din societate, (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:02)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      fiindcă ți-ai schimbat sexul este discriminare.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu sunt exclusi (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 14:57)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Problema e cu fostii barbati care vor sa concureze cu femeile. Fostele femei n-au nicio problema sa concureze unde vor, dar nu prea se inghesuie sa concureze cu testosteronul pentru ca... d-aia.
        Ar fi interesant un Federer sau Nole (care s-ar putea simti femei azi-maine) sa rupa tot in turneurile feminine, asa-i? Adica aia joaca 5 seturi de regula, corect? Ia mai gandeste-te mneata un pic, daca tot vrei egalitate: ce sanse au femeile intr-o intrecere sportiva impotriva barbatilor? De ce ar fi normal ca Halep sa joace impotriva lui Nole doar pentru ca Nole se simte femeie de la o vreme? Gndeste-te la asta si poti reveni cu o parere cand o ai.
        • -3 (3 voturi)    
          Nivelul competiției feminine (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 19:04)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          crește prin participarea transgender-ilor asigurând o calitate superioară a spectacolului sportiv. O finală Halep Nole în variantă feminină ar sparge fără tăgadă recordurile de audiență.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu ai nicio idee despre ce vorbest (Duminică, 25 aprilie 2021, 0:37)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            Participarea transgenderilor ar distruge pur si simplu sporturile feminine.
  • -14 (20 voturi)    
    Ma bucur! (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:07)

    utilizator1 [utilizator]

    O persoana de succes, campion olimpic, om de afaceri, a hotărât intr-o zi sa riște totul ca sa fie ea însăși. A ales calea cea mai grea cu putința și nu se oprește. Are șanse sa devină guvernator in cel mai puternic stat american. God bless America!
    • +4 (4 voturi)    
      Stiu (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 4:28)

      PureWhite [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Si tu ti-ai taiat pendula si acum ai cu cine sa fraternizezi
  • +9 (17 voturi)    
    doamne fereste (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:24)

    Scarface1000 [utilizator]

    Americanii se duc incet da sigur cu capul...

    In statul Conneticut (USA) doi baieti transgenderi (care se considera fete) au participat si au castigat si doborat toate recordurile de viteza la fete si nimeni nu scoate un cuvant deoarece nu au voie!

    Daca asta nu e NeoMarxism nu stiu ce e...

    https://www.youtube.com/watch?v=ypwJXNCE4_Y

    In USA daca de azi te consideri fata maine poti merge in vestiare la fete, la baie la fete, profesorii sunt obligati sa ti se adreseze cu apelative de fete poti concura la fete la orice sport etc...
    • -3 (7 voturi)    
      Nu pricep (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:19)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      de ce tocmai neomarxism? de ce nu neo-leninism sau neo-maoism? O fi fost Marx o gagica cu barba, dar marxismul e o teorie pur economica. si sociala Desi, avand in vedere ca Jenner e republicana, merge si neo-marxismul...
      • +4 (4 voturi)    
        Gasesti dumneata pe net de ce, daca esti curios (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 15:02)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Vorbesc foarte serios. E adevarat ca am putea numi nebunia asta in ce fel dorim, dar are o legatura foarte serioasa cu marxismul si o sa vezi de ce.
  • +4 (12 voturi)    
    E Trans ?!? (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:30)

    RazC [utilizator]

    Cautati videoclipul in care il ameninta cu bataia pe o voce super masculina pe Ben Shapiro (un om destul de enervant de altfel :)) ). “You cut that out or you’re going home in an ambulance”. Imi vine greu sa cred ca e trans...plus atatia copii cu 3 femei diferite...mie mi se pare ca ii cam placea.

    Altfel, e la fel de calificat sa fie politician ca oricare altul.
  • +3 (7 voturi)    
    si cand te gandesti ca femeia asta sau barbat (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 0:42)

    Scarface1000 [utilizator]

    sau ce ii defapt a castigat premiul de " femeia anului" in America....

    Adica pana si premiul de femeia anului a fost castigat de un barbat... :))

    Iar femeile au stat frumos in banca lor si au aplaudat fara sa scoata un sunet....

    Nebunie curata sau ce mai doriti??
    • +2 (2 voturi)    
      Da ... (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 8:39)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      O sa iasa cu paruiala intre feministe si transgenderi rau de tot. Sau ma rog. Sper! Ma intreb ce or fi avand astia queer de zis. In afara de "prostioare!" adica. :)

      https://www.youtube.com/watch?v=8MazhX_CXPk
      • +2 (2 voturi)    
        Pai (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 15:07)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Ala e motivul pentru care s-au suparat astie pe J.K. Rowling. Si-a permis femeia sa afirme ca, oricum am da-o si orice am spune, doar femeile pot face copii. Scandal mare! A ranit cetateni si cetatene in sensibilitatile lor.
        Lumea e amuzanta, daca inca mai ai simtul umorului la tine...