Gorbaciov consideră că Putin şi Biden trebuie să se întâlnească pentru a discuta despre dezarmare

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:16 Actualitate | Internaţional


Mihail Gorbaciov
Foto: HotNews.ro
Ultimul lider al Uniunii Sovietice, Mihail Gorbaciov, a lansat sâmbătă un apel către preşedintele rus, Vladimir Putin, şi cel american, Joe Biden, de a se întâlni pentru a face progrese în materie de dezarmare, în pofida nivelului foarte scăzut la care au ajuns relaţiile dintre Moscova şi Washington, transmite AFP, potrivit Agerpres.

'Cred că este imperativ ca preşedinţii să se întâlnească. Experienţa arată că este necesar să se întâlnească şi să negocieze', a afirmat Gorbaciov, citat de agenţia rusă Interfax.

'Este clar că esenţialul este să se evite un război nuclear. Întrucât o astfel de problemă trebuie evitată, este imposibil să o rezolvi de unul singur, trebuie (ca preşedinţii rus şi american) să se întâlnească', a continuat el, apreciind că, 'dacă dorinţa de a ajunge la dezarmare şi de a întări securitatea prevalează, atunci multe pot fi realizate'.

Mihail Gorbaciov, acum în vârstă de 89 de ani, a chemat deja în ianuarie la o 'normalizare a relaţiilor' între SUA şi Rusia, declarându-se 'îngrijorat în grad înalt'.

Relaţiile ruso-americane sunt afectate de crizele repetate, de la situaţia din Ucraina şi Siria până la acuzaţii de ingerinţă electorală, spionaj sau, mai recent, de atacuri informatice.

Cele două puteri au reuşit totuşi să ajungă in extremis la un acord în ianuarie cu privire la prelungirea importantului tratat de dezarmare nucleară New Start, semnat în 2010 şi care era atunci ameninţat să expire.

Prelungirea tratatului a dat speranţa unei ameliorări a dialogului între Washington şi Moscova după învestirea lui Joe Biden, însă cele două părţi au prevenit că se vor arăta ferme în ce priveşte interesele lor naţionale.


Citește și:


Gorbaciov face apel la Joe Biden să dialogheze cu Kremlinul: Relațiile SUA-Rusia sunt „foarte îngrijorătoare”, dar pot fi salvate






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3923 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    care presedinte din partea Rusiei? (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    care presedinte din partea Rusiei?

    dictatorul vrei sa spui... ala care invadeaza state cu convoaie umanitare... mda... stim...
    • +3 (5 voturi)    
      Asa e cum spui. (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 21:27)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Iar mosul asta patat ori s-a senilizat, ori are niste interese. Sau pentru ca nu traieste in lumea libera nu poate sa judece liber, fara constrangeri. Concret vorbind, el nu intelege ca Biden nu poate negocia cu un dictator, legitimandu-i astfel calitatea..
      • -1 (7 voturi)    
        nu zau (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 23:25)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Dar cand Obama era la Moscova si depunea coroane sau isi bea ceaiul cu :Putin era ok, atunci Putin nu era dictotor sau a fost Obama si ceilalti presedinti care se intalneau cu Putin prosti?

        https://www.youtube.com/watch?v=5P1q3IDjBaI

        https://www.youtube.com/watch?v=z0Q50xkKE0g

        https://www.youtube.com/watch?v=PN70Y8m0N3k
    • -4 (6 voturi)    
      ok (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 23:27)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      dar atunci spune-le si la SUA sa nu mai atace tari cum au atacat in ultimii 15 ani Iugoslavia, Afganistan, Irak, Libia, Syria, omorat zeci poate sute de mii de civili si distrugand aceste tari doar ca "asa au avut ei chef"...

      Cu ce le-a gresit Irak-ul de exemplu la SUA?
      Ca au avut prea mult petrol si nu le-a dat si lor, nu?
  • +3 (11 voturi)    
    opinie (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 17:59)

    gj [utilizator]

    Se intalneste tarul Rusiei cu presedintele SUA. E bine ca nu se mai intalneste cu carpa de TRUMP cu care numai nu a sters pe jos. Sa speram ca Biden va realiza cat de periculos este acest produs la KGB ului care acum e tar al Rusiei , in capul caruia bantuie numai vise imperiale si se va comporta pe masura. Drumul multor probleme mari ale omenirii va fi hotarat si totul depinde de fermitatea americanilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Dezarmarea ca dezarmarea (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:07)

    Krausser [utilizator]

    Sa zicem ca prin absurd accepta, dar ce faci cand 2 se dezarmeaza si una se inarmeaza pana in dinti - RP Chineza?!
  • +5 (7 voturi)    
    Fara un dusman de care sa-si pazeasca poporul (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:49)

    PowerIon [utilizator]

    Putin isi pierde puterea. Miliardarii mafiei producatoare de armament au o puzderie de inlocuitori.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai bine zis, un dușman imaginar... (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 22:39)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      ... pentru a justifica represiunile interne și propaganda naționalistă și tradiționalist-conservatoare pentru naivi
  • 0 (4 voturi)    
    Ultimul conducator al Uniunii Sovietice ! (Duminică, 28 februarie 2021, 9:12)

    Cugetator [utilizator]

    Gorbaciov are meritul de a fi acceptat lichidarea Uniunii Sovietice , terminand practic razboiul rece si care nu s-a transformat niciodata intr-un razboi cald. Acum cele doua mari puteri adica SUA cu marile sale probleme politice interne si Rusia , au datoria , realizata pana acum, de a pastra echilibrul militar al lumii , cu toata aparitia noii mari puteri a Chinei. Asa ca apelul lui Gorbaciov este util si justificat !
  • +1 (3 voturi)    
    Numitul Gorby este cel care a ordonat atacuri (Duminică, 28 februarie 2021, 9:25)

    Rescator [utilizator]

    armate asupra Țărilor Baltice în ultimele luni de
    existență a URSS.Tot el a ordonat trădătorilor din
    România,agenți KGB și GRU,să-i ucidă,după un simulacru de proces,pe soții Ceaușescu.
    El nu înțelege că Țarul Putin nu ascultă nici de mama lui,formația de kaghebist făcându-l imun față
    de orice sentiment uman.Nu știu cum se vor înțelege
    cei doi lideri,dar speranțele de bine sunt extrem de mici.