FOTO VIDEO Indonezia: Un avion de pasageri a dispărut de pe radar / Aeronava a pierdut 3.000 de metri altitudine în mai puțin de un minut (FlightRadar)

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 12:49 Actualitate | Internaţional


Zborul SJ182
Foto: flightradar24.com
Un avion al companiei Sriwijaya Air a pierdut contactul cu solul după ce a decolat sâmbătă din capitala indoneziană Jakarta, scrie presa locală, preluată de Reuters. Zborul SJ182 a dispărut de pe radare la scurt timp după decolare, scrie Deutsche Welle. Este vorba de un Boeing B737-500.

UPDATE 17.12 La bordul aeronavei se aflau 62 de persoane, au anunțat autoritățile indoneziene, care au precizat că în zona „probabilă” a prăbușirii avionului au fost trimise nave de salvare.

„Am trimis echipele noastre și nave la locul probabil unde a căzut după ce a pierdut contactul” cu controlorii de trafic, a afirmat Bambang Suryo Aji, de la serviciile de salvare, potrivit AFP.

Avionul avea la bord 50 de pasageri, dintre care 10 copii, și un echipaj de 12 membri, potrivit ministerului Transporturilor.

UPDATE 14.48 Echipele de căutare au descoperit în apele de la nord de Jakarta rămășite ce par a fi ale aeronavei, a declarat un oficial al agenției de salvare din Basarnas

UPDATE 13.17 În mediul online au fost distribuite imagini video cu ceea ce par a fi rămășițe ale avionului prăbușit.



Avionul a pierdut peste 3.000 de metri altitudine în mai puțin de un minut, potrivit site-lui de urmărire a zborurilor FlightRadar24.

Aeronava avea aproape 27 de ani vechime, primul ei zbor având loc în mai 1994.






Aeronava plecase spre Pontianak, din regiunea vestică Kalimantan.

Sriwijaya Air a transmis, într-un comunicat de presă, că încă adună informații despre zbor, înainte să facă alte declarații.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


37829 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    Nu- mi spuneti .... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 12:55)

    Marionette [utilizator]

    .... era un Boeing!
  • -15 (27 voturi)    
    Bineînțeles, un BOiNG 737! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 13:03)

    Nyk1 [utilizator]

    Cel puțin nu era MAX.
    • +13 (35 voturi)    
      Nu era MAX (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 14:41)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      era un Suhoi Superjet 100,singurul si cel mai nevandut avion de pasageri produs in hazna.
      • -4 (24 voturi)    
        Nu dezinformați, tovarăși! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:22)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Scrie clar în articol, cu subiect și predicat, că e vorba de un BOiNG 737-500.
        • +6 (12 voturi)    
          ai dreptate tov, nik (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:50)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          nu era avion rusesc.

          ... altfel aveau soarta presedintelui polonez.
        • +3 (11 voturi)    
          Tovaras esti cu mazeta and comp. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:59)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          aici esti intre domni.
        • -1 (11 voturi)    
          Era ironic (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:55)

          Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Era ironic :))
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:36)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      scinic sa faci propganda pe carca mortilor
    • +7 (9 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:58)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Priceput si la avionica, Yefreytor Nykola1! UPA, UPA, UPA!
  • +13 (17 voturi)    
    Vai! Era un Boeing! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 19:00)

    bogdani [utilizator]

    Concluzie: vai, era un Boeing! Dragilor, 70-80% din avioanele comerciale care zboara pe deasupra capului nostru sunt Boeing sau Airbus. Daca se intampla un accident cu un avion comercial, sunt sanse maricele sa fie un Boeing sau un Airbus. Si da, era un Boeing 737, dar de o generatie mai veche, mai veche decat hulitul/renegatul MAX, mai veche chiar decat foarte utilizatele 737-NG cu care cred ca si funduletul vostru a zburat. Sunt 6000 in 737 in operatiune momentan, este cred cel mai folosit avion comercial din lume, la mare bataie la Airbus A320. Nu pot sa cred, era un Boeing. Atat s-a putut... Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei care au pierit.
    • -1 (3 voturi)    
      Ce e sigur e ca nu era unul rusesc (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:17)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui bogdani

      Avioanele rusesti is sublime doar ca lipsesc, aproape cu desavarsire!!!
    • -1 (3 voturi)    
      decat sa zbori cu Boeing.. (Duminică, 10 ianuarie 2021, 8:55)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bogdani

      .. mai bine alegi Airbus.
  • -1 (3 voturi)    
    spui Boeing.. (Duminică, 10 ianuarie 2021, 8:54)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... si tragi apa.
  • +1 (3 voturi)    
    Doooh (Duminică, 10 ianuarie 2021, 9:02)

    Costi888 [utilizator]

    Normal ca erau sanse mari sa fie un boeing.. in afara de boeing, airbus si embraer.. nu prea zboara altceva pe liniile comerciale. Soc!
    • -1 (1 vot)    
      tot boeing?... (Duminică, 10 ianuarie 2021, 10:00)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      .. cam dese in ultima perioada, sa mai lase si ei locul si altora.
      • 0 (0 voturi)    
        la Balotesti... (Duminică, 10 ianuarie 2021, 15:20)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        a fost Airbus.

        Ma rog, poti zbura cu Tupolev daca te muti in rusia, iran sau coreea de nord.
  • 0 (0 voturi)    
    Se spune (Duminică, 10 ianuarie 2021, 11:25)

    MAGArusul [utilizator]

    Ca pandemia a adus companiile aviatice in anul 1999. Poate si la siguranta tot acolo suntem.