ONU: Apeluri multiple pentru reformarea Consiliului de Securitate cu puține speranțe de succes

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2020, 20:54 Actualitate | Internaţional


Consiliul de Securitate al ONU
Foto: AGERPRES
O reformă a Consiliului de Securitate al ONU, înghețat în componența sa din cel de-al Doilea Război Mondial, a fost solicitată mai mult ca niciodată în această săptămână la Adunarea Generală anuală a Organizației, dar cu puține speranțe de progrese în situația în care tensiunea dintre Statele Unite și China este în creștere, potrivit AFP.

Odată cu pandemia Covid-19, diviziunile dintre cei cinci membri permanenți - Statele Unite, Rusia, China, Franța și Regatul Unit - și paralizia pe care o provoacă au atins niveluri inacceptabile pentru mulți.

Consiliul de Securitate are un total de 15 locuri, dar cei zece membri ai săi nepermanenți, dintre care jumătate se reînnoiesc în fiecare an, nu au drept de veto, spre deosebire de membrii permanenți. „Dacă fiecare țară este liberă să prezinte o rezoluție, în realitate acestea provin în principal din Occident”, îndrumând conducerea lumii, notează un diplomat cu condiția anonimatului.

Guvernarea globală post-pandemică a fost, la inițiativa Nigerului, tema unei conferințe video a Consiliului de Securitate joi. S-a încheiat cu o diatribă violentă, rară în această cameră, a Chinei împotriva Statelor Unite. "Destul! Ați generat destule probleme în lume!", a clamat ambasadorul chinez Zhang Jun, după un nou rechizitoriu al Washingtonului împotriva Chinei pe care o acuză că a ascuns date importante despre pandemia de coronavirus contribuind astfel la răspândirea ei la nivel global.

Anterior, secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a spus că "pandemia a fost un semnal de alarmă pentru dezastre și mai grave care ar putea apărea, începând cu criza climatică". Dacă răspundem la aceasta cu dezbinarea și dezorganizarea la care am asistat anul acesta, mă tem de ce e mai rău", a adăugat șeful ONU care a denunțat în aprilie o relație "foarte disfuncțională" între marile puteri.

Pe lângă dosarul legat de pandemie, aceste disfuncționalități au și repercusiuni asupra gestionării conflictelor în Siria, Yemen și Libia.

De la America de Sud la Asia, prin Africa și Europa, mai mulți lideri au profitat de Adunarea Generală pentru a sublinia necesitatea „urgentă” de a reforma Consiliul de Securitate pentru a reflecta mai bine lumea de azi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















356 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    La initiativa Nigeriei :))) (Joi, 24 septembrie 2020, 21:55)

    Luk [utilizator]

    Ce tara din Africa nu-i cumparata de China? Exista asa ceva? :)))
  • -2 (8 voturi)    
    Ce fel de reforma? (Joi, 24 septembrie 2020, 21:56)

    filosoful.roman [utilizator]

    Continutul articolului nu spune concret ce fel de reforma a fost avuta in vedere. Sa fie scosi membri din Consiliul Permanent? Sa fie adaugati altii noi? Sa se elimine complet Consiliul Permanent?

    In rest, e vorba despre lupta dintre marile puteri. Noi, ca si romani, trebuie sa fim solidari cu americanii, impartasim valori comune (democratie, libertate religioasa, individualism, proprietate), valori care cu siguranta nu ar fi respectate daca un stat totalitar, comunist si ateist cum e China ar ajunge superputere.
  • +1 (5 voturi)    
    gestionare conflicte (Joi, 24 septembrie 2020, 22:08)

    Nevermind [utilizator]

    Cu libia spalati-va pe cap, ca ati demoratizat-o maxim.
    Cu Siria si Yemen e mai simplu: GTFO!
  • -2 (6 voturi)    
    Este Clar! (Joi, 24 septembrie 2020, 22:53)

    Joseph18 [utilizator]

    Pai daca tot NU functioneaza cum trebuie, eu zic sa o CASEZE, si - eventual - sa faca o alta MASINARIE, model 2021/2022.

    Insa sa fie plasata si intr-un loc nou, nu tot la New York!

    Sunt si alte orase mari, precum Beijing, Teheran, Moscova, Ankara, sau Tokio, [care are 36 mil de oameni].
  • +7 (11 voturi)    
    Primul pas (Joi, 24 septembrie 2020, 23:26)

    ptzw [utilizator]

    eliminarea Rusiei, Chinei si SUA. Sunt natiuni problema care nu mai respecta statul de drept si democratia.
    • +2 (4 voturi)    
      nu e rea ideea (Vineri, 25 septembrie 2020, 7:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ptzw

      Dar cum le impui astora ceva, fie si legea? Ca unii sunt cu rule of law doar teoretic si cand le convine, eventual doar pentru altii.
    • 0 (0 voturi)    
      Si 'Al doilea pas'? (Vineri, 25 septembrie 2020, 17:10)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui ptzw

      Deci, dupa 'Primul pas', in care cereti eliminarea celor 3 Aliatti din al Doilea Razboi Mondial: SUA, Rusia si China [+ UK], si care au fost si raman invingatorii], ar urma sa fie facut 'Al doilea pas"!

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Alia%C8%9Bii_din_al_Doilea_R%C4%83zboi_Mondial

      In ce directie?
      In mod sigur D-voastra veti propune acceptarea unei noi formule care sa acorde Putere de Decizie pentru fostii membri ai Axei de la Berlin, deci Germaniei, Italiei si Japoniei [primele doua state fasciste], tarI INVINSE, care au declansat Razboiul [asa cum se poate vedea mai jos]:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Puterile_Axei

      Cine ar fi crezut ce poate sa faca [si in mintea oamenilor] acest Virus-2019?

      Sa vedem cu ce "programe" de REorganizare va fi dotat Virusul-2022'