Belarus: Președintele Lukașenko ordonă armatei să apere integritatea teritorială a țării

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2020, 16:28 Actualitate | Internaţional


Aleksandr Lukasenko
Foto: Sergei GAPON / AFP / Profimedia
Președintele belarus Alexandr Lukașenko a ordonat sâmbătă ministrului Apărării să ia "măsurile cele mai stricte" pentru a apăra integritatea teritorială a țării, marcată de mișcarea de protest după controversatele alegeri prezidențiale din 9 august, scrie AFP.

Lukașenko, la putere de 26 de ani, a inspectat sâmbătă unitățile militare din Grodno, în vestul țării, în apropiere de granița cu Polonia, potrivit unui comunicat publicat pe Telegram de președinție.

La poligonul militar din Grodno, acesta a denunțat o mișcare de protest instigată "din exterior".

"Ordon ministrului Apărării (...) să apere înainte de toate perla vestică a Belarusului, al cărei centru este în Grodno. Și să ia măsurile cele mai stricte pentru a apăra integritatea teritorială a țării noastre", a declarat Lukașenko.

Declarațiile vin în contextul în care între 28 și 31 august sunt prevăzute vaste exerciții militare în regiunea Grodno.

Alexandr Lukașenko, care susține că a câștigat alegerile cu 80% din voturi, se confruntă cu o mișcare de protest inedită în această fostă republică sovietică.

Opoziția acuză fraude masive și organizează zilnic proteste în țară.

Un "consiliu de coordonare", destinat să promoveze tranziția politică după alegeri, a fost format în această săptămână de către opoziție. În replică, autoritățile au demarat joi o anchetă pentru afectarea securității naționale.

Lidera opoziției, Svetlana Tihanovskaia, refugiată în Lituania, a asigurat vineri că poporul belarus "nu va accepta niciodată actualul leadership".

La rândul lui, Lukașenko a asigurat vineri că va "rezolva problema" mișcării de protest.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6253 vizualizari

  • -19 (31 voturi)    
    asa ceva (Sâmbătă, 22 august 2020, 16:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    cand ar putea sa o predea ONG-urilor
    • +14 (20 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:06)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      am ajuns la concluzia ca esti angajat hn. nu se poate sa fii primul la toate comentariile si emani numai aberatii
      • +2 (4 voturi)    
        simplu: (Sâmbătă, 22 august 2020, 19:12)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui ak33

        Software
    • +7 (13 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:27)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Da de ce s-o predea ONG-urilor cand ar putea s-o predea direct lui Soros sau chiar lui Gheitz? Din cauza abuzului de votca nu mai aveti pic de imaginatie, zeitule roz.
  • +14 (20 voturi)    
    Clovn (Sâmbătă, 22 august 2020, 16:59)

    spirache [utilizator]

    Face intenționat circul ăsta? Îl face din inerție sau are un plan? Clovnul Lukashenka pe scena Circului Lumii
  • +7 (13 voturi)    
    Va pleca (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:52)

    minup [utilizator]

    sunt curios daca va fi executat,eventual bolnav si moarte buna sau daca va pleca in exil. Ma intreb cine il accepta. Putin nu il vrea nici la putere nici la el acasa. Negocierile continua pentru viitorul Belarusiei.
  • +4 (8 voturi)    
    False flag (Sâmbătă, 22 august 2020, 20:36)

    Soljenitin [utilizator]

    Atentie la operatiunile false flag
  • +1 (3 voturi)    
    as vrea..... (Duminică, 23 august 2020, 14:27)

    asada [utilizator]

    ...sa vad si eui un comunist in toata existenta lor de la marea revolutie in Rusia si oriunde in lumea comunista ce lea impartasit utopia,ca a renuntat la putere de buna voie, gandind ca totul are si un sfarsit !!!!Gunoiului asta ar trebui sa nu ii fie frica de NATO si lumea democratica ci mai mult de Rusia si de prietenul lui Putin, care nu se va da in laturi sa il beleasca in clipa in care nu vor mai avea nevoie de el si nu se vor feri sa intre in Belarus asa cum au facut si cu Ucraina si oriunde au avut interese inlume !!!!