O misterioasă "emisie radio rapidă" a fost detectată mai aproape de Pământ decât oricând

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 august 2020, 12:00 Actualitate | Internaţional


Cosmos
Foto: pixabay.com
În urmă cu aproximativ 30.000 de ani, o stea muribundă aflată de cealaltă parte a discului Căii Lactee a emis un puternic amestec de raze-X şi unde radio, care la data de 28 aprilie 2020 a trecut peste Pământ, declanşând alarma la observatoarele radioastronomice de pretutindeni de pe glob, transmite Live Science, citată de Agerpres.

Semnalul a fost detectat şi în jumătate de secundă a dispărut, însă astronomii şi-au dat seama că au surprins ceva deosebit: prima "emisie radio rapidă" (fast radio burst - FRB) ce provine de la o stea cunoscută din Calea Lactee, conform unui studiu publicat la 27 iulie în revista The Astrophysical Journal Letters.

De la descoperirea lor în 2007, emisiile de tip FRB i-au uimit pe oamenii de ştiinţă. Astfel de explozii puternice de unde radio durează doar aproximativ câteva milisecunde, dar produc mai multă energie în acest interval foarte scurt de timp decât produce Soarele de-a lungul unui secol. Astrofizicienii încă nu ştiu ce produce acest tip de fenomene extrem de energetice, iar ipotezele variază de la coliziuni între găuri negre până la activitatea unor nave spaţiale extraterestre. Până acum, fiecare fenomen FRB detectat provenea din alte galaxii, aflate la sute de milioane de ani lumină.

Acest fenomen FRB este însă diferit. Observaţiile desfăşurate cu ajutorul radiotelescoapelor sugerează că provine de la o stea neutronică cunoscută. Stele neutronice sunt nuclee stelare extrem de dense, care se rotesc cu rapiditate în jurul propriilor axe. Materia din care sunt alcătuite nu este formată din atomi ci doar din neutroni. O astfel de stea este extrem de masivă şi foarte mică - având masa Soarelui la o dimensiune nu mai mare decât a unui oraş. O linguriţă de materie de pe o stea neutronică ajunge să cântărească mai mult decât muntele Everest.

Steaua de la care provine această emisie radio rapidă se află la aproximativ 30.000 de ani lumină, în constelaţia Vulpecula şi face parte dintr-o clasă şi mai ciudată de stele neutronice, denumite magnetari. Magnetarii, care au primit acest nume pentru că dezvoltă câmpuri magnetice incredibil de puternice, sunt stele neutronice capabile să emită cantităţi colosale de energie. Conform noului studiu, magnetarii reprezintă aproape cu certitudine o sursă de emisii radio rapide.

"Nu am mai observat niciodată o explozie de unde radio de tipul emisiilor radio rapide care să provină de la un magnetar", a precizat coordonatorul acestui studiu, Sandro Mereghetti, de la Institutul Naţional de Astrofizică de la Milano. "Aceasta este prima conexiune bazată pe observaţii între magnetari şi emisiile radio rapide", a adăugat el.

Magnetarul, denumit SGR 1935+2154, a fost descoperit în 2014, astronomii observând emisii puternice de raze gamma şi raze-X de la această sursă, la intervale aleatoare de timp. După ce a rămas aproape inactiv pentru o perioadă mare de timp, acest magnetar s-a trezit cu o puternică explozie de raze-X ce a fost detectată în luna aprilie a acestui an. Sandro şi colegii săi au detectat această explozie de raze-X prin intermediul satelitului Integral, aparţinând Agenţiei Spaţiale Europene (ESA), un instrument orbital conceput să detecteze cele mai energetice fenomene produse în Univers. În acelaşi timp, un radiotelescop din munţii Columbiei Britanice, Canada, a detectat o explozie de unde radio provenind de la aceeaşi sursă. Radiotelescoapele din California şi Utah au confirmat fenomenul de tip FRB a doua zi (29 aprilie).

O emisie simultană de unde radio şi raze-X nu a mai fost detectată de la un magnetar până în prezent, conform studiului care ajunge la concluzia că magnetarii sunt surse plauzibile de FRB.

După cum precizează cercetătorul ESA Erik Kuulkers, această descoperire a fost posibilă doar pentru că mai multe telescoape terestre şi orbitale au putut detecta simultan emisia de tip FRB, pe mai multe lungimi de undă din cadrul spectrului electromagnetic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















64451 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    Ce este omul? (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:27)

    Sparafucile [utilizator]

    In fata Universului si a Vesniciei?

    Nu pot raspunde la intrebare. Sunt prea tulburat.

    Oricum, raspunsul n-ar fi fost unul incurajator.
    • +9 (13 voturi)    
      Constiinta materiei asupra ei insasi (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:23)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ...
      • -1 (1 vot)    
        "Constiinta materiei asupra ei insasi"? (Duminică, 9 august 2020, 16:29)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Pentru asta, ar avea nevoie de creier, pentru ca constiinta este doar software-ul si ar avea nevoie de un hardware sa funcioneze. Iar hardware-ul este exact creierul.
      • 0 (0 voturi)    
        Ha, ha, ha (Luni, 10 august 2020, 21:10)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Am capatat un "valoros" minus. Comentariul meu se dorea un suport la comentariul tau catre intrebarea retorica a lui Sparafucile: "Ce este omul?" daca, intr-adevar, raspunsul tau ar fi tintit acea intrebare. Acum, ma indoiesc, pentru ca downvoting comentariul meu ti-ai dat un minus la propriul comentariu. Daca minusul, insa, vine de la un alt cititor te rog sa ignori acest comentariu.
    • +4 (12 voturi)    
      Noi suntem creatia unei stele moarte. (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:53)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Fara moartea unei stele noi nu existam!
      Sa fie soarele asa cum credeau vechile civilizatii,judecatorul nostru de viata si de moarte, asa s ar parea!
      Sa fim noi, atomii din soare care au dus la moartea ei?
      • -9 (13 voturi)    
        Deci, inseamna ca creatia Domnului e un soare! (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:23)

        constatator [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        Noi folosim termenul de lumina sau energie, asa cum spune Domnul sa mergi spre lumina!
        Si doar cei fara de pacat vor pasi spre lumina!
        Cand esti facut din atomii distructivi a unui soare si nu cauti sa ajungi la lumina iti va aduce pierzania = ce se intampla pe acest pamant !
    • +5 (9 voturi)    
      Omul e un fir de praf, pe o plaja uriasa... (Sâmbătă, 8 august 2020, 17:31)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Sau o picatura de apa, in imensitatea oceanului.

      Universul exista cu mult timp inainte de existenta noastra, si va exista mult timp dupa ce noi nu vom mai fi...
  • +2 (8 voturi)    
    In primul rand, Nimic nu este Vesnic, si.... (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:47)

    Lucky1 [utilizator]

    ...nu omul reprezinta ceva quantificabil pentru Univers si Vesnicie ci Umanitatea, per ansamblul ei.
    Continuitatea vietii, auto-cultivarea si transmiterea informatiei la viitoarele generatii, in timp ce informatia/cultura devine mai coerenta, complexa si universal-impartasibila, reprezinta ceva comparabil ca grandoare raportat la vesnicie si Univers.

    Am sa dau un citat dintr-un eseu in Gandirea Confuciana - Umanitatea si Auto Cultivarea - publicat in 1998 si care, dupa parerea mea, marcheaza un punct crucial in Istoria Uminitatii:

    "Pentru prima data in Istorie, este posibila pentru orice auto-constient participant intr-o cultura universala sa discute despre Confucianism in aceeasi suflare cu Platonismul si Aristotelianismul, fenomenologie si filozofie analitica, ca o filozofie de la care sa inveti si probabil sa o locuiesti (utilizezi) si extinzi. Intr-adevar, pana de curand cultura filozofica a micului univers care a existat a fost aproape exclusiv de inspiratie Vestica, raspandita in exterior de imperialismul european modern si implantata in Universitati Est, Vest, Sud si Nord cu acea vigoare care sa-i permita supravietuirea retragerii imperialismului. Confucianismul este una din cele mai vechi traditii filozofice, mai veche decat oricare din cele mentionate, si a avut probabil influenta intelectuala predominanta in culturile Est-Asiatice. Dar pana la generatia noastra nu a jucat un rol semnificativ in cultura filozofica Universala." Si acelas lucru s-a intamplat si cu traditia filozofica Indiana.
    • +4 (6 voturi)    
      Pareri (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:54)

      Xzolo [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Este parerea ta si parerile lui Confucius.Asa trebuia spus.
      • +2 (6 voturi)    
        Chiar asa m-am si exprimat: (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:20)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Xzolo

        "...dupa parerea mea..."
        S-ar fi vazut, daca s-ar fi citit tot comentariul. Este adevarat ca "Armonia" asa cum este vazuta de Confucianism, este estenta existentei vietii ca si a Universului. fara "Armonie" Universul nu ar exista. Iar "Viata" este o forma superioara a Armoniei, cu superlativul "Viata Inteligenta".
        Cateva pareri, desigur...
  • -3 (3 voturi)    
    celelalte cum uri, la alte subiecte, (Sâmbătă, 8 august 2020, 17:03)

    constatator [utilizator]

    cand le publicati?
  • +1 (7 voturi)    
    Daca cine crede ca va primi un mesaj radio (Sâmbătă, 8 august 2020, 17:09)

    taro [utilizator]

    de la o civilizatie extrateresta isi pierde timpul.

    Undele radio nu sunt o metoda buna pentru comuncarea interstelara. Nu sunt prea bune nici pentru comunicarea in sistemul nostru solar dar NASA si ESA nu au altceva mai bun.

    Probabil ca o civilizatie interstelara foloseste o tehnologie bazata pe "quantum entanglement" sau alt fenomen fizic care nu are nevoie de 30mii de ani pentru a trimite un mesaj si inca 30mii de ani pentru raspuns.
  • -7 (7 voturi)    
    daca faceti acest lucru, (Sâmbătă, 8 august 2020, 17:23)

    constatator [utilizator]

    prin cenzura gresiti!
    Cand era de cenzurat nu ati facut o, oare de ce?
    Aveti de urmat o linie?
    Eu va urmez daca imi spuneti ca Romania va ajunge o tara de sine statatoare?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vina o data sa-i duca in cosmos (Duminică, 9 august 2020, 15:43)

    John M. [utilizator]

    pe nenorocitii astia care ne mananca si viata si banii in fiecare zi...