VIDEO Cum a fost redeschiderea barurilor în Anglia. ”Limpede precum cristalul”, oamenii beți nu pot păstra distanța fizică, spune șeful poliției

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 5 iulie 2020, 16:01 Actualitate | Internaţional


Soho la redeschiderea barurilor
Foto: Captura Twitter
Oamenii beți nu pot menține în mod corespunzător distanța fizică, a spus șeful Federației Poliției din Anglia, în timp ce barurile s-au redeschis în Anglia pentru prima dată de la introducerea carantinei, relatează The Guardian.

John Apter a spus că este ”limpede precum cristalul” că petrecăreții nu vor ține cont de regula de distanțare fizică de cel puțin un metru, în timp ce restricțiile au fost relaxate sâmbătă.

Profesorul Chris Whitty a spus că pandemia ”este departe de a fi gata” și a făcut apel la public să țină cont de distanțarea fizică în timp ce barurile și restaurantele s-au deschis.

Dar imaginile din cartierul londonez Soho au arătat că străzile au fost pline de sâmbătă dimineață.


Apter, care a fost în misiune în Southampton unde a avut de a face cu ”bărbați goi, oameni beți fericiți, oameni beți furioși, bătăi și iar oameni beți nervoși”, a spus că ”este clar precum cristalul că oamenii beți nu pot/nu vor să mențină distanța fizică”.

”A fost o noapte plină, dar echipa a putut face față. Știu că și în alte zone au fost probleme cu ofițeri care au fost agresați”.

A fost haos și Nottinghamshire, unde patru oameni au fost arestați și mai multe baruri au hotărât să închidă din cauza unor comportamente antisociale pe fondul alcoolului.

Sâmbătă, Anglia a redeschis barurile, restaurantele, cinematografele și frizeriile, într-un pas de relaxare suplimentară a măsurilor impuse în contextul pandemiei de coronavirus.

Boris Johnson și experții guvernului au făcut apel la oameni să respecte regulile și să evite producerea unui al doilea val de coronavirus.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10753 vizualizari

  • +11 (27 voturi)    
    grab some popcorn (Duminică, 5 iulie 2020, 16:15)

    Walking_dead [utilizator]

    Sa vedem ce se va intimpla peste doua saptamini.
    • -7 (43 voturi)    
      Nimic. Nu se va întâmpla nimic. (Duminică, 5 iulie 2020, 17:05)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Exact aceeași era garagara și după mitingul electoral al lui Trump de la Tulsa Oklahioma de acum 2 săptămâni. Că stai nene să vezi că vor muri trunmparzii ca gândacii. Evident că nu s-a întămplat nimic și trumparzii sunt bine merci spre disperarea ălorlalți.

      Tot așa cum atunci când curtea supremă din Wisconsin a anulat la mijlocul lunii mai toate restriciile impuse de guvernatorul statului, deci s-au ndeschis restaurantele, barurile și toate celelalte. Nu s-a întâmplat NIMIC. De fapt a fost un pic pe invers; Statul vecin Minnesota, ce are tot soiul de restricții absurde a cunoscut creșteri semnificative ale îmbolnăvirilor și deceslor, în timp ce Wisconsin are una din cele mai scăzute scoruri de infectate și decese de covid.
      • +4 (30 voturi)    
        "spre disperarea ălorlalți" (Duminică, 5 iulie 2020, 17:39)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Esti amuzant. Eram aproape sa-ti dau like pentru ca ma faci sa rad. Ador cum cei ca tine nu fac decat sa instige la ura prin astfel de "discursuri" in care aratati nu doar sfiadarea, cat ura. Aproape ca va bucurati cand "alorlalti" nu le ies socotelile.

        Dar na, asa-s unii, mai ales cei care au fost invatati dupa vremurile cizmarului, important e sa moara capra vecinului. Si daca nu moare singura, poti sa o ajuti.

        Spre deosebire de voi, noi nu ne bucuram daca multi dintre voi o patesc pentru ca suntenti niste indolenti inconstienti carora nu le pasa de cei din jur. Ah, ca multi dintre noi suntem fani selectie naturala, ok, dar asta nu inseamna ca ne bucuram sa moara altul. Si nici nu ne bucuram daca nu va iese ceva decat daca acel ceva risca sa afecteze/faca rau altora.

        Dar stiu ca pierd timpul sa explic lucruri banale. Unii sunt mai 2D asa.
        • +5 (15 voturi)    
          Uimește-mă! (Duminică, 5 iulie 2020, 20:22)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Spune-mi totuși câți din trumparzii de la mitingul din Tulsa s-au infectat?! Au fost mii de oameni înghesuiți ore în șir într-o sală și cel puțin din imaginile de la TV n-am văzut pe nimeni cu mască. „Iexperții” ne garantau topiți de fericire că jumate dintre ei vor fi în spital în două săptămâni și măcar 10% morți. Dacă ar fi existat un singur caz de infecție am fi auzit asta la toate vuvuzelele Agitpropului 25 de ore din 24.

          Ca orice boală a mizeriei și aglomerației molima chinezească e o afecțiune ce lovește ghettorurile și oamenii că trăiesc în apartamente. În suburbuiile americane aerisite, curate și civilizate, de unde vin alegătorii lui Trump, molima e virtualmente inexistentă.
          • -3 (5 voturi)    
            vb prostii (Luni, 6 iulie 2020, 0:59)

            Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            au umblut 30% din sala. Nu au fost inghesuiti nimic. Daca la nunta ta veneau doar 30% din cei ce au zis ca vin, sigur nu ziceai ca s-a inghesuit lumea :))))))
            Dar zeci de persoane din staff si si politisti au fost gasiti pozitiv. Si abia se implinesc 2 saptamani azi, mai asteapta cateva zile sa ii vezi si pe rednecks cum dau ortul.
          • -1 (7 voturi)    
            Mama, dar scuipi cu ura, nu gluma (Luni, 6 iulie 2020, 1:25)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Se pare ca ai chiar supradoza. "[...] „Iexperții” ne garantau topiți de fericire că jumate dintre ei vor fi în spital în două săptămâni și măcar 10% morți."

            Tu chiar atat vezi? Ca cine nu e cu voi, e la culmea orrgasmului de fericire cand unul din voi moare? Doamne cat de limitat poti fi si plin de dispret fata de omenire si fata de cine nu gandeste ca tine.

            Cat despre " În suburbuiile americane aerisite, curate și civilizate, de unde vin alegătorii lui Trump [...]" rad de nu mai pot.

            Cine e din gasca voastra e ala curat, bun, civilizat. Restul sa moara in gunoaie ca ultima pleava, asa-i?

            Mai stiu eu unul care gandea asa. A sfarsit cu aer conditionat prin corp, alaturi de Iubi, cadou de Craciun in '89.

            As vrea sa fiu ca altii care cred ca ati fost spalati pe creier de comunism sau de parintii ce au trait p-atunci, dar bazat pe textele din aproape fiecare comentariu scris cu o ura sadica aproape de orgasm vomitat de tine, realizez ca pur si simplu asa gandesti, asa iti place sa gandesti si nimeni si nimic nu iti va schimba parerea.

            Bottom line: cine nu e cu voi, e impotriva voastra, a ideologiei voastre, a partidului si a tarii.

            Si faptul ca tii cu dintii de Trump imi mai dovedeste ceva...
      • +6 (22 voturi)    
        Ba ma lasi (Duminică, 5 iulie 2020, 17:40)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Adica aia care respecta anumite reguli au mai multe cazuri decat aia care sunt la “liber”?
        • +4 (14 voturi)    
          Te las (Duminică, 5 iulie 2020, 20:11)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Oricât de straniu ar părea așa e.

          De fapt treaba e un pic mai complicată. Minnesota are o importană concentrare de somalezi în ghettourile din Minneapolis și St. Paul. Ăștia fac grosul infectărilor și al deceselor din stat. Problema e legată în primul rând de datinile lor faine și de lipsa acută de igienă ce stimulează orice molimă. Totuși guvernatorul statului Minnesota a impus aceleași restricții peste tot ca să nu fie auzat de „rasism”. Consecința e că în pofida restricțiilor boala face ravagii în ghettorui dar de afectat economic e afectat întreg statul pe degeaba.
          • 0 (2 voturi)    
            texas? (Luni, 6 iulie 2020, 1:06)

            Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Mor albii, lasa populatia care nu are acces la serviciu de sanatate de baza, precum in europa. Dar mor albii, obezii cardiacii... Iar obezitatea e mandrie nationala in US.
            Florida si Texas, doua state care au luat la misto pandemia si care concureaza cu brazilia la cazuri pe cap de vita furajata.
            Ia zi prietenas de brazilia ce zici daca la americani e liniste si pace...?
            Cum sa vorbest prostiilea stea ca in tari unde totul e sub control sunt cazuri mai multe vs. US sau brazilia
      • +3 (19 voturi)    
        si daca se intampla (Duminică, 5 iulie 2020, 17:43)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        a meritat alea 4 beri de le-au bagat in burta?
        niste egocentristi cum de altfel si tu
        • +5 (5 voturi)    
          Aici e cheia afacerii (Duminică, 5 iulie 2020, 23:40)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          Live and let live.

          Nimeni nu spune să te duci la cârciumă. Nici eu nu mă duc cu toate că sunt deschise de demult. Nu cred că merită riscul cu toate că în zona nosatră practic nu sunt infecții. Nu vreau să o caut cu lumânarea. Sunt medic și am avut ocazia să văd cum se moare de covid. Nu e deloc frumos.

          Însă în aclași timp e o nebunie să ucizi economia pentru molima chinezeascăau sp=ă le distrugi omenilor viețile cu tot dinadinsul. Carantina și izolarea au avut sens în primele săptămâni ca să se evite o supraglomerare mortală a spitalelor. Acum însă momentul ăla a trecut. De acum e deja o prostie fără sens. Oamenii trebuie acum să-și poarte singuri de grijă.
      • +3 (13 voturi)    
        ia zii si de Florida (Duminică, 5 iulie 2020, 18:18)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        sa nu mai comparam mere cu pere.
        • +7 (9 voturi)    
          Ce e cu Florida?! (Duminică, 5 iulie 2020, 20:14)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          Are numărul de decese la suta de mii de locuitori mai scăzut ca oriunde în Europa de Vest. 99% din decese sunt concentrate în ghettoruile din Miami și Orlando. Ca și în Texas guvernatorul a decis în mod corect izolarea focarelor de infecție și a nu întregului stat. Altceva?!
          • -2 (8 voturi)    
            spui ce iti convine (Duminică, 5 iulie 2020, 20:45)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Florida are de vreo saptamana mai mult de 10.000 cazuri pe zi.

            din astia este evident ca vor muri multi. peste vreo luna vor incepe sa numere mortii.

            Nu cumva petrecerile si mi-se-rupismul sunt de vina?
            • +2 (2 voturi)    
              evident (Duminică, 5 iulie 2020, 22:59)

              di livio [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

              Un depresiv se aruncă de la etajul 10 fără mască. La etajul 4 se îmbolnăvește de COVID. La parter a murit, intrând astfel în statistica OMS...sau statistica GCS-ului securisto-apevist...evident că vor muri mulți, zise omyda

              Din septembrie vom purta măști cu numar de înmatriculare...eventual contrafăcute, evident
            • +1 (5 voturi)    
              Puiule (Duminică, 5 iulie 2020, 23:33)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

              Număriul de cazuri a început să crească odată cu numărul de teste. Ideea e că numărul de decese scade.

              Îți repet ca să pricepi:

              1. Florida are mult mai puțini decedați la suta de mii de locuitlori ca orice țară vest europeană și doar cu foarte puțin mai mult ca România

              2. Cazurile sunt exclusiv concetrate în ghettouri. N-am auzit ca vreo-unul din locurile de vacanță de acolo să fie afectat.
              • 0 (0 voturi)    
                july 06 (Luni, 6 iulie 2020, 12:45)

                John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

                Florida
                cases 200.111
                recovered 27.706

                deci sunt vindecati doar 13.8%

                la o populatie similara Romaniei

                procentul deceselor este nerelevant cand au peste 10 mii de cazuri pe zi si 86% din ei nu sunt vindecati.
      • 0 (2 voturi)    
        tare asta (Luni, 6 iulie 2020, 0:52)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Uite cate cazuri sunt in Florida si Texas, state unde au deschis repede ca pe ei nu ii afecteaza.
        Ba imi amintesc de papagalul ala din Texas cum zicea ca batranii sung dornici sa isi dea viata pentru economie. Iar acum zice sa poarta masti si ca inchide statul.
        Trumparacii s-au imbolnavit pe capete, stim ca de la securitate si staff sunt zeci de cazuri.
        Abia astept sa vad deastia de dorm cu biblia sub cap si cu arma in brate cum cer ajutorul doctorilor...
  • -6 (22 voturi)    
    deci unde a fost/este greseala? (Duminică, 5 iulie 2020, 16:40)

    ..13 [utilizator]

    Atunci sau acum?

    Este la fel de clar ca nu poti sa ii amendezi pe toti...

    PS
    cainele pe care i tii prea mult in lesa cand ii dai drumul fuge ca un nebun si de abia cand oboseste se mai domoleste si vine la stapan...
    • +5 (25 voturi)    
      vine (Duminică, 5 iulie 2020, 17:08)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui ..13

      cu coada intre picioare , bolnav si flamand. libertatea stomacului si a instinctelor are un pret pe care unii il vor plati scump
      • 0 (0 voturi)    
        nu de foame revine la stapan (Luni, 6 iulie 2020, 12:42)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

        Ci pentru ca instinctele lui oprimate de atata timp odata ce au fost consumate intelege sa se supuna unei reguli...

        Ideea este cat de mult intinzi de libertate cand vrei sa o opresti tot atat de mult ea se va extinde cand libertatea va fi recapatata.

        Cainele este un animal intelegator, chiar inteligent.

        din speciile umane recent eliberate sa ne uitam catre Africa de Sud - chiar in ciuda unei perioade de tranzitie Africa de Sud se prabuseste sub conducerea exclusiva a localnicilor - raman corupti si inculti - sub conducerea aparhaidului erau doar inculti... Nu este o oda pentru aparhaid ci doar faptul ca unii nu stiu ce sa faca cu libertatea lor - cam asa a fost si la romani.

        Cu cat ai stat mai mult in libertate si cu cat durata este mai scurta petrecuta in captivitate cu atat mai mic va fi puseul de exces la eliberare - cam asta am vrut sa zis dar pare ca nu prea mi-a iesit
    • +1 (11 voturi)    
      greseala a fost ...in China cand au lansat COVID (Duminică, 5 iulie 2020, 19:05)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      dupa aia au fost greseli in lant: OMS a ascuns adevarul ceea ce face aceasta organizatie responsabila de MORTII din Europa si SUA
      • 0 (0 voturi)    
        Da, Da, Da dar... (Luni, 6 iulie 2020, 12:44)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Timpul nu mai poate sa fie dat inapoi - cel putin putem invata din ceea ce s-a intamplat in trecut - fie ca este bine, fie ca este rau.
  • -6 (26 voturi)    
    Sa aduca (Duminică, 5 iulie 2020, 17:18)

    galeo [utilizator]

    Niste militieni zelosi de Romania ce amendeaza cu mii de lei ca nu ai declaratia vietii.
  • +7 (7 voturi)    
    alcolul (Duminică, 5 iulie 2020, 19:13)

    zaw [utilizator]

    Alcolu' omoara covidu'.Sanatate curata.
    • 0 (0 voturi)    
      dettol omoara de tot (Luni, 6 iulie 2020, 12:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zaw

      Si doar uneori orbeste...

      Berea doar spala - clateste matele...
  • +2 (8 voturi)    
    așa sunt românii incapabili să respecte... (Duminică, 5 iulie 2020, 20:22)

    Mariobrutte [utilizator]

    reguli de bun simț și norme și legi.

    D-aia nu se poate domne la noi decât cu forța, că românul tot timpul caută să fenteze normele, că știe el mai bine cum să fenteze autoritățile. Oh, wait!
  • +2 (6 voturi)    
    Te-am prins fara masca?Harsti, te-am tras in teapa (Duminică, 5 iulie 2020, 21:54)

    Alex735 [utilizator]

    Si uite-asa, un gard de tepe de la Bucuresti pana la Focsani!
  • +4 (4 voturi)    
    Traiesc in Olanda ... (Duminică, 5 iulie 2020, 23:49)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... si chiar nu inteleg ce ii munceste pe cei cei din dulcea Romanie. Pe aici carciumile sunt deschise de pe 15 iunie (nu doar terasele) iar botnitza e obligatorie doar in transportul comun (biciclist fiind, nu m-am umilit purtand asa ceva). Ce treaba aveti voi cu masurle aplicate in USA, dragi compatrioti ? Eu zic ca masurile din RO au fost complet exagerate, luate de un guvern care isi dorea cel mai mult sa nu fie invinovatit de nimic. Covidu oricum se raspandeste in ciuda oricaror masuri-macar sa functioneze economia, ca sa avem mujloacele de a-l combate.
  • +4 (4 voturi)    
    Virtuți naționale? (Luni, 6 iulie 2020, 7:32)

    BEDE [utilizator]

    Aș zice mai curând păcate cu specific național.
    Britanicii se văd pe ei înșiși ca fiind nația caracterizată de fizicieni ca Maxwell și Faraday, de ingineri ca Brunel, de scriitori ca Shakespeare și alte și alte personalități remarcabile. De fapt, majoritatea sunt băutori de bere și turiștii britanici sunt cunoscuți prin toată Europa ca unii care se îmbată și fac zarvă, mai ales suporterii echipelor de fotbal.
    Rușii se văd ca fiind nația caracterizată de faptul că i-a avut pe Tolstoi și Dostoievski, pe Stravinski și Prokofiev, pe Mendeleev, pe Antonov - constructorul de avioane, pe Kalașnikov, pe Karpov și Kasparov, dar toată lumea îi știe ca o mulțime de băutori de vodkă.
    Fiecare nație se laudă cu personalitățile remarcabile, care au avut câte ceva de excepție, pe când, de fapt, numitorul comun sunt câteva vicii și păcate cu specific național, care sunt destul de bine surprinse de alte nații...
    De aceea sunt 100% contra oricărui naționalism.
    Dintre personalitățile remarcabile, doar personalitățile politice ar avea oarece potrivire cu caracteristicile unei nații deoarece au fost dintre aceia care s-au priceput să exploateze orgoliile nației pe care au ajuns să o conducă.