Ministrul britanic de Externe, sub focul criticilor, după ce a comparat UE cu URSS: Dacă veți transforma clubul european în închisoare, dorința de a fugi va crește

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2018, 17:47 Actualitate | Internaţional


Jeremy Hunt
Foto: Flickr/ Ted Eytan
Ministrul britanic de externe, Jeremy Hunt, și-a atras luni criticile lumii diplomatice după ce a comparat Uniunea Europeană cu Uniunea Sovietică, într-un discurs susținut în cadrul congresului Partidului Conservator, scrie AFP.

Jeremy Hunt a acuzat duminică UE că încearcă să "pedepsească" Regatul Unite pentru decizia de a părăsi blocul comunitar, făcând o paralelă cu URSS, care bloca plecarea în străinătate a cetățenilor săi.

Peter Ricketts, secretar permanent al Foreign Office în perioada 2006 - 2010, funcția cu cel mai înalt rang a ministerului, a reacționat pe Twitter calificând aceste declarații drept "prostii nedemne de un ministru britanic de externe".

"Indiferent ce părere ai despre Brexit, este o eroare de judecată nedemnă pentru ministrul britanic al Afacerilor Europene compararea Uniunii Europene cu Uniunea Sovietică", a a scris pe aceeași rețea socială succesorul său, în perioada 2010 - 2015, Simon Fraser.

Marea Britanie ar urma să părăsească UE în martie 2019, dar cu 6 luni înainte de acest moment negocierile par să bată pasul pe loc.

"Am câștiga toți - în special miniștri de externe - dacă am deschide o carte de istorie din când în când", a reacționat luni purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Margaritis Schinas, la Bruxelles.

În discursul său, Jeremy Hunt a evocat o vizită în Letonia, devenită o "democrație modernă, membră a NATO și a UE", după recâștigarea independenței.

"Ce s-a întâmplat cu încrederea și idealurile visului european? UE era destinată să apere libertatea. Uniunea Sovietică împiedica oamenii să plece", a continuat acesta.

După care a avertizat: "Dacă veți transforma clubul european în închisoare, dorința de a fugi nu se va reduce ci, din contră, va crește și nu vom fi singurul prizonier care va încerca să scape".

Ambasadoarea Letoniei la Londra a replicat că "UE a adus prosperitatea, egalitatea, creșterea și respectul" pentru țara sa în timp ce sovieticii au "distrus viețile a trei generații".

Ministrul adjunct de externe al Cehiei, Tomas Petricek, a subliniat și el că "UE nu are nicio legătură cu URSS". "În Europa luăm deciziile în comun, la Bruxelles, în timp ce Moscova decidea pentru noi, fără noi".

Jeremy Hunt este văzut ca unul dintre posibilii succesori ai premierului Theresa May.

















1478 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Lol (Luni, 1 octombrie 2018, 17:50)

    mitg [utilizator]

    Se vede in cazul Albionului ca atat de tare doreste sa fuga, incat nu stie cum sa fie primita inapoi dar fara sa intre ..
  • -8 (14 voturi)    
    ... (Luni, 1 octombrie 2018, 17:54)

    vitan.sandu [utilizator]

    Si totusi individul stie ca are, cel putin partial, dreptate!
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:19)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Vezi ca ti-ai gresit semnatura. Vitel, nu vitan...
  • +5 (9 voturi)    
    Uauu... (Luni, 1 octombrie 2018, 17:57)

    paulbutoi [utilizator]

    Nasol !
    Asa e cand te lasa nervii …
    Nu ca n-ar avea motive …
    In legatura cu " avertizarea " , e o vorba : " cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia "...
  • +6 (8 voturi)    
    relativ uniform distribuit (Luni, 1 octombrie 2018, 18:02)

    tahomir [utilizator]

    Ma refer la cantitatea de prostie pe cap de parlamentar.
    Sunt tari si astia din UK si unii din USA. Nu au ajuns la nivelul Veoricai sau al unui Nicolicea dar trag tare.
  • -6 (10 voturi)    
    Iar reactia Romaniei este ...? (Luni, 1 octombrie 2018, 18:37)

    holinessdani [utilizator]

    A, am uitat, Iohanis tot incearca sa-l imite pe Bas si in afara de Licurici nu mai are treaba cu nimeni.
    Pacat, UE e chiar aici, si ne si dau multi bani.
    La Licurici noi suntem cei care dam.
  • -7 (11 voturi)    
    Hehe... (Luni, 1 octombrie 2018, 19:41)

    Nyk1 [utilizator]

    Bineînțeles că englezul are mare dreptate!
  • 0 (2 voturi)    
    hehe (Luni, 1 octombrie 2018, 20:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Astia inca mai sunt in UE? Ii opreste cineva sa plece si n-am inteles noi?
  • -1 (3 voturi)    
    uk FOSTUL IMPERIU (Luni, 1 octombrie 2018, 20:27)

    elysyum [utilizator]

    S-a dovedit inca odata ca GERMANIA e o mare natiune si e cea mai performanta de pe continent daca imparte putin din castig si cu periferiile exploatate...UK niste infatuati cu doar umbra imperiului ce a fost, cu nivel de trai astazi pt cetatenii sai slab ca al FINLANDEI sau FRANTEI...ADICA MAI SARACUTI ADICA..... PUTIN ESUATI datorita politicilor liberale ce nu aduc prosperitate pt toata populatie... pleaca cu coada intre picioare mandri dar rupti in coor.,fata de GERMANIA....iesirea din UE le va slabi si mai mult economia pt ca FRANTA si GERMANIA nu vor fi asa de naive sa ii lase sa aib acces la piata libera fara sa respecte cele 4 libertati de miscare si fara sa contribuie la bugetul UE. Tarile care au deficite comerciale cu ei nu vor semna acorduri de liber schimb fara vama si taxe pe capital daca nu vor ajunge la un acord cu UE ce respecta libertatile tratatelor UE si contributia la bugetul UE in functie de PIB. Englezii vor doar sunca din fasole dar n-au gasit prostii in nemti si francezi.
  • 0 (0 voturi)    
    Catavencu (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:21)

    Ilidia [utilizator]

    Parafrazandu-l pe Catavencu: Anglia sa nu aiba si ea prostii ei !?