G7: Țările europene, unanim împotriva revenirii Rusiei / Este evocată însă posibilitatea stabilirii unui dialog cu Moscova

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2018, 20:12 Actualitate | Internaţional


Emmanuel Macron si Angela Merkel
Foto: Agerpres/Xinhua
Franța, Italia, Germania și Marea Britanie, cele patru țări europene reprezentate în G7, au ajuns la un acord vineri pentru a refuza revenirea în această instanță a Rusiei, reclamată cu câteva ore mai devreme de Donald Trump, scrie AFP.

Emmanuel Macron, Angela Merkel, Theresa May și Giuseppe Conte, reuniți chiar înaintea începutului summitului din Canada, la inițiativa președintelui francez, au convenit că "poziția europeană nu este o revenire a Rusiei" făcând apel la "vigilența G7" în fața Moscovei.

Aceștia au evocat însă "posibilitatea stabilirii unui dialog", o concesie făcuta Italiei, potrivit consilierilor lui Emmanuel Macron.

Premierul Conte scrisese cu puțin timp înainte de acest anunț, pe Twitter, că este în favoarea revenirii Rusiei în G7.



















2663 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    Buna dimineata (Vineri, 8 iunie 2018, 20:18)

    mitg [utilizator]

    Acum si-au dat seama ca trunf i-ar partitiona pe toti mai ceva ca la 1939.
  • +12 (28 voturi)    
    Va fi inapoi in G7 cand va fi o tara (Vineri, 8 iunie 2018, 20:48)

    DuieMragnea [utilizator]

    Si nu un imperiu mafiot condus de un dement.
    • -12 (20 voturi)    
      i-auzi :)) (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 1:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui DuieMragnea

      ca UK cat a putut, sau ca Franta, sau ca Italia (aia doar wannabe), sau ca Reich-ul? nu cred ca astea sunt tari cu autoritatea morala sa dea lectii
  • +2 (8 voturi)    
    tot pe HN s-a publicat: (Vineri, 8 iunie 2018, 21:11)

    victor L [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-22497345-noul-premier-italiei-este-acord-donald-trump-rusia-trebui-revin-g8.htm
    • +2 (2 voturi)    
      pai ala asteapta ca mafia ruseasca (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 12:45)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      sa sustina mafia italiana, era normal sa se dea de ceasul mortii pentru pusculita cu bani! Cu bani si nu numai!
  • +13 (35 voturi)    
    Bravo! Trump e cu Putin, care l-a sustinut! (Vineri, 8 iunie 2018, 21:30)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Acest Trump e un fel de Dancila in varianta americana. Un fustangiu notoriu, care se repeta la fiecare fraza, un prost de ultima speta, imbuibat cu bani de parinti. O rusine a Americii!
  • +14 (30 voturi)    
    Vai, nu se poate ! (Vineri, 8 iunie 2018, 22:04)

    jim.beam [utilizator]

    Trump vrea Rusia in G7 si europenii se opun ? Se pare ca Putin trage tare de lesa :)
  • -8 (24 voturi)    
    Mestecat de vorbe dar vor Dialog (Vineri, 8 iunie 2018, 23:23)

    Wanheda [utilizator]

    Adica o sa il lase pe Phutin in G8 dupa ce isi obtin shpaga. Doar nu vreti sa sperie lumea, asa din prima. Saptamana trecuta si Macrou si Merchel il pupau pe Phutin, in dos!!!
  • -10 (22 voturi)    
    Trebuie să vă fac o dezvăluire (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 0:05)

    Nyk1 [utilizator]

    În afară de Putin, există cel puțin un lider G7/8 care cunoaște bine limba rusă, fiindcă a studiat-o la școală:

    https://youtu.be/4JuZvo_6tOw?t=227
    • +4 (10 voturi)    
      Why??? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 1:01)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ca sa invete cum se cultiva hriska sau din ce se distileaza pufaika?
      • -2 (10 voturi)    
        simplu (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 3:55)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        ca sa poata vorbi cu partenerii ei rusi fara translator
        • -1 (1 vot)    
          E rusa limba de larga circulatie??? (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 21:30)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Nu prea, asa ca, thanks Not!!
    • +9 (11 voturi)    
      Gaspadin Nikalay Nikalayevich Kalashnikov (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 7:51)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Și eu am învățat rusa la școală - că era obligatorie pe vremea aia. Îmi place limba foarte mult - nu și dictatorii demenți care au condus URSSia în ultima vreme. Și nici trollovnicii care bagă strâmbe teleghidați de maskirovka marca Sputnik/Russia Today.
    • +4 (4 voturi)    
      niki1 draga (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 12:50)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nichiduta1 draga, de curiozitate, cate nick-uri ai tu de fap? Ce faci, lucrezi in week end? Doar tu esti azi pe baricade? Ceilalti sunt mobilizati pe teren? Norocul tau, poti sa te pisi linistit la tine in wc, spre deosebire de ailalti, care se vor pisa la sticla sau pe ei.
  • +4 (6 voturi)    
    marioneta lui Putin raspunde la comenzi (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 12:43)

    revo [utilizator]

    Deci Trump impune sanctiuni Rusiei dar, pentru G7, Rusia e buna, ba chiar obligatorie!
    Trump taie acordurile economice cu UE si atri din G7, dar da indicatii pretioase lumii sa-si deschida larg portile dusmanului!

    Mai rasfirati, trumpeti, mai rasfirati!
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizie la maxim (Duminică, 10 iunie 2018, 11:27)

    wintershadow [utilizator]

    Trump incearca reintegrarea Rusiei in G7, adica un joc cu cartile pe fata. Ceea ce normal ca nu convine europenilor, care prefera ca intotdeauna lucrul pe sub masa cu Putin. Iar acum si-au gasit motivul oficial, Crimea.