Turcia va riposta dacă SUA nu îi mai furnizează arme, avertizează ministrul Mevlut Cavusoglu

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2018, 16:10 Actualitate | Internaţional


Mevlut Cavusoglu
Foto: Facebook/ Mevlut Cavusoglu
Turcia va riposta dacă SUA vor adopta o lege prin care vor fi sistate livrările de armament american pentru armata turcă, a declarat duminică ministrul turc de externe, Mevlut Cavusoglu, conform Agerpres.

Camera Reprezentanţilor a SUA a prezentat vineri detaliile U.S. National Defense Authorization Act, un act normativ ce stabileşte în fiecare an politica de apărare a SUA şi bugetul alocat acesteia, care în propunerea prezentată este de 717 miliarde de dolari.

Conform uneia dintre prevederile propuse, Departamentului Apărării i se solicită să înainteze Congresului un raport despre relaţiile dintre SUA şi Turcia, iar până la prezentarea acestui raport să fie sistate livrările majore de echipamente militare către Turcia.

"Dacă SUA ne impun sancţiuni sau vor face un asemenea pas, atunci Turcia cu siguranţă va riposta", a spus Mevlut Cavusoglu într-un interviu acordat postului CNN Turk, apreciind totodată că măsura propusă în acel act normativ este greşită, ilogică şi incompatibilă cu relaţiile dintre două ţări membre ale NATO.

Turcia intenţionează să achiziţioneze peste 100 de avioane americane multirol F-35 şi negociază de asemenea achiziţia unor rachete Patriot. Însă guvernul de la Ankara a semnat deja cu Rusia un acord pentru cumpărarea de rachete sol-aer ruseşti S-400. Decizia privind achiziţia acestor sisteme, care nu sunt compatibile cu cele ale NATO, nemulţumeşte state membre ale Alianţei, inclusiv SUA, oficiali ai NATO avertizând Turcia cu privire la consecinţele acestei decizii.

Ministrul turc de externe a dezaprobat aceste avertismente, el afirmând că relaţiile şi acordurile Turciei cu Rusia nu sunt o alternativă în faţa celor cu Occidentul şi a acuzat Washingtonul că încearcă să pună sub control acţiunile Ankarei.

"Turcia nu este o ţară sub comanda voastră (a SUA n.red), este o ţară independentă (...) Vorbind cu superioritate unei astfel de ţări, dictându-i ce poate şi ce nu poate să cumpere, nu este o abordare corectă şi ea nu se potriveşte cu alianţa noastră", a indicat şeful diplomaţiei turce.

Relaţiile dintre Ankara şi Washington s-au deteriorat recent din cauza unei multitudini de chestiuni, printre care politica SUA faţă de Siria, procese care implică cetăţeni turci şi americani în ambele ţări şi achiziţia rachetelor S-400, aminteşte Agerpres.

Mevlut Cavusoglu a anunţat că va efectua săptămâna viitoare o vizită în SUA şi va avea o întâlnire cu noul secretar american de stat Mike Pompeo.


Citeste mai multe despre   


















3031 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    probleme, batez'? (Duminică, 6 mai 2018, 16:19)

    codyrocco [utilizator]

    ce naiba o sa-i facecti marelui licurici? va fi ca'n bancul ala, cu "ce buze reci are"?
    • +8 (8 voturi)    
      O ripostă dură! (Duminică, 6 mai 2018, 20:35)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Turcii nu vor mai cumpăra tehica americană pe care nu vor să le-o vândă producătorii respectivi!
  • +22 (26 voturi)    
    Bai... suparatilor (Duminică, 6 mai 2018, 17:16)

    Gojifruit [utilizator]

    SUA nu va dicteaza voua, independentii lui Alah, ce aveti voie sa cumparati. Stabilesc doar, pentru ei, in independenta lor, cui sa vanda.
    Intelegeti diferenta, nu? Sictir
    • +14 (14 voturi)    
      F-35 pentru Turcia = F-14 pentru Iran în '70 (Duminică, 6 mai 2018, 19:09)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Un regim ca al lui Erdogan nu trebuie să primească avioane F-35, la fel cum Iranul de pe vremea Șahului nu ar fi trebuit să primească avioane F-14.
      • +6 (6 voturi)    
        logic (Duminică, 6 mai 2018, 22:01)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        asta e si motivul pt care au cerut clarificare. Suntem priteni cu turcii sau nu ... ca sa fie clar si limpede :)
      • +2 (2 voturi)    
        ...F-14... (Luni, 7 mai 2018, 6:54)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Cînd Iranul a comandat F-14, Grumann, producătorul, era într-o situație financiară dificilă, la un moment dat șahul a anunțat că dorește să cumpere compania, dar a fost refuzat.
  • +14 (16 voturi)    
    Hmm (Duminică, 6 mai 2018, 17:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Turcia nu este o ţară sub comanda voastră este o ţară independentă"

    Nu au avut si PSD-ALDE un discurs asemanator acum un an? Hmmm...

    Sunt curios daca cumpara avioane americane, daca nu cumva dau unul-doua la rusi sa le studieze. Nu m-ar surprinde.

    Sunt curios ce inseamna "va riposta". Doar nu sunt cretini sa atace SUA sau UE. Deci vor urma alte lucruri si sper sa nu fie chestia cu care a amenintat UE mai demult:

    https://stirileprotv.ro/stiri/criza-imigrantilor/ergodan-ameninta-liderii-ue-cu-regret-vom-deschide-portile-si-le-vom-spune-la-revedere-migrantilor-nu-suntem-idioti.html

    Daca face asta, e grav...
  • +14 (18 voturi)    
    Intalnire cu Pompeo ? (Duminică, 6 mai 2018, 17:42)

    adrian88000 [utilizator]

    E clar rezultul. Erdogan va cumpara doar din Rusia. SUA nu-i mai da nimic. I-a atacat pe kurzi, partenerii americanilor impotriva ISIS. Kurzii au eliberat Mosul , nu turcii. Asa ca turcii vor fi potoliti. Sau vor riposta ? Vor declara razboi SUA ?De ce ameninta piticul si nu sta linistit ?
  • +11 (13 voturi)    
    Gata cu guma (Duminică, 6 mai 2018, 18:09)

    ruskimushki [utilizator]

    Turbo.

    Si cu Sula Imam.
  • +10 (14 voturi)    
    ce se infoaie sultanelu' (Duminică, 6 mai 2018, 20:07)

    1A [utilizator]

    Esti in Nato cumperi doar armament compatibil Nato. Iesi din Nato si cumperi ce vrei.
    Ce nu e clar?
  • +2 (4 voturi)    
    Aaaaaaaa! (Luni, 7 mai 2018, 11:33)

    JustinCase [utilizator]

    Pai daca esti independent, du-te si ia-ti arme din Comunitatea Statelor Independente ca tine.