Franta: Antisemitismul-mai mult de 300 de personalitati denunta "o epurare etnica"

de Cristina Filip     HotNews.ro
Duminică, 22 aprilie 2018, 23:27 Actualitate | Internaţional


Proteste Franta fata de reforma Codului Muncii
Foto: Captura Twitter
Mai mult de 300 de personalitati au semnat un „manifest contra noului antisemitism” in Franta, denuntand o „liniste mediatica” si o „epurare etnica la baza zgomotului din tara lui Emile Zola si Georges Clemenceau” in cateva cartiere, relateaza Le Monde.

„ Noi cerem ca lupta contra acestei lipse de democratie, antisemitismul, sa devina cauza nationala pana nu este prea tarziu.”

Manifestul a fost semnat atat de politicieni de dreapta si de stanga- fostul presedinte a republicii, Nicolas Sarkozy, fostul prim-ministru Manuel Valls , fostul primar al Parisului, Bertrand Delanoe, presedintele republicanilor Laurent Wauquiez- precum si de catre artisti: Gérard Depardieu, Charles Aznavour, Françoise Hardy.

Alain Finkielkraut, Bernard-Henri Levy, Elisabeth Badinter et Luc Ferry se numara de asemenea printre semnatari alaturi de reprezentanti religiosi cat si de imami.

„ In istoria noastra recenta, 11 evrei au fost asasinati si cativa torturati pentru ca evreii au fost islamisti radicali” scriu ei, cu referire la asasinatul lui Ilan Halimi din 2006, la uciderea dintr-o scoala evreiasca din Toulouse in 2012, la atacul lui Hyper Cacher in 2015, la moartea prin defenestrare la Paris a lui Sarah Halimi in 2017 si, recent, la moartea unei octogenare, Mireille Knoll, in capitala.



















1874 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Oho (Duminică, 22 aprilie 2018, 23:54)

    mitg [utilizator]

    Pai incepeti draga sa introduceti ordine si disciplina in "zonele urbane sensibile", ca de-acolo vine problema.
  • -2 (8 voturi)    
    defe....cum? (Luni, 23 aprilie 2018, 0:35)

    sareta [utilizator]

    Poate aflam si cum s-ar "traduce" cuvantul DEFENESTRARE ! Nu de alta, dar doctoratul ce-l am nu poate explica acest cuvant .....nici chiar DEX-ul !
    • +2 (8 voturi)    
      defenestrare (Luni, 23 aprilie 2018, 1:52)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      cred ca doctoratul tau a fost defenestrat, norocul tau ca l-ai prins.
    • 0 (0 voturi)    
      dottore (Luni, 23 aprilie 2018, 20:43)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      ia gugaleste dupa "defenestrarea de la Praga"; apropo, ai doctorat in ceva tehnic, iar altceva n-ai invatat, asa-i? poti da mana cu ministrul invatamantului si cu basexu, care numai tinichigii si ospatari viseaza, iar umanistii le provoaca scarba
  • -7 (7 voturi)    
    De ce nu si anti-islamismul? (Luni, 23 aprilie 2018, 0:44)

    Alex735 [utilizator]

    Anti-comunismul la fel.
    • -2 (6 voturi)    
      Deoarece islamul si comunismul (Luni, 23 aprilie 2018, 10:07)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      au produs si produc un rau imens societatii. de ce nu te intrebi si asupra anti-nazismului si anti-fascismului?
  • -9 (9 voturi)    
    Warmongering! (Luni, 23 aprilie 2018, 0:52)

    Namaste [utilizator]

    Franta, la cheremul mediatic al cenzurii sioniste, al sionismului islamofob, invitand la genocid, la razboi...
  • 0 (0 voturi)    
    Lagare de concentrare pentru oamenii obisnuiti (Luni, 23 aprilie 2018, 18:52)

    Marius_23 [utilizator]

    Pai la noi ce sa zicem unde 90% dintre locurile de munca sunt pe termen lung niste lagare de concentrare ? Unde oamenii sunt umiliti pe bani de supravietuire si pusi sa munceasca ca si cum ar fi ultima lor zi de munca .
    90% dintre locurile de munca incalca flagrant Constitutia care stipuleaza clar faptul ca nici un om nu poate sa fie abuzat . Omul care isi cauta un loc de munca se afla intr-o situatie nu disperata neaparat dar oricum delicata, si datorita faptului ca statul roman nu prevede prin lege ca in cazul oricarei meserii trebuie sa existe o norma legala de munca, in asa fel calculata incat un om obisnuit sa poata sa munceasca in acel loc minimum 10 ani .