Donald Trump declara ca va ridica sanctiunile impuse Rusiei daca Moscova accepta reducerea armamentului nuclear

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 16 ianuarie 2017, 3:02 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Facebook / Donald Trump
Presedintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, afirma, intr-un interviu acordat cotidianului The Times, ca ia in calcul ridicarea unor sanctiuni impuse Rusiei in cazul unui acord cu omologul sau rus, Vladimir Putin, privind reducerea armamentului nuclear, relateaza Reuters.

"Ei au sanctiuni pentru Rusia. Sa vedem daca putem face unele intelegeri bune cu Rusia", spune Trump in interviu.

Viitorul lider de la Casa Alba a criticat, totusi, Moscova pentru interventia in razboiul civil sirian, numind-o "un lucru foarte rau" si vorbind despre "o situatie umanitara teribila".

Donald Trump a sugerat weekendul trecut, intr-un interviu pentru The Wall Street Journal, ca ar fi deschis in ceea ce priveste ridicarea sanctiunilor impuse Rusiei. Trump a spus ca sanctiunile vor fi mentinute "cel putin pentru o perioada de timp", dar, in cazul in care Rusia va ajuta Statele Unite in domenii esentiale, precum lupta impotriva extremistilor jihadisti, atunci sanctiunile ar putea fi ridicate.

Inca din campania electorala, Donald Trump nu a facut un secret din dorinta sa de a influenta diplomatia americana, pe care o considera ostila Moscovei, sa se apropie de Vladimir Putin.

Donald Trump va preliua oficial mandatul de presedinte al Statelor Unite pe data de 20 ianuarie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1855 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Eh (Luni, 16 ianuarie 2017, 3:10)

    mitg [utilizator]

    "numind-o "un lucru foarte rau" si vorbind despre "o situatie umanitara teribila"."

    Asa se intampla cand se alege un Presedinte al carui vocabular nu depaseste vocabularul unui copil de 12 ani.
  • +12 (16 voturi)    
    aaaah, vrajeala ? Poate o fi totusi de la petrol ? (Luni, 16 ianuarie 2017, 3:21)

    Radu_B [utilizator]

    Ambele tari sunt intr-un program (STAR Treaty) de prevenire a proliferarii armelor nucleare, programul este pana in Feb 2018 si posibil sa fie reinnoit pentru inca 4 ani.

    23 Dec 2016 "Let it be an arms race … we will outmatch them at every pass and outlast them all" - DJ Trump

    Putin raspunde ca "Rusia va face fata oricarui agresor, dar nu va fi ea agresorul".

    Deci DJ Trump pe Tweeter zicea acu 3 saptamani ca US trebuie sa isi mareasca arsenalul nuclear ("U.S. “must greatly strengthen and expand its nuclear capability") acu zice ca ridica sanctiunile pentru Rusia daca accepta un acord de reducere a armamentului nuclear, acord care deja EXISTA.
  • +8 (14 voturi)    
    praf in ochi DJT ... follow the money (Luni, 16 ianuarie 2017, 3:28)

    Radu_B [utilizator]

    Povestea acum fiind "abandonam sustinerea Ucrainei pentru pacea mondiala". Acum 3 saptamani sustinea cresterea armamentului nuclear SUA, acuma sanchi vrea reducerea. Si oricum, SUA si Rusia sunt deja intr-un acord de neproliferare.

    O fi de la PETROL ?

    In 2011-2013 Exxon a semnat cu guvernul Putin o serie de acorduri de extragere petrol in zona arctica, acorduri vitale pentru Exxon dar blocate de sanctiunile contra Rusiei din 2014 generate de anexarea Crimeei... Rex Tillerson, ex-CEO Exxon Oil, este secretarul de stat al lui DJ Trump.

    La ce sa te astepti altceva cand votezi un urangutan portocaliu egocentric si agresiv ?

    R.I.P. USA !
  • +6 (12 voturi)    
    Ce naiv este... (Luni, 16 ianuarie 2017, 3:30)

    IancuJianu [utilizator]

    ca sa nu zic prost.
  • +9 (13 voturi)    
    m as mira sa nu .. (Luni, 16 ianuarie 2017, 4:00)

    exilatul [utilizator]

    fie ceva adevarat cu.."video ul" din 2013 de la moscova...mai ales ca rusii sunt buni la asa ceva si "ratoiului" cam ii plac femeile...nu ar fi primul care ..."pune botul " la ...rusoaice....si daca stam putin si mai cautam , mai sunt vreo 2 viitori ministri in cabinetul lui care s ar putea sa aiba si ei ceva.."video uri"....tot pe la rusi...si daca mai cautam putin si despre ...familia ginerelui ( ala juif ) am putea sa ne punem o intrebare : oare cine de fapt nu a vrut ca presedinte pe "clintoanca" ( adica o ..democrata )?...oare nu e mai usor de "lucrat" cu un ...ratoi care e nul in politica?...rusii?!..sunt cam multi ( foarte multi!!! ) juifi care au emigrat in israel...de unde?..din rusia...si se mai zice ca si ...juifii ( de origine rusa ) sunt buni la .."informatica"...
  • +3 (3 voturi)    
    Domnul Trump,........ (Luni, 16 ianuarie 2017, 6:36)

    gigiN [utilizator]

    ...-in traducere din engleza "Atu",se dovedeste deja a fi exact pe dos- "the wrong man in the wrong place",fiind,pe langa alte "calitati" pe care le poseda, si autist !!!
  • +5 (5 voturi)    
    vai de steaua noastra... (Luni, 16 ianuarie 2017, 9:53)

    g01an [utilizator]

    wtf? cum sa conditionezi asta de ceva pe care Rusia il FACE DEJA? Este in interesul lor reducerea armamentului disponibil pentru ca intretinerea costa zeci-sute de miliarde de dolari anual pe care Rusia nu prea ii are... sau mai rau, nu prea se ocupa de intretinerea sa. si chiar dupa ce reduce arsenalul, tot va avea sute de arme nucleare mai mult decat are nevoie sa distruga omenirea... wtf?
  • +5 (5 voturi)    
    Rex Tillerson este cheia relaxarii sanctiunilor (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Rex Tillerson, boss-ul Exxon-Mobil, are afaceri profitabile cu Rusia si in mod evident sanctiunile severe ating profiturile.

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21462813-seful-exxonmobil-rex-tillerson-care-are-relatii-afaceri-stranse-vladimir-putin-este-favorit-sefia-diplomatiei-americane-surse.htm