Jean-Claude Juncker vorbeste despre "cote obligatorii" si cere tarilor membre UE un acord saptamana viitoare pentru a putea incepe repartizarea a 160 de mii de refugiati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:50 Actualitate | Internaţional


Jean Claude Juncker
Foto: Hotnews
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a vorbit miercuri, intr-un discurs in fata Parlamentului European, despre "cote obligatorii" si a cerut statelor membre ale Uniunii Europene un acord "saptamana viitoare" pentru a putea incepe repartizarea a 160 de mii de refugiati sositi in Grecia, Italia si Ungaria. Juncker vrea ca o decizie privind noul sistem de cote de refugiati sa fie luata pe 14 septembrie, in cadrul reuniunii ministrilor de Interne din tarile UE. El a anuntat ca programul initial de repartizare a 40 de mii de refugiati in statele membre UE va fi extins la 160 de mii de refugiati. "Acest lucru este necesar sa fie facut in mod obligatoriu", a completat presedintele CE. Jean-Claude Juncker a lansat si un apel catre europeni sa nu faca o distinctie intre refugiati "in functie de religie sau convingerile lor".

"Fara retorici, fara discursuri, este timpul actiunii", a indemnat presedintele Comisiei Europene. Uniunea Europeana "nu se afla acolo unde trebuie" si "Exista o lipsa de Europa in Europa si o lipsa de uniune, iar acest lucru trebuie sa se schimbe", a afirmat miercuri Jean-Claude Juncker, in discursul tinut in fata Parlamentului European.

Jean-Claude Juncker a subliniat ca in Europa si apropie iarna, adaugand: "Oare chiar vrem ca oamenii sa doarma in gara din Budapesta sau in corturi pe (insula greaca) Kos?"

"Ma pronunt ferm ca solicitantii de azil sa munceasca in timp ce le sunt procesate solicitarile. Munca inseamna demnitate", a mai spus presedintele CE.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3133 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:04)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Ce să mai zic... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:05)

    CoralMS [utilizator]

    Ăsta-i paralel și nu își dă seama efectiv de implicațiile culturale! Pur și simplu pocnește cel puțin două culturi cu două ritmuri diferite de dezvoltare, și cel mai important cu seturi de valori diferite! Și asta doar pentru că marii lideri UE sunt impotenți în a fi realiști, și acum mizează orb pe prea-frumoasa toleranță fără nici un pic de maturitate! Ne ia gaia cu imbecilii ăștia orbi!
  • +9 (9 voturi)    
    Multiculturalismul (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:12)

    NituCt [utilizator]

    Multiculturalismul, care in realitate e de fapt islamizarea Europei, vine si în cartierul vostru ...ura, ura, ura !!
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:15)

    Metec [anonim]

  • +13 (13 voturi)    
    ??? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:15)

    Ender _20 [utilizator]

    Dar ce-ar fi să-i repartizaţi în Arabia Saudită, Kuwait, Turcia, pt că sunt de-ai lor... şi-n Germania că nu se lasă...
    Mie, familiei mele, cunoştinţelor mele şi toţi cei cu care vorbesc, NU le trebuie astfel de "vecini" prin preajmă.
    N-aveţi decât să-mi daţi minusuri la greu, dar măcar nu sunt ipocrit.
    • +5 (5 voturi)    
      ti-am dat plus (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:13)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Ender _20

      impocritii sunt la bruxelles. astia distrug europa.
      • +1 (1 vot)    
        ??? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:08)

        Ender _20 [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        Mulţumesc:)
  • +9 (9 voturi)    
    deci...... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:16)

    novator [utilizator]

    .....ramane cum am stabilit ! Adio UE !

    Adversarii Starelor Unite ale Europei au invins ! Prostia, incompetenta, sau poate cine stie, chiar tradarea unor politicieni "de marca" ai UE, au dus la imposibilitatea realizarii acestui stat, care ar fi demonstrat maturitatea popoarelor batranului continent si ar fi insemnat un salt urias spre progres si civilizatie.

    Urmeaza destramarea UE, incepand cu UK unde, pentru prima data, sondajele arata dorinta britanicilor de a iesi din uniune, apoi macinarea si subminarea societatii din interior urmata de colapsul economic si se va incheia cu haosul anarhist presarat cu accente teroriste, situatie tocmai buna pentru cucerirea europei de catre terti.

    Asta arata limita acestui sistem politic iar consecintele catastrofale ale mentinerii lui, incep sa se arate.

    Cotineata de la Bruxelles, a decis ! UE trebuie sa dispara !
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:36)

      [anonim] i-a raspuns lui novator

      • +2 (2 voturi)    
        din pacate...... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:05)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui

        ......ai dreptate dar la aceasta stare a contribuit decisiv politicianul marunt, ghertoiul care nu are alt scop decat imbogatirea rapida, indiferent cum si care este protejat de un sistem politic anume facut de catre escroci, in favoarea si spre folosinta escrocilor.

        Din nefericire pentru ei, actiunea lor distructiva se va intoarce si impotriva lor caci noii veniti, vin pentru jaf iar averile politicienilor sunt tocmai bune.

        Vin zile negre pentru europeni.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:12)

          [anonim] i-a raspuns lui novator

          • +1 (1 vot)    
            poate ca v-am plictisit...... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:31)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui

            ....tot spunand pe aici ca intr-un sistem politic ticalos, cum este cel parlamentarist, este normal sa acceada la putere toti mincinosii si incompetentii.

            Asa ca, de unde idealuri si modele ?

            Partea proasta este ca, in imbecilitatea lor, nu realizeaza ca isi distrug propriile popoare si nu vor scapa nici ei de tavalugul pe care il imping cu atata stoicism, la deal.
            Cand situatia va fi "coapta" , tavalugul o va lua la vale si ne va strivi pe toti.