Rusii se intreaba care este starea de sanatate a lui Vladimir Putin, absent de o saptamana

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2015, 16:02 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Unde este presedintele Vladimir Putin? Rusia se intreba joi care este starea de sanatate a liderului sau, absent din viata publica de o saptamana, in timp ce Kremlinul nu inceteaza sa ofere asigurari ca este teafar si nevatamat, scrie AFP.

"Este perfect sanatos", a afirmat joi purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov, la postul de radio Ecoul Moscovei.

Ultima aparitie publica a presedintelui rus dateaza din 5 martie, ziua in care l-a primit pe premierul italian Matteo Renzi, venit sa caute sprijinul Moscovei in dosarul libian.

De atunci, Putin, in varsta de 62 de ani, si-a amanat vizita in Kazahstan, fosta republica sovietica din Asia centrala, si semnarea unui acord privind intarirea cooperarii cu Osetia de Sud, regiunea separatista georgiana.

Fostul agent al KGB-ului, care a cultivat mereu imaginea unui om forte, nu va asista nici la reuniunea anuala a serviciilor secrete rusesti (FSB) "din cauza unei agende foarte incarcate", a spus Peskov, citat de agentia de presa Ria Novosti, precizand ca "nu toate intalnirile sunt publice".

Intrebat despre starea de sanatate a presedintelui, Peskov a afirmat, folosind o expresie comuna in Rusia, ca strangerea de mana a lui Vladimir Putin ii poate "rupe mana" interlocutorului sau.

"Cand apare soarele si incepe sa se simta primavara, oamenii incep sa delireze", a continuat Peskov, citat de agentia TASS, referindu-se la cei care vorbesc despre prezumtivele probleme de sanatate ale presedintelui.

In 2012, sanatatea lui Putin a fost obiectul a numeroase speculatii, dupa anularea mai multor calatorii in strainatate si a aparut in public schiopatand. Kremlinul a explicat atunci ca presedintele suferea de o rana mai veche la spate, din cauza sportului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10224 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Buna (Joi, 12 martie 2015, 15:55)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cu corpul e bine la minte e problema. Se crede Petru cel Mare si reface programul de expansiune al imperiului rus. Se pare ca afirmatia cu primavara si delirul se refera la seful sau. In rest toti par cuprinsi de aceasta maladie mentala de a se crede buricul Pamantului.
    • +2 (4 voturi)    
      Comparatia asta... (Joi, 12 martie 2015, 18:29)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ...nu-i face cinste lui Petru cel Mare.
    • +1 (1 vot)    
      Ar putea fii o alta mascarada regizata... (Vineri, 13 martie 2015, 9:20)

      Rads101 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Cum au facut cu Iliescu la "revolutie": nimeni nu stia cine-i Iliescu, si o tot dadeau la un moment dat la televizor cu "unde e domnul Iliescu?", "sa nu-l fii rapit teroristii", etc. Si dupa ce s-a creat ceva tensiune, a doua zi au venit cu "avem o veste buna, dl. Iliescu e teafar si nevatamat". --- <<Cine puii mei e Iliescu asta de trebuie sa-mi fac eu griji pt el?!>> ma intrebam eu la vremea respectiva. Am aflat dupa aia.

      Eh... s-ar putea ca Putin/FSB-ul sa regizeze un scenariu asemanator acum: "Credeti ca e bolnav, vulnerabil? E uite ca e de fapt sanatos tun, deca sa se-nvete minte cei ce-au sperat altceva, ca chiar daca e absent din fata camerelor, taticul neamului ramane invincibil!"
  • +7 (13 voturi)    
    Deabia acum isi dau seama ?! (Joi, 12 martie 2015, 16:03)

    venus [anonim]

    Ar fi trebuit sa se intrebe de mult .Cred ca si-au dat seama si ei ca a luat-o razna ,in ceea ce priveste politica externa.Un om intreg la minte nu ar fi provocat atatea probleme.
  • +12 (16 voturi)    
    hai cu un ceai de rododendron (Joi, 12 martie 2015, 16:25)

    alter_ego2013 [utilizator]

    din ala special marca Litvinenko
    • +1 (5 voturi)    
      hai cu un zero dark thirty 2 (Joi, 12 martie 2015, 17:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      cred ca a vrut sa apara in filmarile/dublele in derulare..ca sa nu se apuce de taxidermia unui..mujic oarecare..ci..de Acel Mujic..Cel dintai !
  • +11 (17 voturi)    
    Si Stalin a disparut din vizorul public (Joi, 12 martie 2015, 16:32)

    emil bobu [utilizator]

    spre sfarsitul regimului lui.
    • +1 (1 vot)    
      Ar fi cam surprizator (Vineri, 13 martie 2015, 8:17)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      62 de ani nu e grozav de mult, si, dupa cum s-a miscat pana nu demult, as fi zis ca ar mai putea-o duce inca 20 de ani. Dar chiar ar fi surprinzator sa sufere de o boala ciudata, atat de ciudata incat sa nu se poata spune ca se va insanatosi. Ramane de vazut.
  • +11 (15 voturi)    
    Delireaza, asa spune Peskov (Joi, 12 martie 2015, 16:34)

    Savitar [utilizator]

    Nasol e ca mor oameni din cauza comportamentului sau de copchil razgaiat.
  • +11 (15 voturi)    
    cum arata la fata a suferit un atac cerebral (Joi, 12 martie 2015, 16:38)

    mnicku [anonim]

    si dupa primul vine si al doilea.
  • +10 (12 voturi)    
    Ar fi amuzant (Joi, 12 martie 2015, 16:43)

    Anton [anonim]

    Stii ce ar fi amuzant? Sa il trateze medicii rusi si sa crape...

    Stii ce ar fi si mai amuzant? Sa ii spuna ca nu il pot trata si ca are nevoie de vreo interventie sau tratament prin Germania sau SUA :))
    • 0 (0 voturi)    
      nu doar amuzant, ci si perfect posibil (Vineri, 13 martie 2015, 11:16)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      sa primeasca SI ajutor medical, avand in vedere cat l-au menajat pana acum si Merkel si Obama. Totusi, nici China nu e departe, nu? Ca sa nu vorbim de clinicile private...
      Ma tem insa ca vindem piele ursului din padure...el facandu-si cel mai probabil (bolnav sau nu) sedinte nocturne cu ministrii, ca in cazul Crimeei. Doar ca acum tinteste altundeva.
      E un strateg...vom vedea cat de bun. Nu ca nu mi-as dori sa-l vad imbalsamat cat mai curand :-P
  • +4 (6 voturi)    
    s-a luat dupa plagiator (Joi, 12 martie 2015, 17:16)

    Trabucodonosor [utilizator]

    A disparut o saptamana in italia.
  • -2 (4 voturi)    
    o fi fo una... (Joi, 12 martie 2015, 17:49)

    putin makitt [anonim]

    Sa ramana asa sanatos cum e acuma!
  • 0 (4 voturi)    
    Ce pregateste Putin? (Joi, 12 martie 2015, 17:53)

    Adrian [anonim]

    Cred ca rusii se intreaba cu groaza ce mai pregateste Putin
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebaere la Radio Erevan (Joi, 12 martie 2015, 20:10)

    raudegura [anonim]

    Este adevarat ca domnul Putin a fost la doctor ?
    Radio Erevan raspunde:
    Da este adevarat.
    Dl Putin a fost la doctor si l-a gasit la fel!
  • +2 (2 voturi)    
    S-o fi lovit (Vineri, 13 martie 2015, 2:39)

    CititorulComentator [utilizator]

    De niste poloniu :)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va mai framantati atat (Vineri, 13 martie 2015, 19:32)

    gigi marga [anonim]

    ... ca e sanatos ca o camila!