Criza din Ucraina: Kievul acuza Rusia ca deschide un nou front de lupta in sud-estul Ucrainei, Moscova vrea sa trimita un nou "convoi umanitar". / Putin si Porosenko ar putea avea o intrevedere marti, la summit-ul regional de la Minsk / Presedintele Porosenko anunta dizolvarea Parlamentului si alegeri anticipate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 25 august 2014, 12:34 Actualitate | Internaţional


Rusia vrea sa deschida un nou front de lupta in Ucraina
Foto: Wikipedia
Autoritatile de la Kiev au anuntat luni ca o coloana de "zeci" de blindate si tancuri a trecut granita din Rusia in sudul tarii, in apropiere de Marea Azov, unde a intampinat rezistenta din partea trupelor de la frontiera, transmite AFP. Pe fondul luptelor din estul Ucrainei, Rusia a anuntat luni ca vrea sa trimita un nou asa-zis convoi umanitar. Presedintele ucrainean Petro Porosenko si-a exprimat, luni, intr-o convorbire telefonica cu Herman Van Rompuy, presedintele Consiliului European, "ingrijorarea extraordinara" in legatura cu trecerea granitei de catre convoiul rusesc, dar si in legatura cu intentia Moscovei de a trimite un alt "asa-zis convoi umanitar" in Ucraina. Presedintii Rusiei si Ucrainei, Vladimir Putin si Petro Porosenko, ar putea avea o intrevedere, marti, in capitala belarusa Minsk. Liderii celor doua tari ar putea discuta despre solutionarea conflictului ucrainean, probleme umanitare si relatii bilaterale, a declarat purtatorul de cuvant al presedintiei ruse, Dmitri Peskov. Luni seara, la Kiev, presedintele Porosenko a dizolvat Parlamentul si a anuntat alegeri anticipate la 26 octombrie.


Principalele evenimente ale zilei de luni:


Ora 22:25 Presedintele Porosenko a dizolvat Parlamentul si anunta alegeri anticipate la 26 octombrie, conform AFP.

Ora 19:51: Presedintii Rusiei si Ucrainei, Vladimir Putin si Petro Porosenko, ar putea avea o intrevedere, marti, in capitala belarusa Minsk. Liderii celor doua tari ar putea discuta despre solutionarea conflictului ucrainean, probleme umanitare si relatii bilaterale, a declarat purtatorul de cuvant al presedintiei ruse, Dmitri Peskov. Vladimir Putin si Petro Porosenko se vor deplasa pe 26 august la Minsk, pentru un summit regional, la care vor participa si lideri ai statelor Uniunii Europene. La reuniune vor fi prezenti si Catherine Ashton, Inaltul reprezentant UE pentru Afaceri Externe, comisarul UE al Energiei, Gunther Oettinger, si comisarul UE al Comertului, Karel De Gucht.

Ora 19.25: Presedintele ucrainean Petro Porosenko si-a exprimat, luni, intr-o convorbire telefonica cu un oficial UE, "ingrijorarea extraordinara" in legatura cu trecerea granitei de catre convoiul rusesc, dar si in legatura cu intentia Moscovei de a trimite un alt "asa-zis convoi umanitar" in Ucraina, potrivit Reuters.

Porosenko a facut aceste afirmatii intr-o convorbire telefonica cu Herman Van Rompuy, presedintele Consiliului European, cu o zi inaintea summit-ului regional de marti, de la Minsk, la care sunt asteptati sa participe presedintele ucrainean, presedintele rus Vladimir Putin si inalti oficiali ai Uniunii Europene.

Ora 18.19: Premierul ungar vrea sa pledeze cauza Rusiei in fata UE

Premierul Ungariei Viktor Orban a deplans din nou, luni, distanta aparuta intre Uniunea Europeana si Rusia din cauza crizei ucrainene, transmite AFP. Liderul de la Budapesta si-a exprimat dorinta de a aborda acest subiect cu celelalte state comunitare.

"Uniunea Europeana se indeparteaza tot mai mult de Rusia, cu fiecare zi. Nu este rau doar pentru Ungaria, dar si pentru restul UE", a explicat seful guvernului ungar, intr-un discurs in fata ambasadorilor statelor UE in Ungaria.

Ora 17.54: Moscova acuza Occidentul ca a pierdut orice interes fata de ancheta privind avionul prabusit in Ucraina

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a acuzat luni Occidentul si Kievul ca "au pierdut orice interes" in ancheta privind cauzele prabusirii zborului MH17 in estul Ucrainei, in conditiile in care partea rusa a denuntat "lipsa de transparenta" in acest caz, transmite AFP.

"De fapt, suntem singurii care continua sa acorde atentie acestei probleme", a afirmat ministrul Serghei Lavrov, intr-o conferinta de presa sustinuta la Moscova. "Avem impresia ca ceilalti si-au pierdut orice interes pentru ancheta", a adaugat seful diplomatiei ruse.

Serghei Lavrov a mai declarat ca, "dupa primele acuzatii aproape isterice care vizau Rusia si pe rebeli, autorii acestora pastreaza acum tacerea" in legatura cu desfasurarea anchetei.

Rusia "nu a auzit nicio explicatie clara a faptului ca decriptarea completa a inregistrarilor de zbor nu este inca disponibila si de ce Ucraina nu poate inca sa prezinte inregistrarea discutiilor dintre controlorii de trafic din Dnepropetrovsk, in estul Ucrainei, si toate avioanele care survolau regiunea in acel moment", a adaugat ministrul rus de Externe.


Ora 14.23: "In aceasta dimineata a existat o tentativa a militarilor rusi, deghizati in luptatori separatisti, de a deschide un nou front de lupta in sudul regiunii Donetk", a declarat, citat de Reuters, un purtator de cuvint al armatei ucrainene. El a spus ca fortele rusesti au intrat in sud-estul Ucrainei cu zece tancuri si doua blindate de infanterie.

Mai devreme, intr-un alt comunicat de presa, armata ucraineana arata ca fortele guvernamentale s-au luptat cu trupe ruse in orasul Novoazovsk de linga Marea Azov (sud-estul Ucrainei). (vezi harta pentru a localiza noul frnt de lupta)

Ora 13.57: Un oficial ucrainean anunta ca Rusia a incercat sa deschida un nou front de lupta, in sud-estul tarii. Pina acum, zona in care aveau loc confruntari intre fortele guvernamentale si separatistii sprijinit de Moscova era estul Ucrainei

----------------------
"Granita ucraineana a fost incalcata de o coloana de mai multe zeci de tancuri si frontiere blindate", care au intrat pe teritoriul tarii in apropiere de orasul industrial Marioupol, a declarat pentru agentia de presa franceza purtatorul de cuvant al armatei ucrainene Leonid Matioukine.

"Coloana a fost oprita de politistii de frontiera (...) Batalia este in curs de desfasurare", a adaugat reprezentantul armatei.

Pe fondul luptelor din estul Ucrainei, Rusia a anuntat luni ca vrea sa trimita un nou asa-zis convoi umanitar. Reamintim ca saptamina trecuta un convoi cu camioane rusesti a intrat in Ucraina fara permisiunea guvernului de la Kiev sub pretextul oferirii de ajutoare populatiei ucrainene din localitatile afectate de confruntari. Guvernul ucrainean a acuzat atunci Rusia ca a furat produse militare din uzinele controlate de separatisti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20199 vizualizari

  • -45 (67 voturi)    
    Cretinismul pe noi culmi (Luni, 25 august 2014, 12:52)

    Gustav666 [utilizator]

    Deci fioaroasa coloana de blindate plus tancuri ruseasca a fost oprita de politistii de frontiera inarmati cu pistoale Makarov. Si luptele continua...
    Gogosile servite de maidanezi continua seria minciunilor sfruntate pe care nu le mai cred nici macar cei mai infocati sustinatori.
    Eh, mai avem totusi cativa pe aici, pe HN, care pun botul la toate aiurelile Kievului dictate de la Washington.
    • +30 (40 voturi)    
      si uite asa.... (Luni, 25 august 2014, 13:27)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      te vezi deja reprezentantul unei majoritati care iubeste rusia si sustine cu loialitate tot ce face si cum face!
      tu crezi ce iti convine. realitatea e cea pe care o alegi tu...
      si cei care nu sunt de parere cu tine sunt fascisti golani... neonazisti etc...
      bunica ta cum a sarbatorit venirea armatei rosii? i-a placut?
      • +4 (10 voturi)    
        @gustav333 (Luni, 25 august 2014, 15:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        inteleg ca varianta stiuta de tine privind apaatrul malayesian prabusit..e nitzel diferita ?
        • -4 (8 voturi)    
          eu nu am variante personale (Luni, 25 august 2014, 17:25)

          Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Eu nu am variante personale dar ma intreb de ce se intarzie atat cu publicarea rezultatelor preliminare ale anchetei.
          Ca mai sunt unii pe aici care cred ca gaurile de 30 mm din carlinga avionului au fost facute cu burghiul de catre rebeli.
    • +22 (30 voturi)    
      Cine vorbea de cretinism! (Luni, 25 august 2014, 13:46)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Omule (politeţea obligă), ucrainenii (şi restul lumii) ştiu de mult că la graniţa lor stau soldaţi ruşi şi tehnică de luptă rusească. Era de bun simţ să se pregătească şi au făcut-o. Aşa că lasă petardele prosteşti şi mergi de te culcă înapoi.
    • -13 (29 voturi)    
      Au căşunat cu pulanele ... (Luni, 25 august 2014, 13:46)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      ... asupra sărmanelor blindate, de le-au zburătăcit toate penele.

      Cu tancurile e mai greu, dar cu două-trei lovituri de karateplus un şpagat pe două turele, se rezolvă şi cu ele.
    • +6 (10 voturi)    
      Stimabile (Luni, 25 august 2014, 15:57)

      Tavi73 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Unde ai citit matale ca erau politisti de frontiera inarmati cu Makarov?????

      In buna traditie sovietica, trupele de frontiera sunt bine pregatite si inarmate, ar trebui sa stii, ca-i iubesti rau pe rusii astia.

      Iar de cand rusii tot maseaza tancuri la granita, or fi adus si ucrainienii ceva armament AC portabil.
      • -3 (7 voturi)    
        hombre, (Luni, 25 august 2014, 17:29)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Tavi73

        Daca rusii isi puneau in minte sa intre in Ucraina, in doua-trei ore ar fi fost dincolo de Donetk, calare pe bateriile de rachete care bombardeaza cu sarg populatia civila a orasului.
        • +2 (4 voturi)    
          auzi Aliosa? (Luni, 25 august 2014, 19:56)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          si de ce nu fac asta?
          Donetskul si Luhanskul sunt conduse de facto de cetateni cu cetatenie rusa, comandand mercenari rusi, inarmati cu armament rusesc.
          De ce Putin nu are boase sa invadeze Ucraina oficial? Findca e un las? Sau fiindca stie ca NATO e cu ochiul pe el si stie ca nu i-ar face fata?
          Si ca iarna o fi frig la Berlin sau Roma dar nu se compara cu frigul de la Moscova.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu fii nervos! (Luni, 25 august 2014, 18:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Cunoscand naravul natiei am presupus ca-i este mai usor sa deschida un front nou decat sa construiasca un pod pentru Crimeia. Timpul va arata daca e sau nu asa ...
  • -14 (30 voturi)    
    ce sa zic ... (Luni, 25 august 2014, 13:31)

    adrian8 [utilizator]

    daca rusia are o armata atat de proasta si sunt atat de slabi incat nu pot trece de un punct de frontiera pazit de politisti .. atunci recomand kievului sa continue ofensiva si sa se opreasca la kremlin ...
    daca pana acum au mai nimicit cateva coloane militare rusesti , iar acum tin piept armatei cu cativa politisti .. atunci cu armata lor vor putea cucerii intreaga rusie in cateva luni .

    .. penibil .
  • -3 (25 voturi)    
    cea mai rapida solutie pentru pace (Luni, 25 august 2014, 13:49)

    mihaitzateo [utilizator]

    Sa puna Rusia seful fortelor armate un roman!
    Garantat in maximum 6 luni - 1 an vinde tot armamentul bun si uite asa nu mai are Rusia nici tancuri nici avioane nici alte arme.
    Apoi se apuca sa disponibilizeze majoritatea soldatilor rusi,sa faca armata rusa profitabila.
    Si uite asa nu mai are Rusia nici armata.
    Sau o solutie si mai buna,pune un roman presedintele Rusiei si un roman presedintele SUA si duc astia ambele tari in faliment si criza economica in sub 1 an - doi.
    Asa nu o sa mai aibe niciun ban sa finanteze armatele si uite cum contribuie romanii la pacea mondiala!
    • -3 (5 voturi)    
      Apropo de armate si armament... (Luni, 25 august 2014, 18:22)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Cred ca Rusia e capabila si singura sa-si distruga armata (vezi e-a patit submarinul Kursk pe baza de torpile defecte); cat despre presedinti, despre cei americani nu pun mana in foc, dar nu-mi amintesc nici un presedinte sau inalt oficial roman care sa se fi prabusit pe un aeroport sau sa se impleticeasca de beat ce era la intalniri oficiale. Base ar trebui sa le faca un training privind mentinerea ghetii din pahar la pragul de plutire ...
      Dar, e adevarat nu avem rezerve suficiente ca sa cheltuim pe olimpiade cate 50 miliarde $, ca sa lasam apoi cladirile nefolosite, ca oricum nu mai merge pe acolo nici draku ...
  • +22 (28 voturi)    
    Prea se intra (Luni, 25 august 2014, 13:52)

    ggjupanu [utilizator]

    Prea se intra usor din Rusia in Ucraina cu orice, de la alimente pana la tancuri si armament, ca si cum ar fi tara lor. Asta nu face decat sa demonstreze ca in Ucraina sunt infiltrati agenti rusnaci in toate structurile lor, altfel nu ai cum sa patrunzi in halul asta, probabil ca totul e planuit de multi ani. Pare sa fie un nou stil de a duce un razboi de cucerire, foarte subtil , cu "cetateni" pro-rusi, cu convoaie umanitare, cu negari nesimtite. Totul se face gradat, si oarecum cu prudenta, cu manusi... si din cauza asta poate ca va dura si 10 ani.... "achizitionarea" Ucrainei. Totul s-a declansat de cand s-a ivit posibilitatea aderarii Ucrainei la UE.
  • -12 (28 voturi)    
    Petrică și lupii (Luni, 25 august 2014, 15:28)

    Mazeta [utilizator]

    90% dintre operațiunile militare ucraineene au loc pe Facebook. Problema este că, dacă rușii într-adevăr o să-i atace pe ucraineeni, toată lumea o să creadă că este altă gogomănie maidaneză, preluată servil de Mediafax, Evz și HN.
    • +5 (19 voturi)    
      remarc retorica Dughiniana (Luni, 25 august 2014, 16:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      se plateste bine de Moscova ? cu sacosa ? sau cu ce transporta camioanele "umanitare' ? de SWIFT...pa si pusi la rusii
  • -7 (19 voturi)    
    E razboi (Luni, 25 august 2014, 15:35)

    KostasP [utilizator]

    Intr-o buna zi or sa deschida un front si spre kiev. Nu inteleg lamentarile ucrainienilor.
  • -2 (18 voturi)    
    Ursul pe post de lup (Luni, 25 august 2014, 15:54)

    Caligula [utilizator]

    Si Ucraina, si NATO, au strigat "lup" de mai multe ori si nimic nu sa confirmat (coloana militara rusa distrusa, artilerie rusa in Ucraina, convoi umanitar cu echipamente furate, masare de trupe ruse la granita). Pana la o confirmare independenta cu imagini si coordonate nu-i mai pot crede.

    Se pare ca intelegerea Rusia-NATO e ca atata timp cat pe teritoriul micsorat al Ucrainei (fara Crimeea) nu se gasesc trupe ruse, NATO nu va ajuta Ucraina. Intelegerea e o recunoastere a politicii sferelor de influenta, fara ca rusii sa se dea inapoi la pretentiile mai largi - care includ si Romania. Ati auzit vre-o data ca Rusia sa declare ca Romania apartine de drept sferei de influenta occidentale?
    • -1 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 25 august 2014, 17:23)

      NL [anonim] i-a raspuns lui Caligula

    • +2 (4 voturi)    
      Memorandumul de la Budapesta (Luni, 25 august 2014, 18:27)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      .. din 1994 prin care SUA, Rusia si UK garantau integritatea Ucrainei si ajutor automat daca e atacata de tupe straine.. aia e.
      Cat timp trupele ruse nu sunt oficial in Ucraina se cheama ca n-au incalcat tratatul .... deci sunt un stat onorabil care-si respecta semnatura.... etc. De aici si razboiul propagandistic.
      • +1 (3 voturi)    
        + cu un amendament a la Radio Erevan (Luni, 25 august 2014, 20:39)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Trupele ruse nu sunt oficial in Ucraina, decat in Crimeea.
        ;-)
    • +1 (3 voturi)    
      Caligula zeTroll (Luni, 25 august 2014, 20:06)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Trolica draga, tu ne crezi prosti?
      Pacat ca nu te prind eu prin Romania, ca sa-ti arat lupul asa... mai... personal.
  • -2 (8 voturi)    
    Asteptam noi vesti (Luni, 25 august 2014, 17:32)

    Taras Bulba [utilizator]

    Cu ce mai "fura" rusii din Estul Ucrainei si incarca in camioanele albe. Se pare ca magareata cu calul troian n-a iesit, acum ii acuz ca fura "tehnologii" :D :D
    Cel mai penibil guvern de pe pamant - la Kiev!
    • -2 (2 voturi)    
      Doar relee si componente... (Luni, 25 august 2014, 21:10)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Se pare ca dupa ce racheta Soyuz a prapadit vreo trei sateliti europeni au hotarat sa incerce iar componentele ucrainiene. Daca insa ii mai incurca baietii aia cu razboiul cred c-o sa cumpere si piesele din China si atunci sa vezi ploaie de stele ....
  • +3 (7 voturi)    
    hilar (Luni, 25 august 2014, 19:28)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Un nou convoi? Der ce s-a intimplat, s-au intors "soferii" data trecuta doar cu un ceas la mina?
  • +2 (2 voturi)    
    Parlamentul dizolvat (Luni, 25 august 2014, 22:52)

    KostasP [utilizator]

    Asta e tare. Poroshenko a dizolvat parlamentul imediat dupa vizita lui Merkel la Kiev. Wow! Deci se vor schimba polii de putere in parlamentul ucrainei. De retinut ca parlamentul (dizolvat) a respins in trecut federalizarii ucrainei. Este f posibil ca noul parlament sa voteze aceasta lege acum ca sa puna punct razboiului.
  • -1 (1 vot)    
    intriganta grijulie sa nu "ofenseze"gazele,armele (Marţi, 26 august 2014, 2:57)

    silvaestru [utilizator]

    intriganta mignona Merkel s-a grabit grijulie la kiev sa nu 'ofenseze' Rusia dictatorului Putin...sunt scarbit- dezamagit de conciliatorii occidental, foarte interesati sa nu piarda afacerile lor cu gaze, arme etc...vor oferi rusilor Ucraina pe tava numai ca sa nu se simta Putin "ofensat"... niste ipocriti toti politicienii... diplomatie de cartier...hal fara de hal...