Vladimir Putin va participa la aniversarea a 70-a aniversare a debarcarii aliate din Normandia. Hollande: Este binevenit, in calitate de reprezentant al poporului rus

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2014, 16:09 Actualitate | Internaţional


Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, va participa la cea de-a 70-a aniversare a debarcarii aliate din Normandia, in 6 iunie, la invitatia Frantei, care a afirmat ca participarea sa este "binevenita", ca omagiu al soldatilor rusi care au luptat impotriva nazismului, scrie AFP.

Pe fondul crizei ucrainene care tensioneaza relatiile dintre Rusia si tarile occidentale, ambasadorul Rusiei in Franta a risipit indoielile legate de participarea lui Vladimir Putin la ceremonii, la care vor asista, printre altii, presedintele american Barack Obama si cancelarul Angela Merkel.

"Presedintele Putin a fost invitat de presedintele Hollande (...). A acceptat aceasta invitatie, va veni in 6 iunie, va fi in Normandia", a declarat ambasadorul, Alexandr Orlov, la televiziunea BFM TV.

Presedintele francez Francois Hollande anuntase un pic mai devreme ca, in calitate de "reprezentant al poporului rus", Putin este "binevenit" la aceste ceremonii, in ciuda crizei ucrainene.

"Putem avea diferenduri cu Vladimir Putin dar eu nu uit si nu voi uita niciodata ca poporul rus a dat doua milioane de vieti" in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial, a spus Hollande la televiziunea France 2.

Francois Hollande precizase in martie, in plina criza a Crimeei, ca mentine invitatia pentru participarea lui Vladimir Putin la festivitati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2329 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    speram (Joi, 8 mai 2014, 16:24)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa fie la fel de huiduit ca si fetele din copenhaga
    • +6 (6 voturi)    
      mai mult, ar trebui boicotata intalnirea (Joi, 8 mai 2014, 17:26)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      cum sa inviti un hot de teritorii ???
      Aveam o parere despre francezi...ce mi-am reconfirmat-o!!
      HUUUUUO!
      • +3 (3 voturi)    
        eroare (Joi, 8 mai 2014, 18:18)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui rov

        poate face vreun f16 vreo eroare si da jos un avion rusesc :))
  • +9 (9 voturi)    
    aaa.oui (Joi, 8 mai 2014, 16:31)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Affaires comme d'habitude..dar cu 7% incredere ?
  • +9 (9 voturi)    
    Jeg... (Joi, 8 mai 2014, 16:34)

    dragos_k [utilizator]

    ...de om.
  • +9 (9 voturi)    
    Un prilej de negocieri !!!,or alta Malta,or IALTA (Joi, 8 mai 2014, 16:39)

    andreesanu [utilizator]

    Un prilej de alta Malta,alta Casablanca,alt Teheran ,alta Ialta ,un prilej de a se pune de acord pe alta harta !!!.
    Un prilej de a se livra mai repede navele Mistral blocate
    la livrare.
    Tunurile sunt facute si rachetele sa traga sau sa zboare incotro sunt dirijate ,chiar si spre tara mama!!!
  • +9 (9 voturi)    
    gata ! (Joi, 8 mai 2014, 16:53)

    nash pandelica [utilizator]

    in sfasit, va putea si dottore sa stranga mana lui putin, visul sau de aur.
    ca, normal, el va reprezenta Romania, avand merite deosebite in lupa impotriva fascistilor mihaies si patapievici. :)
    si prim zburator, barcagiu, copilot. multe merite...

    bravo hollande, bravo socealistilor !
    bravo, brav popor frantzuz, pionier al comunizmului !
    egalite, frateernite...liberte ?!
    oricum, e un test pentru merkel, cameron si o'banana.
    astia, ar fi misto sa sarbatoreasca pe celelat mal al...English channel. :)

    votati ppe, votati orice partid de dreapta la europene !
    opriti ciuma rosie !
  • +9 (9 voturi)    
    a dat doua mil de vieti... (Joi, 8 mai 2014, 16:56)

    nash pandelica [utilizator]

    si a luat vreo douazeci de mil....
  • +11 (11 voturi)    
    Hollande (Joi, 8 mai 2014, 17:01)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Vrea probabil sa ajunga la valori negative in sondajele de popularitate...
  • +6 (6 voturi)    
    La anu (Joi, 8 mai 2014, 17:07)

    AKKY [utilizator]

    Putler o sa-i invite pe Hollande&Co la aniversarea implinirii unui an de la "debarcarea" in Crimeea...sampanie, focuri de artificii ca la marile aniversari...
    Si toata lumea va fi "fericita"...
  • +2 (2 voturi)    
    au murit nu numai Rusi ! (Joi, 8 mai 2014, 17:54)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    au murit nu numai Rusi !
    Ucrainieni, Kazahi, etc. ... cetateni din toate colturile Imperiului Sovietic Stalinist !
  • +4 (4 voturi)    
    ridicol argument (Joi, 8 mai 2014, 18:05)

    Crup [utilizator]

    Pai Putin a invadat Crimeea si a anexat-o si face ce face in prezent in estul Ucrainei tot ca in calitate de reprezentant al poporului rus, nu in calitate de fiul lui ma-sa si nici in calitate de simplu cetatean rus.
    Cum de altfel si Holland este ridicol tot in calitate de reprezentant al poporului francez, ca daca avea numai calitatea de concubin a nu stiu care frantuzoaice nu-l baga nimeni in seama.
  • +4 (4 voturi)    
    JENANT sa inviti la masa un agresor! (Joi, 8 mai 2014, 18:14)

    alex1234 [utilizator]

    JENANT sa inviti la masa un agresor!

    Dar Franta si Germania si-au pierdut demult orice urma
    de bun simt cand vine vorba de interesele lor

    Tot datorita lor s-au propagat atat Hitler cat si Stalin atat pe plan intern cat si extern

    si istoria se repeta zilele astea cu Putin....aviz Basarabenilor care au suferit odata din cauza asta...
    • +2 (2 voturi)    
      diferenta esentiala (Joi, 8 mai 2014, 19:46)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Diferenta esentiala fata de perioada premergatoare celui de-al doilea razboi mondial sunt SUA. Atunci, SUA erau oficial neutre, nu ii interesa ce se intampla, pana nu i-au bubuit japonezii in Hawai si nu au vazut ce catastrofa se intampla in Europa.
      Acum SUA sunt exact opusul acelei neutralitati de acum 70 de ani. Si sunt si mult mai puternice militar decat atunci.
  • +2 (2 voturi)    
    comuniștii se adună.... (Joi, 8 mai 2014, 23:43)

    timp tamp [utilizator]

    Holland e și el un pui de bolșevic...
  • -2 (2 voturi)    
    corectura (Vineri, 9 mai 2014, 6:00)

    GeorgeWright [anonim]

    Ori dl. Holland e atat de habarnist ca nu stie ca au murit peste 26 de milioane de soldati si civili (sovietici) ori astia de la HN au citit stirea undeva si s-au incurcat in zerouri, cam multe ce-i drept.
    Pentru cei care o dau cu "Putin e agresor si Rusia e rea" : oameni buni, deschideti ochiinsi mintea. Crimeea a fost pamant rusesc timp de 300 de ani. Oamenii care traiesc a olo au decis asta. Nu s-a opus nimeni alipirii, nu a murit nimeni, decie dragoste un viol cum mai cred unii.
    S
    Ati auzit de masacrul de la Odessa din 1941? Daca nu,dati un search pe google si veti descoperi lucruri interesante. Pace!