Sase milioane de iranieni grav bolnavi sunt afectati de sanctiunile internationale - oficial iranian

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 octombrie 2012, 16:00 Actualitate | Internaţional


Aproximativ sase milioane de pacienti cu boli grave sunt afectati de sanctiunile economice occidentale impuse Iranului din cauza programului sau nuclear, potrivit unui oficial iranian din sanatate, citat duminica de cotidianul guvernamental Iran Daily, transmite AFP.

Aceste sanctiuni au "afectat sever" importul de produse farmaceutice si echipamente medicale destinate tratarii bolilor grave, precum cancerul, scleroza multipla sau insuficienta renala, a afirmat Fatemeh Hachemi, directoarea Fundatiei pentru boli grave, de care sufera, potrivit acesteia, circa sase milioane de iranieni.

Chiar daca sanctiunile occidentale nu vizeaza si vanzarea catre Iran de medicamente si echipamente medicale, embargoul bancar a complicat importarea lor si le-a multiplicat costurile, ducand la "penurii" in anumite domenii, a aratat ea.

"Ne confruntam cu o penurie in principal in tratamentul pentru cancere si scleroze multiple, dar si in tratarea talasemiilor sau pentru efectuarea de dialize", a precizat Hachemi.

Este pentru prima data cand un oficial iranian vorbeste despre amploarea impactului sanctiunilor occidentale asupra sanatatii publice in Iran.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1221 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 21 octombrie 2012, 17:01)

    malika ela [utilizator]

    E vina presedintelui (dictatorului) lor. Embargoul e cea mai buna decizie pentru astfel de tari care nu dau doi bani pe altii, si nici macar pe ei.
    • +2 (8 voturi)    
      si cu ce (Duminică, 21 octombrie 2012, 18:56)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui malika ela

      sunt vinovati bolnavii ? embargou pe arma
      e da dar pt. mincare , medicamente deci implicit embargou bancar de ce ? sau alti oameni sunt mai oameni decit altii ? si cu ce e vinovat un bolnav de regimul din tara sa sau de sanctiunile impuse de altii? si acest embargou e pe program nuclear dar exista alta tara in care drepturile omului sunt sublime si lipsesc complet, e tot musulmana, dar siita nu sunita si are petrol. de ce oare e sprijinita si nu sanctionata ca Iranul?
      • +2 (8 voturi)    
        hm... (Duminică, 21 octombrie 2012, 19:38)

        malika ela [utilizator] i-a raspuns lui efz

        Sunt vinovati alegatorii. El a fost ales de popor (nu discut cat de reale au fost alegerile). Omul asta e extremist, islamistii sunt extremisti in general..iar ei au ales conducatorul care-i reprezinta cel mai bine. Un extremist bolnav nu e un biet bolnav...e un bolnav care si-a atras boala si si-o merita.
        Plus de asta, conducatorul lor ar fi singurul in masura sa ii pese si sa faca ceva pentru ei, si nu vrea. Noi ce putem face? Sa-i lasam fara embargou sa-si faca legea de nesimtiti?
  • +2 (12 voturi)    
    sa nu se planga (Duminică, 21 octombrie 2012, 18:04)

    Xamples [utilizator]

    Lasa ca-i ajuta alah. O sa ajunga mai repede la zecile de virgine care ii asteapta dupa moarte.
  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 octombrie 2012, 18:34)

    [anonim]

    • +1 (7 voturi)    
      de fapt am si eu o intrebare pentru iranieni (Duminică, 21 octombrie 2012, 22:56)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

      Cu cine a tinut Allah in batalia de la Karbala?
  • -3 (11 voturi)    
    Re. malika (Duminică, 21 octombrie 2012, 19:19)

    KostasP [utilizator]

    Imi inchipui ce "desteapta" esti, sa scrii bazaconii din astea. Ai impresia ca nenorocitii aia din spitale sau familiile lor au vreo vina pt ceea ce se intimpla in Iran la ora actuala. Pt. informarea ta, iranienii de rind au incercat cu catva timp in urma sa-l dea jos pe acest presedinte dar nu au reusit decat sa moara impuscati o parte din ei. Dictatura sub ceausescu a fost parfum pe linga dictatura din iran. Sau poate tu esti de partea "poporului ales", ala care a facut numai "bine" intregii lumi?
    • 0 (8 voturi)    
      Re. KostasP (Duminică, 21 octombrie 2012, 19:44)

      malika ela [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      KostasP, cum e aia cu: 'fiecare tara are conducatorii pe care-i merita?' De ce nu s-ar aplica si aici? De ce dramele astea se intampla in principal in tarile musulmane? Comunismul e floare la ureche pe langa tarile muslumane.
      Si daca esti tu mai destept ca mine (desi eu zic ca sunt, avand in vedere ca gandesc la fel ca cei care au impus embargoul....si aia nu sunt chiar prosti, nu?), gaseste tu o solutie prin care sa convingi presedintele ala sa renunte la programul nuclear....ca s-a incercat tot felul de negocieri cu el si nu au dat roade. Embargoul deja are efecte, de ce n-ar fi ok? Crezi ca aia e viata ce au iranienii de rand? Aia oricum traiesc in teroare, cu sau fara boala. Trebuiau sa se gandeasca liderii lor la efecte inainte de a decide ca nu le pasa ce zice occidentul.
    • 0 (6 voturi)    
      dictatura lui Ceausescu - parfum? (Duminică, 21 octombrie 2012, 21:59)

      fghh [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      poate daca erai printre favorizatii ei.

      din Iran poti sa pleci cand vrei, Romania era un lagar. filmele care se fac in Iran NU se faceau in Ro, e drept si ca "intelectualii" nostri nu ajung nici la genunchiul persanilor.

      problema Iranului e teocratia, nu presedintele. presedintele, bun, rau, este ALES. ayatollah-ul - nu, si are puteri peste presedinte.

      "revolutia" lor de acum 2-3 ani a fost pregatita de catre activisti comunisti, finantati de catre CIA (interesant, nu?). aceeasi schema care pregatise Revolutia Islamica din '79 - tot comunisti, si tot "ajutati" din afara.

      singura cale spre democratizarea Iranului este ne-amestecul strainilor in treburile interne. s-a intamplat in anii '90, sub presedintia lui Khatami. din pacate, acum nu-i cazul, atata timp cat Israelul nu-si incape in pielea (si aia - de imprumut sau, mai exact, de furat) si cere razboi de la SUA.
  • 0 (8 voturi)    
    iar 75 de milioane... (Duminică, 21 octombrie 2012, 22:29)

    stefan2008 [utilizator]

    ... care ii includ si pe cei 6 milioane, sufera din cauza popilor care conduc tara aia.

    Popii sa-si vada de popie, sa lase guvernarea pentru laici.
    Doctoru care prescrie medicamente tot popa tre sa fie? Atunci sa-i trateze cu sharia.
  • -1 (7 voturi)    
    Re. malika (Luni, 22 octombrie 2012, 0:03)

    KostasP [utilizator]

    1) aceste lucruri nu se intimpla cu preponderenta in tarile musulmane, se intimpla in tarile conduse dictatorial (exemple Coreea de Nord, Cuba). Si Turcia este o tara preponderent islamica dar bazata pe vot democratic.
    2) nu exista dovezi ca iranienii ar imbogatii uraniu in scopul producerii unei bombe nucleare. Pe de alta parte israelul are sute de focoase nucleare, nu semneaza pactul de neproliferare dar nimeni nu are nimic de spus in privinta asta. Embargoul impus de catre us