Nicolas Sarkozy iese din politica

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 7 mai 2012, 19:22 Actualitate | Internaţional


Nicolas Sarkozy, invinsul lui Francois Hollande la prezidentialele de duminica, a anuntat luni ca paraseste viata politica, anunta Le Figaro. Sarkozy a facut acest anunt intr-o intilnire cu apropiatii sai, printre care si ex-premierul Francois Fillon.

Le Figaro scrie ca un Sarkozy "obosit si incercanat" a reusit totusi sa para calm in timpul intilnirii cu fostii sai colaboratori politici. El a spus ca nu va candida la alegerile parlamentare si nici la alte scrutinuri viitoare. "Fiti siguri ca voi continua sa-mi platesc cotizatia de membru in UMP, dar ies din viata politica activa", ar fi spus Sarkozy.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3911 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Bun. (Luni, 7 mai 2012, 19:30)

    calamaru [anonim]

    Este foarte bine. Mult rau a facut Sarkozy Frantei...
    • 0 (2 voturi)    
      parachute oreilles (Luni, 7 mai 2012, 21:04)

      spaniel [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      Mda. Raul cel mai mare pe care Sarkozy l-a facut Frantei se datoreaza urechilor lui clapauge.
      • +1 (1 vot)    
        si mai era si biciclist (Marţi, 8 mai 2012, 17:40)

        jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui spaniel

        vezi filmul corabia nebunilor...

        sper ca nu pleaca si el pe mare ! :)
    • +3 (5 voturi)    
      ou sont les neiges... d'Elysee (Luni, 7 mai 2012, 21:14)

      cupidon [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      La Paris se fac acum pariuri la greu despre cat timp va trece pana ce Carla va intenta divortul :-)
  • +4 (6 voturi)    
    La noi? (Luni, 7 mai 2012, 20:17)

    Adrian [anonim]

    Dacă s-ar putea și la noi ca cei care au fost la putere un timp să se retragă ar fi extraordinar numai că Iliescu văd că se menține la putere de zeci de ani iar pe Năstase, Băsescu, Antonescu, Berceanu, Georgescu... etc. parcă sunt nemuritori.
    • +2 (2 voturi)    
      ai o minte limpede (Marţi, 8 mai 2012, 9:54)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      ti-am dat plus, pentru ca realizezi ca sunt toti la fel, indiferent de culoarea politica.
  • -2 (4 voturi)    
    buricul pamantului (Luni, 7 mai 2012, 20:20)

    asa [anonim]

    deh cine era mai tare ca el ?
    s.a crezut buricul pamantului.
    imi amintesc cand il ameninta pe Base....
    din cauza piticului nu suntem in shengen ....bun ramas!!!
  • +4 (6 voturi)    
    "Accroche une larme aux nuages" (Luni, 7 mai 2012, 20:43)

    Adamo [anonim]

    Unii spun că Sarkozy ar fi pierdut în faţa lui Hollande din motive legate de personalitate.
    Eu nu sunt de acord că a fost doar o chestiune de personalitate. Sarko a fost făcut mat de refuzul doamnei Le Pen de a-l susţine în turul doi, şi prin revelaţiile incriminante cum că ar fi acceptat bani (50 milioane euro!) de la Kadhafi. Probabil că personalitatea a avut şi aceasta un rol, dar a fost în orice caz secundar. Francezii sunt obişnuiţi cu lideri bombastici cu privire visătoare. Numai viitorul ne va putea spune dacă Hollande va reuşi în proiectul lui de minimizare a efectelor crizei financiare mondiale. Wall Street-ul şi reţetele tradiţionale capitaliste nu au reuşit.
    Poate că este timpul pentru o schimbare.
    • +5 (5 voturi)    
      care retete traditionale? (Luni, 7 mai 2012, 21:56)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Adamo

      uite aici cat s-a taiat din cheltuieli... zero-barat, praf in ochi, statul continuie sa cheltuie serios in toata Europa:

      http://mercatus.org/publication/fiscal-austerity-europe-doesnt-mean-large-spending-cuts
  • -1 (3 voturi)    
    mda... (Luni, 7 mai 2012, 21:47)

    D [anonim]

    Eu sunt de dreapta si mi se pare ca Sarkozy a facut cat a putut treaba buna in economie, nici prea prea prea, nici foarte foarte. A luat masuti de dreapta, de liberalizare, dar nu prea au functionat, Franta are datorie 80% din PIB.
    Dar ca roman ma bucur ca si-a luat un sut in fund. Este inacceptabil cum a tratat Romania si romanii, el si ministrii lui de interne Hortefeux si Gueant, au contribuit la crearea unei imagini de hoti si cersetori pentru toti romanii in constiinta colectiva in Franta. Nu toti romanii cersesc si fura in Franta. Trebuiau sa nu generalizeze cazurile de cesetorie si furt, fiecare caz trebuia judecat separat. Din cauza lor romanii din Franta sunt discriminati mai mult sau mai putin vizibil: studentii, medicii, etc. Dumnezeu nu bate cu parul.
  • +4 (4 voturi)    
    retragere (Luni, 7 mai 2012, 23:30)

    jos_iliescu [anonim]

    Nu se retrag din viata politica activa si Iliescu, Nastase, Hrebenciuc, Voiculescu, si Sorin Oprescu? Mie mi se par cel putin la fel de nocivi ca Sarkozy...
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari ! (Luni, 7 mai 2012, 23:34)

    S [anonim]

    Un fiu de emigrant care a avut ambitia sa devina Presedintele Frantei. A reusit ... Deci totul e posibil si in Franta.
    In 2007 nimeni nu dadea doua parale pe el..."are nume strain, francezii nationalisti n-o sa-l voteze niciodata" si a fost votat.
    A facut multe lucruri bune, multe tampenii, dar trecerea lui prin politica Frantei a fost pozitiva (dupa mine).
    Au revoir Monsieur le President !
  • +1 (1 vot)    
    politica e vocatie, nu numar la varieteu (Marţi, 8 mai 2012, 8:37)

    nicolas de nagy-bocit [anonim]

    Unde sunt caii de cursa lunga de statura unui Charles de Gaulle sau Winston Churchill care au amprentat istoria? Azi flutura cu predilectie pasarile-paradisului care nici nu apuca sa-si cloceasca ouale.