Un sergent din marina americana a fost exclus din armata pentru ca l-a insultat pe Obama pe Facebook

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 9:05 Actualitate | Internaţional


Un sergent din marina americana a fost exclus din armata si retrogradat in mod simbolic la rangul de soldat pentru ca l-a insultat pe presedintele Barack Obama pe Facebook, a anuntat miercuri corpul de elita al armatei americane, potrivit AFP.

Gary Stein, in varsta de 26 de ani, a fost "eliberat din Corpul Puscasilor Marini" pentru "un motiv neonorabil", a afirmat marina, intr-un comunicat. A fi eliberat de obligatiile militara pentru un "motiv neonorabil" inseamna ca militarul a comis "o greseala grava, in afara conduitei care se asteapta de la un puscas marin", adauga comunicatul.

Militar de noua ani, sergentul Stein l-a numit pe presedintele american, pe Facebook si pe alte site-uri de Internet, las si "inamicul economiei si religiei", precum si mesajul: "Screw Obama and I will not follow all orders from him".

Stein a postat de asemenea imagini cu postere de filme pe care a pus figura lui Obama, inclusiv cel de la "Jackass". 

Pe unul dintre aceste site-uri, el vindea de asemenea si stickere cu "NOBAMA 2012" si deschisese un site de Internet numit "Tea Party al fortelor armate", ca sustinere pentru grupul ultra-conservator cu acelasi nume.

In calitate de comandant-sef al fortelor armate, Barack Obama este considerat ca fiind superiorul sergentului.


Citeste mai multe despre   


















1796 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Verba volant, scripta manent (Joi, 26 aprilie 2012, 9:22)

    BEDE [anonim]

    Oare cati nu vor fi zis "Screw Obama"? Si oare cati nu au spus ca nu sunt de acord cu ceea ce spune el?
    Dar, sa mai si scrii asaceva ca sa vada o lume intreaga? Pentru un jurnalist sau un politician, hai ca mai merge. Dar un militar trebuie obligatoriu sa urmeze ordinele presedintelui fie ca-i place, fie ca nu. Deci, era normal sa fie dat afara din armata din vreme ce expune inaintea lumii intregi niste opinii absolut incompatibilie cu pozitia de militar in US Army.
    Aviz face-bucalatzilor! Ganditi bine inainte de a scrie ceva! Asijderea inainte de a expune anumite poze.
    • -1 (1 vot)    
      ordinul presedintelui (Joi, 26 aprilie 2012, 18:32)

      Ari3s [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      In mod normal, militarii, trebuie sa execute ordinul Comandantului Armatei.
      Muncitorii, trebuie sa indeplineasca sarcinile Directorului Economiei.
      Presedintele, sau, mai corect, Seful Statului, are in subordine fortele de ordine, structurile de securitate, justitia si biserica. Tot seful statului este cel ce trebuie sa stea cu fundul pe averea neamului
      Acum, in vederea pastrarii imaginii, unui militar din trupa, ii este interzis sa critice seful statului. Numai comandantul armatei poate face acest lucru, in caz ca nu se respecta leadreship-ul.
  • +9 (13 voturi)    
    Pai nu-i dictatura? (Joi, 26 aprilie 2012, 9:34)

    spysoby [anonim]

    Unde sunt baieti care strigau si il aclamau militarul care a venit in uniforma in Piata Universitati?Un militar trebuie sa se poarte ca atare.
    • +6 (8 voturi)    
      Sigur ca nu-i dictatura! (Joi, 26 aprilie 2012, 10:14)

      florin [anonim] i-a raspuns lui spysoby

      Dictatorilor comandanti ai fortelor armate li se striga :"Iesi afara, javra ordinara!" si strigatura asta nu se pune la motive de trecere in rezerva. Hai, daca i-ai trage un glont in capatana...ar mai fi un motiv sa te dea afara din armata sau macar sa te amane la promovare dar asa...
      America, in schimb, tara fara printipuri si cu democratia vraiste...Adica l-a injurat si el un pic pe sefu' si gata, il trimit la vatra...
    • +6 (6 voturi)    
      vaaaiiii, ce urat! (Joi, 26 aprilie 2012, 10:21)

      jhony [anonim] i-a raspuns lui spysoby

      Cum se poate asa ceva? Pai asta sa fie democratie, sa nu ai voie, atunci cand juri solemn sa faci ceva, sa nu poti sa si injuri?
      Hmmm, eu credeam ca este voie, dar uite ca la cei care nu stiu altceva decat democratie, nu este vorba.
      Saracu' nostru ofiteras, cum si-a gresit el tara.
      Daca era inrolat in armata acelei tari "bananiere" cred ca era trecut putintel si printr-o celula.
      PS, asta nu pt ca-i admir pe americani, dar principiile sunt principii oriunde in lumea asta.
  • +7 (7 voturi)    
    Sanctiune corecta ! (Joi, 26 aprilie 2012, 10:19)

    kansas [anonim]

    ''Militarul'' roman in cauza nu e demn de haina militara !
    Trebuia sa o lase acasa inainte de protest, sau, si mai onorabil, sa-si dea demisia inainte de declaratiile facute !

    Acum e luat in brate de un partid obscur PNCD...propus Primar de Sibiu, promovand astfel oficial lipsa onoarei si incalcarea flagranta a simtului responsabilitatii functionarului statului.
    Eroare majora, acest partid e o facatura anarhista !!!
  • +1 (1 vot)    
    votati USL (Joi, 26 aprilie 2012, 12:12)

    MirceaA [utilizator]

    votati USL si va fi si la noi ca in Americania. Cum il face unul de ras pe repetentul chiulangiu Crin, imediat e dat afara. Votati democtatia USL, intoarcerea la Iliescu si la rusi.
  • -2 (6 voturi)    
    SUA e o dictatura acuma ca si Coreea de Nord (Joi, 26 aprilie 2012, 13:59)

    Lucian Ilea [anonim]

    E absolut incalificabil sa dai un om afara din Armata pe baza a ceea ce el a publicat pe pagina sa privata de Facebook
    el ar trebui sa dea in judecata SUA pt sabotaj si spionaj impreuna cu Facebook
    acuma sigur ca stiu ca aia de la Facebook incurajeaza spionajul
    SUA devin tot mai mult odictatura militara
    In curand probabil ca o sa sparga casutele de mail ,o sa citeasca toate mailurile si o sa-i spanzure pe stadioane ca in Afganistan
    sper ca lumea sa scape cat mai curand de acest cancer care este sistemul noii ordini mondiale condus de evrei si iluminati
  • 0 (0 voturi)    
    marina, marina, marina (Joi, 26 aprilie 2012, 14:16)

    john [anonim]

    Sergentul nu era in "marina americana", era in corpul de puscasi marini, care e alta mancare de peste.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 26 aprilie 2012, 15:22)

    bobita [anonim]

    sergentul american nu are dreptul la libere exprimare in timpul liber?
    • 0 (0 voturi)    
      ba are (Vineri, 27 aprilie 2012, 10:54)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui bobita

      Nu il opreste nimeni sa se exprime, poate sa spuna in continuare ce spunea.

      Dar cand spune ca nu va respecta toate ordinele primite de la superiori, e clar ca nu are ce cauta in armata.
  • 0 (0 voturi)    
    In monarhiile din Golf si Statele Unite ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:04)

    utug [anonim]

    Condamnari pentru cuvinte exprimate pe mijloace electronice (social media) ... deocamdata in Statele Unite si monarhiile medievale din Golf.
    In Arabia Saudita condamnari la inchisoare pentru cuvinte lipsite de respect la adresa familiei regale si ... decapitare pentru cuvinte lipsite de respect la adresa Profetului.
    In Kuwait desi constitutia prevede libertatea cuvantului, lege votata in parlament de "death penalty on anyone who insults God"
    In Statele Unite soldatul Gary Stein trimis la vatra pentru vorbe despre Obama.

    Court issues initial verdicts against 5 terror suspects for conspiring against the state
    http://arabnews.com/saudiarabia/article611644.ece

    Kuwait ... death penalty on anyone who insults God on social media
    http://article.wn.com/view/2012/04/26/The_rise_of_Arab_republics/

    Saudi Cleric Tearfully Calls to Execute Blogger Hamza Kashgari for Alleged Heretical Tweets
    http://www.youtube.com/watch?v=AOLy-Mo7Z54

    [Video] Gary Stein, Marine Who Criticized Obama On Facebook, Will Receive Other-Than-Honorable Discharge
    http://www.huffingtonpost.com/2012/04/25/gary-stein-marine-obama-facebook_n_1453031.html
    • 0 (0 voturi)    
      erratum: (Vineri, 27 aprilie 2012, 13:35)

      utug [anonim] i-a raspuns lui utug

      In loc de:
      http://www.youtube.com/watch?v=AOLy-Mo7Z54

      Se va citi:
      http://the-eyeontheworld.blogspot.com/2012/02/saudi-cleric-sheik-nasser-bin-sleiman.html

      http://www.youtube.com/watch?v=7c6KoSdB0QU&feature=related

      NB:
      Cuvintele (pe Twitter) pretins jignitoatoare la adresa Profetului ale lui H Kashgari (care asteapta in detentie ziua decapitarii):

      1) De ziua nasterii tale voi spune ca in tine eu vad un revolutionar iar asta este pentru mine o sursa de inspiratie. Niciodata nu mi-a placut aura de sanctitate si nu iti voi adresa rugaciuni.
      2) De ziua ta eu te vad in fata mea indiferent in ce directie ma uit. Si am sa spun lucrurile spuse de tine imi plac, pe unele le resping iar cu altele nu reusesc sa ma impac.
      3) De ziua ta nu ma voi ploconi tie si nu iti voi saruta mana. Voi da mana cu tine de la egal la egal, ca intre prieteni si nu mai mult de atat.