Vladimir Voronin, la monumentul lui Lenin: "Asemenea oameni se nasc o data la o mie de ani"

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 aprilie 2012, 17:00 Actualitate | Internaţional


"Asemenea oameni se nasc o data la o mie de ani", a declarat duminica liderul comunistilor moldoveni, Vladimir Voronin, care a depus un buchet de flori, alaturi de alti colegi de partid, la monumentul lui Vladimir Ilici Lenin, cu ocazia aniversarii a 142 de ani de la nasterea parintelui revolutiei ruse, scrie Jurnal.md.

"Trebuie sa invatam de la asa oameni. Trebuie sa fim si crestini buni, dar trebuie sa-i comemoram pe cei care au vrut sincer sa schimbe lumea. Nu ca 'sestiorcile' de la actuala guvernare", a adaugat fostul sef al statului.

Vladimir Ilici Lenin (Ulianov) s-a nascut la 22 aprilie 1870. 'Lenin' a fost unul dintre pseudonimele sale, folosit, se pare, pentru a-si marca antagonismul fata de Gheorghi Plehanov, care folosea pseudonimul Volghin, dupa raul Volga.

Lenin a ales raul Lena, care este mai lung si care curge in directia opusa. Exista mai multe teorii despre provenienta pseudonimului sau, dar Lenin nu a explicat niciodata alegerea sa.


Citeste mai multe despre   


















2575 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    1000 de ani (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:11)

    Vladimir [anonim]

    asa criminali.... da ... mai rar ... 1 data la 1000 de ani .......ce bine au mai ajuns tarile comuniste....... comunismul e acceptat si sustinut de oameni incuiati, puturosi la minte, invidiosi si fara educatie!
    • +10 (10 voturi)    
      loool (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Vladimir

      pai daca il admira atat de mult eu propun sa-l formolizeze si pe el acolo langa idolul sau ... de acuma sa nu mai asteptam atata timp
    • +10 (10 voturi)    
      e bine ca e tot la o mie de ani, ce e rau ca se na (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:02)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Vladimir

      Ar trebui sa mearga la mormantul lui Stefan cel Mare moldoveanul asta.
    • +3 (3 voturi)    
      la rascruce de milenii (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:08)

      Marinel [anonim] i-a raspuns lui Vladimir

      Cred ca sint la concurenta Lenin cu Stalin. Rusii sint un popor "productiv" la chestii d'astea.
    • +2 (2 voturi)    
      Crestini!! (Luni, 23 aprilie 2012, 8:08)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Vladimir

      " Trebuie sa fim si crestini buni" V. Voronin de cand Lenin a fost crestin??
    • +3 (3 voturi)    
      Nu stiu cum e cu Lenin... (Luni, 23 aprilie 2012, 11:30)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Vladimir

      dar prosti ca Voronin se nasc la secunda!
  • +10 (10 voturi)    
    Lenin (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:13)

    Dan [anonim]

    Din fericire.
  • +16 (16 voturi)    
    Are dreptate.. (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:19)

    dan [anonim]

    asemenea criminali sunt rari,in sec.XX am avut doar doi,Stalin si Hitler
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i chiar asa.. (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:55)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui dan

      Pe langa astia au mai fost si altii datorita carora sistemele lor au putut sa functioneze atata vreme.

      Si daca mai citesti putina istorie mai descoperi destui.
  • +13 (13 voturi)    
    are dreptate (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:20)

    Adina [anonim]

    Si sper sa avem noroc sa fie asa, urmatorul sa apara prin 2870 si nu mai devreme. Ce poti sa-i ceri unui comunist-securist....
  • +6 (6 voturi)    
    slava Domnului (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:27)

    un tip [anonim]

    Si biblie mai anunta ca odata la o mie de ani cate un anticrist sau ceva naspa pentru umanitate.
  • +9 (9 voturi)    
    papagal comunist (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:28)

    CrinuCirstea [anonim]

    Daca tot il apreciaza asa mult,sa se duca la el.
  • +7 (7 voturi)    
    Dreptate are si Voronin acesta... (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:28)

    calinsab [utilizator]

    Dreptate are si Voronin acesta... dar bine ca a murit , si bine ca nu se naste altul in urmatorii 950 de ani!
  • +6 (6 voturi)    
    din pacate se nasc prea des ! (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:28)

    turistul [anonim]

    ar trebui o data la un milion de an !
  • +3 (3 voturi)    
    super (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:46)

    moi [anonim]

    Inseamna ca mai sunt 850 de ani pana la urmatorul dement bolsevic mongoloid.Nu-i chiar rau!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Într-adevăr, (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:50)

    timantius-raptor [anonim]

    asemenea criminal doar odată la o mie de ani se poate naște!
  • -4 (4 voturi)    
    pai (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:02)

    pai [anonim]

    pai exact acelasi lucru se poate spune si despre breivik.
  • +4 (4 voturi)    
    comentariu (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:14)

    un ginditor [anonim]

    ...norocul nostru....
  • +5 (5 voturi)    
    un gunoi (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:20)

    liviutzubmf [anonim]

    Ce sa te astepti de la un comunsit nenorocit?probabil la fel ar fi spus si Iliescu despre Lenin...
  • +2 (4 voturi)    
    Ce oras, ce tara? (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:20)

    alex_v [anonim]

    Monumentul lui Lenin din ce oras? Ca in Republica Moldova sunt interzise...
    • 0 (0 voturi)    
      In Chisinau (Luni, 23 aprilie 2012, 16:55)

      Valeriu [anonim] i-a raspuns lui alex_v

      In Chisinau a ramas un monument care a fost dus la teritoriul Moldexpo, care a devenit loc de pelerinaj pentru trogloditii de nostalgici sovietici. Acest monument nu este interzis, dar nici nu este inclus in patrimoniul national si nu este ocrotit de stat. De exemplu un grup de cetateni a vrut sa-l demoleze saptamana trecuta, dar comunistii au facut un lant viu in jurul lui si nu au permis. Dar daca reuseau, nu pateau nimic, poate o amenda administrativa si atat.

      Ma rog, prosti, dar muuuulti!
  • +2 (2 voturi)    
    De s-ar naste si ca Voronin asa rar... (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:28)

    funny [anonim]

    Slava Domnului ca asa rar, daca s-ar naste si mai rar la 3-4000 de ani nu ne-am supara deloc.
  • +2 (2 voturi)    
    Lenin (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:30)

    Cel [anonim]

    Deci Lenin nu se numeste Lenin? Atentie Vornin ai jignit pe tatuca Putin, zilele tale sunt numarate
  • +9 (9 voturi)    
    In schimb dobitoci ca Voronin (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:32)

    AndreiIlie1306247486471 [anonim]

    se nasc in fiecare zi!
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate! (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:40)

    catelu [utilizator]

    Si la 1000 de ani tot e prea des...
  • +3 (3 voturi)    
    Asa e (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:56)

    Dodo [anonim]

    Asa e, asemenea criminali sifilitici doar la o mie de ani se nasc si inca e prea des...din pacate se nasc din ce in ce mai des!
  • +2 (2 voturi)    
    La o mie de ani (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:00)

    Manole Buican [anonim]

    Sa speram ca se nasc doar la 1000 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    "Asemenea oameni se nasc odata la o mie de ani" (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:06)

    Robert [anonim]

    Din fericire, nu mai des...
  • 0 (0 voturi)    
    858 de ani (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:17)

    hcr [anonim]

    Deci vor trebui sa treaca cel putin 858 de ani pina la Lenin al doilea! E destul de linistitor!
    Dar mai mult ca sigur ca nu se vor mai naste astfel de oameni! Sa nu uitam ca Lenin a luat puterea in conditiile caderii aproape simultane a unor imperii feudale: Austro-Ungaro, Rusia tzarista si Otoman.
    Imperii de acest tip deja nu mai exista si deci Lenin al doilea nu ar mai putea actiona. E mai probabil un Kim al 950-lea decit un Lenin al 2-lea!
  • +2 (2 voturi)    
    Lua-s-ar de mana cu Rogozin si cu Iliescu (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:12)

    Воронин=рахат [anonim]

    Cei de la Hotnews chiar nu mai au ce da la stiri decat grohaiturile unui nimeni pe pamantul asta? Da, stim si noi, sunt multi oameni, mai ales peste Prut, lobotomizati astfel incat si daca le dai in cap cu nicovala, ei tot comunisti raman. Care-i marea noutate ca un comunist isi declara admiratia fata de tatuca criminalilor din istoria umanitatii?
  • 0 (0 voturi)    
    Gelozie politica! (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:24)

    I,V Stalin [anonim]

    Intr-adevar si eu cred, din proprie experienta, ca asemenea specimene contra-naturii nu se nasc, din fericire mai repede de o mie de ani.O clarviziune deosebita la acest micut Voronin.
  • +2 (2 voturi)    
    Dle Putin, (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:26)

    vercingetorix [utilizator]

    Gata! S-a terminat! Ai fost ales! Relaxeaza-te! Nu mai ai nevoie de votul comunistilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Daaaaa ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:45)

    Daniel [anonim]

    ... DIN FERICIRE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cata ura fata de un om care dorit binele poporului (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:08)

    jjmngjh [anonim]

    Eu cred ca fara Lenin drepturile muncitorilor din lumea intreaga ar fi ramas si azi la nivelul de exploatare maxima din anii 1900.
    Comunismul a avut si foarte multe lucruri bune : siguranta locuitorilor, locuri de munca, lipsa somajului, locuinte pentru fiecare , scolarizarea gratuita si asigurarea accesului la ea, relativa echitate in impartirea beneficiilor muncii , egalitatea in drepturi, sunt lucruri pe care le vedem din ce in ce mai micsorate in ultimii ani.
    Evident ca au fost si multe lucruri rele: eliminarea fizica a opozantilor, sanatatea , lipsurile materiale din ultimii ani , politizarea mass-media desi si azi avem politizare dar de alta natura.
    Lenin, insa a miscat Rusia in directia crearii uinui stat modernizat
    • 0 (0 voturi)    
      Modernitate se putea si sub tar (Luni, 23 aprilie 2012, 2:04)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui jjmngjh

      Transsiberianul s-a construit in timpul regimului tarist, o lucrare de infrastructura de neegalat la vremea respectiva.

      PS: Si nazismul a avut partile lui bune.
  • 0 (0 voturi)    
    Cam prin 2870 ar trebui sa apara (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:23)

    michi maus [anonim]

    un nou criminal de talia lui, dar dobitoci ca voronin sunt la tot pasul. Oare basarabenii astia ce or avea in cap, nu vad ca de 20 de ani tot pe intuneric traiesc?
  • 0 (0 voturi)    
    oameni buni. reveniti-va! (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:24)

    nila [anonim]

    cred ca sistemul comunist a fost o tampenie, dar explicati-mi si mie, ca unui idiot, care sunt crimele lui lenin?...pe ale lui stalin, hitler, mao le stim cu totii...e vinovat eventual de crimele inerente unei revolutii, asa cum a fost cea franceza, privita piezis si ironic chiar si astazi de lumea anglo-americana...mi se pare ca rusofobia romaneasca si-a pierdut cu totul uzul ratiunii...ma astept la injuraturi subtile, conform traditiei impuse de anume postaci, dar mai judecati oameni buni, detasati-va, e istorie de un secol
    • 0 (0 voturi)    
      Lenin (Luni, 23 aprilie 2012, 12:11)

      adi [anonim] i-a raspuns lui nila

      Pai Gulagul a aparut pe vremea lui Lenin, iar arestarile nu se faceau pe baza de fapte, ci in functie de cine erai ca persoana. Lagarele de concentrare au fost golite de prizonierii de razboi si umplute cu "dusmanii poporului."

      Revolutia aia (razboiul civil) a durat vreo 3 ani, intre Armata Rosie si Armata Alba, si a fost unul dintre cele mai sangeroase. Lenin stia ca nu are poporul de partea lui, asa ca a folosit forta ca sa se impuna.
  • 0 (0 voturi)    
    relativitate (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:50)

    dm [anonim]

    Si imbecili ca Voronin se nasc odata la 1000 de milisecunde, din pacate!
  • 0 (0 voturi)    
    Se nasc mult mai des (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:59)

    Mens Sana [anonim]

    Astfel de oameni sunt mai multi si se nasc mult mai des, numai ca oportunitatea ca ei sa sa se desfasoare in toata plenitudinea si sa-si realizeze "idealurile" apare mai rar.
  • 0 (0 voturi)    
    Care il citesc pe Marx gresit? (Luni, 23 aprilie 2012, 0:17)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Sper ca si mai rar!

    Cat de Voronin...sper sa nu aive macar cruce ;)
  • 0 (0 voturi)    
    poate in acest rastimp... (Luni, 23 aprilie 2012, 7:58)

    egroeg [anonim]

    de 1000 de ani va invata si persoana care a scris articolul ca in acest caz " o data" este numeral si se scrie despartit.,desi pentru asta era necesar sa urmezi doar primele clase ...
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Luni, 23 aprilie 2012, 8:32)

      nume [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      corect, e o data si NU odata. Legat de articol... nici macar nu mai am ce zice
  • 0 (0 voturi)    
    sper sa fie adevarat ! (Luni, 23 aprilie 2012, 10:29)

    ovidiu [anonim]

    Sper sa aiba dreptate si sa nu mai apara asemenea oameni decat la o mie de ani ! Si nici atunci ! :) Pacat totusi ca nasterea unui asemenea "om" lasa urme cel putin 100 de ani dupa moartea sa. Speram ca urmatorul sa moara la nastere/sa fie internat intr-un ospiciu de mic copil si sa ramana acolo !
  • 0 (0 voturi)    
    La mișto ! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:52)

    Fisherman [utilizator]

    Îl doare pe Voronin în cot de Lenin.

    A vrut să transmită un mesaj: ”-Sîc ! noi (adică bolșeviki) tot aici suntem !”
    Probabil că se încadrează într-o operațiune mai largă de propagandă; prin alte părți au lipit portretul lui Stalin pe autobuze.
    Se întâmplă ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    In schimb cei ca voronin 2 pe minut (Luni, 23 aprilie 2012, 16:43)

    bogdan [anonim]

    Oameni satanici (Hitler, Lenin, Stalin, Ceausescu, Pol Pot, Chim Ir Sen...) se nasc destul de des (in ultimele 2 secole cam vreo 20) ceea ce inseamna o frecventa de cam unul la 10 ani (ceva mai frecvent decat crede moldoveanu). In schimb instrumente tampe ale utopiilor lor (gen Voronin, Himmler,Bobu, Iliescu, Beria, Goebbels, etc) se nasc, din pacate, foarte des. Si din cauza acestor trepadusi zelosi suferim noi
    • 0 (0 voturi)    
      si criminala de Pauker era elogiata pe aici (Luni, 23 aprilie 2012, 20:55)

      unde-am ajuns? [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      patroana celor mai oribile atrocitati comise vreodata pe teritoriul Romaniei era ridicata in slavi, acum cateva luni, nu de comunistul Voronin, ci de redactori ai acestui site.