Justitia bulgara: O femeie care a fost atacata de caini fara stapan va primi despagubiri de 2.000 de euro din partea Primariei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2012, 12:31 Actualitate | Internaţional


O femeie de 54 de ani din orasul Lom din Bulgaria va primi 4.000 de leva (echivalentul a 2.000 de euro) despagubiri din partea municipalitatii dupa ce a fost atacata, pe strada, de caini fara stapan, scrie Sofia Echo. Decizia a fost luata de Tribunalul din Lom, oras din nordul tarii, port la Dunare, magistratii considerand ca municipalitatea "a esuat in actiunea de a controla populatia canina de pe strazile orasului".

Femeia a fost atacata de caini in iulie 2011, pe drumul dintre spital spre casa. Ea a fost internata timp de o luna in urma incidentului si operata la unul dintre picioare, la care a suferit rani grave.

Primaria din Lom a dat vina pe faptul ca a primit fonduri insuficiente, anul trecut, pentru capturarea si sterilizarea cainilor maidanezi. In Bulgaria, cainii sterilizati sunt eliberati din nou pe strada, daca se dovedeste ca nu sunt agresivi.



















1023 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    o sa zboare porcii pana cand... (Joi, 5 aprilie 2012, 12:39)

    Gigi [anonim]

    vom vedea asa ceva si in Romania. Ne e greu sa acceptam, dar alde castravetov sunt departe in fata noastra. Noi inca mancam tzarana in urma lor.
  • +7 (7 voturi)    
    Exemplu pentru Romania (Joi, 5 aprilie 2012, 12:41)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca fiecare persoana muscata de caini in Bucuresti ar actiona Primaria in judecata cerand daune, in scurt timp ar constata si primarul ca e mai ieftin sa prinzi cainii si sa le faci ceva (o injectie) , decat sa platesti despagubirile in urma lor...
  • +7 (7 voturi)    
    LOM e la granita cu Romania (Joi, 5 aprilie 2012, 12:45)

    gogu [anonim]

    adica, cainii nostri s-au inmultit asa de mult ca au trecut si frontiera?
  • +7 (7 voturi)    
    in Bulgaria se face justitie!!! (Joi, 5 aprilie 2012, 12:50)

    radu [anonim]

    Dupa ce ne-au dat lectii de turism putem apela la expertiza lor si in domeniul justitiei.
    Sustin modelul bulgar!!
  • +7 (7 voturi)    
    ce naiba (Joi, 5 aprilie 2012, 12:52)

    ovidiu. [utilizator]

    au bulgarii vreun neuron de rezerva si noi nu?
    noua de ce nu ne-a venit o idee similara?
    • +2 (2 voturi)    
      Avem lege, trebuie doar facuta o plangere (Joi, 5 aprilie 2012, 14:22)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      Cand ma musca un caine mi se incalca un drept constitutional:

      ARTICOLUL 22

      Dreptul la viaţă şi la integritate fizică şi psihică

      (1) Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate.

      Cine le garanteaza ? Statul Roman, prin autoritati, care nu fac mai nimic in afara de a sifona bani si a da din colt in colt cand apare cate o tragedie.

      La prima “patanie” cu caini (pe care sper ca nu o voi avea niciodata) voi da in judecata TOATE autoritatile posibile, care trebuiau sa-mi asigure acest drept. Daca ar face asa vreo 10-20.000 de muscati de caini, se vor gasi si solutii.
  • +7 (7 voturi)    
    heh (Joi, 5 aprilie 2012, 12:59)

    patru labe [anonim]

    Daca ar primi cate 2000 de euro fiecare bucurestean muscat ar da faliment "municipalitatea"...
  • +4 (4 voturi)    
    Imi fac mutatie in Lom! (Joi, 5 aprilie 2012, 13:00)

    sxn [anonim]

    Asa pot beneficia de compensatii materiale care sa-mi asigure costurile de chirurgie plastica, si ..... poate ca raman si niste bani. Mai sper ca in Bulgaria cainii nu musca asa de rau :))
    La noi nici o primarie nu te-ar despagubi. Sunt mai multi caini decit consilieri, fonduri insuficiente pentru salubrizare, dara-mi-te pentru despagubiri in astfel de cazuri!
  • +1 (3 voturi)    
    oarecum inutil de se aplică la noi (Joi, 5 aprilie 2012, 13:18)

    elena [anonim]

    Cuțu-cuțu rămâne pe stradă și mușcă în continuare, doar nu credeți că va jena că a pus primăria la plată.

    Amenda aia se va plăti din bugetul public. Din banii noștri adică. Vor băga o calitate mai proastă la asfalt, vor strânge gunoiul mai rar și gata.

    Mult mai bine ar fi dacă ar fi amendat direct edilul. De fapt, nici asta, că două mii nici nu simte. Nici două sute de mii.

    O zi de închisoare pentru primar pentru fiecare cetățean mușcat ar fi mai bine. Apoi luăm și consilierii la rând.
    Atunci s-ar rezolva rapid.
  • +2 (4 voturi)    
    Despre asta (Joi, 5 aprilie 2012, 13:32)

    Micu Ina [utilizator]

    istericele alea de tipau in microfoane in Parcul Izvor impotriva "legii criminale" probabil ca nu vor spune nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      Masura eficienta. (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 1:29)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Micu Ina

      Eu astept sa o bage pe aia cu "sterilizarea si returnarea e singura metoda eficienta, dovedita in tarile civilizate'.
      Dupa cum se vede in Bulgaria, dupa cum se vede si in Romania, dupa cum s-a vazut si in Ucraina, India sau Rusia, intr-adevar sterilizarea e singura metoda eficienta. Eficienta in a aduce cat mai multi bani in buzunarele ONG-urilor, si de a teroriza oamenii, nu de a scapa de ei de pe strazi.
  • +5 (5 voturi)    
    ESTE UN INCEPUT (Joi, 5 aprilie 2012, 13:41)

    Cetatean platitor taxe [anonim]

    Asa este corect.

    L-am intrebat odata pe un strain ce nu ii place in Romania.
    Raspuns : prea multi ciini vagabonzi

    JUR CA ESTE ADEVARAT !

    Eu platesc taxe ca sa merg in siguranta pe strada

    Primaria sau nu stiu care curte de justitie trebuie sa ma despagubeasca pentru suferinta plus cheltuielile medicale daca sint muscat sau..... mi-am stricat masina prin gropi.

    Sa ii dam in judecata ca numai asa vom scapa de maidanezi!
  • +3 (3 voturi)    
    caini (Joi, 5 aprilie 2012, 15:58)

    sebi [anonim]

    Asa ar trebui toti cei muscati de caini sa procedeze si in Romania, mai mult ar trebui si cei care sunt latrati zilnic si copiii care au frica de ei sa mai iasa in strada sa ia parintii masuri si sa dea in judecata primariile sa vezi cum ar face urgent adaposturi sau mai bine ar eutanasia toti cainii, agresivi sau nu ! Zici ca traim in jungla, cot la cot cu cainii, mizerie la gunoaie, etc !
  • +1 (1 vot)    
    dati-mi minus (Joi, 5 aprilie 2012, 23:44)

    celfaradeinima [anonim]

    Desi iubesc Cainii, cu exceptia celor care sunt in situatia de am-i provoca "avarii" fizice saude ce nu, psihice, atuci eu astfel as face treaba (momentan nu ma aflu intr-o situatie care sa ma faca sa procedez asa, dar pe la noi - un oras din regiunea Ardealului -incep sa devina agresivi (mai ales dimineata si seara - cand se afla inca pe teritoriul lor, unde au dormit; in timpul zilei nu prea vad cainii comunitari) au inceput sa devina mai agresivi cainii comunitari.
    Gata cu explicatiile, iata solutia: Daca ai fost agresat cu latrat care te face sa-ti fie frica sau ai fost muscat de un caine, si treaba se repeta de mai multe ori, daca vrei, poti devenii prietenul lor cel mai bun, daca porti in buzunar/sacosa/ghizadan etc. un salam (nu de Florin) pregatit cu ceva special pentru sobolani. Hraneste-ti cainele comunitar, vei scapa repede de el.
    Pare inuman solutia, dar daca trebuie rezolvat treaba, nu te mai simtii frustrat de incapacitatea autoritatilor, fa-ti ceva bun pentru Orasul tau si pentru siguranta si viitorul copiilor tai (daca ai sau vrei sa ai).
    Sper sa treaca moderarea.
    Toate cele bune.