Oficial ONU: Exista "suficiente dovezi" pentru a-l inculpa pe Bashar al-Assad de crime impotriva umanitatii

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2012, 9:59 Actualitate | Internaţional


Un oficial de rang inalt al ONU l-a avertizat miercuri pe presedintele sirian Bashar al-Assad ca "exista suficiente dovezi" ale represiunii violente angajate de peste un an impotriva opozantilor regimului pentru a-l inculpa pentru crime contra umanitatii, relateaza AFP.

"In fapte, exista suficiente probe care arata ca multe dintre aceste acte sunt comise de fortele de securitate (si) trebuie sa fi primit aprobarea sau sa fi facut obiectul complicitatii la cel mai inalt nivel", a afirmat Inaltul comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Navi Pillay, intr-un interviu difuzat miercuri de BBC.

"Presedintele Assad ar putea pur si simplu sa ordone incetarea violentelor si ele s-ar opri. Este genul de lucru pe care judecatorii responsabili de cazuri de crime contra umanitatii il vor considera ca o responsabilitate a celui care comanda" armata, a adaugat ea, in timp ce ONU apreciaza ca violentele din Siria s-au soldat cu peste 9.000 de victime in decurs de un an.

Avocata sud-africana a acuzat fortele regimului sirian de acte "inspaimantatoare", cum ar fi sa traga in genunchii copiilor si sa nu le acorde ingrijiri medicale.

Fosta judecatoare de la Curtea Penala Internationala (CPI) a insistat asupra faptului ca exista suficiente dovezi serioase detinute de Consiliul de Securitate pentru a justifica trimiterea in fata acestei Curti. "Oamenii ca el pot continua mult timp, dar intr-o zi trebuie sa infrunte justitia", a subliniat ea.

Miercuri, fortele siriene au purtat ofensive impotriva bastioanelor rebele, in timp ce secretarul general al ONU, Ban Ki-Moon i-a cerut lui Assad sa aplice fara intarziere planul de pace stabilit de emisarul international Kofi Annan, pe care regimul sirian l-ar fi acceptat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1101 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    rebeli, mercenari, terorism (Joi, 29 martie 2012, 10:30)

    dan [anonim]

    De un an de zile in Siria au loc acte de terorism provocate de asa zisii rebeli care in realitate nu sunt altceva decat aceeasi mercenari afgani instruiti de catre CIA si care pana nu demult luptau in Libia impotriva lui Gaddafi. Finantati de catre sauditi, Israel si SUA, ei au ca unic scop inlaturarea actualului regim de la Damasc. Iar dupa Siria va urma Iranul.
    • +1 (11 voturi)    
      frate, (Joi, 29 martie 2012, 10:56)

      hamac [anonim] i-a raspuns lui dan

      cum le stiu cate unii pe toate... Auzi, tu ai vreo dilema in viata ta sau ai numai certitudini.
      • -2 (8 voturi)    
        nu, doar erau in vacanta pe plajele siriene (Joi, 29 martie 2012, 11:39)

        vasilache [anonim] i-a raspuns lui hamac

        ma refer la francezii si britanicii prinsi de fortele guvernamentale cu arma-n mana printre "rebeli".
      • -1 (7 voturi)    
        si inca cv (Joi, 29 martie 2012, 11:42)

        ChavaLito [anonim] i-a raspuns lui hamac

        daca majoritatea e asa ignoranta ca tine inseamna ca ne meritam soarta!
      • -4 (6 voturi)    
        Alo! (Joi, 29 martie 2012, 11:50)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui hamac

        Pisi , stai in banca ta , ca e prea departe de nivelul tau de intelegere. Poate ai citit de asa zisa noastra revolutie .Iti recomand
    • 0 (2 voturi)    
      tu esti putin? (Joi, 29 martie 2012, 12:15)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui dan

      ?
    • -2 (4 voturi)    
      BBC manipuleaza ordinar (Joi, 29 martie 2012, 13:08)

      damaschin [anonim] i-a raspuns lui dan

      Chiar ieri au fost doua atentate teroriste la Aleppo si Damasc in care doi ofiteri de rang inalt ai armatei siriene (un general de brigada si, respectiv, un colonel) au fost asasinati miseleste de gangsteri din bandele de mercenari provenind din Qatar si Arabia Saudita, care sunt incurajate si sprijinite de Franta, UK, SUA, Israel si Turcia.

      http://www.sana.sy/eng/337/2012/03/28/408914.htm

      Dar BBC si restul "mainstream media" in mod deliberat nu relateaza despre atrocitatile comise de asa-zisa "opozitie" din Siria, manipuleaza cu stiri si intoxicatii abjecte de genul celei din materialul de fata.
      • -3 (3 voturi)    
        Pai.. (Joi, 29 martie 2012, 13:17)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui damaschin

        Pai e normal sa mai minta si baetii , ca doar asa le vine painea de la bancile lor evreiesti , ups pardon americane.
  • -2 (6 voturi)    
    Si atunci? (Joi, 29 martie 2012, 10:42)

    Corneliu [anonim]

    Si atunci, ce mai asteapta?
    A, stiu.
    Pentru ca s-ar opune onorabila Comisie pentru drepturile omului.
    Ea are in randurile ei mari puteri democratice care sunt in mai mare masura competente sa aprecieze daca situatia este sau nu o incalcare a drepturilor omului. Citez din lista oficiala in engleza a membrilor Comisiei:

    Burkina Faso, Republic of the Congo, Egypt, Eritrea, Ethiopia, Gabon, Guinea, Kenya, Mauritania, Nigeria, South Africa, Sudan, Swaziland, Togo, Zimbabwe,
    Bhutan, People's Republic of China, Indonesia, Pakistan, Qatar, Saudi Arabia.

    Te poti pune cu asemenea camioni ai drepturilor si umanismului?
    • 0 (6 voturi)    
      Mai e si Israelul, sa stii... (Joi, 29 martie 2012, 11:00)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

      Conducerea Israelului are tot interesul ca Bashar sa ramana la putere, altfel vor avea pe cap noi fanatici islamici chiar alaturi.
      • -2 (4 voturi)    
        Gresit, Israelul vrea doar dezmembrarea Siriei. (Joi, 29 martie 2012, 11:46)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        Pentru asta are nevoie de inlaturarea regimului laic la fel ca in Libia. Diferenta e ca in Libia conducea un dictator dement, iar in Siria e un regim secular democratic (cel putin la standardele tarilor din Orientul Apropiat si Mijlociu). De fapt tot conflictul din acea zona deriva din politica americano-israeliana de a instaura regimuri marioneta in tarile respective coroborat cu recrudescenta miscarilor islamiste care de obicei iau locul regimurilor seculare inlaturate.
  • 0 (2 voturi)    
    si in pluus (Joi, 29 martie 2012, 13:23)

    jimmy yckx [anonim]

    a mai scuns si wmd/armele de distrus masele, trimise de saddam al hussein. :)
    sir tony balony, marele sotzialist ioropean si conferentiar fara frontiere, pacea in miscare, stie bine cum a fost cu acele weapon of mass distraction :)
    irakul mai ave o luna si avea bomba atomica !
    assad o ascunde !
    pazea, ciuperca !
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariile pro Asad au plus de voturi (Joi, 29 martie 2012, 13:33)

    Sli [anonim]

    In sfarsit se trezeste lumea.Din pacate Sua si israelienii au batut palma cu islamistii si-si creeaza drum liber printre sirieni catre Iran (ca are petrol).Nimeni nu banuieste pericolul fanatic la care se expune Europa si condamnarea regimurilor laice de acolo la spalare pe creier religioasa(ca sa nu mai zic condamnarea crestinilor din zona, ca fanatism-ul deja face vitcime si-n Egipt).
    Din cati fanatici religiosi scriu si pe forumuri rezulta faptul ca urmam noi...religia este drog-ul oamenilor saraci, deci sa cam stiti ce ni se pregateste....Evul Mediu se pare ca se vrea inapoi....pacat si de noi si de arabi/turci etc. -e unul dintre semnele ca acest capitalism agresiv ne duce pe toti in prapastia unde am mai picat odata...
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 29 martie 2012, 19:52)

    */* [anonim]

    Cand "Un oficial de rang inalt al ONU ... " va avertiza pe Obama, Sarkozy si Cameron ca "bombardamentele umanitare" ale Pentagonului si NATO au ucis 150.000 libieni si ca aceste crime trebuiesc investigate nu de catre cei ce le-au comis ? Cand vor fi judecati si pedepsiti criminalii de reazboi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Libya — our time of shame ? Syria ? (Joi, 29 martie 2012, 21:12)

    utug [anonim]

    NATO 'covers up' Libyan death shame
    http://www.rt.com/news/amnesty-strikes-civilians-deaths-887/

    World gangsters of shame
    http://twitpic.com/7t2gpc/full

    Libya — our time of shame
    http://www.trinidadexpress.com/commentaries/Libya___our_time_of_shame-132595588.html
    • 0 (0 voturi)