VIDEO UPDATE Iran: Explozie a unei masini la Teheran. Un profesor universitar din domeniul nuclear a fost ucis /Iranul acuza Israelul

de Carla Dinu, I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2012, 8:12 Actualitate | Internaţional


Un profesor universitar a fost ucis, miercuri dimineata, la Teheran de o bomba plasata pe masina lui de catre un motociclist, a informat presa iraniana. Incidentul pare similar cu atacurile asupra oamenilor de stiinta specializati in fizica nucleara din noiembrie 2010.

UPDATE Iranul acuza Israelul pentru atentat.

"Israelul este responsabil de acest atentat, metoda seamana celei folosite in alte atentate contra oamenilor de stiinte iranieni", a declarat vice-guvernatorul Teheranului, potrivit AFP.

Cercetatorul in domeniul nuclear Mostafa Ahmadi Roshan a fost ucis in explozia unei bombe magnetice plasate in masina in care se afla cu alti doi pasageri.

ora 9:03 - Profesorul ucis miercuri dimineata la Teheran lucra la centrul de imbogatire a uraniului din Natanz, scrie agentia iraniana Mehr citata de AFP.

"Inginerul Ahmadi Roshan care obtinuse in urma cu noua ani o licenta in chimie la Universitatea Sharif era director adjunct pentru afaceri comerciale al centrului din Natanz", a precizat agentia.


ora 8:55 - Reuters scrie ca doua persoane au fost ucise, potrivit martorilor la incident.

ora 8:49 - Un guvernator local spune ca Israelul este in spatele "asasinatului" de miercuri pentru ca vrea sa destabilizeze situatia inaintea alegerilor din Iran

Agentia de stiri Fars a citat martori oculari care au spus ca un motociclist aruncat o bomba pe partea laterala a masinii, care apoi a explodat, omorand o persoana si ranind inca doua aflate in interiorul masinii.

Victima este profesorul universitar Mostafa Ahmadi-Roshan, a anuntat televiziunea nationala citata de Reuters.

Potrivit sefului serviciilor de urgenta,
Hassan Abbasi, "un  Peugeot 405 a explodat in aceasta dimineata aproape de facultatea de stiinte sociale din estul Teheranului", scrie AFP.

In ultimii ani, trei importanti oameni de stiinta au fost ucisi la Teheran, in contextul in care Iranul este in plin proces de dezvoltare a programului sau nuclear. Autoritatile afirmasera in urma cu mai bine de un an ca suspecteaza ca atacurile sunt parte a unui plan apartinand Occidentului de a submina programul nuclear al tarii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6017 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    lucra la programul nuclear? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 8:22)

    sache [anonim]

    .
  • -10 (22 voturi)    
    program de protectie (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 8:47)

    Calin [anonim]

    Ce naiba, nu pot fi inclusi intr-un program de protectie al politiei? Sa umble numai insotiti de persoane inarmate si numai cu masini blindate.
    • +5 (15 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 9:52)

      d [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Iranul nu e Arabia Saudita sa isi permita tot felul de excentricitati scumpe.

      Pacat. Mai bine incercau sa il cumpere.
    • 0 (6 voturi)    
      Data viitoare se va aplica (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 9:56)

      Aurel C [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Daca era femeie, se aplica ce ai spus tu. Altfel, nu se aplica, pentru ca era barbat.
    • +13 (33 voturi)    
      Cine? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 10:02)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Cele peste 30.000 de persoane implicate in dezvoltarea armei atomice in Iran?
      Iranul nu va avea arma atomica. Dupa ce fabuleaza pe media, ca va sterge tari si popoare de pe fata pamantului, e un act igienic sa nu il lasi sa se joace cu jucarii periculoase.
      E la fel ca in societate: este legal sa detii arme daca obtii un permis de portarma, dar daca un concetatean sufera de un anumit tip de dementa si declara la televizor ca daca pune mana pe un pistol incepe sa curete lumea de blonde (criteriu random :D), ei bine, acest cetatean nu va primi permis de portarma. in veci.
      • -7 (27 voturi)    
        Cine stabileste limita sanatatii? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 10:54)

        marian [anonim] i-a raspuns lui zet

        Daca america nato ue sunt etaloanele sanatatii tale mintale, prefer ca lumea sa devina un ospiciu. P.S. si tie iti plac blondele?
        • +1 (9 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:06)

          [anonim] i-a raspuns lui marian

          • -2 (8 voturi)    
            Datorita Iranului ai drepturile omului, (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:39)

            Corpodean [anonim] i-a raspuns lui

            Dreptul la viata, la a avea religia ta, si parerea ta, toate astea au fost inventate de un persan, il chema Cyrus, sau Kouroush, cel mai mare Achaemenid! Cilindrul lui Cyrus(copia), se afla la natiunile unite, la new york! Nu vorbi tu de drepturile unora, si de frustrari! Ce treaba are ca putem scrie noi aici, cu un atentat comis azi in Iran, impotriva unui civil? Cum poti pune semnul egal intre asa ceva? Aaaa, e simpku, pentru ca asa demonstrezi gandirea duplicitara tipica celor manipulati de media occidentala! Daca va da USA FACEBOOK, si hotdog, atunci lasa-i sa omoare pe oricine si sa distruga orice stat din Orientul Mijlociu! Aia nu sunt oameni, doar europenii si americanii sunt oameni, si merita drepturi! Iti doresc maine Mossadul sa te arunce in aer pe tine si pe familia ta, in fata casei tale, si la mijlocul zilei, sa vina unul pe forum aici, si sa zica, datorita Mossad avem noi dreptul sa vorbim prostii pe forumul asta!
    • +23 (25 voturi)    
      <<<<< (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 10:16)

      radub [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Nici o grija. Mossad are solutii si pentru calatorii in masini blindate...
  • +15 (29 voturi)    
    Mossad (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 9:40)

    mihai [anonim]

    E clar ca MOSSAD-ul isi face treaba extrem de eficient.
    Poate ca e mai bine. Iran-ul nu mai face bombe nucleare iar Israel-ul nu ii mai ataca.
    Un exemplu clar de scopul scuze mijloacele ...
  • +11 (33 voturi)    
    exact asta-i definitia terorismului de stat (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 9:45)

    dublu standard [anonim]

    dar daca o face Israel, lumea tace din gura.

    Oare daca un prof englez era ucis de o bomba pusa de turci, ce facea Anglia? Sau TPI? Sau America?
  • +6 (28 voturi)    
    /// (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 9:52)

    pamfletaru [utilizator]

    Asta nu poate fi considerat act terorist?
  • +13 (19 voturi)    
    Tipic... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 10:12)

    Stefan [anonim]

    .. mod de lucru al Mossad.
  • +5 (23 voturi)    
    terorismul democratizatorilor (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 10:38)

    nenea [anonim]

    drepturile omului si altele...sunt numai pentru cei "civilizati". cine sunt civilizatii? baietii buni. numai baietii buni stiu cine-s aia rai
  • +3 (7 voturi)    
    .... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 11:23)

    emma [anonim]

    Din contra, cred ca l-au anihilat chiar ei. Intr-un stat ca Iranul umbla motociclistii cu bomba la ei, o plaseaza si mai scapa neprinsi?! sau l-au prins?
    Am prins ca si copil perioada dinainte de '89 dar imi imaginez ca la iranieni controlul e si mai strict.
    • 0 (6 voturi)    
      Acuma se omoara ei intre ei nu? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:31)

      Emanuel [anonim] i-a raspuns lui emma

      Cat poti sa fabulezi de mult? E incredibil gradul de ipocizie de care dai dovada! Daca se intampla asta in USA, tipai sa fie bombardat Iranul a doua zi! Dar asa " poate s-au omorat intre ei"! Esti exemplul pur de dublu standard si ignoranta al mancatorului de hotdog!
  • -1 (11 voturi)    
    Manipulari si dezinformari (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 11:39)

    Cosmos [anonim]

    tipice mass-mediei controlate de USA si Israel! Iranul nu a amenintat niciodata ca va anihila Israelul, aia e o vrajeala produsa de Memri TV cu o traducere dubioasa! Memri TV un canal creat de 2 agenti israelieni care preiau imagini de pe televiziunile arabe la care adauga traduceri false in limba engleza pentru a induce in eroare si a mamipula cei ce vizioneaza impotriva musulmanilor! Ahmadinejad a spus ca regimul zionist trebuie sa dispara de pe fata pamantului, pentru crimele facute cu poporul palestinian, nu statul Israel! Dar Memri TV, Fox News si CNN au avut grija sa amplifice declaratia si sa o foloseasca pentru agenda lor criminala! Si n-am inteles, si americanii au amenintat ca Mecca o vor sterge de pe fata Pamantului! De ce n-au voie musulmanii sa isi faca arme nucleare ca sa se apere de USA? O tara care a distrus Japonia cu arme nucleare! Si nu mai vorbi tu de evrei, ca da, evreii au fost vanati in Europa de crestini, pe cand in Orientul Mijlociu au trait relativ bine! Holocaustul a fost in Germania nu in Iran! In Teheran sunt 25 de sinagogi, nici una nu a fost vreodata atacata, asa ca lasati-o moale cu manipularile ieftine! Propun ca iranienii sa isi foloseasca serviciile secrete si sa raspunda prin asasinarea tuturor diplomatilor si a oamenilor de stiinta israelieni pe care pun mana, ca represalii pentru actele teroriste facute de Israel pe teritoriul Iranului!
  • -5 (7 voturi)    
    Minciunile Israelului care face pe victima (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 11:44)

    Cornel [anonim]

    tipice mass-mediei controlate de USA si Israel! Iranul nu a amenintat niciodata ca va anihila Israelul, aia e o vrajeala produsa de Memri TV cu o traducere dubioasa! Memri TV un canal creat de 2 agenti israelieni care preiau imagini de pe televiziunile arabe la care adauga traduceri false in limba engleza pentru a induce in eroare si a mamipula cei ce vizioneaza impotriva musulmanilor! Ahmadinejad a spus ca regimul zionist trebuie sa dispara de pe fata pamantului, pentru crimele facute cu poporul palestinian, nu statul Israel! Dar Memri TV, Fox News si CNN au avut grija sa amplifice declaratia si sa o foloseasca pentru agenda lor criminala! Si n-am inteles, si americanii au amenintat ca Mecca o vor sterge de pe fata Pamantului! De ce n-au voie musulmanii sa isi faca arme nucleare ca sa se apere de USA? O tara care a distrus Japonia cu arme nucleare! Si nu mai vorbi tu de evrei, ca da, evreii au fost vanati in Europa de crestini, pe cand in Orientul Mijlociu au trait relativ bine! Holocaustul a fost in Germania nu in Iran! In Teheran sunt 25 de sinagogi, nici una nu a fost vreodata atacata, asa ca lasati-o moale cu manipularile ieftine! Propun ca iranienii sa isi foloseasca serviciile secrete si sa raspunda prin asasinarea tuturor diplomatilor si a oamenilor de stiinta israelieni pe care pun mana, ca represalii pentru actele teroriste facute de Israel pe teritoriul Iranului!
  • 0 (10 voturi)    
    domnule modertor, o sa postez pana ti se face rau (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 12:16)

    parintele eNAP [anonim]

    dar ce inseamna terrorism de stat? si chiar exista asa ceva ? adica iranienii sunt invatati sa terorizeze lumea ? prietene tu ai stat de vorba vreodata cu un iranian? 9si despre palestinieni se zice ca sunt niste inapoiati..... dl. dr. arafat este cel mai bun exemplu). sa inteleg ca tu ai trecut prin experienta nefasta de a fi vanat, si astfel cunosti acea frica? din cate vad eu, israelul tipa tare si raspicat ca iranienii sunt "dracul", ei care detin cele mai performante armamente , si bineinteles cele nucleare(informatie neconfirmata sau infirmata pana in prezent de israel). te mai intreb ceva, de cine iti este mai mult frica, de cel care urla si ameninta, sau de cel care ameninta, dar mai ia si atitudine, si poate mai scoate si un pistol? daca in israel era omorat un profesor, ca a avut nesansa sa lucreze la un proiect militar.... ce ar fi facut israelul? nu ii mai pupa atat in cur. am inteles, au murit 6 mil de evrei, insa pe langa ei au murit inca vreo 54 de milioane de oameni, si nu vad decat pe evrei ca inca se plang. 11 milioane de omeni au fost exact in aceeasi situatie cu evreii, si iarasi nu ii vad ca ridica mausoleuri. da!!! ce s-a intamplat nu trebuia sa se intample. acei oameni erau nevinovati. ca de obicei, intr-un razboi, oamenii nevinovati mor.
    • +2 (6 voturi)    
      Raspunsul ... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:02)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui parintele eNAP

      ...e chiar in termeni dar nu ii intelegi si incerci sa manipulezi : terorism de stat este atacarea de catre un stat ( din partea institutiilor acelui stat) intereselor altui stat fara declaratie publica de razboi si fara deconspirarea atacatorilor...
      Mai baieti , eu va cred ca ii urati pe evrei , ca au ei bani si voi nu, dar aici e vorba de mult mai mult si voi nu prea intelegeti in ce va bagati, tot repetati propagada islamista...pe cei ca voi i-au prins in mreje prin propaganda si comunisitii , si nazistii , acum si islamistii. Atat va mai spun: dupa ce a terminat cu nazistii, churchill a avertizat PUBLIC ca islamistii sunt mai rai ca nazistii. Daca nazistii mergeau pe idei politice , islamistii merg pe crede sau crapa...Se tot dau filme despre ororile razboiului, ei , criminalii aia erai indivizi ca voi , care credeau ca si voi ca ei au dreptate...si ca in numele dreptatii lor trebuie sa moara CEI PE CARE EI II ALEGEAU...Am o intrebare pentru tine: de unde stii tu ca vei supravietui , ca islamistii or sa te crute , chiar daca te vei inchina lui Allah? CaCI ei se ucid si mai abitir INTRE EI !!!
      • +1 (7 voturi)    
        Cate armate "islamiste" ocupa acum (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:29)

        Arodos [anonim] i-a raspuns lui Costica

        tari crestine? Niciuna! Cate armate crestine ocupa tari musulmane? O gramada! De cand ? Din vremurile colonialiste!Q. E. D! Intelegem ca spaimele astea haotice ti-au fost insuflate de preotul din sat, dar nu ai nici un fundament pentru ele, ci doar scenarii fictionale! Realitatea e ALTA! Orientul Mijlociu este ocupat, bombardat, jefuit de USA si EUROPA, nu invers! Islamistii nu au avioane, portavioane, avioane invizibile, crucisatoare, drone, arme nucleare, tancuri, sateliti, canale media propagandistice, bugete de stat, si tot asa! USA si EUROPA le ARE! Cate tari a atacat Iranul in ultimii 200 de ani? NICIUNA! Cate tari a atacat USA in ultimii 50 de ani? Iti spun eu, mai multe decat ai putea tu vreodata sa numeri! Crestinii au facut WW1 si WW2, nu musulmanii, Crestinii au folost arma nucleara, nu musulmanii, crestinii au facut holocaustul sub atentul patronaj al Vaticanului care in Croatia folosea trupele Ustache pentru macelarirea evreilor si a ortodocsilor sarbi! Da-mi fapte reale, nu minciuni propagandistice, si temeri fabricate de televiziunile americane pentru a indobitoci mancatorul de hmaburger, si texanul obez mormon!
        • +3 (3 voturi)    
          istoria nu se rezuma doar la ultimul secol (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:34)

          istoria nu se rezuma doar la ultimul secol [anonim] i-a raspuns lui Arodos

          Istoria nu se rezuma doar la ultimul secol.Ia pune mana pe o carte si vezi cate tari , nu doar crestine au cucerit musulmanii ( arabi , turci , mameluci etc ) cand civilizatie lor era infloritoare.
          Si ca mentalitate , partial cu exceptia Turciei , nu au evoluat foarte mult.
        • +4 (4 voturi)    
          Faci confuzie (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:36)

          Getodac [anonim] i-a raspuns lui Arodos

          Daca iti plac faptele reale, de ce nu studiezi istoria religiei musulmane? A fost vreodata liniste? USA nici macar nu exista in vremurile respective, sa nu mai vorbim de propaganda televizata.

          Fii realist, timpurile s-au schimbat, dar fanatismul islamic a ramas o realitate. Am colegi de munca turci, libanezi, iranieni. Oameni educati care condamna amestecul religiei in stat.

          Normal ca exista interese ale marilor puteri, asa a fost mereu, dar nu poti nega lipsa de drepturi in lumea musulmana. Au nevoie de o schimbare, chiar daca, din pacate se vor pierde vieti omenesti in acest proces.
  • 0 (10 voturi)    
    nu e comparabil (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 12:31)

    xyz [anonim]

    La intrebarea ta : "ce ati face daca ungurii ar declara public ca vor desfiintarea Romaniei si lichidarea romanilor" ?

    Nu cred ca e comparabil. Ungurii au venit in secolul 9, au luat cate o bucatica de tzara de la fiecare de prin zona, si acum traiesc fericiti in tzara lor. Arabii nu vor sa le dea evreilor nici o bucatica de pamant, spre deosebire de unguri care au suficient pamant , ... ma rog, cu exceptia catorva extremisti care vor si mai mult :) .
  • +1 (3 voturi)    
    Dar ce mai conteaza? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 22:00)

    Ares [anonim]

    Toti iranienii care au parasit iranul condamna regimul fanatic religios de la Teheran . Pana si cei care au ramas pe-acolo incep sa maraie. Cat deapre marile puteri sa fie clar....pestele mare inghite pestele mic. Va place sau nu? Acesta este adevarul si luati-l ca atare.