Criza datoriilor: Merkel si Sarkozy promit un plan de actiune "rapid", care include recapitalizarea bancilor si modificarea tratatelor UE

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 octombrie 2011, 19:18 Actualitate | Internaţional


Sarkozy si Merkel, la Berlin
Foto: Reuters
Cancelarul german Angela Merkel si presedintele francez Nicolas Sarkozy au promis duminica un plan "rapid" de rezolvare a crizei datoriilor suverane din Zona Euro, fara a oferi insa prea multe detalii concrete, relateaza AFP.

Sarkozy a anuntat la Berlin, intr-o conferinta comuna de presa, "raspunsuri durabile, globale si rapide inainte de sfarsitul lunii", pentru ca "Europa sa ajunga la G20 unita si cu problemele rezolvate".

Franta prezideaza in 2011 grupul tarilor celor mai bogate si ale principalelor economii emergente, care se vor reuni la Cannes in 3 si 4 noiembrie, iar presedintele american Barack Obama a cerut deja un plan european de actiune pentru rezolvarea acestei crize.

Primul punct de actiune: bancile europene, fragilizate de criza datoriilor si care trebuie intarite, inainte de a impune o noua salvare costisitoare a Greciei.

Angela Merkel a precizat ca Parisul si Berlinul sunt "decise sa faca tot ce est necesar pentru recapitalizarea bancilor, pentru a asigura creditarea economiei".

"Acordul este complet" intre cele doua tari asupra acestui subiect, a spus si Sarkozy, insistand asupra "pozitiilor perfect comune".

Merkel a promis ca bancile celor doua state vor fi tratate "dupa aceleasi criterii".

Presa internationala a vorbit insa de divergente intre Franta, ale carei banci sunt foarte expuse fata de Grecia, si Germania, mai putin expusa la obligatiunile Atenei.

FMI cere de doua saptamani recapitalizarea "urgenta" a bancilor europene, apreciind o nevoie de finantare de pana la 200 miliarde euro.

Al doilea punct de actiune: reforma tratatelor europene. Franta si Germania vor propune "modificari importante" ale textelor, potrivit lui Sarkozy, care se pronunta pentru o mai mare "integrare a Zonei Euro".

Angela Merkel adaugat ca "scopul este o cooperare mai stransa intre tarile din Zona Euro", pentru a evita derapajele bugetare.

Cei doi lideri europeni au afisat unitatea de vederi asupra necesitatii de a intari mecanismul european de salvare FESF, destinat sa vina in ajutorul tarilor supra-indatorate.

Fondul "trebuie sa aiba mijloacele de actiune", a spus Merkel, deschizand astfel calea unei noi reforme tehnice a acestui instrument.

In ceea ce priveste Grecia, care ramane epicentrul crizei datoriilor suverane, cancelarul a precizat ca isi doreste o "solutie durabila care sa asigure mentinerea tarii in Zona Euro". Dar nici cancelarul si nici presedintele nu au suflat o vorba despre pierderea care va fi impusa creditorilor, peste nivelul de 21% decis deja in luna iulie.

Fiecare a subliniat ca nu este momentul de a se "intra in detalii", solicitand rabdare pana la summitul G20.

Ramane acum de vazut daca aceasta concordie afisata va linisti pietele financiare, in continuare foarte nervoase, avand in vedere ca actuala criza a datoriilor a facut deja prima victima: banca franco-belgiana Dexia. Guvernele francez, belgian si luxemburghez au ajuns duminica la un acord privind dezmembrarea bancii, care trebuie acum aprobat si de consiliul de administratie al grupului financiar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6660 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    cu banii (Duminică, 9 octombrie 2011, 19:31)

    gheorghe [anonim]

    Din buget nu? Capitalizare pe spinarea cetatenilor. Nu, bancile sa dea faliment daca nu se sustin singure.
    • -2 (8 voturi)    
      cad si fondurile de pensii? (Luni, 10 octombrie 2011, 7:47)

      curios [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      se duc si banii fondurilor de pensii investiti in banci??? dar depozitele a SUTE DE MII de cetateni simpli? se duc si aia? lasa marxismul baiete, ca ajungi ca Ponta!
    • -2 (8 voturi)    
      hmm (Luni, 10 octombrie 2011, 8:17)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Poate ca ai credit si-ti merge greu dar daca dau bancile faliment o sa manaci pietre, parerea mea.

      Gandeste-te la agentii economici care au conturi la banca, si la oamenii de buna credinta care au strans si au depozite.
      • +3 (3 voturi)    
        Fondul de garantare (Luni, 10 octombrie 2011, 12:12)

        Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Hai sa nu dramatizam situatia bietilor oameni care au bani depusi la banci. Daca nu ma insel chiar si in Romania Fondul de Garantare a Depozitelor Bancare despagubeste in limita a 50.000EUR...
      • +3 (3 voturi)    
        N-am mancat pietre (Luni, 10 octombrie 2011, 13:34)

        AKKY [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Nu stiu ce varsta ai! Dar imi amintesc de perioada anilor 1994-2000 cand in Romania au fost falimentate 14 banci(printre care si Bancorex-ul ) si numeroase IFN-uri sub "atenta supravegere" a D-lui "academician" Isarescu...stai linistit ...romanul nu a mancat pietre...... am trecut si peste asta!!!
        Deci..EXISTA VIATA SI DUPA COLAPSUL BANCAR
    • +3 (3 voturi)    
      @curios si @anonim, gresiti (Luni, 10 octombrie 2011, 11:58)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      @gheorghe are dreptate. problema acestei crize nu se rezolva recapitalizand bancile pe banii clientilor. ramanem fara pensii? pai oricum ramanem fara ele (asta arata deficientele pensiilor private) daca tot premiem prostia si furtul bancherilor. @Anonimule, fara banci mananci tu pietre, eu mananc mancare normala, nu mai exacerba puterea bancilor (din cauza asta s-a ajuns aici). niste functionari bancari care sunt "premiati" chiar si cand fura si au esecuri in administrare sunt identici cu niste functionari comunisti care stateau pe postul lor indiferent de rezultate (bune sau rele)!!!!! diferenta este ca acei functionari bancari primesc prime substantiale in urma rezultatelor dezastruoase, in timp ce comunistii nu stiau ce-s alea prime daca faceau greseli.
    • -2 (2 voturi)    
      SANCHI (Luni, 10 octombrie 2011, 12:18)

      STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Bancile au de luat bani de la state ! La asta nu te-ai gandit ! De unde a luat Grecia banii? Dar Boc de la cine ia bani luna de luna? De la sfantul Duh?
    • +1 (1 vot)    
      one more thing ? (Luni, 10 octombrie 2011, 20:28)

      Izarescu [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Se stie clar cine pune la batate hirtia(Franta) si cine cerneala(Germania), insa mai trebuie cineva care sa apese pe butonul de start al tziparnitzei.
      Curat BancoreX , conashule...deoarece s-a scos din dictional cuvintul acela ji gnitor....
      Nmasoln va fi, daca se capitalizeaza fraierii.
  • +10 (14 voturi)    
    de ce? (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:16)

    stalin [anonim]

    dar cand mergem la banci (private sau nu), ne pun dobanzi inrobitoare pentru banii care ni-i dau pe credit, iar cand suntem in situatie dificila, nu-i intereseaza, ne jupoaie de vii! can lor le merge greu, sunt in situatie dificila, tot noi sa le dam bani? de ce? mie imi este imposibil sa inteleg!
    • -1 (1 vot)    
      :) (Luni, 10 octombrie 2011, 17:10)

      calin [anonim] i-a raspuns lui stalin

      Pare o chestie de-a dreptul o chestie paradoxala si am sa incerc sa o explic cat mai simplu.
      Gandeste-te ca in Romania exista in total 10 piete agro-alimentare in care se fac schimburi pentru tot felul de produse. Tu ca si producator mergi la piata si inchiriezi o masa la care sa-ti "vinzi" produsele (mere,pere,portocale si alte fructe). Vine un tamplar si iti spune ca iti da un scaun frumos de lemn daca ii dai 5kg de mere. Tu esti de acord si faceti targul (piata ia "comision" un mar pentru aceasta tranzactie).
      Acum gandeste-te daca toate cele 10 piete s-ar inchide. Unde ti-ai mai valorifica produsele?
      Cam la fel e si cu bancile doar ca bancile "comercializeaza" bani.
      Problema cu bancile este ca au incercat sa obtina profituri prea mari din acest "comert cu bani".
  • +4 (10 voturi)    
    deci imperiul franco german pune la cale.. (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:34)

    warchild [anonim]

    europa parca era o uniune in care toti membri erau egali sau am inteles noi gresit?
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:55)

      Tura de noapte [anonim] i-a raspuns lui warchild

      Din moment ce Capii dei tutii Capii considera ca s-a ecsplicat foarte bine ce-i aia UE si ce face ia, singura varianta ramasa valida ie cum ca am intzeles noi greshit.
  • +8 (10 voturi)    
    revoltator!!! (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:21)

    brod [anonim]

    dar de ce nu le imprumuta guvernele banii pe care nu-i mai au, cu dobanda la zi pe care domnii bancheri o impun debitorilor?! si pe care, la scadenta, sa-i returneze statului creditor. PAI, DACA ACUM EXISTA CRIZA DATORIILOR SUVERANE, DUPA PORCARIA ASTA REPETATA CE VA MAI URMA?!?
    • -1 (3 voturi)    
      guvernele au dat si au dat! (Luni, 10 octombrie 2011, 7:49)

      bula [anonim] i-a raspuns lui brod

      Italia era peste 100% acum 25 de ani! si au continuat sa dea pomeni (vreme de doi ani au avut si pensionari de 40 de ani).
  • +4 (8 voturi)    
    ue? (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:36)

    delia [anonim]

    sunt disperati deja..si da chiar ue are 27 de state parca de cand face numai franta si germania legea???hu??
  • +3 (7 voturi)    
    ..daca nu e vorba de vreun Blitzkrieg...! (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:49)

    bm [anonim]

    ...s-ar putea sa fie cam tarziu...!
  • +5 (17 voturi)    
    dragi tovarasi (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:07)

    panseluta [anonim]

    Se intample sa lucrez de multi ani intr-o mare banca de investitii din europa occidentala. De aceea va rog scuzati eventualele greseli de gramatica pt ca nu am ocazia prea des sa scriu in romana.
    Treaba sta cam asa:
    1) guvernul nu face cadou bani la banci. Ii da fie cu dobanda mai mare decat ii ia el insusi fie cumpara actiuni pe un pret ridicol pe care le vinde cand/daca banca isi revine.
    2) Pentru criza de acum bancile nu sunt de vina ci guvernele statelor democratice din europa care traiesc de 40 de ani pe datorie. Si nu imi spuneti ca nu trebuia sa le dea bani. Nu e vorba de minori iresponsabili ci de state suverane cu mare traditie democratica.
    3) Valoare actuala a actiunilor marilor banci europene este absolut ridicola. Sunt intreprinderi chiar si acum rentabile si care au un patrimoniu imens. Problema e ca isteria pietelor poate distruge o banca oricat de solida. Astea sunt regulile jocului. Si de aceea e foarte important sa fie in momente de nebunie bursiera o garantie guvernamentala.
    • +7 (9 voturi)    
      dobanda (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:04)

      valahul [anonim] i-a raspuns lui panseluta

      La draga panseluta,
      la ce dobanda crediteaza statul bancile?
      Cumva la 10% DAE?

      Eu cred ca la 0.5%.
      Si vorba vine ca ii da inapoi. Ii da inapoi statului cind ia alt credit tot de la stat. Rostogolesc creditul.
      Daca o banca impurmuta 10 mld EURO ca sa acopere un credit neperformant, poate returna suma ori daca face profit 10 mld. sau daca se imprumuta sau recapitalizeaza.
      Stii ca bancile pot mari unilateral comisioanele?
      Mie mi s-a intimplat.
      Si multora.
      Le-am spus ca nu au voie, ca nu scrie in contractul meu cu ei ca pot modifica comisioanele.
      Mi-au zis ca daca maresc la toti clientii odata, e legal.
      Profitul nu e ceva peste cheltuiala, e ceva din valoarea productie. Ceea ce nu e tot aia.
      Mai gandeste-te.
      • +3 (5 voturi)    
        Pui stramb problema (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:49)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui valahul

        Nu compara bancile din Romania cu cele din afara. In Romania pt o casa ti se ia dobanda de VISA. In afara cum iti suna un 3.5%.
      • -1 (5 voturi)    
        toata lumea se pricepe la fotbal si finante (Luni, 10 octombrie 2011, 0:48)

        panseluta [anonim] i-a raspuns lui valahul

        De exemplu la inceputul crizei precedente bancile franceze au fost recapitalizate cu intre 2 si 3 miliarde fiecare pentru o dobanda de 8%. Au returnat banii in mai putin de un an, imediat ce au putut sa se finanteze normal. In aceeasi perioada status francez se refinanta sub 2% (din cate tin minte)
        Bancile nu se imprumuta decat in mod exceptional de la stat. In mod normal se finanteaza intre ele (piata interbancara) .
        Bancile mari sa mici de aici nu pot mari unilateral nimic decat daca ai semnat un cotract care sa le permita ceea ce este destul de rar.
      • +2 (4 voturi)    
        Mai panseluta (Luni, 10 octombrie 2011, 9:05)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui valahul

        S-o crezi tu ca statele sunt de vina. Daca tu ai bani in plus ii imprumuti chiar oricui daca nu esti sigur ca ii si primesti inapoi ? Normal ca nu, pentru ca sunt ai tai. Desteptii de bancheri au dat credite cu nemiluita la dobanzi mari - vezi subprime, vezi Grecia pentru ca pe hartia aratau grozav dobanzile si se primeau bonusuri reale. De ce au facut acest lucru ? pentru ca nu erau banii lor. Erau banii actionarilor, care si aia sunt de vina datorita lacomiei lor. Criza datoriilor statelor ar putea fi rezolvata acum mult mai simplu daca sus-numitele banci nu ar fi torpilat si economia reala prin inflamarea activelor pana la un punct unde foarte multi oameni si companii nu isi mai pot plati creditele. Dar ce conteaza, bancherii si-au luat bonusurile reale, acum trebuie sa le salveze statele. Prostii, ar trebui sa dea faliment si sa fie salvate companiile care au banii la bancile inconstiente.
    • +8 (8 voturi)    
      si pretini... (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:31)

      Engel [anonim] i-a raspuns lui panseluta

      pai statul de unde sa dea daca el e dator vandut acelorasi banci pe care trebuie sa le salveze? nu-i un pic cam gol, ca sa nu spunem gol-pusca, statul asta? cam ca in povestea cu hainele cele noi? am bagat bani in tot felul de chestii ineficiente, numai pentru ca populatia sa aiba impresia ca o duce bine, ca politicienii care ne conduc sunt grozavi... an now it's payback time!
    • +4 (4 voturi)    
      OK.. si USA (Luni, 10 octombrie 2011, 9:17)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui panseluta

      la ce banci are actiuni multe si la un pret ridicol?
      A platit 1000 miliarde USD. Stie cineva?
    • +2 (2 voturi)    
      Si 2) statele (Luni, 10 octombrie 2011, 9:21)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui panseluta

      Cei care conduc statele respective nu cumva sunt corupti de acele mari banci? Daca da, atunci datoria acumulata ca urmare a unui fapt de coruptie e ilegala, deci poate fi stearsa.
  • +6 (10 voturi)    
    putin discernamint nu strica (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:18)

    marius [anonim]

    draga panseluta, (care te adresezi ironic din strainatatea ta comentatorilor romani), aici oamenii vorbesc despre oameni iar tu ne vorbesti despre piete, institutii, burse, etc. sper ca sesizezi diferenta. Te-au formatat bine institutiile astea impersonale draga panseluta.
    Dar profiturile bancilor din care se platesc bonusurile grase nu vin oare din dobinzile de doua cifre aplicate tarilor ca grecia si altele ? cu acceptul unor politicieni corupti (tot de banci) caci omul de rind nu are bani de loby. Cine oare face loby ? cu ce bani ? si in ce scop ?
    Corupt este nu doar cel care accepta dar si cel ce ofera, nu ? ! rusine bancile ! si bancherii constienti ! cei inconstienti ... ce sa mai zicem ...
    • +2 (8 voturi)    
      teoria compotului (Luni, 10 octombrie 2011, 0:57)

      panseluta [anonim] i-a raspuns lui marius

      Accept o responsabilitate a bancilor in criza trecuta. Bancile americane au imprumutat 20 milioane de familii insolvabile..

      De data asta e vorba de un stat respectabil care si-a masluit conturile ca sa ascunda o datorie enorma.

      In general imprumuturile catre state nu sunt speculative. Sunt partea considerata sigura dintr-un portofoliu
    • -1 (3 voturi)    
      Pai e si normal... (Luni, 10 octombrie 2011, 10:03)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Nu trebuie sa faci lobby pt asa ceva. E logic. Tu cu ce dobanda ai imprumuta un om slab pregatit, fara serviciu si cu antecedente? Dar daca afli de undeva ca omul respectiv are un unchi bogat care ii plateste o data la 4-5 luni datoriile? A? Cu ce dobanda il imprumuti?
      Lasa ipocrizia...
  • +2 (6 voturi)    
    alex (Luni, 10 octombrie 2011, 7:05)

    alex [anonim]

    Cei care au generat criza (bancile, politicienii) vin si cu solutiile. Solutii care desigur nu sunt reale, ele doar adancesc criza.


    Se pregateste terenul pentru "revoltele" impotriva bancherilor. (Vezi Occupy Wall Street din SUA, unde, de mai bine de 20 de zile sunt proteste impotriva bancilor, dupa ce acum 2 ani si SUA a "recapitalizat" bancile cu trilioane de dolari din banii cetatenilor prin asa numitele "bailout-uri")


    Iar din haosul ce va urma (posibil si un viitor razboi ca sa mai taie putin din populatia globului) se va naste Noua Ordine Mondiala.

    E simplu .....
  • +4 (6 voturi)    
    aberaţii extrem de periculoase (Luni, 10 octombrie 2011, 9:01)

    brod [anonim]

    cum adică "băncile sunt fragilizate din cauza datoriilor suverane"?!
    păi, falimentarea actuală a statelor (unite şi europene) se atorează chiar primei injecţii masive de bani publici băgaţi în buzunarele băncilor, în 2009 şi 2010!!!
    DE CE NU LE SUNT ÎMPRUMUTAŢI BANI DE LA BUGET, CU DOBÂNDA PE CARE BĂNCILE ÎNSELE O PRACTICĂ ÎN MOD CURENT?!
  • -3 (5 voturi)    
    Statele (Luni, 10 octombrie 2011, 9:41)

    Jar [anonim]

    s-au imprumutat la banci pentru a-si acoperi cheltuielile de functionare,pentru a mari pensii si salarii...
    Daca unele state nu-si mai pot plati datoriile,bancile creditoare dau faliment si antreneaza in criza si statele care n-au probleme de acest gen...
    Nu bancile sunt responsabile de faptul ca state iresponsabile s-au imprumutat pentru a da 14 pensii pe an.
    Lipsa de intelegere a unor mecanisme financiare simple ne vor duce,in scurt timp,la un haos cuplit.
    • +2 (2 voturi)    
      succes (Luni, 10 octombrie 2011, 11:08)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      ok, si bancile, care au economisti scoliti prin Harvard, Yale, MIT etc. de ce au creditat statele cu ochii inchisi? nu cumva pentru ca se serveau reciproc in interese particulare? adica analizele nu mai au niciun rost si nicio relevanta? cand fac doua autostrazi paralele, nu e limpede ca una, cea care e cu plata, culmea care e si mai lunga va fi goala si va aduce pierderi (ex. Madrid-Toledo)? cum finantez asa ceva? in Romania, interesele materiale sunt ascunse in spagi, in vest, se numesc comisioane sau prime de succes!
      • -3 (3 voturi)    
        "Nu-i (Luni, 10 octombrie 2011, 12:45)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui Engel

        prost cine cere,e prost cine da".
        Bancile pot fi condamnate,oarecum,pentru creditarea persoanelor in solvabile.
        Si fara banci lumea asta nu poate trai!
    • -1 (1 vot)    
      Mecanisme? (Luni, 10 octombrie 2011, 12:38)

      Vladf [anonim] i-a raspuns lui Jar

      Oare nu e simplu si la mintea cocosului? Nu poti cheltui mai mult decat produci. E un prostalau pe aici pe la noi care tot ne spune asta de 1-2 ani si toata lumea rade de el.
      Iar daca totusi faci cheltuieli mai mari si nu sunt pentru investitii(ceva care sa produca ceva profit in timp) la mom in care trebuie sa dai banii inapoi trebuie sa si vinzi ceva sau sa mai imprumuti.
      Mai nasol este momentul in care nu mai ai decat chilotii de pe tine, atunci cand erai imbracat la patru ace, mai reuseai sa pacalesti pe unul sau pe altul sa te imprumute(pareai solvabil) acum ca esti doar in chiloti parca nu mai esti asa solvabil.
      In caz ca nu va dati seama despre ce vb. analizati putin ziua de salariu, cu cat se apropie parca nu mai ai bani in buzunar. Renunti la restaurant si mananci o supa la plic, nu mai bei vin si o dai pe apa .... etc.
      Daca ai un card de credit si continui sa bei vin,i sa mergi pe la carciumi, o sa vina ziua in care trebuie sa ii dai inapoi.
      O daaaaa, ai 30-60 de zile sa ii dai inapoi, luna asta iau 200 de lei, ii pun la loc cand iau leafa, dar la sf lunii iar nu o sa am bani si o sa intru iarasi pe credit, numai ca de data asta iau 300-400 lei.
      Pana nu o sa renunti la carciuma si vin si o sa-ti adaptezi stilul de viata la fix cat castigi tot greu o sa-ti fie, o sa acumulezi tot felul de datorii, din ce in ce mai mari, pana la mom in care o sa-ti pierzi casa, masina, etc.
      Acelasi lucru este valabil pt. cei care iau bani cu camata, este acelasi lucru ca si la o banca, numai ca putin mai dur si mai din scurt.
      Iar daca ai impresia ca-ti este greu si nu castigi suficient este simplu, cauta alt job.
      De asta mor eu pe bugetarii care se tot plang ca le taie din leafa, pai daca nu-ti convine dc. nu incerci sa castigi mai multi bani in privat?
    • +1 (1 vot)    
      Haos? (Luni, 10 octombrie 2011, 15:25)

      AKKY [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      Unde erai "copile" cand a picat Bancorexu ? Atunci erai la fel de "disperat"? Cate FMI-uri si UE-uri "ne-au ajutat"? A pompat careva bani in romanika ca sa evitam prabuselnita???
      Daca erai pici pe vrenea aia ...iti amintesc ca Romania a trecut prin marea prabuselnita bancara intre 1995-2000! Ai idee cate banci au falimentat atunci??
      "Haos" ziceai?
  • +3 (3 voturi)    
    ha, ha , ha ! (Luni, 10 octombrie 2011, 9:55)

    marius [anonim]

    multumesc de raspuns panseluta,
    auzi, de curiozitate, cine crezi ca i-a ajutat pe greci sa masluiasca conturile ? nu cumva chiar o banca ? una mica, care se ocupa numai cu chestii dintr'astea, o cheama goldman, goldman sachs !!! alo ! se-aude acolo ? la banca ?