România s-a calificat la EURO 2024 după victoria contra Israelului (scor 2-1), iar formația pregătită de Edi Iordănescu va bifa astfel a șasea participare la un turneu final european.

Romania, la EURO 2016Foto: Pavel Golovkin / AP / Profimedia

De-a lungul istoriei, tricolorii au ratat multe calificări, România participând la doar cinci ediții până acum: 1984, 1996, 2000, 2008 și 2016.

Cea din 2024 va fi a șasea din istorie.

Statistica nu este una de partea României la Campionatul European, singura victorie fiind cea contra Angliei de la Euro 2000, scor 3-2. De altfel, acel succes a adus singura calificare din faza grupelor pentru tricolori.

Mai jos aveți istoria participărilor României la Campionatul European de Fotbal

România la EURO 1984

Prima ediție la care tricolorii au ajuns a fost cea din 1984, găzduită de Franța. Selecționer era Mircea Lucescu.

Sorții au decis ca România să facă parte din Grupa 2, alături de Spania, Portugalia și Germania de Vest.

Tricolorii au încheiat ultimii, cu un singur punct.

România - Spania 1-1 (Boloni 35 / Carrasco 22 penalti)

Germania de Vest - România 2-1 (Voller 25, 66 / Coraș 46)

Portugalia - România 1-0 (Nene 81)

Grupa 2, clasament

1 Spania 4 puncte

2 Portugalia 4

3 Germania de Vest 3

4 România 1

De știut: La EURO 1984 au participat 8 naționale. Campioana: Franța.

România la EURO 1996

Al doilea Euro la care România s-a calificat a fost cel din 1996, unul găzduit de Anglia. Selecționer era Anghel Iordănescu.

România venea după participarea încununată de succes de la Mondialul din SUA: tricolorii au ajuns până în sferturi, acolo unde Suedia ne-a eliminat la loviturile de departajare.

Cu toate că așteptările au fost mari, tricolorii din Generația de Aur nu s-au descurcat deloc bine în Anglia. România a făcut parte dintr-o grupă cu Franța, Spania și Bulgaria.

Tricolorii au încheiat pe ultimul loc, cu zero puncte acumulate: un gol marcat și patru primite.

România - Franța 0-1 (Dugarry 25)

Bulgaria - România 1-0 (Stoichkov 3)

România - Spania 1-2 (Răducioiu 29 / Manjarin 11, Amor 84)

Grupa B, clasament

1 Franța 7 puncte

2 Spania 5

3 Bulgaria 4

4 România 0

De știut: La EURO 1996 au luat parte 16 echipe naționale. Campioana: Germania.

România la EURO 2000

La turneul final european găzduit de Olanda și Belgia, tricolorii au fost repartizați în Grupa A, una a „morții” după cum a fost numită la acea vreme. Selecționer era Emeric Jenei.

România era alături de Portugalia, Anglia și Germania.

A fost însă cea mai bună participare din istorie pentru prima noastră reprezentativă: cu 4 puncte acumulate, România s-a calificat în sferturi, acolo unde a fost eliminată de Italia (2-0).

Germania - România 1-1 (Scholl 28 / Moldovan 5)

România - Portugalia 0-1 (Costinha 90+4)

Anglia - România 2-3 (Shearer 41 penalti, Owen 45 / Chivu 22, Munteanu 48, Ganea 89 penalti)

Grupa A, clasament

1 Portugalia 9 puncte

2 România 4

3 Anglia 3

4 Germania 1

Sferturi

Italia - România 2-0 (Totti 33, Inzaghi 43)

De știut: La EURO 2000 au participat 16 prime reprezentative. Campioana: Franța.

România la EURO 2008

După o pauză de opt ani, România ajungea din nou la Euro, ediția din 2008, una găzduită de Austria și Elveția.

Tricolorii antrenați de Victor Pițurcă au fost într-o nouă „grupă a morții” alături de Olanda, Italia și Franța.

România a încheiat Grupa C pe locul trei, ratând printre degete calificarea: cu toate că Olanda a folosit o echipă de rezerve, tricolorii nu au avut puterea de a învinge și a trimite în grup acasă Franța și Italia.

România - Franța 0-0

Italia - România 1-1 (Panucci 56 / Mutu 55)

Olanda - România 2-0 (Huntelaar 54, Van Persie 87)

Grupa C, clasament

1 Olanda 9 puncte

2 Italia 4

3 România 2

4 Franța 1

De știut: La EURO 2008 au participat 16 echipe naționale. Campioana: Spania.

România la EURO 2016

Ultimul turneu final european la care România a obținut calificarea este cel din 2016, din Franța.

Tricolorii pregătiți de Anghel Iordănescu au făcut parte din Grupa A, alături de Franța, Elveția și Albania.

Din păcate, evoluția „galbenilor” a fost departe de așteptări, iar România a plecat acasă din faza grupelor: a fost ultima.

Franța - România 2-1 (Giroud 57, Payet 89 / Stancu 65 penalti)

România - Elveția 1-1 (Stancu 18 penalti / Mehmedi 57)

România - Albania 0-1 (Sadiku 43)

2 Elveția 5

3 Albania 3

4 România 1

De știut: La EURO 2016 au participat 24 de echipe naționale. Campioana: Portugalia.

• România nu a participat la Euro din 1960, 1964, 1968, 1972, 1976, 1980, 1988, 1992, 2004, 2012 și 2020 (ediție la care România a fost una dintre gazde).
  • În cele cinci prezențe la EURO, România a reușit o singură dată să se califice din faza grupelor: EURO 2000, atunci când tricolorii lui Emeric Jenei au ajuns până în sferturi, fiind eliminați de Italia (2-0).
  • De-a lungul evoluțiilor la EURO, România a contabilizat o singură victorie, 5 remize și 10 înfrângeri.
  • Tricolorii au înscris 10 goluri și au primit 21 în cele 5 participării la EURO.