BAC 2011 Un elev olimpic la fizica, admis la o facultate, a fost respins la Bac dintr-o eroare

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2011, 19:21 Actualitate | Esenţial


Un elev de la Colegiul National "Gheorghe Sincai" din Baia Mare, olimpic la fizica si admis la Facultatea de Fizica din cadrul UBB Cluj, a fost respins la examenul de bacalaureat dintr-o eroare, dupa ce i s-a trecut nota 2,20 in loc de 9,20 la fizica, el facand contestatie, iar greseala fiind remediata, relateaza Mediafax.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ) Maramures, Filip Pavel, a declarat ca unui elev olimpic din Baia Mare, admis la Facultatea de Fizica din cadrul Universitatii "Babes-Bolyai" (UBB) din Cluj-Napoca, i-a fost trecuta la examenul de bacalaureat nota 2,20 la fizica, in loc de 9,20, cat obtinuse.

Pavel a spus ca, dupa afisarea rezultatelor, elevul a depus contestatie si conducerea centrului de examinare l-a anuntat ca s-a produs o eroare in momentul in care profesorii din comisia de corectare au trecut notele de pe lucrare pe procesul-verbal.

"Eroarea s-a produs in momentul in care s-au trecut notele de pe lucrare in catalog. S-a dictat 9,20 si cel care a trecut in catalog a inteles 2,20, probabil fiind intr-o succesiune de note mici de 2 si 3. A fost o eroare umana generata de faptul ca era tarziu, s-a lucrat mult si a fost mult stres. In urma sesizarii, inspectoratul (ISJ Maramures - n.r.) a dispus sa se verifice toate lucrarile, respectiv corespondenta dintre nota de pe lucrare si cea din catalog la Grupul Scolar "Aurel Vlaicu" din Baia Mare, unde a avut loc examenul", a declarat Filip Pavel.

In urma compararii notelor afisate cu cele din procesele-verbale, au mai fost depistate doua cazuri similare.

"Am verificat toate lucrarile si pe langa elevul cu nota la fizica am descoperit alte doua situatii. Un elev a fost notat cu o nota mai mica, altul cu una mai mare decat cea reala, fara efecte asupra promovarii insa", a spus Filip Pavel.

Tanarul a fost admis pe baza rezultatelor de la olimpiada la Facultatea de Fizica din Cluj-Napoca inca din aceasta primavara 2011.


Citeste mai multe despre   


















3776 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    intrebare (Marţi, 5 iulie 2011, 22:02)

    MirceaA [utilizator]

    un elev de 18 ani este penalizat daca greseste. Un profesor cu ce este penalizat?
    • +6 (6 voturi)    
      Cu ce? (Miercuri, 6 iulie 2011, 0:22)

      x [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Cu ce?
      Cu nimc.
      De ce?
      Pentru acelasi motiv pentru care tu au luat "-" (minus).
      C-asa-i la noi!
    • 0 (4 voturi)    
      dar (Miercuri, 6 iulie 2011, 1:03)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      un doctor, dar un primar, dar femeia de serviciu? cu totii dam examene pe care le luam sau nu si apoi cu totii avem un loc de munca unde mai gresim. tu ce vrei sa spui? nu fiecare activitae din viata omului este un concurs si concursul unuia este rutina zilnica a altuia.
  • +1 (1 vot)    
    Intr-o tara normala (Miercuri, 6 iulie 2011, 10:00)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    in comunicatul comisiei ar fi aparut si scuzele de rigoare. Daca baiatul asta intra intr-o depresie ?
    @zigzag: depinde de greseala: doctor -> malpraxis, primar -> amenda, femeie de servici -> penalizari / data afara. Maine dau peste tine cu masina. E tarziu si sunt stresat.
    Asta cu era tarziu si stres este o scuza pentru nevasta. Eu am stat in examen oral in facultate pana la 8 seara, ca sunt la sfarsitul alfabetului. Credeti ca am putut sa-i spun profesorului "e tarziu si sunt stresat" ? Nu. Oricum, treaba era inainte de '89.
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Miercuri, 6 iulie 2011, 13:42)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      dar stim ce ne paste. daca un elev nu invata isi risca viitorul. cu totii am trecut prin asta. inclusiv profesorul respectiv. daca profesorul greseste, risca, nu stiu, o mustrare probabil.
  • -1 (1 vot)    
    Eroare (Miercuri, 6 iulie 2011, 16:14)

    Mircea [anonim]

    Greseli se pot intampla oriunde si oricand.
    Ce nu-mi pot explica este faptul ca acest elev a luat doar 9,20 la fizica unde este olimpic ( nota foarte mica pentru capacitatea unui adevarat olimpic ) .
    Daca ar fi luat 10, cum era nomal, nu mai erau premize de greseala.
  • 0 (0 voturi)    
    A gresit ?.... AFARA !!! (Miercuri, 6 iulie 2011, 18:48)

    kukubau [utilizator]

    Cand te joci cu soarta unui tanar.... trebuie pedeapsa !
    Scurt pe 2 !
    • 0 (0 voturi)    
      a gresi e omeneste , dar se plateste... (Miercuri, 6 iulie 2011, 23:40)

      pardon [anonim] i-a raspuns lui kukubau

      Pentru un individ a gresi este uman. Intr-un sistem greseala este de neiertat, uneori fatala. Un sistem, o comunitate, o tara ar trebui sa functioneze astfel incat greselile, erorile, accidentele sa fie evitate fara a pune stres pe individ. Problema Romaniei este ca in multe domenii suntem pusi in situatia de a face lucrurile la modul "babeste" , in schimb in alte tari se fac automatizat, cu softuri, calculatoare, sau dupa proceduri bine stabilite ceeace minimizeaza posibilitatea de a gresi.

      Insa la noi informatizarea este inca la nivelul de "bagam date in calculator cu deshtele, ca d'aia e digital".