UPDATE Un elev din Arad s-a impuscat in cap dupa ce a picat examenul de bacalaureat

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2011, 8:40 Actualitate | Esenţial


Un tanar in varsta de 19 ani, dintr-o localitate aradeana, s-a impuscat in cap, in noaptea de luni spre marti, cu o arma de vanatoare a tatalui sau, care este padurar si care l-a gasit mort in casa, rudele afirmand ca baiatul picase examenul de bacalaureat, relateaza Mediafax.

Tanarul locuia cu mama sa in acest oras, parintii sai fiind despartiti.

Profesorii s-au declarat socati de gestul sau, pentru ca acesta terminase liceul cu media 7,82 si fusese un elev linistit.

Tanarul absolvise Liceul "Iuliu Maniu" din Arad si picase examenul de bacalaureat, la probele scrise el obtinand 5,30 la limba si literatura romana, 2,95 la matematica si 4,20 la biologie.

Directorul liceului, Stelian Ionutiu, a declarat ca absolventul a trecut luni pe la scoala pentru a depune contestatie la biologie, una dintre materiile la care a luat o nota insuficienta si la care spera sa obtina, dupa recorectare, nota 5.

"Copilul era linistit, fara probleme disciplinare. Ieri (n.r. - luni) a trecut pe la scoala si a vorbit cu noi si cu diriginta, afirmand ca isi va da examenele in toamna. A depus contestatia la biologie, sperand ca va obtine nota 5, si a spus ca se va pregati la matematica pentru a da examenul in toamna. A plecat optimist de aici si a spus ca merge la tara la tatal sau pentru a se linisti", a spus directorul unitatii scolare.

Ionutiu a spus ca profesorii tanarului sunt socati de moartea acestuia si ca atat cadrele didactice cat si fostii colegi de clasa se vor organiza pentru a fi alaturi de familie la inmormantare.

Luni, baiatul a mers la tatal sau, in localitatea Caprioara.

Politistii au constatat ca tanarul luase arma de vanatoare a tatalui din dulapul metalic in care era inchisa cu un lacat. Astfel, baiatul a gasit cheia de la lacat in casa si a reusit sa scoata arma din dulap.

Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Judetene Arad, Camelia Tuduce, baiatul a fost gasit mort de catre tatal sau, care s-a intors de la padure in cursul noptii.

Tanarul era impuscat in cap si avea alaturi arma de vanatoare a tatalui sau.

"Tatal baiatului afirma ca acesta nu avea alte motive in afara de faptul ca a picat examenul de bacalaureat. Barbatul a spus ca de doua zile tanarul era foarte deprimat", a declarat Tuduce.

La ora transmiterii acestei stiri, politistii si procurorii criminalisti se afla la fata locului pentru cercetari.

Sesiunea de vara a bacalaureatului a adus cele mai slabe rezultate din istorie in judetul Arad, cu o promovabilitate de doar 36,43 la suta, inainte de contestatii, comparativ cu 86,38 la suta in iulie 2010, in acest an existand licee cu un singur candidat promovat.


Citeste mai multe despre   


















4202 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    pacat (Marţi, 5 iulie 2011, 8:55)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    dupa 89, tinerii nu mai suporta restrictiile, socurile si esecurile; ceea ce acum 30 de ani se solda cu un restart sau cu acomodare, acum se soldeaza cu sinucidere sau crima.
    • +2 (2 voturi)    
      Intr-adevar... (Marţi, 5 iulie 2011, 12:09)

      PuYa [utilizator] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

      ... asa este si daca nu era BAC-ul era in viitor poate o concediere, poate ruperea unei relatii, poate neplata unei rate sau mai stiu eu ce. Cred ca principala problema nu este lipsa de educatie a copiilor ci lipsa de educatie a parintilor si profesorilor in sensul depistarii unor comportamente ce pot duce la sinucidere si luarea masurilor ce se impun (ex. psiholog).
  • -2 (22 voturi)    
    era ieri unul care zicea de selectie naturala (Marţi, 5 iulie 2011, 9:03)

    marius [anonim]

    dincolo de cinismul afirmatiei, mi se pare ca in aceste momente sa arunci vina pe bietul baiat este o lipsa elementara de omenie.

    foarte bine ca Funeriu a pus camere de supraveghere si a facut politie din desfasurarea bacalaureatului. pe de alta parte ii dau nota 2 la faptul ca o asemenea masura nu a fost dublata de o schimbare a materiei de Bacalaureat.
    generatiile de azi or fi tampite si nu or sti in ce domenii au activat Mircea cel Batran si Pitagora, dar materia este aceeasi de acum 50-60 de ani. nu s-a gandit nimeni sa o schimbe, pentru ca profesorii nu stiu si nu vor sa se schimbe, sa isi schimbe metodele, sa isi schimbe mentalitatea, dar mai ales sa invete ceva nou. iar pentru acest lucru elevii au de suferit.
    in lumea adultilor se spune ca trebuie sa faci ceea ce iti place si la ce esti priceput daca vrei sa ai succes in cariera! ce pacat ca pentru a deveni adult trebuie sa treci un examen anacronic la care trebuie sa inveti o materie invechita care te va ajuta cvasideloc in viata.

    asa ca, d-le ministru, asumati-va putin din vina de a fi schimbat doar pe jumatate sistemul!
    • +14 (18 voturi)    
      Sa nu deraiem (Marţi, 5 iulie 2011, 10:53)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui marius

      Nu te supara, dar sa dai vina pe profesori, pe ministru, sau pe materia de invatat, nu e o lipsa elementara de minte?

      Cazul e tragic, dar hai sa ne pastram luciditatea si sa nu lasam antipatia fata de guvernanti sa ne strice la cap.

      Baiatul avea alte probleme mai grave decat bacalaureatul.

      In alta ordine de idei, nu toata lumea trebuie sa faca o facultate, dar toata lumea ar trebui sa aiba o minima cultura generala si un exercitiu al invatarii. La scoala inveti in primul rand sa inveti si sa te mobilizezi pentru un obiectiv.

      In viata sunt "examene" mult mai grele si cu miza mai mare decat cel de bacalaureat.

      Ce ar fi daca elevii si-ar schimba mentalitatea?

      E bine sa faci ce iti place, dar nu intotdeauna ce iti place e bine. Placerea se poate si trebuie sa fie si educata. Elevii trebuie sa invete si pentru ca trebuie, nu numai pentru ca le place.

      Lucrurile sunt departe de a fi perfecte, dar asa e si viata. Trebuie sa mai si facem ce tine de noi, nu sa dam tot timpul vina pe altii.
      • -1 (5 voturi)    
        sa nu lasam simpatia pentru guvernanti (Marţi, 5 iulie 2011, 11:31)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        sa ne transforme in subiectivi cu aversiune fata de critici!

        nu am spus nici o clipa ca nu trebuie sa invete! am spus ca trebuie sa li se schimbe materia in ceva care sa ii atraga spre invatatura. profesorii in primul rand trebuie sa isi schimbe metodele astfel incat sa ii atraga spre invatatura!

        elevii sa isi schimbe mentalitatea? elevilor li se schimba mentalitatea! tot asa cum elevilor li se preda materia si cum elevii sunt educati. acestea sunt actiuni generate de alte persoane si institutii.

        pana una alta, poate ar trebui sa te uiti putin pe Ziarul Financiar sa vezi cum afecteaza pe termen scurt economia masura heirupista!
      • 0 (6 voturi)    
        materia e antica... (Marţi, 5 iulie 2011, 11:47)

        me [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        eu in 98 daca nu ma insel invatam la fizica faptul ca electronul e cea mai mica particola... quarcul fusese descoperit in 60 si ceva...

        comentariul tau e plin de clisee. daca ai citi o carte de spihologie ti-ai da seama ca putini din cei ce se sinucid au probleme psihice grave (dei nici macar depresie grava)

        tot timpu mortu e de vina. mai termina odata cu asta.
        programa e antica, nu are nici o legatura cu ceea ce se cere. trebuie sa judecam obiectiv si sa realizam ca este categoric si vina elevilor si a parintilor dar este si vina programei, a profesorilor a manualelor.
        • +2 (2 voturi)    
          quark (Marţi, 5 iulie 2011, 13:04)

          diu1so [utilizator] i-a raspuns lui me

          amice, e de ajuns să se învețe la liceu că electronul e cea mai mică particulă, pentru că altfel materia devine mai grea.

          Ori dacă materia pe de altă parte se face mai ușoară, o să progresăm exact ca în idiocracy.
          Nu mai judecați o materie după aplicabilitate, ci după faptul că ...practic îți pui creierul la antrenament.
      • +3 (5 voturi)    
        sa facem ce tine de noi (Marţi, 5 iulie 2011, 11:47)

        paulica franaru [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        taman asta spunea antevorbitorul.
        numai ca se referea sistem, la profesori, la adultii care ar trebui sa modeleze copiii.
        matale mai ai oleaca si'i pui si cu genunchii pe coji de nuca.
        normal ca trebuie sa invete. dar motivat, nu ca la armata, al cu paie, al cu f^n...
        sa nu recunosti ca sitstemul este invechit, ca nu mai tzine pasul cu vremea, ca soala nu motiveaza suficient, nu reuseste sa demonstreze copiilor necesitatea invataturii, ca este punitiva inainte sa fie convingatoare, este o eroare.
        sau, poate, la matale o solidaritate de breasla.
        o avea legatura cu nemajorarea aia ...

        copilul ala este un esec, nu un soc pentru profesorii lui. esecul sau, incheiat tragic, este al scolii, al dascalilor in primul rand.
        un lider sindical, nu spun care, persoana importanta, spunea un mare adevar, la una din vuvuzele: meseria de dascal este una de vocatie, de har. nu toti care sunt profesori o fac cu har si pasiune. toti cei ce am trecut printr'o scoala romaneasca, stim, am avut multi profesori care veneau, recitau lectia noua, apoi, scoteau la tabla si,cu un ton plictisit, iti dadeau o nota care reflecta mai mult starea lui de spirit si mai putin raspunsurile unui copil pe faza sau pe picior gresit.

        in sua nu este bac.
        daca treci toate materiile in cei patru ani de liceu, primesti diploma de absolvent.
        admiterea la facultati se face pa baza unui test national, la matematica si engleza, -sat.--
        testul cuprinde intrebari din toti ce patru ani de studiu. deasemenea testeaza puterea de intelegere a celor citite, precum si capacitatea absolventului sa compuna, sa scrie corect.
        universitatile, atat cele particulare cat si cele publice, selecteaza candidatii in functie de rezultatul la test.
        deci, nu se mai pune problema subiectelor la bac, daca ai picat pe subiect, daca poti copia, daca.
        diploma de liceu este doar o dovada a absovirii.
        mai departe, merge cine stie, iar, la universitati mari, cei cu scoruri mari la sat.
      • +4 (8 voturi)    
        ... (Marţi, 5 iulie 2011, 11:51)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        Daca un elev ajunge sa ia la bacalaureat nota 3 la matematica atunci vina este in egala masura a lui si a profesorilor. Inteleg ca era "bata", cum de a ajuns sa termine liceul in aceste conditii?
        • +5 (5 voturi)    
          nu zau. (Marţi, 5 iulie 2011, 12:25)

          hash [anonim] i-a raspuns lui Aph

          si cum motivezi un elev care nu vrea sa invete, pentru ca are de toate, bani, masina, si te sfideaza?

          s-auzim.
          • -2 (2 voturi)    
            poate nu ai cum... (Marţi, 5 iulie 2011, 12:44)

            me [anonim] i-a raspuns lui hash

            dar nu ai citit tot comentariu. iti reamintesc: "cum de a ajuns sa termine liceul in aceste conditii?" aici ESTE vina profesorilor!!!
            eu sincer cred ca unii niic nu au chef sau nu stiu cum sa faca materia atractiva...
            am avut profesori la ora carora preferam sa fiu mort, si profesori la care cand ne-a spus :"am inteles ca iar ati vrut sa plecati" (asta dupa ce chiulise toata clasa si nu ne-a facut nimic, nici absente) am intrat in pamant, chiar daca eu fusesem printre elevii din cauza carora nu s-a chiulit a 2-a oara...
      • +1 (5 voturi)    
        Profesorii au partea lor de vina (Marţi, 5 iulie 2011, 11:53)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        Timp de 12 ani i-au bagat in cap ca e elev de nota 7,82. Evident ca e un soc sa afli dintr-o data ca de fapt nu esti nici de nota 5.
    • +6 (8 voturi)    
      mi-e si frica (Marţi, 5 iulie 2011, 11:07)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui marius

      daca sunt sau au fost astfel de copii care pana acum luau bac-ul si intrau in armata sau in campul muncii si ar fi dispusi la asemenea gesturi reprobabile ...
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns pt.Marius (Marţi, 5 iulie 2011, 11:31)

      nedumirita [anonim] i-a raspuns lui marius

      am terminat liceul in 1963 ,nu se stia ce inseamna copiatul dar se stia ce inseamna sa inveti!!valorile si stiinta sunt cam aceleasi si am curaj sa ma intrec cu dumneata sau cu oeicare tanar privind cultura generala,primita in scoala ,pe atunci nu erau meditatori stiam de la parinti ca trebuie sa invatam!!pentru o nota mica eram de vina ca nu am invatat destul,dar acum e profesorul de vina.....o fi bine asa??
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 5 iulie 2011, 12:05)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Sinucigasii au din start alte probleme psihice care se manifesta de cel putin cateva luni. Parintii si cunoscutii trebuiau sa observe. Sinuciderea dupa picarea bacului este, in mintea tulburata a sinucigasului, doar un pretext pentru a scapa de problemele pe care (crede ca) le avea.
      Indraznesc sa spun ca picarea bacului nu este factorul declansator al sinuciderii ci doar un factor care a contribuit decisiv la luarea definitiva a deciziei. Daca nu se trata intre timp si ar fi luat bacul, s-ar fi sinucis la primul examen picat la facultate sau la primul esec ceva mai mare.
      Sunt 2 copii care au incercat sa se sinucida, unul neorganizat, la nervi (cel din Craiova), iar acesta organizat - ceea ce inseamna ca e adevarat ce am spus mai sus ca dorinta de a se sinucide era in mintea lui de cel putin cateva luni.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Marţi, 5 iulie 2011, 12:14)

      dan [anonim] i-a raspuns lui marius

      selectie naturala, intradevar, plus primul loc la premiile darwin!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Pacat. (Marţi, 5 iulie 2011, 9:38)

    Daniel [anonim]

    Pacat... Mare Pacat ! A pierde un examen NU inseamna totul in viata ! Examenele se pot da,este timp pentru ele,daca ai picat nu inseamna ca lumea s-a sfarsit si ca nu mai sunt sanse !!! Viata e mult mai importanta decat un examen !
    • +2 (2 voturi)    
      e o problema... (Marţi, 5 iulie 2011, 11:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      la cum merge societatea acum, la ce se cere, la ce pretentii au parintii, profesorii etc, copii sunt facuti sa creada ca un examen chiar inseamna totul in viata.
      daca iei bacul in tomana, sua admiterea in liceu in toamna nu vei recunoaste niciodata acest lucru pentur ca vei fi stigmatizat, privit ca un ratat. acelasi lucru si cu facultatea. cel ce nu are facultate e considerat din star o treapta mai jos a evolutiei.

      nu ar trebui sa fie asa, dar din pacate este...
      • +1 (1 vot)    
        e considerat ratat.. (Marţi, 5 iulie 2011, 12:29)

        hash [anonim] i-a raspuns lui me

        de cei care judeca in clisee. daca se ia dupa parearea acestora, n-avem ce-i face.

        spre exemplu: mesterul pe care l-am tocmit pentru lucrari de constructii nu e deloc un ratat. n-are decat liceul (nu stiu cu ce medie, nu conteaza).

        treaba e ca e plin de bun simt, se tine de cuvint, incearca sa respecte termenele (nu-i iese intotdeauna dar macar nu te minte in fata, iti zice ca nu poate), si castiga mai bine ca mine (care am facultate). ori pentru asta nu-l consider mai prejos ca mine.

        da' unii au mentalitatea ca hartia aia e cumva un certificat nobiliar. si stii de unde vine mentalitatea? de la parintii comozi in gandire. sau prost educati. sau ambele.
  • +4 (4 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 5 iulie 2011, 12:17)

    Reader [anonim]

    in cazuri de genul asta e foarte usor sa dai vina pe cei pe care-i injura toata lumea, adica pe guvernanti / ministrul educatiei / profesori ... dupa parerea mea, principalii vinovati sunt parintii. nu au fost in stare sa-i explice copilului ca in viata sunt si esecuri si succesuri ( :D ), ca pentru a trece un examen trebuie sa inveti, ca nu e de ajuns sa cotizezi la scoala pentru a nu ramane repetent. nu putem sti cum au reactionat parintii la aflarea vestii. daca i-au zis ceva de genu: "daca in toamna nu treci, te trimit cioban la oi". in cazul in care copilul chiar era sensibil, oare cum ar fi primit o astfel de amenintare?
    apoi, vinovat e si copilul. e vinovat pentru ca nu a avut puterea sa treaca peste si sa mearga mai departe. e foarte greu, dar un om puternic razbeste. dar, tot la parinti ne intoarcem cand zicem de om puternic - pana la 18 ani era datoria parintilor sa-l formeze asa.

    e si vina profesorilor. pentru ca nu au curajul sa spuna parintilor adevarul in fata. pentru cativa metri cubi de lemne, cu siguranta profesorii au inchis ochii la lipsurile copilului si, cum e motto-ul romanilor: las ca merge asa.

    e vina sistemului, ca in ultimii 10 ani s-a degradat atat de mult si a permis, de dragul banilor, sa se sacrifice viata, timpul, inteligenta si talentul tinerilor.

    NU e vina ministrului pentru ce a facut copilul asta. e vina ministrilor de pana acum care au adus sistemul in halul in care e. e vina parintilor care merg cu cadouri la profesori ca, vai saracii, sunt prost platiti. e vina noastra ca stim cum merg lucrurile in tara asta (in toate domeniile) si inchidem ochii.
  • +1 (1 vot)    
    era bolnav saracu (Marţi, 5 iulie 2011, 13:50)

    CHRIST [anonim]

    e clar ca nu era sanatos la cap, pentru un examen picat nu te-mpusti in cap. nici pentru o femeie, nici pentru un job.
    vinovat a fost el insusi precum si cei care ar fi trebuit sa-i observe comportamentul si sa-l duca la psiholog.
    dar oricum, nimeni nu-i controleaza nici macar pe militari/politisti/preoti, ce pretentii putem emite pentru controlul unui elev...
  • 0 (0 voturi)    
    REALITATEA TV (Marţi, 5 iulie 2011, 16:59)

    Sibian [anonim]

    asta promova postul Realitatea TV acum cateva zile......mai bine ne impuscam....romanii se impusca....se sinucid....saracul baiat mai slab de inger i-a crezut......BRAVO MASS MEDIA ROMANA......probabil majoritatea au copiat la BAC......universitatea facuta la privat.....si acum trebe sa isi faca "audiente" sa-si scoata parleala data spaga