Ion Iliescu: Contributia Romaniei la UE depaseste fondurile europene pe care tara noastra le acceseaza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2011, 17:04 Actualitate | Esenţial


"Contributia Romaniei la Uniunea Europeana depaseste fondurile europene pe care le acceseaza" in acest moment, a declarat, joi, presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, la lansarea cartii "Managementul fondurilor structurale - de la idee la proiect", potrivit Agerpres: "Imi amintesc pe vremea guvernarii Nastase, in perioada 2000- 2004, cand eram tara asociata, atunci tot ce primeam de la UE intra la bilant pozitiv, era intrare chiar daca foloseam numai 20% din fondurile accesibile. Nu plateam cotizatie pe vremea aceea. In momentul in care am devenit tara cu drepturi depline am devenit tara cotizanta, astazi platim mai mult decat incasam. Contributia noastra la UE depaseste fondurile pe care le accesam".

La randul sau, presedintele Senatului, Mircea Geoana, a apreciat ca "ce se intampla astazi cu absorbtia de fonduri europene este un lucru dramatic" iar faptul ca platim Europei mai mult decat primim "este o aberatie": "Pe Masura 3.2.2 s-au putut accesa fonduri europene acolo unde comunitati mici, primarii necajite din Romania au scris proiecte eligibile care depasesc cu 300% fondurile europene alocate. Masura 3.2.2 inseamna dezvoltare rurala, camin cultural, apa-canal, dispensar, after-school. Vorbeste primarul de la Dabuleni de after-school, deci se poate. La nivel central insa, avem rate de absorbtie atat de penibile, pentru ca acolo este vorba de fapt de acest mod de parcelare politica a banului public si a banului european. Blocajul este politic".

Cartea "Managementul fondurilor europene - de la idee la proiect" este scrisa de prof. Dragos Mecu si Alina-Costina Barbulescu, consilier in cadrul Comitetului European Economic si Social, si este un indrumar pentru intreprinzatori, pentru manageri si pentru cei care vor sa acceseze fonduri europene.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1975 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    S-a trezit si fosila! (Joi, 30 iunie 2011, 17:12)

    Cataleya [utilizator]

    pai uita-te löa afacerile lui Dragnea, Motoc sau mazare si o sa vezi de ce UE ne retrag fondurile.
    Ticalos batran ce esti..Iliescu KGB.
    O rusine pt democratia Romaniei acest bolsevic ticalos numit Iliescu!
    A ajuns "una din maineile drepte" ale lui Ceausescu sa faca inca ordine in Romania!
    Piei drace ca esti abject pana in maduva oaselor - Iliescu Papasha - KGB!
  • +3 (5 voturi)    
    Mari economisti (Joi, 30 iunie 2011, 17:15)

    Ion Ionascu [anonim]

    Mari economisti si Iliescu (cu a lui clasica "noi nu ne vindem tara"), si Geoana (la el, saracu', nu e nimic demn de mentionat...).
  • +3 (5 voturi)    
    UE (Joi, 30 iunie 2011, 17:19)

    alpha [utilizator]

    asta ar fi vrut sa fim in csi,o varianta de belarus eventual ...
  • +1 (1 vot)    
    Of Doamne ... (Joi, 30 iunie 2011, 18:09)

    Gabi [anonim]

    ... asta tine mortis sa ii i-a locul lui gica petrescu. Mai tataie, mai stai si tu pe la pensie, mai lasa-ne cu rusii tai cu tot. Cred ca este un sfat de bun simt!
  • +1 (1 vot)    
    du-te baaa... (Joi, 30 iunie 2011, 18:11)

    george [anonim]

    Bai mosu', meri ba de te plimba prin parc, ca nepoti n-ai si lasa pe aia mai tineri sa faca politica. Ai ajuns ca Ceausescu: toti asteapta sa crapi si tu parca esti vesnic. Gata, ia o vacanta definitiva, ia-ti consoarta, ca ai noroc sa o ai si bucura-te de batrinetile tale. Devii caraghis, zau asa...
  • +1 (1 vot)    
    Iliescu,ce mesaj a primit de la Moscova? (Joi, 30 iunie 2011, 18:26)

    mircea [anonim]

    In ultimele zile este foarte vioi si activ si critica tot ce este pro UE.Cred ca a primit instructiuni noi de la Moscova.
  • +1 (1 vot)    
    explicatie pt iliescovici (Joi, 30 iunie 2011, 18:51)

    ady [anonim]

    pt ca e mai bine sa dam banii sa nu fie ciorditi de catre hienele politice..si ii primim pe proiecte inapoi doar..pricepi satana?
  • +1 (1 vot)    
    Stai ca nu inteleg (Joi, 30 iunie 2011, 20:01)

    denvarel [utilizator]

    Era mai bine cand nu eram membru UE pentru ca atunci, indiferent cate fonduri absorbeam, nu dadeam la UE nimic? Cu alte cuvinte am gresit ca am devenit membru UE?
    Iliesculeee! Esti intreg la cap?
  • +1 (1 vot)    
    Alti politiceni nu avem? (Joi, 30 iunie 2011, 20:07)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    de ce trebuie sa vorbeasca aceiasi rebutati de sistem?

    Unde sunt politicienii tineri?
  • +1 (1 vot)    
    fonduri... (Joi, 30 iunie 2011, 21:02)

    dorin valeriu [anonim]

    Ca de obicei, ca orice bun comunist, Iliascu minte fara rusine .Verificati datele reale inainte de-a-i reproduce magariile !
  • 0 (0 voturi)    
    I-auzi broscoiul! (Joi, 30 iunie 2011, 23:38)

    Razvan_M [utilizator]

    Ciordelile ordinare ale membrilor PSD depasesc cu mult limitele rabdarii romanilor. Auzi bai, te cauta moartea pe acasa si tu umbli pe la Antene sa trompetezi conform instructiunilor Moscovei?
  • 0 (0 voturi)    
    Deci ? sa inteleg corect... (Joi, 30 iunie 2011, 23:52)

    calinsab [utilizator]

    Sa inteleg ca inteleptul Ilici de la PSD - USL mentor concluzioneaza ca nu e bine sa fim impreuna cu Uniunea Europeana? Pai de ce nu spune raspicat echipa asta de la USL adica somnorosul Crin si copilotul POnta ca ei nu doresc ca Romania sa fie in Uniunea Europeana sa stie electoratul care este dorinta lor ascunsa! De ce nu zice asta la televiziunile lor ? Irealitatea si Antenele lor? Cred ca acesta lucru trebuie reluat in articole si mediatizat sa stie lumea pe cine are in fata ochilor ???