VIDEO BAC 2011 Aproape toti elevii unui liceu din Hunedoara au fost dati afara din Bacalaureat pentru copiat / Funeriu: Ceea ce vedem astazi este rezultatul direct al reformelor Marga si Andronescu

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 29 iunie 2011, 11:14 Actualitate | Esenţial


Reprezentantii Inspectoratului Scolar Hunedoara au declarat pentru HotNews.ro ca aproape toti elevii de la Grupul Agricol Alexandru Borza din Geoagiu au fost dati afara din examen, pentru frauda sau tentativa de frauda. Mai precis, au fost eliminati din examen 111 elevi din 159 prezenti in centrul de examen, care se pare ca aveau rezolvarile subiectelor de Bacalaureat.

Contactat de HotNews.ro, ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a confimat informatia si a anuntat ca a solicitat declansarea unei anchete a politiei. "Ceea ce vedem astazi este rezultatul direct al reformelor Marga si Andronescu. 10 din cei 12 ani petrecuti in scoala de cei care dau astazi Bacalaureatul sunt sub conducerea lui Marga, Andronescu, PNL sau PSD la minister", a declarat Funeriu.

"Ii felicit pe domnul inspector de Hunedoara, Alexandru Lautaru, si pe domnul inspector din Minister, Catalin Pislaru. De astfel de oameni avem nevoie pentru a curata Romania. Ceea ce vedem astazi este rezultatul direct al reformelor Marga si Andronescu. 10 din cei 12 ani petrecuti in scoala de cei care dau astazi Bacalaureatul sunt sub conducerea lui Marga, Andronescu, PNL sau PSD", sustine ministrul. Potrivit acestuia, "ei au incurajat o cultura a fraudei pe care astazi o stopam. Asta este rezultatul: o cultura a fraudei. Le multumesc si cadrelor didactice, pe baza informatiei carora s-a ajuns la depistarea fraudelor".

Contactat de HotNews.ro, inspectorul scolar general al ISJ Hunedoara, Alexandru Lautaru, a declarat ca informatia cu privire la neregulile de la Grupul Agricol Alexandru Borza din Geoagiu a fost semnalata prin linia verde deschisa de Ministerul Educatiei. "Impreuna cu reprezentantul Ministerului Educatiei ma aflam oricum in actiunea de monitorizare si control a modului de organizare si desfasurare a examenului, asa ca dupa aflarea informatiei ne-am indreptat catre acest centru", a precizat Lautaru.



Acesta a precizat ca s-a inceput o ancheta si impotriva a aproximativ 20 de cadre didactice. Elevii au fost prinsi copiind rezolvarile la subiecte de pe o foaie identica.  

Hunedoara: 2 elevi eliminati la proba scrisa de Limba si literatura romana
 
La prima proba scrisa a examenului de Bacalaureat, examenul de Limba si literatura romana desfasurat luni, 27 iunie, doi elevi hunedoreni au fost eliminati din salile de examen. Acestia au fost prinsi de supraveghetori ca au copiat, unul ajutat de un telefon mobil, iar celalalt de pe o brosura cu fituici cumparate de pe internet.

"In primul caz este vorba de un elev de la Colegiul 'Iancu de Hunedoara' din municipiul Hunedoara, care a fost prins de supraveghetorul de sala ca avea la el un telefon mobil pe care l-a ascuns la intrare in clasa. Al doilea elev este de la Grupul Scolar Minier Lupeni si a fost prins cu o carte miniaturizata pe care a cumparat-o de pe internet", a declarat pentru Agerpres inspectorul general scolar al judetului Hunedoara, Alexandru Lautaru.

La examenul de bacalaureat, din acest an participa 4.800 de elevi hunedoreni, testarea acestora fiind organizata in 308 sali de clasa, toate dotate cu camere de supraveghere, potrivit Agerpres.

La nivel national - au fost eliminati 233 de candidati

La nivelul intregii tari, au fost eliminati 233 de candidati din examenul de Limba si literatura romana, adica aproape dublu fata de numarul de elevi eliminati anul trecut pentru tentativa de copiere sau pentru ca au intrat cu telefoane mobile in sala de examinare. Un centralizator al Ministerului Educatiei, citat de Agerpres, arata ca in Bucuresti au fost eliminati pentru tentativa de frauda si prezenta cu telefoane mobile 29 de candidati.

Unele cazuri de tentativa de copiere au fost semnalate la linia Tel Verde special creata pe durata examenului de bacalaureat de catre MECTS. Cei mai multi eliminati au fost in Mehedinti - 33, in Bucuresti - 29 si in Constanta - 19.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21131 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    super tare! (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:25)

    Laur006 [anonim]

    daca e adevarata informatia - apoi tre' sa fi avut ceva "mingiute" seful de comisie...
    • -31 (51 voturi)    
      Funebriu ingroapa invatamantul (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:57)

      Alma Mater fas [anonim] i-a raspuns lui Laur006

      Funeriu, un elf urecheat si agramat care considera ca substantivul "coleg" este la genul neutru ar face bine sa spuna de ce au ajuns elevii in stadiul asta de neperformanta. In loc sa ii ancheteze cu politia mai bine si-ar ancheta subalternii care nici acum n-au periat materiile imbacsite care se predau in scoli. Elevii n-au ajuns sa copie in masa fiindca frauda a fost incurajata de predecesorii sai ci pentru ca sistemul de invatamant este la pamant. Copii vad fraudele mai intai la adulti, vad ca nu poti lua 10 decat daca te pregatesti in particular cu profesorul care iti preda la clasa, vad ca sunt evaluati cu unitati de masura diferite, vad ca unii au acces la burse in strainatate iar altii n-au cu ce sa se duca la scoala, vad ca directorii fac clasele in functie de simpatiile pe care le au fata de anumite cadre didactice.
      Cand mi-am dat copilul la scoala generala am ales o invatatoare care mi se parea potrivita pentru copilul meu. Directorul mi-a spus pe shest sa il dau la clasa Y ca e mai bine acolo. N-am vrut si pe urma am inteles de ce. Fiindca nu o agrea pe invatatoare i-a dat cei mai slabi elevi in clasa si clasa a pus-o la etajul 3. Nu mai spun ca era ultima clasa pe lista curateniei, reparatiilor si modernizarilor... Si asta fiindca nu agrea invatatoarea.
      Dati un Google si cautati dupa termenii "Funeriu gafe" o sa vedeti o lista ingrozitoare de tampenii facute de acest ministru mic la stat, la minte si la caracter. Cu Marga se compara el?
      • +22 (28 voturi)    
        masuri severe (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:26)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        Adica cum domnule, sa incurajam furtul. Nu vedeti cum ne privesc strainii ca pe o tara de hoti? Chiar de mici sa-i invatam sa fure. Copiatul este indiscutabil un furt grosolan. Pe cine pacalesc acesti copii, pe ei insisi!
      • +11 (19 voturi)    
        scrii mult (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        prost si fara rost. doare ca are dreptate?
        chiar esti "fas" cum te-ai autointitulat.
      • +13 (15 voturi)    
        sunt in ceata (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:29)

        lala [anonim] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        "elevii n-au ajuns sa copie"????
      • +14 (28 voturi)    
        Prefer sa fie la conducere oameni ce fac gafe (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:32)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        dar au CV-ul lui Funeriu....

        Ministrul Funeriu este inginer chimist licentiat la Strasbourg. Si cateva repere din cv-ul sau:

        - asistent, Universite Louis Pasteur, Strasbourg, Franta (1995-1998)
        - conferentiar, College de France, Paris, Franta (1998-1999)
        - cercetator stiintific la Scripps Research Institute, La Jolla, California (1999-2002)
        -cercetator stiintific la National Institute of Advanced Industrial Since and Tehnology (AIST), Osaka, Japonia, (2002-2006)
        - obtine un grant de cercetare EU de aproximativ 2 milioane Euro, Marie Curie Excellence Grant, (2006)
        - Marie Curie Excellence Team Leader, Technical University Munich (2006)
        - inventii : On-Chip Enzyme Activity Measurement and Applications Thereof, On-Chip Measurement of Enzyme Ubiquitination and Applications Thereof, A New Class of Soluble b-Amyloid Binders and their use in Alzheimer Disease Treatment
        • -10 (24 voturi)    
          serios? (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:44)

          maria [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Eu din cate citesc activitatea de baza a domnului Funeriu este de CERCETATOR. Nu ma da pe spate cv-ul dansului ci sistemul bolnav al invatamantului de care isi bate joc. Ar trebui sa stiti ca nu intotdeauna oamenii intelectuali, cu scoli inalte sunt si buni organizatori. Poti sa ai capul cat China, plin de desteptaciune, asta nu te face un bun organizator, un bun cunoscator al relatiilor interumane si nici nu iti da dreptul sa te joci cu vietiile oamenilor.
          • +13 (19 voturi)    
            corect, (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:56)

            hash [anonim] i-a raspuns lui maria

            sa-l lasam pe Vanghelie, ca stie mai bine.
            • -3 (11 voturi)    
              hmm (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:08)

              maria [anonim] i-a raspuns lui hash

              eu nu sustin incultura (desi este prezenta la cel mai innalt nivel a paturilor sociale), insa nu se poate dovedi ca cv-ul domnului Funeriu a facut un miracol in sistemul nostru de invatamant. Asta era ideea mea. Nu am venit cu propunerea altor personaje in locul dansului.
              • +1 (5 voturi)    
                atunci... (Joi, 30 iunie 2011, 7:02)

                acer [anonim] i-a raspuns lui maria

                daca tot nu propui nimic concret nu ar fi mai bine sa taci ?...acest mod de a gandi e nociv
        • -6 (12 voturi)    
          funeriu (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:47)

          independent [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

          Bănuiesc că eşti rudă cu ăsta,căt te plăteşte să-i faci publicitate ??? dar de greşelile la limba romănă ???
        • -7 (7 voturi)    
          autist (Miercuri, 29 iunie 2011, 23:46)

          diego [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Diplomele dlui Funeriu si ceea ce presteaza el in teren dovedesc o formatie intelectuala autista, un fel de vitel de aur. Asa cum sunt băiatei in tara asta care se duc la sala, dar nu sunt in stare sa-i duca iubitei/nevestei plasele....
          Despre cum e sa fii inteligent/citit/muschiulos degeaba este vorba in Romania. Despre cum e sa investesti in imagine si atat!
        • -3 (3 voturi)    
          Si asta presupune ca e un bun manager? (Joi, 30 iunie 2011, 7:27)

          adi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Are un CV impresionant ca inginer dar are ceva care sa il recomande pentru o pozitie de manager, pentru ca el asta este acum. Si in situatia lui sunt multi care din pacate s-au dovedit incapabili sa conduca coerent.
          Asta e la noi daca are un CV plin de titulaturi stiintice se considera automat ca are si aptitudini manageriale. Este doctor intr-un domeniu restrans si se presupune aprioric ca poate conduce eficient, ceea ce se dovedeste fals in cele mai multe situatii.
          • 0 (0 voturi)    
            bravo (Joi, 30 iunie 2011, 22:28)

            maria [anonim] i-a raspuns lui adi

            Imi place...ai pus punctul pe i.
        • -1 (1 vot)    
          Ministrul catastrofa (Joi, 30 iunie 2011, 13:46)

          Gabi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Degeaba are un asemenea CV. Cum deschide gura, ori ucide limba romana, ori uita ce are de spus. Cum frate sa fii ministrul educatiei si sa ti sopteasca ce trebuie sa spui? Daca ne sopteste cineva la scoala, ni se pune 1 din oficiu in catalog.
      • +26 (26 voturi)    
        ce-are s...la cu Prefectura (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:38)

        Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        Ce treaba are un ministru cu invatatoarea copilului tau, de la etajul 3, care are cei mai slabi copii in clasa, si mai e si in certuri cu directoru'...
        Sistemul de invatamant a ajuns la pamant nu doar din cauza ministrilor, ci a societatii in ansamblul ei.
        Nu cumva minimizezi rolul parintelui in sistemul de invatamant? Nu ai nimic de spus in evolutia morala a copilului tau? Nu il poti face sa invete din constiinta, daca din placere nu se poate? Lasi totul pe seama societatii?
        Nu-i nimic, vei culege roadele mai tarziu! (Si bineinteles, nu iti vei atribui nicio vina..., precum fac toti lasii)
        (Vorbesc in general, nu ma adresez user-ului).
      • +19 (21 voturi)    
        ? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:43)

        shestache [anonim] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        "elf urecheat", "pe shest" :) . Ma baiatule ma articolu se refera la penalizarea celor care au copiat sau incerca sa copieze la BAC. Tu tragi cu tunu aiurea dupa ce p-la mea de aberatii politice ti se invart prin cap. Aia e bine de facut la articolele bazate pe aberatii politice. Problemele tale cu drac stie ce director au o tangenta infima cu subiectul articolului de aici. Io te banuiesc ca esti un troll amarat care citeaza experiente ce nu-i apartin, de o inteligenta mediocra abia suficienta ca sa dea din taste fara a scoate idei coerente dar evident capabila sa dea cu "gugalu" :). Acuma se poate sa gresesc dar alternativa e si mai putin flatanta :) .
      • +13 (17 voturi)    
        mai bine 'da un Google si cauta dupa' Funeriu CV (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:58)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        mai bine 'da un Google si cauta dupa' Funeriu CV, projects, courses ... !
        si cred ca, da, se compara cu marga .

        Marga are noroc ca cei de pe feuda lui nu au curajul sa spuna nimic oficial ( neoficial e jale in UBB)
      • +2 (4 voturi)    
        e mare dl.Funeriu! (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:24)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        a reusit ca in 18 luni de ministeriat sa aduca elevii de la clasa 1 pana la a 12-a la "acest stadiu de neperformanta". Si a reusit sa-i faca pe [multi] profesori spagari si analfabeti! si la- numit si pe directorul de care vorbesti tu si... Daca tu fumezi etno, macar nu-l invata si pe copil.....
      • +6 (8 voturi)    
        Dar tu ce faci? (Joi, 30 iunie 2011, 6:18)

        Claudia [anonim] i-a raspuns lui Alma Mater fas

        Ok, toata lumea stie ca tara asta se afunda tot mai mult in rahat. Dar noi ce facem? Cand ai vazut ca sunt copii care iau note pe meditatii, ai facut ceva? Eu una mi-am mutat de 3 ori copilul in dorinta de a gasi o scoala care sa-l ajute sa invete ceva. Asta este mentalitatea noastra. Cand profesorii au urlat ca vor salarii mari toti au plans alaturi de ei, insa cred ca a venit timpul ca mai intai sa punem osul la munca si abia apoi sa cerem. Toata lumea cere, dar de muncit nu munceste nimeni. Pai cand eu am facut scoala (am dat prima forma de bacalaureat cu 5 examene, '92) invatai pentru un 8-9 trei lectii din urma si pe cea care urma. Acum dai un raspuns corect si iei 10, hai sa fim seriosi despre ce vorbim? Copii nostri nu stiu cum sa gandeasca fiindca nu au fost pusi sa faca asta. Referatele lor sunt doar sun SEARCH PE GOOGLE si au luat 10. Dar de cate ori i-am oprit sa faca asta, eu am avut "bilute" si i-am rupt de cateva ori referatele, insa tot nu am reusit sa-l fac sa citeasca mai mult, fiindca profa lui de romana vine beata la ore. Si are salariul mai mare decat mine, doar ca lucreaza la stat, ca si eu am studii superioare.
        Nu este vina nici a lui Funeriu, nici a lui Adronache, nici a altora, doar a noastra care ne plangem soarta in loc sa schimbam ceva in mentalitatea copiilor nostri. Stiu ca pot copia din caiet, de pe net de oriunde si vor lua note mari. Ca nu cred ca a zis Funeriu sau Andronache sa copie la examen. Doar ca acum au fost prinsi ca de copiat se copia la greu si anii trecuti.
    • +29 (29 voturi)    
      asta e normalitatea! (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:03)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Laur006

      In alte tari, daca esti prins copiind, esti exmatriculat a doua zi, nu doar scos din examen! Foarte bine ca se face ceva pentru a pune ordine! Numai asa se repara furtul care a devenit normal de ani si ani de zile, si care genereaza diplome nemeritate. De exemplu, dintre fostii mei colegi de politechnica, un procent de aproximativ 10% si-au luat dimploma doar pe copiat (in toata perioada facultatii + lecenta). Nu cred ca isi doreste nimeni un atfel de inginer sa isi puna semnatura pe proiectul unui pod sau al unei constructii, sau sa ajunga pe mina unui chirurg care a absolvit medicina nemeritat (pile, copiat, etc.).Continuati, si la mai mare! In citiva ani, se vor vedea rezultatele.
      • +9 (9 voturi)    
        in alte tari... (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:06)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

        si daca esti banuit si ca ai plagiat, e adevarat ca la materii care permit, poti sa pici examenul. La noi invatatul pe de rost dupa ce-au scris unii sau altii e puterea.
        • +5 (5 voturi)    
          a se vedea germania (Miercuri, 29 iunie 2011, 22:53)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui razvan

          cu fostul ministru de aparare si inca o doamna a caror titulatura de "dr" a fost retrasa tocmai pe tema plagiatului
  • +32 (32 voturi)    
    Tare (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:27)

    Vizitiul [utilizator]

    Oglinda Romaniei! :)
  • -55 (75 voturi)    
    sa le scoatem matzele! (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:29)

    Mazeta [anonim]

    Entuziasmul cu care se raporteaza elevii prinsi copiind la bac ma trimite cu gandul la infierarea burghezo-mosierimii din anii '50. Sa ii prindem pe ticalosi, sa ii bagam la puscarie! Trebuie cautate cauzele, ca altfel o sa ne luptam vesnic cu efectele. Iar una din cauzele pt care unii copii copiaza (altii nu) este ca frauda a fost promovata ca politica de stat, incepand cu Basescu insusi, care a fost reales prin minciuna si frauda.
    • +32 (42 voturi)    
      NU prea merge comparatia!! (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:41)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se vede ca esti pe langa subiect copiatul + furt
    • -35 (47 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:44)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      aveti dreptate
    • +37 (37 voturi)    
      ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:46)

      abcd [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      stai domol omule ca nu-i omoara nimeni...ii da afara de la bac si atat! N-au decat sa vina cand stiu ca au invatat si nu mai au nevoie sa copieze.
      • +3 (3 voturi)    
        de acord! (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:38)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui abcd

        Dar de aici pana a ajunge la declaratii politice de genul "aia dinainte i-au invatat sa fure" e cale lunga.

        Ok! E bine ca i-au scos din examen. Acelasi lucru se intampla si pe vremea mea. Niciodata nu am vazut pe cineva folosindu-se in mod politic de asta.

        Le inteleg dorinta de a parea partidul care curata Romania. Momentan chiar au aceasta imagine doar conotatia este negativa.
    • -29 (37 voturi)    
      Pe mine ma distreaza faptul (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:46)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ca ministrul se coboara la mintea copiilor: Va demonstrez ca eu sunt mai tare si n-o sa reusiti sa ma copiati! Atitudinea asta ii intarata si mai mult pe copii si le intareste convingerea ca scoala si profesorii sunt impotriva lor.
      • +12 (20 voturi)    
        Te distreaza ca vrea sa fie corect? (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:37)

        deno [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Tu ai niste probleme grave. Bine ca nu zici ca un procuror se coboara la mintea unui infractor cand vrea sa-l prinda.

        Vai ce atitudine are ministrul, ii intarata pe copii ca nu-i lasa sa copieze.

        Daca te intrebi de ce unele lucruri merg prost in Romania, sa sti ca e din cauza ta si a celor care gandesc ca tine.
        • -14 (16 voturi)    
          Ca mine gandesc putini! (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:37)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui deno

          Cel putin asta am observat aici pe forum. Eu vad rezolvarea hotiei in Romania alaturi de hoti si nu impotriva lor. Asa si cu educatia copiilor, educatia se face pentru copii si nu impotriva lor. Organizarea BAc-ului anul acesta a fost clar impotriva elevilor care copieaza. Nu s-ar putea ca ministerul sa organizeze BAC-ul impreuna cu elevii care copieaza? In alte tari e posibill.
          • +13 (15 voturi)    
            N-ai inteles nimic (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:16)

            io [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Educatia se face pentru copii, e corect. Numai ca BAC-ul este pentru a verifica cunostintele elevilor. Deci nu prea e loc de furt, altfel isi pierde rostul.
            Bac-ul pentru cei care copie ce ar trebui sa insemne? Concurs de caligrafie?
            • -6 (10 voturi)    
              Acumularea de cunostinte (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:40)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui io

              luata de una singura nu-ti foloseste la nimic in viata. BAC-ul trebuie tranformat dintr-o verificare de cunostinte intr-o verificare a capacitatii de analiza si combinare a cunostintelor. Degeaba ai cunostinte daca nu stii sa le combini in propriul folos. Uite politicienii d'aia sunt unde sunt, fiindca stiu sa se foloseasca de cunostintele lor.
              • +2 (4 voturi)    
                cred ca te referi la cunostinte, (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:58)

                hash [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                ca substantiv denumind persoane.
              • +2 (6 voturi)    
                Concluzia: (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:06)

                GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

                Idealul tau in viata
                Becali fara mustata :).
          • +11 (11 voturi)    
            nu chiar (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:35)

            bre ion [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            BAC-ul de anul asta nu a fost unul impotriva elevilor care copiaza, ci impotriva fraudei, ce-i asa de greu? Fapta trebuie penalizata.
            Si cum ai vrea sa se dea BAC-ul impreuna cu elevii care copiaza? Ii ia separat, intr-o alta sala pe cei care copiaza si le zice: "Haideti mai copii sa oraganizam BAC-ul impreuna."
            Sau cum?
            • -1 (1 vot)    
              hmm (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:00)

              alina [anonim] i-a raspuns lui bre ion

              si nu cumva ar trebui sa privim lucrurile din alta perspectiva?nu considerati ca masurile ar fi trebuit luate inca pe parcursul anului scolar?se doreste un bac corect,elevii sa nu copieze,insa cu profesorii cum ramane?ei...cei care nu-si fac meseria?nu credeti ca masurile ar fi trebuit mai intai aplicate lor...daca doriti bac corect...faceti oamenilor invatamant corect,fara pile,bani,cunostiinte,lene la predarea lectiilor,absente de la ore...nu e asa normal?
              lucrurile nu se vor schimba niciodata...domnul funeriu .. doar are impresia ca se vor schimba....furtul se va practica mereu...daca raul nu se taie din radacina...
              si privind si din perspectiva cadrelor didactice...pe un asemenea salariu...sa le mai vina sa predea copiilor carte?motivati-i,fratilor,oferiti-le salarii decente si poate ne vor invata si pe noi carte,nu-i asa normal?!
              • +1 (1 vot)    
                uite cum sta treaba (Joi, 30 iunie 2011, 9:14)

                Reader [anonim] i-a raspuns lui alina

                pe parcursul anului au fost semnale din partea ministrului ca bac-ul va fi dur. nu l-a crezut nimeni, nu? acum ca a facut asta, ca de ce nu a luat masuri din timpul anului.
                salarii marite profesorilor. pai ... unii profesori isi cam iau salariile degeaba, altii aproape degeaba, altii nu ar trebuie sa si le ia si mai raman vreo cativa care-si merita banii (poate chiar un salariu mai bun).
                atata timp cat nu se schimba organizarea invatamantului, nu se schimba criteriile de evaluare ale profesorilor, nu vom avea performanta. ar trebui gandita o structura "core" a materiilor (romana, matematica, istorie, geografie + o limba straina) si apoi peste astea elevul sa-si mai adauge materiile care ii plac. cum ziceam in alt post. nu mi se pare normal ca la clasa de info, sa invat latina + astronomie + filozofie + economie decat daca pe mine ma pasioneaza intr-adevar subiectul.
        • -10 (14 voturi)    
          Ma distreaza felul in care (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:04)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui deno

          vrea sa fie corect Funeriu! Stii desenele alea animate cu Tom si Jerry, toata lumea le-a vazut. La un moment dat Jerry s-a tot plictisit sa-l fure pe Tom si i-a legat un clopotel de gat. Funeriu, daca va continua sa fie corect in acest fel, se va trezi cu un clopotel pus de elevi nu la gat ci legat de coada.
          • +4 (6 voturi)    
            va sa zica (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:15)

            aac [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            ministrul e de vina ca elevii fraudeaza examenul?
      • +12 (14 voturi)    
        da? (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:49)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Si cine pierde? Nu elevul tampit care este 'intaratat"?
      • +11 (13 voturi)    
        lol (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:59)

        lb [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        logica ta de fier ma amuza.
        • +2 (6 voturi)    
          anuzament? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:24)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui lb

          Asta e amuzament? Ca cineva are curajul sa-si inchipuie ca cei ce triseaza vor fi eliminati? @Constantin chiar are o logica sanatoasa, inschimb cei ce se amuza de asta... ma indoiesc ca o au.
          Felicitari ministrului pentru ceea ce face!
          • +1 (1 vot)    
            logica sanatoasa? (Joi, 30 iunie 2011, 9:21)

            Reader [anonim] i-a raspuns lui Sorin

            cand spui ca ministrul se coboara la mintea copiilor si ii intarata si mai tare?
            sunt cumva egali sau nu am inteles eu ce gandeste costel?
            stai un pic taticu, in momentul de fata eu sunt seful, tu trebuie sa faci ce zic eu. daca am zis ca nu ai voie sa copiezi, nu copiezi.
            tu la serviciu iti permiti sa "misti in front"? sa pleci acasa cand vrei? sa te duci la serviciu cand vrei?

            ti se pare logica sanatoasa "alaturi de hoti, nu impotriva lor" ? pai hai sa desfiintam inchisorile si sa "adoptam" fiecare cate un hot, criminal, violator, pedofil si sa-i reabilitam, sa-i reintregram in societate ... e normal asa?
    • +19 (21 voturi)    
      claaaar (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:48)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si acei 'altii' care nu copiaza nu traiesc in acelasi stat?
      supraveghetorii aia care fraudeaza examenul de bacalaureat au fost crescuti si educati de basescu? :)
      nu vor ajunge in puscarie, dar nu le-ar strica niste amenzi usturatoare si 6 luni de munca in folosul comunitatii.
      vorbesti de infierarea clasei mijlocii din perioada cand Iliescu era tanar activist al partidului comunist?
    • +27 (33 voturi)    
      nu are legatura eliminarea "hotilor" din BAC (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:50)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      cu infierarea burgheziei din anii '50...

      Si din cate am inteles, ceva inspector i-a prins, nu Basescu...

      Basescu a fost ales cu peste 50% din voturi, asa este in democratie....

      Si inca 3 ani va fi presedintele tau, asa ca atunci cand scrii de el, e bine sa folosesti formula :

      "Domnul Presedinte al Romaniei Traian Basescu",

      pentru ca nu ai mancat cu el din aceeasi farfurie. :)))
      • -7 (7 voturi)    
        cîtă prostie umană !!!! (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:36)

        viorel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Te-aş întreba ce salar ai,ce mănînci împreună cu copiii tăi,dacă îi ai,sau mănînci din aceeaşi farfurie cu ,,domnul preşedinte băsescu(cu b mic) propagandistule !
      • -5 (7 voturi)    
        Ia uite jigodia (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:01)

        George [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Macar sper ca o duci bine si nu esti ceva muritor de foame de castiga 1000 de lei si se crede "rege".
        Dar "domnul presedinte sa-mi suga Carnatu" pot sa zic? Sau democratia asta nu-mi permite numa sa pup in bas.
        Sau ca intotdeauna ochii justitiari se indreapta spre p-lime sa nu cumva sa fure in loc sa se mai uite prin curtea din Mihaileanu, asta poate sa ma exaspereze?
        Orice hot prins e in sine un lucru bun dar parca m-am saturat de gainarisme.
        • +2 (2 voturi)    
          tovarase, (Joi, 30 iunie 2011, 9:26)

          Reader [anonim] i-a raspuns lui George

          ia uite-te intai pe kiseleff si aviatorilor si apoi vino si zi-ne de mihaileanu.
          uite-te un pic pe la seful tau ponta care nu si-a platit datoriile la stat, apoi poti continua cu colegul tau negoita, sau cu nascase. ce zici? mai continuam cu exemplele?
          termina cu gargara asta comunisto-voiculesciana si mergi la casierie sa-ti iei banii pentru postarile pe forumuri.
    • -19 (23 voturi)    
      Circ (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:50)

      p!xu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Domnule Funeriu, anul trecut cine era ministrul invatamantului?
      Apareati pe ecranele TV spunand ca s-a miscat in fron. In realitate s-a copiat la fel ca si in anii trecuti (stiu de la oameni ce au participat la BAC cu diverse responsabilitati) si nu au fost prea multi dati afara. Nu am auzit astfel de evenimente anul trecut!

      Anul asta punem cainii de paza (pardon, jandarmii) ca sa facem circ.
      Nu mai bine ar fi sa lasati universitatile/liceele sa isi aleaga din candidati in urma admiterilor? Nu ar fi nevoie de jandarmi...
      • +11 (11 voturi)    
        mai bine mai tarziu (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:03)

        lb [anonim] i-a raspuns lui p!xu

        decat niciodata. anul trecut nu s-a facut. bine ca se face anul asta.

        nu conteaza daca liceele isi aleg candidatii. si cei care copiaza vor face un liceu si vor da un bac. si vor copia. asa ca, indiferent de liceul la care invata, trebuie dati afara.
      • +8 (8 voturi)    
        Poate ca ar fi mai bine... (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:26)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui p!xu

        sa le bati obrazul celor care au permis si anul trecut sa se copieze!!
        Universitatile pot in continuare sa-si aleaga candidatii cum vor ele... pot sa bage si subiecte de examen de la olimpiada.
        • +3 (3 voturi)    
          Subiecte de olimpiada, o gluma buna... (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:47)

          p!xu [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Atat timp cat universitatile primesc bani in functie de numarul de studenti ce le trec pragul si termina nu poti avea pretentia unor foarte multi absolventi de valoare.
          Intrasem la facultate pe locul 49 din 50. Dupa prima sesiune eram pe 2 si tot pe acest loc am terminat facultatea. Am avut colegi ce au dus-o in re-re-uri pana in ultimul an si la examenul de stat mi-au tinut companie.

          Cred cu tarie ca banii universitatilor ar trebuii dati pe principiu: nr. absolventi in bransa ptr. care s-au calificat / nr, total absolventi.
          Atunci universitatile vor incerca sa produca mai multa calitate!
          • +3 (3 voturi)    
            nu merge.. (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:16)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui p!xu

            si nr absolventilor il decid tot profesori care primesc studenti doar cu diploma de bac. mai sunt si facultati care nu prea au 'concurenta' in tara, deci oricati absolventi ar avea tot vor primii banii.
            ori le privatizeaza pe toate si creaza o reala concurenta ori introduc auditul extern (cu profesori din alte tari). preferabil amandoua. astea sunt solutiile. daca tot invatamantul ar fi privat si licentele ar fi verificate prin sondaj de comisii aduse de la universitati din afara tarii n-ar mai exista nici un interes pt frauda.
            • +1 (3 voturi)    
              nu mi-ai inteles ideea (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:21)

              p!xu [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Nu mi-ai inteles ideea. Sunt pro putin absolventi dar de calitate. Adica sa se dea bani in functie de raportul nr. studenti admisi / nr. studenti absolventi ce lucreaza in bransa.
              Degeaba ai 100 de absolventi daca doar 5-10 iti lucreaza in bransa. Esti mai ineficient decat aia care au 30 de absolventi cu acelasi numar de absolventi in bransa.
              • +2 (2 voturi)    
                ??? (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:59)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui p!xu

                adica este responsabilitatea universitatii sa le gaseasca locuri de munca?
                cum definesti in lege 'bransa'? un absolvent de matematica ce posturi are voie sa ocupe? dar unul de filologie? unul de cibernetica? poti sa ai absolventi care aleg sa faca un master si un doctorat pe afara dup-aia, deci poate dura si 6-7 ani pana ajung sa munceasca.
                nu cred ca este posibil. de ce ne chinuim noi sa reinventam roata? exista deja in vest sisteme de evaluare a invatamantului superior.
                • -2 (2 voturi)    
                  nu tata... (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:12)

                  p!xu [anonim] i-a raspuns lui pehash

                  Ce treaba are universitatea cu gasirea locurilor de munca. Universitatea trebuie sa pregateasca oameni competitivi pentru domeniile in care ii specializeaza. Cei care isi continua studiile afara pot fi foarte bine considerati un produs. Ceilalti, care incearca sa intre in bransa si nu reusesc in 2-3 ani cred ca au facut facultatea degeaba.
                  Legat de specialitati... daca el a facut matematica si de fapt e agent de vanzari... scuza-ma: ala a cheltuit banii statului degeaba! Daca in schimb e informatician el se incadreaza in categria celor scutiti de impozit in acest moment (prin lege).
    • +20 (24 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:08)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      basescu nu prin frauda a fost reales ci prin inteligenta stafului electoral al lui Geoana. Prin filmuletul cu copilul pocnit de base, reluat 3 zile si 3 nopti. Prin mersul in piata operei din Timisoara cu geoana de mina si explicatul cum ca basescu e comunistul din alegerile alea. Si bineinteles prin vizita lui Geoana la Vintu.

      Asha a fost reales basescu, prin prostia fara margini a opozitiei, nu prin furt. Da' postacu comunist crede ca daca repeta o minciuna de 1000 de ori, grivei o va crede pina la urma.
      • -24 (30 voturi)    
        ai partiala dreptate (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:27)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        si furtul a contat foarte mult , in special cel din diaspora . (exemplele sunt evidente)
        • -6 (6 voturi)    
          sa adaugam... (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:18)

          catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          procentul fabulos obtinut in R Moldova... care pute ciudat
        • -1 (1 vot)    
          daaaa (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:19)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          asta ca sa nu mai pomenim si de marmota aia....
    • +18 (20 voturi)    
      desigur (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:15)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      iar eu daca te impusc e pentru ca fratele lui basescu face afaceri cu arme si nu pentru ca sunt un criminal nenorocit.

      oricum, gandesti interesant. goguta copiaza la matematica si basescu e de vina. nici macar ta-su lu' goguta care nu l-a pocnit cand era goguta mic si fura biscuiti. obama e chiar nevinovat in toata treaba asta?
      • -1 (1 vot)    
        poti face si tu (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:20)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Din timpul lui Tariceanu s-au ridicat restrictiile la comertul cu arnmament.
        • 0 (0 voturi)    
          stiu (Joi, 30 iunie 2011, 10:03)

          zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          dar nu-mi plac armele
    • +15 (15 voturi)    
      O cauza (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:17)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      este cea precizata de ministrul Funeriu: "reformele" lui Marga si Andronescu. Am prins sistemul chiar de la inceputul lui si toate previziunile mele pesimiste s-au adeverit: promovarea incompetentei, fuga dupa note, meditatiile acasa cu profesorii din clasa, desfiintarea meritocratiei, promotiile de absoventi lipsiti de orice abilitate pe piata muncii, distrugerea motivatiei elevilor pentru a realiza performanta.

      Si astea sint cele care se vad. Celelalte vor deveni vizibile in anii urmatori.
      • +3 (3 voturi)    
        Excelent! (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:53)

        o profa [anonim] i-a raspuns lui aac

        Asa este. Ai mare dreptate!
      • -1 (1 vot)    
        sa nu fim chiar asa de generalisti (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:21)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui aac

        nu sunt fan PSD sau PNL dar nu cred ca cei doi fosti ministrii le-au zis elevilor sa copieze.
        Asta este doar o problema de corectitudine.
    • +21 (25 voturi)    
      Basescu e de vina (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:24)

      lf_iron [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si pentru ca esti tu prost?
    • +13 (13 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:25)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      caderea calitatii invatamintului se datoreaza in primul rind politicului.pentru ca politicul prin glasul inspectorilor scolari aminteau profesorilor sa aiba grija de copii ca sint ca si copii lor,adica sa-i lase sa copieze.si normal ,la ce sa inveti daca poti sa copiezi fara probleme?
    • +13 (17 voturi)    
      Pardon (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:35)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Eu am votat Basescu si am sa votez din nou ca prim-ministru daca se va ivi ocazia.
      • 0 (2 voturi)    
        ha? (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:23)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

        sa votezi ca prim-ministru?

        No comment
    • +9 (13 voturi)    
      ai vorbit ca sa nu taci! (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:36)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Este modul tau de a-ti castiga painea pe ziua de azi de la usl
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:51)

      stancualexro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Stai jos! Nota 4! (mai mult decat cei care copiaza. Pentru aia nota este 1)
    • +10 (12 voturi)    
      trebuia sa le dea un premiu pt copiat (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:58)

      lb [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      pune-te in locul unuia care invata ca prostu' 4 ani si vine un tampit care si-a pierdut timpul prin baruri si ia nota mai mare decat tine pentru ca a dat spaga sa i se dea rezolvarile. asta e genul de tara in care vrei sa traiesti?
      sa ii dea dracului afara pe toti cretinii care copie.
      • -5 (7 voturi)    
        AMUZANT (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:33)

        mark35 [utilizator] i-a raspuns lui lb

        Daca invata( nu ca prostu cum zici tu )4 ani atunci lua 10 si nu mai avea cum sa il intreaca cel care a stat 4 ani prin baruri.Desi cel din baruri era exmatriculat daca statea la bar si nu la ore.Oricum comentam doar asa sa ne aflam in treaba, nu rezolvam noi problemele sistemului care nici acum nu e perfect, degeaba se lauda ministrul, pe care daca il luam la analizat nici nu merita sa fie ministru ci orice altceva
        • +4 (6 voturi)    
          E .. uite ca eu am fost in situatia de mai sus. (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:36)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui mark35

          Am invatat ca prostu' 4 ani. In toti anii de liceu am fost in primii 3 din clasa in fiecare an. La bac notele cele mai mari le-au luat colegii care ramaneau corigenti.
          Cand am facut contestatie, la romana am primit cu 2.5 puncte in plus la recorectate si la fizica cu 0.75 pct in plus. In total media mea s-a dus in sus cam cu jumatate de punct, spre 9.50.
        • +2 (4 voturi)    
          ba are cum (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:02)

          lb [anonim] i-a raspuns lui mark35

          pentru ca ala care a stat prin baruri are fituica si rezolvarile de acasa, cumparate de la neneii profesori. pe cand ala care invata trebuie sa se bazeze pe ce stie si mai poate gresi cate ceva.
          si uite-asa ala care nu stie se duce la drept/medicina/etc si ala care stie ia nota mai mica si se duce la agronomie.
    • +6 (6 voturi)    
      burghezu' (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:16)

      sebaka [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa fie reforma, primesc, dar sa nu se schimbe nimic!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariul dumneavoastra... (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:37)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...este din ciclul "altii sunt vinovati".

      Furtul este furt, indiferent ce-l provoaca, e limpede? Saracia sau neatentia celuilalt nu pot scuza furtul.

      Cata vreme vor exista copii care invata si nu incearca sa promoveze furand, nu poti avea dreptate!

      Asta-i tot.
  • +32 (36 voturi)    
    se pare ca ministrul asta chiar face ceva... (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:39)

    Daniel [anonim]

    nu am auzit de asemenea razii pe cand erau ceilalti ministri... toata lumea stia ca la bac se fura, si inchideau ochii...

    in alta ordine de idei, mi se pare penibil ca televiziunile de 2-3 zile dezbat faptul ca ministrul a facut o greseala gramatica....

    aceleasi televiziuni care ii ofera o ora de emisie lui mircea badea cu toate injuraturile lui, sau care o invita pe oana zavoranu sa povesteasca cum si-a pus/scos silicoane....
    • -23 (23 voturi)    
      ce ti se pare ca face? (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:02)

      ????? [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ti se pare ca este ceva nou in copiatul la BAC se face asta de 15 ani, hai sa aflam intai daca nea Lautaru este cumva de la PDL si acest lucru este doar o lovitura de imagine ca ia uite ce bine facem noi tari.
      sti ca bani ptr licee se ia si in functie de cati au luat bacul si cati nu, si daca cumva in liceu iau bacu sub (aproximativ 40 %) in anul urmator nu se mai organizeaza seziune de bac in acel liceu si elevi sunt obligati sa dea examenul in alt liceu?
      nu este posibil ca toti elevi care nu isi permit sa faca meditatii sa fie obligati sa copieze pentru a lua bacul din cauza schimbarilor dese de structura a bacului si diferentele mari de modul de predare intre un liceu din capitala si un liceu dintr-o localitate in care rata de somaj este de aproape 40 %.
      de fiecare daca cand ies cei din PDL ca cine stie ce chestie au facut ei ( de parca au descoperit America din nou) toata lume face referire la antene realitatea toti cei care nu ridica in slavi PDL.
      dece nu apare o chestie de genul asta in bucuresti crezi ca aici nu copiaza nimeni ???????
      • +18 (18 voturi)    
        amice (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:34)

        danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui ?????

        Ce are stampila primariei cu coada vacii?
        Acei copii au intrat cu un singur gand: acela de a copia. Uimitor e ca cineva s-a opus ca TOT liceul sa copie. Asta este demn de laudat. Ceea ce a mentionat si ministrul.
        Mai departe Basescu/Marga/Antene... blabla-uri ce tin de prostia si discernamantul fiecaruia.

        Articolul asta spune. Un intreg liceu a vrut sa treaca bacul cu BACUL... ei s-u innecat.
    • -8 (14 voturi)    
      face ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      dar face numai ce tine de imagine , in loc sa rezolve problemele de la radacina .
      • +2 (4 voturi)    
        Surprinzator? (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:10)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Asta-i radacina!

        Asta-i locul prin care putem intrerupe cercul vicios (ciclul elevi slabi-profesori slabi-elevi slabi).

        Propune tu o alta solutie de a iesi din acest ciclul imbecilizant!
    • -13 (17 voturi)    
      iar propaganda electorala (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:36)

      ccr [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Nu inteleg cum poate cineva sa puna botu la astfel de declaratii. Anul trecut, cand am dat eu bacalaureatul Funeriu a zis acelasi lucru, dar eu am colegi de facultate care nu stiu sa calculeze x patrat derivat. Acei 233 de candidati eliminati reprezint aproape 6% din toti cei ce sustin examenul. Deci tu crezi ca restu de 94% nu au copiat?
      Toata dimineata, intre 9 si 12 am urmarit pe diferite forumuri cum elevii disperati postau si cereau rezolvari la subiecte la mate sau istorie.
      Chiar atat de greu e sa vezi ca totul se face politic? Anul viitor incepe campania electorala si e normal sa se pregateasca terenul din timp.
      Ar fi fost normal ca Funeriu sa vorbeasca despre cum e bine ce se intampla, despre cum reforma trebuie sa continue, despre cum trebuie sa ajunga tineretul Romaniei. In schimb el tine un discurs ELECTORAL.
      Fie ca esti de acord sau nu, prefer sa ma uit la Badea o ora decat la Udrea 5 minute.
      Aici depinde daca vrei sa fii prost si fericit, sau daca vrei sa fii destept si sa vezi pe ce lume te afli, deci nefericit...
      • +8 (12 voturi)    
        nu tebuie sa ceri voie (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:51)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui ccr

        sa te uiti la Badea !

        Esti liber sa te uiti unde vrei . Poti sa-ti pui si ochelari de cal, daca asta te face fericit.

        Asta nu inseamna ca Funeriu nu este un ministru excelent.
        • -2 (6 voturi)    
          ministru excelent? (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:27)

          sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

          stii ca directorii de scoli cotizeaza lunar la inspectorul PDL-ist, pentru ca asta la randul lui sa doneze parte din cotizatii la minister? ti se pare excelent lucrul asta? ma indoiesc
  • +2 (20 voturi)    
    Copiatul in masa la Bacalaureat in Romania (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:42)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Copiatul in masa la Bacalaureat este un fenomen national in tara noastra !
    Nu este corect ca numai intr-un singur centru sa fie dati afara cei care au avut tentativa de a copia !
    • +13 (15 voturi)    
      Ba este foarte corect stimabile, (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:47)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      de undeva trebuie inceputa curatenia...

      Sa ii dea afara pe toti ce incearca sa copie....
      • +5 (7 voturi)    
        Iti spun eu de unde (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:40)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        De la profesori care ii lasa. Ca daca ala is pierde jobul, iti spun eu ca nu se mai risca nimeni sa ramana fara salar.
    • +8 (10 voturi)    
      undeva trebuie sa inceapa (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:55)

      Io [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      si nu e practic sa ai mai multi controlori decat clienti ca sa aplici simultan.
      Chestiile de genul asta iau timp si intotdeauna la astfel de schimbari vor fi smecheri si loosers. Poti spera cel mult ca se merge in directia corecta si nu va dura foarte mult.
    • +16 (18 voturi)    
      Corect!!! (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:16)

      ghe [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Asta-i f. adevarat! Ori se copiaza peste tot. ori nicaieri.
      Si inca o observatie importanta: Si pe vremea lui Ceausescu se copia la BAC pe ruptelea. Chiar daca stiai, trebuia sa fii fraier sa nu copiezi: riscai sa gresesti in timp ce toti ceilalti mergeau la sigur. Toata lumea copia. De asta avem acum o populatie agramata, pt ca o gramada de oameni cu nivel de cunostinte de clasa a treia (nu exagerez!!!) luau BAC-ul fara probleme, apoi fie se angajau ca absolventi cu studii medii, fie faceau o facultate la seral sau F.F. Multi dintre ei sunt actualmente mari sefi de politie, mari sefi in procuratori, mari oameni politici, mari ziaristi, mari formatori de opinie. Sunt oamenii care decid soarta altora. Locul lor ar fi fost undeva intr-o scoala de meserii. E un cancer social in Romania. Ceea ce a inceput Funeriu acum este o treaba f delicata, grea. Trebuie sa te apuci sa tai intr-o carne vie, care nu este crescuta de 20 de ani, ci de vreo 60 de ani. Hotia si falsificarea diplomelor a fost adusa de comunisti. Ei au venit cu cele cateva clase de scoala pe care o aveau si au inceput minciuna, hotia, falsul. Asta este adevarul!!!
      • +1 (5 voturi)    
        eu nu stiu unde ati facut liceul (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:37)

        zigzag [anonim] i-a raspuns lui ghe

        tot vad replica "mereu s-a copiat". nu stiu unde ati facut liceul dar la mine in oras, la principalul liceu de mate-fizica, nu s-a copiat. am dat bac-ul in 1994 si nici sa soptim nu am putut. nu am avut fituici si nici nu s-a copiat in nicio sala.
        • +3 (3 voturi)    
          cred ca dvs. reprezentati exceptia (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:44)

          ghe [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          Eu am dat bac-ul tot intr-un liceu BUN de mate-fizica dintr.un oras al RSR. In '95. S-a copiat lejer, la toate materiile. Se stia ca se copiaza. Iar ce se intampla la cei de la seral, nu cred ca e cazul sa mai povestesc. Oricum, notele la limba romana (de ex.) nu reprezentau nici macar ceea ce ai copiat. Se puneau dupa "nume". Daca aveai nume "bun" in ochii unei anumite persoane, luai nota mare, daca nu, de trecere. Au fost inclusiv situatii in care colegi f buni, repet, f. buni, au fost picati la limba romana. Ma rog, nu vreau sa dezvolt o polemica. Vreau doar sa spun ca si inainte de 89 se copia la BAC, si nu putin. Si ca originile dezastrului, cancerului social actual, nu sunt in '89, ci isi au radacine adanci, de prin anii '50.
          • -1 (1 vot)    
            "Exceptia"? (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:09)

            IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui ghe

            Domne, da' mai aveti multe replici d-astea? Sunteti ridicol. Chiar aveti raspuns la toate? Dumnevoastra aparati furtul sau ce? Ca nu prea inteleg zelul cu care ii combateti pe cei care va contrazic teoriile cu copiatul. Daca persoana careia i-ati dat replica ceva mai sus, eu ce sunt? O alta exceptie? Pai exceptii sunt multe in tara asta. Exceptii care si-au vazut de scoala si nu de furat.
            • 0 (0 voturi)    
              Credeam ca am fost suficient de clar (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:33)

              ghe [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

              Nu apar furtul! Stiu ca este "ridicol" ceea ce relatez, dar, repet, asta este adevarul. Si da, aveti dreptate, sunt multe exceptii in tara asta, care si-au vazut de scoala si nu de furat. Dar... exceptiile ... "intaresc regula". Combate-ti-ma cat doriti, nu-i bai, dar frumos ar fi daca a-ti putea sa va abtineti de la "epitete" adresate personal. Va repet: pe forumuri e bine sa va focalizati pe idei, pe fond, nu pe "caracterizarea" persoanelelor care emit ideile. Mai ales ca am senzatia ca nici nu prea m-ati inteles. Va doresc toate cele bune!
          • 0 (0 voturi)    
            .... (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:34)

            emma [anonim] i-a raspuns lui ghe

            '95 nu era dupa revolutie? Eu am dat in 96 si imi amintesc clar ca s-a copiat dar din cate stiti nu conta nicaieri nota aia, ca la facultate se dadea admitere serioasa(cu minim cativa candidati pe loc) si inca nu luase avant scoala de diplome spiru haret. Cine pica, de obicei statea acasa.
            Asta cu "numele" am perceput-o si eu din pacate si chiar nu stiu la ce le-a folosit in viata ca au luat bacul cu 10.
            • +1 (1 vot)    
              pe acest principiu (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:19)

              zigzag [anonim] i-a raspuns lui emma

              nicio nota nu conteaza ci important este sa te descurci. lucrul asta este perfect valabil in lumea chioscarilor dar nu toti functionam asa. pentru mine a contat mereu cat de buni la invatatura au fost tipii cu care am iesit. practic daca nu aveai 10 la mate nu aveai sanse si iti parea rau :)
            • 0 (0 voturi)    
              Erata:) (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:20)

              ghe [anonim] i-a raspuns lui emma

              Am gresit o cifra, scuze! 85, nu 95.
      • +4 (4 voturi)    
        copiat pe vremea lui Ceausescu (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:45)

        florin [anonim] i-a raspuns lui ghe

        Probabil ca s-a copiat la bacaulaureat pe vremea lui Ceausescu, dar sa nu uitam ca la facultate se intra cu examen de admitere ceea ce nu este cazul acum. Cum la cele mai slabe facultati concurenta era totusi de 3/loc exista un sistem de selectie pt. cei care doreau studii superioare. Selectia continua si dupa ce intrai in facultate:daca repetai anul I erai exmatriculat, daca repetai doi ani erai exmatriculat, daca aveai peste nu mai stiu cate absente erai exmatriculat etc.. Acum aproape la toate facultatile se intra cu media de la bacalaureat ceea ce nu prea este normal din principiu. Examenul de bacalaureat reflecta un nivel general de cunostinte pe care un absolvent de liceu trebuie sa le posede, pe cand la facultate ti se solicita competente specializate.
        • +1 (3 voturi)    
          corect!!! (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:18)

          ghe [anonim] i-a raspuns lui florin

          Ai perfecta dreptate, cu observatia ca invatamantul romanesc pe vremea lui Ceausescu nu a produs rezulatate deosebite. Marea majoritate a absolventilor de facultate era incapabila sa fie creativa. Facultatea o putea pierde si din cauza ca profu' de economie sau istorie a fost surprins de una din afirmatiile tale care vadeau prea putina plecaciune fata de cauza partidului. De asta invatamantul producea oameni cu mintea inchistata, oameni cu frica in sange, obedienti regimului. Desigur, se invata mult mai mult decat acum, dar nu cu rezultate ulteriore terminarii facultatii. Cercetarea romaneasca nu a murit din cauza evenimentelor din 89, ea era in coma profunda de cand locurile in institutele de cercetare se ocupau de catre cei care terminau cu 10.50 ca urmare activitatii politice (UASCR) si a inchiderii canalelor de comunicare cu cercetarea din afara blocului socialist.
      • +1 (1 vot)    
        foarte adevarat ! (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:11)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui ghe

        foarte adevarat !
        Iar Lovitura de stat a adus si Fabricile Particulare de Diplome Universitare !
      • +3 (3 voturi)    
        ??? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:41)

        IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui ghe

        "Amice", daca nu stiai materie nu intrai la facultate pe vremea lui Ceausescu!!! Ajungeai direct la coada vacii! Aaaa... ca vroiai tu sa copiezi la Bacalaureat si ca si puteai sa faci asta e o cu totul alta poveste. Furai dar iti furai singur caciula daca doreai sa faci si o facultate. Pentru ca la admitere la facultate nu copiai in veci!!! Daca tot nu se mai da admitere la facultate macar examenul de Bacalaureat sa fie un examen serios! Tu vrei cumva ca si la asta sa se fure?

        P.S. Plusurile pe care ti le-ai luat sunt de la cei care toata viata lor au furat la examene.
        • 0 (0 voturi)    
          Niciodata nu am dorit sa se fure! Nicaieri! (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:07)

          ghe [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

          E adevarat ca la admitere la facultate eu nu am auzit sa se copieze inainte de 89. Dar si inainte de 89 se intra la facultati tamaie fiind: fotbalisti, fii ai poporului cu dosar perfect, diversi oameni de bine, admiteri cumparate etc. Problema e mult mai delicata si ar fi util sa fie dezbatuta cu "cartile pe fata".
          P.S. atacurile la persoana in comentariile pe un forum nu aduc niciun fel de plus-valoare ideilor expuse. In timpul consumat pt asta, puteai sa citesti inca o data ce am scris si sa intelegi ca o parte din afirmatiile tale nu-si au sensul. Apreciez oricum revolta ta fata de hotie. Sunt intru totul de acord. Dar pe vremea lui Ceausescu, de multe ori "coada vacii" era rezervata "dusmanilor poporului" sau amaratilor care chiar se nasteau in astfel de conditii.
      • 0 (0 voturi)    
        examen (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:22)

        simplu [anonim] i-a raspuns lui ghe

        aveti dreptate. recent am dat un examen important. unde, supriza...aproape toti copiau pe rupte cu telefonul. a fost frustrant. sigur, voi lua nota mica, deoarece am scris si eu ce stiam. si sigur, vor fi multi care vor lua nota mare. in jurul meu erau 5-6 persoane care copiau de pe telefonul mobil. doar din ce am vazut eu.
  • +22 (26 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:42)

    mi [anonim]

    pana nu spuneti ceva de Basescu,nu se poate
    Chiar tot ce se intampla in tara asta poarta amprenta omului asta?
    • -10 (12 voturi)    
      da (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:17)

      ducu90 [utilizator] i-a raspuns lui mi

      Jos cu el!
  • -24 (28 voturi)    
    Puterea exemplului, nu politie la Bac ! (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:43)

    Roxana [anonim]

    Cat entiziasm sa ii prinzi pe elevi copiind. Mai bine faceati educatie in cultul muncii si respectului ! Toata societatea e varza si incepeti cu elevii. Dati-le exemplu bun mai intai !
    • +14 (14 voturi)    
      Ce lectie mai buna decat sa te scoata (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:48)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      afara din Bac si sa mai ai dreptul doar toamna viitoare sa dai...

      Mie mi se pare o lectie excelenta, iar orice OM de 18 ani, care a fost prins la furat o va tine minte toata viata...
    • +14 (14 voturi)    
      Pai ce alt exemplu mai bun vrei ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:10)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      ... decit ca hotia nu merge si este pedepsita. Este cel mai bun exemplu pentru viitorul lor. Si aceasta educatie in cultul muncii si respectului incepe chiar din scoala, la examenul de bac. Cine a muncit si a invatat trece, cine s-a facut ca munceste si a furat este pedepsit.
      • -1 (1 vot)    
        exemplu (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:41)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui elena

        ca hotia merge si ramane nepedepsita : Roberta furacioasa.
        De aici trebuie sa se inceapa, si sa se continue pana la profesori si elevi.
    • +11 (13 voturi)    
      Chiar acesta este un exemplu (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:12)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Roxana

      Faptul ca nu se mai tolereaza minciuna si hotia este un mesaj destul de clar pentru cine are organ sa priceapa.

      Sper ca reformele ministrului Funeriu sa dea roade in continuare.
    • +11 (11 voturi)    
      _ (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:18)

      v [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      Ca cineva care la unele obiecte a invatat de-a rupt iar la altele a copiat pe rupte (in liceu si la fac, nu la bac desigur) iti pot spune foarte sigur ca daca ai ocazia - copiezi. Nu exista nici o educatie in nici un cult al niciunei munci care sa te impiedice. Am ajuns la un moment dat la faza cand copiam chiar daca stiam materia - din obisnuinta, din amuzament etc.
      Deci in concluzie propunerea ta e buna, dar va incepe sa fie valabila doar dupa vreo 10 ani de "persecutare" a celor care copiaza.

      PS. Ca tot am zis de persecutare - stai ff, dar foarte relaxata: cine a invatat nu numai ca nu este stresat, dar ii infloreste inima cand vede ca cineva care copiaza este prins. Ce poate fi mai frustrant decat sa inveti un an intreg, sa dea ai tai un sac de bani pe meditatii ca la sfarsit sa vina unul co copiute luate de pe net cu 15 lei in seara dinaintea bacului sa ia nota mai mare ca tine si eventual locul la facultate? Ma poti contrazice?
      • +4 (4 voturi)    
        consecintele obisnuintei de-a copia (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:50)

        florin [anonim] i-a raspuns lui v

        Si cam cat crezi tu ca va merge mai tarziu cu copiatul? Crezi ca daca cineva care te angajeaza are chef sa fie prostit. Iti pot spune, ca o persoana care angajeaza, ca nu poti prosti mult timp si mai devreme sau mai tarziu te vei trezi cu bani putini sau dat afara. Problema cu copiatul este ca te obisnuiesti sa procedezi asa in orice circumstanta.
        • +1 (1 vot)    
          _ (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:20)

          v [anonim] i-a raspuns lui florin

          Ca o persoana care si-a triplat salariul in 3 ani pot spune ca ai dreptate in ce spui, dar ce spui nu e complet.
          Observ o gerseala generala de abordare: mai toti vad lumea in alb sau negru. In a munci pe branci(sclavi) sau a fi trisa (smecheri descurcareti). Ambele abordari sunt perdante.
          Degeaba muncesti pe branci daca ce faci nu te impinge spre ceva mai banos (e ca si cum ai avea un Ferrari si dorinta de a ajunge la Paris, dar gps-ul ti-e busit si te duce spre Beijing). Sau muncesti 16 ore pe zi iar la sfarsit vine un smecher si isi asuma meritul. Sau muncesti ca prostul, nimeni nu-si asuma meritul, dar nici n-ai stiut sa te pui in valoare si toata munca ta a trecut neobservata. Inteleg ca angajatorilor le convine sa tina predici moraliste, tocmai pt a avea lucratori productivi dar care sa nu indrazneasca sa aspire la scaunul lor.
          Pe de alta parte este total adevarat ca fara munca nu se poate, sub nici o forma. Tragi un tun, doua, dar pana la urma esti prins si adio. Sau daca esti lenes selectia naturala te trimite la coada.
          Concluzia mea e ca tre sa muncesti mult, dar si destept. succes = munca * "descurcareala". Cand una din ele e 0 ghici cat e rezultatul final.
    • +9 (9 voturi)    
      asa zic si eu (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:19)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      sa nu mai pedepsim pe nimeni, nici criminali, nici violatori, nici hoti, ca problema e ca nu au fost educati in cultul respectului. elevii stiau ca daca incalca regula vor fi dati afara? au incalcat regula pe raspunderea lor, deci trebuie sa plateasca. si nu-s copii la 18 ani, sunt oameni mari. si nu fac mici nazdravanii. fura.
    • +9 (9 voturi)    
      Ai si tu dreptate... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:24)

      trapper [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      Dar nu pierde din vedere ca acesti elevi dobandesc o calificare atunci cand promoveaza examenul de Bac. De acord ca nu toti ajung dupa aceea sa faca o facultate sau chiar mai mult dar totusi nu mi se pare in regula sa dobandesti o anumita calificare profesionala copiind la examen. Gandeste-te ca unii dintre acesti elevi ajung maine-poimaine sa presteze diferite munci in baza calificarii obtinute si cred ca iti dai seama de rezultatele muncii lor. Cred ca chestia asta cu copiatul la Bac sau orice alt examen este dincolo de culoarea politica a ministrului sau a presedintelui si ar trebui sa ne preocupe pe noi toti in calitatea noastra de parinti, indivizi, elevi, romani, etc.
    • +4 (4 voturi)    
      cu "'entiziasm"' (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:49)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      te intreb pe tine daca ti-ai educat copilul/copiii sa nu fure?De ce numai unii si nu toti sa fim resposabili de dezastrul din educatie?Toti suntem vinovati pentru ca tacit am participat la asta.
  • +6 (6 voturi)    
    se copiaza (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:44)

    andrei coca [anonim]

    in liceul IL caragiale din capitala pe rupte !!! sesizati autoritatiile
    • +2 (2 voturi)    
      sesizeaza si nu uita sa semnezi cu numele intreg (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:57)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui andrei coca

      sau astepti sa ia cineva de bun ce zici pe net?

      Mana pe mailul Ministrerului sau pe telverde si zi cu vorbe ce ai de zis.

      Ma mir ca nu ai cerut sa iasa lumea in strada pentru ce stii tu de la ILCaragaile.
    • -2 (2 voturi)    
      Paraciosule (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:59)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui andrei coca

      se copiaa peste tot dar pe unii ii prinde pe altii nu.. la noroc!
  • -9 (9 voturi)    
    da (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:45)

    catalin_mattei [utilizator]

    Da!!! Marga si Andronescu verificau daca se copiaza la Bacalaureat... si ei dadeau rezolvarile.. si mai faceau si pe desteptii cu genul neutru pt substantivul "coleg" - pt portocalii este limba romana ce o cunoaste dl funeriu ( domnia sa a vrut sa fie inteligent in fata senatorilor si le-a explicat ca acest substantiv nu este de genul feminin ci neutru.. sic!!!)....
  • +2 (6 voturi)    
    Mda (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:50)

    ion [anonim]

    Degeaba se leaga de reformele lui nu stiu cine de nu stiu cand, ca nici el nu a facut mare lucru. Da la bac s-a copiat, se copiaza si se va copia. Nimeni nu se intreaba de ce. Sunt o serie de notiuni(teoreme, formule, comentarii, caracterizari, definitii) care trebuie sa le inveti pe de rost, in multe cazuri fara sa fie nevoie de nici o logica si ce ii mai grav ca nu o sa te ajute la servici aproape de loc. Pe urma modul in care se combate copiatul este draconic in unele locuri si in altele sublim, dar lipseste cu desavarsire. Si atunci elevul care a luat 6 pe bune merge la facultate si se lupta pe un loc cu ala care a luat 10 pe copiat. Ii corect? nu prea.

    Faceti un sistem in care nu sa nu se poata copia, sa nu ai nici ce si nici timp. Adica intrebari grila pe calculator, asa se poate sa nu existe 2 care au acelasi subiect. si un numar mare de intrebari de ex sa ai timp maxim 1 min pe intrebare sa nici nu prea ai timp de copiat.
    Si gata s-ar termina scandalul. Elevul de nota 8 o sa ia 8 ca da examenul la Cluj, Timisoara, Bucuresti, Dabuleni, sau ce catun vreti voi sa mai ziceti, ala de 6 idem. Si atunci bacul nu ar mai fi un concurs cine copiaza mai bine cum este azi.
    • 0 (2 voturi)    
      Bla, bla (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:58)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui ion

      sunteti disponibilizat ?
      Daca da, sunteti disponibilizat pe buna dreptate .
      • +1 (1 vot)    
        ? (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:22)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Ce treaba are ce am zis eu cu disponibilizarea? Ca propun sa nu se mai copieze?
    • 0 (0 voturi)    
      NU baiete! (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:30)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Este imoral, ilegal sa furi!
      Cine nu poate respecta o regula de baza simpla ca asta pica examenul pe buna dreptate. Chiar asta face parte din examen.
    • +1 (1 vot)    
      /// (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:25)

      AMANDINA [anonim] i-a raspuns lui ion

      ion ! ai perfecta dreptate! niciunde in lumea asta nu se mai "invata'' ca la noi! niciundeee! incepand de la gradinita incepe "spalarea creierului" ! copilul invata pe de rost ca un robot poezii ( cu cat mai lungi cu atat educatoarea mai "desteapta) demonetizeza si notiune de mama si pe ce de mos craciun recitand despre ei la fel ca si despre orice obiect. nimeni nu observa cat de natural vorbesc copii in tarile civilizate???
      emit ideii , gandesc critic, sunt interactivi ! ai nostrii sunt blocati in ....sabloane.la facultate se invata la fel si in ziua de azi ! materii fara legatura sau continuitate (cu liceul) fara a fi logice fara aplicabilitate totul se face fara sens fara viziune. de ce nu imi pregatesc in cei 3 -4 ani de facultate niste profesionisti? de ce se fac acceleasi materii depasite si se cere in continuare sa reproduci???
      suntem cu cel putin 100 de ani in urma oricarei tari civilizate! asa ca faptul ca s-a copiat sau nu la geoagiu este neesential fata de contextul general.
      • 0 (0 voturi)    
        100% ADEVARAT!!!! (Joi, 30 iunie 2011, 11:02)

        ghe [anonim] i-a raspuns lui AMANDINA

        Ma bucur din suflet ca mai exista oameni in Ro care gandesc asa!!!
  • 0 (6 voturi)    
    Pcat... (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:52)

    ass [anonim]

    wow...pacat de ei, acum nu mai e nimic de facut, si-au pus la bataie viitorul...fara bac nimeni nu te prea baga in seama (angajatorii). De data asta are dreptate si Funeriu chear daca sta prost cu gramatica, in legatura cu Marga si Andronescu au format o conceptie cu examenele "MERGE SI ASA" fara prea multa securitate la examene. Examenele trebue sa fie luate in serios deorece depinde de viitorul nostru, acei elevi destepti sunt eliminati de cei care fac frauda si nu stiu nimic insa unul care a invatat pe bune ia 8 iar unu care a copiat ia 10 deci... In Filanda, Corea de sud, Japonia se tine cont de educatia stiind ca viitorul lor depinde de modul de oraganizare a examenelor. Imi pare rau pentru cei care au cazut dar pot spre ceva meseri cu ajutorul guvernului (daca iar interesa) sa sprijine scolile profesionale..
    • +3 (3 voturi)    
      ma mir (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:14)

      lb [anonim] i-a raspuns lui ass

      ma mira ca toti analfabetii (ca tine) isi dau cu parerea in legatura cu nivelul de cunostinte gramaticale ale altora.
      • -1 (1 vot)    
        respect parerea unuia mai putin instruit .. (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:47)

        hash [anonim] i-a raspuns lui lb

        dar cu bun simt, decat a unui prost cu scoala.
    • +2 (2 voturi)    
      apropo (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ass

      de afirmatia ca funeriu sta prost cu gramatica : "chear".
  • 0 (2 voturi)    
    Pcat... (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:52)

    ass [anonim]

    wow...pacat de ei, acum nu mai e nimic de facut, si-au pus la bataie viitorul...fara bac nimeni nu te prea baga in seama (angajatorii). De data asta are dreptate si Funeriu chear daca sta prost cu gramatica, in legatura cu Marga si Andronescu au format o conceptie cu examenele "MERGE SI ASA" fara prea multa securitate la examene. Examenele trebue sa fie luate in serios deorece depinde de viitorul nostru, acei elevi destepti sunt eliminati de cei care fac frauda si nu stiu nimic insa unul care a invatat pe bune ia 8 iar unu care a copiat ia 10 deci... In Filanda, Corea de sud, Japonia se tine cont de educatia stiind ca viitorul lor depinde de modul de oraganizare a examenelor. Imi pare rau pentru cei care au cazut dar pot spre ceva meseri cu ajutorul guvernului (daca iar interesa) sa sprijine scolile profesionale..
  • -4 (10 voturi)    
    Acest... (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...Funeriu nu este decat un politruc penibil.

    Poate ne explica exact care este legatura dintre cei doi politicieni ai opozitiei care au fost ministri de resort si faptul ca unii romani (din intamplare aflati la o varsta frageda si in examen de BAC in acest moment) incearca sa treaca prin viata pacalind "sistemul"?

    Incurajarea unei culturi a fraudei putea fi vehiculata ca explicatie daca, spre exemplu, in trecut inspectorii primeau indicatii precise sa se faca ca nu vad copiatorii sau mai rau erau penalizati daca ii sanctionau pe acestia. Pe acelasi model as putea spune ca dl Funeriu este de vina pentru faptul ca au incercat elevii sa copieze pentru ca, nu-i asa, tentativa se savarseste in timpul mandatului sau. Mai ales ca au avut un model foarte bun in dl. ministru care raspunde la intrebari dupa "suflatul" doamnei secretar de stat Oana Badea.
    • +3 (3 voturi)    
      iar vorba fara sir (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:00)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      vrei sa pari tehnocrat dar nu prea tine.

      Mai invatati si reveniti!
  • +7 (11 voturi)    
    Felicitarii domnule ministru (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:56)

    florin.f [utilizator]

    Stop hotiei,stop furatului,stop copiatului !!!!
  • -9 (15 voturi)    
    Anagramat Funeriu (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:56)

    Corneliu [anonim]

    Cultura fraudei ati cultivat-o voi mai "neutrule" de cultura ce esti tu. De cand sunteti voi la putere nu am auzit de fraude mai mari, incompetenta si impostura. Nu esti nici la degetul mic al lui Marga nici ca inteligenta si de cultura ce sa mai spun.......cel mult la nivelul unui elev de clasa a VIII-a, care a terminat scoala la tara. Voi sunteti cei care ati distrus tara si mai ales tu invatamantul romanesc. Pe timpul lui Marga si Andronescu nu am auzit de asa fraude in invatamant cum am vazut de vreo doi ani in coace de cand esti tu ministru. Demisia analfabetule !!!
    • +3 (3 voturi)    
      nu ai auzit (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:41)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      cand erau ceilalti la putere erau fraude mai mici? aiurea. tu nu ai auzit pentru ca nu ai vrut sa auzi. iar acum te uiti la televiziunea unui securist sau a unui unui infractor. ce vrei sa auzi la astea? cum sa fii om cinstit?
    • +4 (4 voturi)    
      ai mare dreptate, (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:57)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      pe vremea sus-pomenitilor curgea lapte si miere:nimeni nu dadea in gat pe nimeni.Toti profesorii luau spaga,parintii dadeau spaga si copiii erau super fericiti precum domnul Iliescu la Cotroceni.Frumoase vremuri ,dar demult apuse.Va sta Basescu precum un os in gat pentru ca sistemul incepe sa se clatine.Si,in ultimul rand,inainte de a-l face pe Funeriu analfabet,vezi ca la vocativ se foloseste virgula .Intreaba-i pe Marga si Andronescu unde sa o pui.
    • +5 (5 voturi)    
      Repetent. (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:13)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

      Tovarashu' Corneliu, dincolo de elanul muncitoresc cu care combati "elementele asupritoare" ale societatii romanesti, as dori sa-ti atrag atentia asupra unui mic amanunt: daca nu cunosti limba romana, nu indrazni sa-i critici pe altii.

      ANAGRAMÁ vb. I. tr. A schimba ordinea literelor unui cuvânt pentru a obține alt cuvânt; a transcrie sub formă de anagramă; a anagramatiza. / după fr. anagrammatiser].

      AGRAMÁT, -Ă, agramați, -te, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Persoană) care face greșeli elementare de limbă; p. ext. ignorant, incult. 2. Adj. Care conține greșeli elementare de gramatică și de ortografie. – Din lat. agrammatos.

      Mai studiaza ...... stiu ca dupa clasa a patra materia e plictisitoare, dar, dupa cum se vede ..... e necesara.
    • +4 (4 voturi)    
      Anagramat? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:28)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      Orice comentariu este de prisos.

      Daca nu stii ce inseamna prisos, cauta-l in DEX, dupa ce afli ce inseamna anagramat. :)
    • +4 (4 voturi)    
      Funeriu incepe sa imi placa, vreau mai multi ca el (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:36)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      Ministrul Funeriu este inginer chimist licentiat la Strasbourg. Si cateva repere din cv-ul sau:

      - asistent, Universite Louis Pasteur, Strasbourg, Franta (1995-1998)
      - conferentiar, College de France, Paris, Franta (1998-1999)
      - cercetator stiintific la Scripps Research Institute, La Jolla, California (1999-2002)
      -cercetator stiintific la National Institute of Advanced Industrial Since and Tehnology (AIST), Osaka, Japonia, (2002-2006)
      - obtine un grant de cercetare EU de aproximativ 2 milioane Euro, Marie Curie Excellence Grant, (2006)
      - Marie Curie Excellence Team Leader, Technical University Munich (2006)
      - inventii : On-Chip Enzyme Activity Measurement and Applications Thereof, On-Chip Measurement of Enzyme Ubiquitination and Applications Thereof, A New Class of Soluble b-Amyloid Binders and their use in Alzheimer Disease Treatment

      Daca un om de aceasta "talie" tu il poti numi analfabet, nu pot decat sa deduc ca atat tu cat si rudele tale de gradul 1 sunteti laureati Nobel, ca altfel nu se explica dispretul asta...
      • +1 (1 vot)    
        Tu chiar crezi (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:44)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        ca frecatorii astia de menta sunt in stare sa citeasca un CV. Pentru pierde-vara astia care o dau inainte ca Funeriu.
        Pentru ei valoarea se masoara in spaga primita, in cat de sus a ajuns in diverse partide, in cati bani a dat de pomana la "amarati", sau cat de bine stie sa scuipe seminte.
        Uite la Marga, care la interviul online de pe hotnews nu a fost in stare sa dea un singur raspuns coerent, iar la nivel academic e aproape zero, e considerat de multi o elita. Si ca Marga sunt multi rectori, profesori universitari si chiar profesori de liceu, adica 0 barat ca realizari academice, dar considerati elite. Si faptul ca acesti oameni sunt considerati elite, ne spune multe si despre nivelul intelectual al celor care ii considera elite. Si cel mai grav e ca acesti oameni voteaza.
    • +2 (2 voturi)    
      Culturescu (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:39)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      Iti place sa dai in bara. Anagrama - presupune sa amesteci literele si sa obtii un alt cuvant. Asta ai vrut in mesajul tau?
    • +1 (1 vot)    
      Corneliu... (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:33)

      kido [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      pleaca din Ghencea! Corneliu, pleaca din Ghencea!

      Esti dus cu bac-ul , rau de tot...
  • -5 (17 voturi)    
    E varza ministrul asta (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:58)

    Marius [anonim]

    Nu zic ca nu trebuie dati afara, dar am dat si eu un bac nu demult, si va spun sincer nu copie nimeni daca sunt semne ca nu ai sa fii lasat ( la noi nu au fost :-)) . Daca 111 au copiat e clar ca a fost in intelegere tacita si li s-a dat de inteles ca pot sa copie. De unde au avut rezolvarile?

    Probabil nu s-au inteles mai tarziu.

    Iar asta cu bine le-a facut e o prostie si mai mare. e ministerul educatie, acesti copii trebuie educati, faptul ca te rezumi la ai da afara dupa 12 ani de educatie nu rezolva problema. Iar ca sa dai vina pe altii de dinainte e iarasi in cultul PDL. Din generatia asta de la bac, jumate din perioada de "educatie" a fost sub "sistemul lui Base si al PDL cu diferite aliante." Sa fugi de respunderea esecului de educatie al acestor copii e penibil.
    • +3 (3 voturi)    
      deja am obosit (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:59)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Marius

      corectand greselile gramaticale .Absolventule de bac,cat ai dat ca sa treci?
      • -1 (1 vot)    
        Mai bine (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:30)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui leopold

        L-ai corecta pe iubitul tau ministru la limba romana.

        P.S nu prea conteaza cat am dat sau nu am dat, conteaza ca dupa aia am terminat printre primii o facultate si am reusit sa plec din tara si am un trai decent.
    • +4 (4 voturi)    
      sunteti tanara generatie (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:03)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      educata in spiritul furtului daca se poate , si al minciunii fiindca toti ceilalti sunt prosti!!!!

      Romanii nu sunt toti niste hoti cum vrei sa lasi sa se inteleaga.
      Dar tu esti ,sigur, 'bine format'.
      • 0 (2 voturi)    
        Da sunt tinara generatie (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:21)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Nu inteleg unde vezi tu ca eu acuz toti romanii ca sunt hoti? Eu vb de copiat, care asa cum au spus mai multi pe aici: atata timp cat altii copie si admiterea la facultate se face pe nota asta de la bac, nu vad de ce sa iti strici viitorul, si sa ajunga altul mai slab ca tine doar pt ca a copiat si tu ai gresit rezolvarea incercad sa fii corect. Nu stiu daca intelegi, cu ex admitere gresesti un an, incerci la anul, poate mai bine pregatit, la bac odata ce ai busit nota, s-a terminat, nu mai ai nici o sansa sa intri la o fac unde se intra cu media la bac.

        Eu am avut noroc sa prind examenele de admitere la fac, deci BAC nu a contat atunci pt mine, cum nu au contat nici notele din timpul liceului. Mergeam la 3 discipline la olimpiade dar nu cred ca am avut vreodata media generala mai mare de 8.

        Si cu toate astea am intrat cu bursa la facultate si am avut bursa toti cei 5 ani. Daca in schimb mi se lua in considerare media in timpul anului sau bac, iti spun eu ca copiam la toate celelalte discipline care nu ma pasionau.
        • +1 (1 vot)    
          sau (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:32)

          zigzag [anonim] i-a raspuns lui The Special One

          nu mai bine inveti si nu iti strici nicio medie si nici nu furi? nu mai bine cand sunt altii prinsi furand te bucuri?
    • +1 (1 vot)    
      m-am prins cum ai luat bacul (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      "nu copie nimeni daca sunt semne ca nu ai sa fii lasat"
      copie la ce?
      aaaaaaa, in cap aveai "copiaza", da pardalnica de tastatura ti-a juncat un renghi.
  • +6 (8 voturi)    
    Se da (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:58)

    falco [anonim]

    Cei 48 care au ramas in sala au primit un exemplu cit se poate de pozitiv , voi ati fost corecti voi aveti sansa in viitor, ceilati stau 2 sesiuni pe tusa anul asta nu mai reprezinta concurenta pt voi la locurile fara taxa la facultati. Ce vrei mai pozitiv decit atit ???
  • -4 (8 voturi)    
    bac (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:02)

    paul [anonim]

    Domnule dar de ce nu merg in liceele cu pile sa ii controleze si pe aia. E o mare tampenie cine crede ca ministrul asta analfabet face treaba si incearca el sa puna invatamantul pe picioare.E de fatada toata treaba asta..
  • -2 (6 voturi)    
    BAC Franta (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:10)

    I [utilizator]

    aseara pe un post francez se discuta daca mai are rost sa ii chinuim pe copii cu BAC-ul. Si la ei se da bacul si la ei unii au avut acces la subiecte, proteste in strada etc.
    Un mosuilica bugetar a aparut la tv si a zis ca BAC-ul este o instittutie bla bla bla si ca el va lupta pentru a apara aceasta institutie. Nici nu s-a chinuit sa ne spuna cum ajuta aceasta institutie elevul. Practic a zis ca el nu vrea sa-si piarda locul de "munca".
  • +9 (13 voturi)    
    Si ne mai miram.... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:15)

    Rescatorul [anonim]

    ca suntem o natie de hoti si de corupti?! Bravo, Domnule Funeriu, nu va lasati! Poate reusim sa schimbam ceva in tara asta!
    • -6 (10 voturi)    
      LOL (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:31)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      pai cu un ministru agramat , ce exemplu sa aiba elevii ?
      cu politicieni care fura de rup , ce exemplu sa aiba oricine din tara asta ?
      • +1 (1 vot)    
        buuuuun de tot (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:02)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        a fost ministrul agamita, cel cu 15 stele.
  • -6 (10 voturi)    
    Domn Ministru.... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:15)

    FLo [anonim]

    repetati "dupe" mine :):) un coleg, doua colege (ca doar e de genul neutru). Ca asa scrie la dex.

    In ce dex v-ati uitat tov ministru Fu*eriu....? ca il al meu, asta e de gen masculin. Pe bune...
    • -8 (10 voturi)    
      asta a facut la fara frecventa ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:27)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui FLo

      mda...e bun de dat exemplu...mai bine ar lasa declaratiile ca se face de ras si ar trece la fapte mai ample...ca doar are de lucru!
      • -2 (6 voturi)    
        interesant (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:03)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui geo26

        interesant este ca a facut greseala vrand sa para inteligent... le-a atras atentia senatorilor ca substantivul coleg nu este de genul feminin.. acest ministru este exemplul ce trebuie dat de elevi daca primesc sa explice " daca taceai filoof ramaneai!"
        • -1 (3 voturi)    
          AI PUS PUNCTUL (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:39)

          mark35 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Sau ai descoperit o evidenta, ministrul a vrut sa para inteligent, dar de fapt nu e.Este si el o mediocritate care prin pirghii politice a ajuns intr-un post care nu e de el si acum vine sa reformeze sistemul prin schimbarea datei de incepere a anului scolar si a vacantelor pe care daca le lasa neschimbate si el si predecesorii sai ,copiii nostrii erau la fel de destepti.
    • +1 (3 voturi)    
      cand te dai destept (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui FLo

      ar trebui sa o si arati. ai fi fost destept daca iti verificai postarea inainte de a o trimite : "ca il al meu"
      si nu poti invoca alaturarea tastelor.
  • -5 (9 voturi)    
    Declaratie... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:17)

    SebyS [anonim]

    Ce-mi "plac" declaratiile astea in care se arunca vina asupra guvernarii anterioare. Toti sunt puri ca zapada proaspat cazuta, iar ceea ce se intampla rau e din vina celor dinainte. PSD zice ca PDL, PDL ca PSD s.a.m.d.
    De astia avem noi la conducere, fie ca-s portocalii, rosii sau mai stiu eu ce alte culori mai sunt. E in spiritul politicianului: nu e vina mea, e a celui dinainte.
    Imi e greata de toti.

    Ca bine se potrivesc niste versuri ale unui "necunoscut" scriitor roman pe nume Eminescu:
    "Unde esti tu Tepes Doamne/Ca punand mana pe ei/Sa-i imparti in doua cete/In smintiti si in misei."

    Sa traim bine, cica...
  • +1 (7 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:21)

    dezamagita [anonim]

    am ajuns în acest articol printr-un link primit pe mail printr-un newsletter al hotnews. titlul newsletterului: "Au copiat la BAC: Toti elevii unul liceu din Hunedoara, dati afara"

    intrigata de faptul ca toți elevii unui liceu au fost dați afară din examen, am dat click pe link. spre surpinderea mea, descopăr din articol că, de fapt, cam 2/3 dintre elevi au fost dați afară.

    nu există nicio problemă dacă există inadvertențe între titlul newsletterului și realitatea prezentată în articol? titlul newsletterului este unul mult mai șocant decât realitatea, nu este asta o încălcare a deontologiei profesionale?
  • -7 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:25)

    nety [anonim]

    In primul rand sa vina un agramat si sa dea vina pe Marga si Andronescu este prea de tot. El caruia trebuia sa ii sopteasca altii ce sa spuna la o conferinta de presa! Pai aia nu e tot frauda? La examene examinatii nu au voie sa vorbeasca unii cu altii, dar pentru Funeriu nu se aplica?
    In al doilea rand intodeauna au fost prinsi copii copiind la examene, inclusiv la Bac, au fost scosi din examen, dar nu s-a facut atat caz. Ca dascal am participat la peste 30 de examene de bac, si nu am avut nici unul in care sa nu fie cazuri de scoatere din examen pentru copiat sau tentativa. Ba am avut si situatii in care candidatii au sesizat cazurile, ceea ce este de admirat, pt ca, de regula, ei se acopera intre ei. De ce o fi facand acuma atat caz? Ca sa acopere fraudele mai mari din economie si societate si impostura lor.
    In al treilea rand pana nu o sa avem alta viziune asupra valorilor autentice copii vor incerca sa copieze indiferent ce am face. Atat timp cat cei care muncesc si invata nu au nici o perspectiva, decat sa cante pt Basescu (vezi pianistul Bogdan Ota) sau sa isi ia lumea in cap, ce mai asteptam de la elevii?
    • +2 (4 voturi)    
      Chiar asa (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:40)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui nety

      Cu asemenea "dascali" ce sa mai asteptam de la elevi?
      Daca in scolile din Romania sunt dascali care nu li se pare o prea mare problema copiatul si frauda, si ii invata pe copiii de mici cum se face treaba in Romania (adica dat spaga de la BAC pana la terminarea facultatii), ce sa mai asteptam de la generatia viitoare?
      • -2 (4 voturi)    
        Ic (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:22)

        nety [anonim] i-a raspuns lui ictin

        .. nu ai inteles nimic pentru ca obuizitatea ta te impiedica. Unde ai vazut tu ca incurajez copiatul? Nu ai citit tu atatea pagini in viata ta cati elevi am sanctionat eu pentru copiat.
        • +2 (2 voturi)    
          Asta: (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:12)

          ictin [anonim] i-a raspuns lui nety

          Citez: "De ce o fi facand acuma atat caz? "
          Faptul ca face "atata caz" e bine ca arata ca acum copiatul se pedepseste. Daca ascunzi gunoiul sub presi si nu vrei sa se afle, inseamna ca incurajezi frauda.
          Oricum, deocamdata e o "victorie" prea mica. Victoria mare o sa fie cand o sa vad dascali pa parnaie pentru spaga si pentru incurajarea copiatului. Atunci va fi intr-adevar o mare victorie,
          • 0 (0 voturi)    
            Un gospodar (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:00)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui ictin

            ascude gunoiul de ochii lumii si-l lasa la dospit sa se transforme in ingrasamant. Trebuie sa fii nebun sa improsti cu rahat pe toata lumea. Cei din PDL vor sa ne faca pe toti sa vomitam de greata?
      • 0 (2 voturi)    
        amice (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:03)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        uite iti dau eu un exemplu , tu personal ai avea nevoie de un dascal care sa te invete ca se spune " sunt dascali CARORA nu li se pare ..... " sau " ii invata pe copii ( 2 i ) " ....
        ce zici, ai nevoie de un dascal?
        • 0 (2 voturi)    
          Acum e prea tarziu (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:49)

          ictin [anonim] i-a raspuns lui sellerman

          As fi avut nevoie de dascali care sa ma invete astea la liceu. Din nefericire atunci era ministru Marga, care se razgandea de la o zi la alta, si astfel trebuia sa invatam zeci de comentarii pe de rost, ca nu se stia care o sa fie programa. Si asta se cerea in minunatul sistem de invatamnt romanesc: Sa inveti pe rost parerile altora. Doamne fere sa ai o parere contrara criticului X, ca picai Bac-ul. Iar in timpul anului scolar conta sa te duci la meditatie ca sa iei note bune, altfel sfantul 5.
          Da, si sper sa i se puna punc odata acestei aberatii a invatamantului romanesc, unde trebuie sa inveti pe de rost chestii inutile, si sa devina un sistem bazat pe calitate, in care elevii sa aiba propriile pareri, in care comntarea unui text sa nu insemne citarea a X criticii si cautarea subintelesului acolo unde nu exista.
          • +1 (1 vot)    
            hai sa fi de acord cu tine (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:40)

            sellerman [utilizator] i-a raspuns lui ictin

            doar cu o mica completare, gramatica nu se invata in liceu.
            In rest as fi de acord cu ce spui referitor la sistemul de invatamant.
    • -4 (4 voturi)    
      sa recunoastem.. (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:06)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui nety

      oricate greseli putem pune pe seama fostilor ministrii Marga si Andronescu un lucru ramane cert: ca profesori sunt unii dintre varfuri.. funeriu ce este? Ce a facut?.. Domnia sa isi bate joc de limba romana, isi bate joc de legile romane caci nici pana acum nu si-a realiat problema cu echivalarea studiilor ( conf legislatiei noastre domnia sa nu are studii superioare)... si atunci? Un individ superficial cu impresie ca este Mesia.. o portocala stricata! Atat!
  • -6 (12 voturi)    
    ...? (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:28)

    D [anonim]

    Mai, oameni buni. Este campanie electorala mascata! Din pacate copii acestia trebuie sa suporte consecintele. Nu este normal sa mediatizezi asemenea incidente, fara a propune masuri de imbunatatire a sistemului de invatamant. Copii au incercat sa copieze pentru ca nu au invatat nimic timp de 4 ani de liceu. Clasa cum au trecut-o atunci???
    • +4 (4 voturi)    
      prin furt (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:48)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui D

      daca, desi atentionati si vazand exemplele de ieri ei inca au incercat sa fure cu nesimtire si fara frica, banuiesc ca au un indelungat exercitiu al furtului. si daca pana acum nu au fost prinsi, tot e bine ca i-au prins acum. si daca nu-i prind pe toti, tot e bine ca ii prind macar pe cativa.
    • +2 (2 voturi)    
      au fost trecuti (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:18)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui D

      de profesori sau de Basescu?Am o mare dilema
  • -4 (10 voturi)    
    nu cred ca Romania a avut (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:33)

    elena [anonim]

    vreodata un ministru al invatamantului mai slab pregatit si mai nesimtit decat Funeriu. PDL este la guvernare de atatia ani si el ii blameaza pe Marga si Andronescu. Nu cumva Regele Mihai e vinovat si pt nivelul educational din ziua de azi? ca doara tradat tara. Si toate aceste acuzatii vin din partea unui incompetent care nu a facut nimic, dar absolut nimic concret de cand e ministru. In plus, s-a inconjurat de oameni asemanatori lui. e suficient sa ne amintim de dna Vergu care isi amenaja casa si merge la SPA pe bani publici, sau de cealalta dna secretar de stat care primea bani in ghivece cu flori, dupa cum domnia sa insasi spunea.
  • +11 (11 voturi)    
    Scuza idioata a romanului (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:35)

    ictin [anonim]

    Mda, eterna si idioata scuza a romanului: Fur ca si altii fura, fur ca i-am vazut pe politicieni furand, fur ca asa se face treaba.
    Nu domnilor care vorbiti de puterea exemplului. Politicieni fura ca si voi furati, ca doar politicienii astia nu vin de pe Marte, tot romani sunt si ei. Si ca si voi folosesc aceeasi scuza penibila: Fur ca si aia care erau inainte au furat.
    Asa si voi, va plangeti ca sunteti furati de unul sau de altul, dar cand e vorba sa furati voi (si DA, copiatul la BAC este furt, ca poate unul invata de innebuneste sa ia un 9, si altul ia 10 pe copiat) gasiti scuze penibile. Mai bine ati fi voi un exemplu in loc sa veniti cu aceste scuze penibile.
    Solutia in toate tarile pentru orice fel de infractiuni a fost bata, si a functionat. In america spre exemplu, copiatul e caz penal, si un elev prins copiind la testele nationale si-a cam distrus viitorul pe veci, nu sta doar 2 sesiuni pe bara ca la noi.
    • 0 (4 voturi)    
      Evident amice (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:51)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      Ca fura ca si altii fura. De cand e la stadiu de bebelus, omul imita si copie ce fac altii, e partea cea mai importanta din educatie.

      Daca modelele lui acasa, la scoala, in viata publica( ce apare la tv) sunt asa cum sunt, ce asteptari ai.
      • 0 (0 voturi)    
        Si cand te gandesti (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:41)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui The Special One

        ca umanitatea isi datoreaza existenta unui mare furt initial. Dupa cum a inceput si cum evolueaza mai ca-ti vine sa crezi ca umanitatea isi va gasi sfarsitul tot intr-un mare furt.

        Unii nu sunt in stare sa recunoasca meritele hotiei.
  • -3 (13 voturi)    
    Completare (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:36)

    Cao Cao [anonim]

    ""Ceea ce vedem astazi este rezultatul direct al reformelor Marga si Andronescu. 10 din cei 12 ani petrecuti in scoala de cei care dau astazi Bacalaureatul sunt sub conducerea lui Marga, Andronescu, PNL sau PSD la minister", a declarat Funeriu."

    Pentru corectitudine, ati uitat de aproape 4 ani ai PDL, de sub ministeriatele lui Miclea (2005), Hardau (noiembrie 2005 - martie 2007) si Funeriu (ministru din decembrie 2009) ... asta ca sa nu mai spunem de 7 ani de sub presedintia "presedintelui-Jucator" Traian Basescu !
  • +4 (4 voturi)    
    Are dreptate Funeriu... (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:38)

    Maria [anonim]

    ...din pacate este rezultatul celor 21 de ani de dupa revolutie.Am primit la birou de la o colega o problema prin SMS trimisa de sora ei de la BAC....si era o ecuatie de gradul doi si o alta cu factori ....Nici macar nu stia sa citeasca formula.Trebuie facuta reforma in in invatamant cat mai urgent.
    • 0 (0 voturi)    
      SMS (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:49)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Si? Ati refuzat sa-i dati solutia, nu-i asa?
  • -4 (4 voturi)    
    Ministrii adevarati (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:39)

    Om Bun [anonim]

    funeriule analfabet, tu nici nu ai voie sa pronunti numele unor Ministri adevarati cum au fost D-na Andronescu si Dl Marga !!!!!!!!!!
    Sa-ti fie rusine !
    • +3 (3 voturi)    
      injurii (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:21)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Om Bun

      deranjeaza cand scoti mizeria la iveala nu-i asa?marga si andronescu sunt patronii mizeriei binecuvantati de tatuka ilici parintele hotiei
    • +2 (2 voturi)    
      ce nu stim (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:23)

      iorgu [anonim] i-a raspuns lui Om Bun

      Poate e bine sa ne informam despre om :
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-roman-destept-uluieste-europa-392327.html

      La asemenea parcurs, o greseala de identificare a genului poate fi explicata de faptul ca mai mult de jumatate din viata a trait in strainatate si a vorbit in alta limba.
    • +1 (5 voturi)    
      uite un CV de analfabet: (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:40)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Om Bun

      Ministrul Funeriu este inginer chimist licentiat la Strasbourg. Si cateva repere descalifiante din cv-ul sau:

      - asistent, Universite Louis Pasteur, Strasbourg, Franta (1995-1998)
      - conferentiar, College de France, Paris, Franta (1998-1999)
      - cercetator stiintific la Scripps Research Institute, La Jolla, California (1999-2002)
      -cercetator stiintific la National Institute of Advanced Industrial Since and Tehnology (AIST), Osaka, Japonia, (2002-2006)
      - obtine un grant de cercetare EU de aproximativ 2 milioane Euro, Marie Curie Excellence Grant, (2006)
      - Marie Curie Excellence Team Leader, Technical University Munich (2006)
      - inventii : On-Chip Enzyme Activity Measurement and Applications Thereof, On-Chip Measurement of Enzyme Ubiquitination and Applications Thereof, A New Class of Soluble b-Amyloid Binders and their use in Alzheimer Disease Treatment;

      Marga si Andronescu, doi comunistoizi ratati...

      Si-au votat salarii de peste 10,000 euro pe luna, si li se rupe de asistentii care stau pentru 200 euro lunar....ce sa spun, mari exemple....
      • 0 (4 voturi)    
        ? - CE TREABA ARE CHIMIA CU REFORMA? (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:37)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        sau cu conducerea unui minister? sau cu moralitatea? - nici una.

        nu stiu ce preda d-na Andronescu si, ca absolvent UBB, am oroare de d-l Marga si tacticile sale mafiote si dictatoriale. asta nu inseamna ca in domeniul sau d-l Marga nu poate fi competent. ba se pare ca este, desi personal prefer sa apelez la alte surse decat la cartile si traducerile sale.

        sunt o groaza de oameni cu parcursuri profesionale mult mai impresionante decat cv-ul d-lui Funeriu. mai ales in domeniul cercetarii. cei pe care-i cunosc au facut, inevitabil, facultatea aici.

        profesionalismul nu are legatura cu locul unde ti-ai facut studiile. de asemenea, performanta intr-un domeniu nu-ti garanteaza performanta in orice domeniu. ca ministru, d-l Funeriu este slab. punct.
        • -1 (3 voturi)    
          parere.punct (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:06)

          ady [anonim] i-a raspuns lui ?

          asta nu inseamna ca toti il consideram slab..de exemplu eu il consider un om cu viziune si capabil sa produca schimbari .punct
          -------
          este important ca omul nu s-a perfectionat in romania si n-a fost comunizat.punct
          • +1 (3 voturi)    
            poftim? (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:38)

            sellerman [utilizator] i-a raspuns lui ady

            este important ca ...... ce ai scris tu acolo ...... cum a studiat asta in Franta pe vremea comunistilor? Raspuns: cauta sa afli cine a fost tac-su si ai sa afli raspunsul.
  • -4 (4 voturi)    
    bacalaureat (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:46)

    Dan [anonim]

    Cand ministrul educatiei este agramat, de ce sa ne miram de rezultatele la bacalaureat?
  • -4 (4 voturi)    
    what? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:03)

    Io [anonim]

    "Ceea ce vedem astazi este rezultatul direct al reformelor Marga si Andronescu".... dar in ultimii 4 ani cine a guvernat? Cine a "educat" aceasta generatie? Din cate stiu eu liceul e inca tot de 4 ani. Iar problema copiatului... se copia si pe vremea mea, si inainte de Revolutie, si dupa.
  • -5 (5 voturi)    
    Tare (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:04)

    Anonim [anonim]

    Pentru ca un semianalfabet ca si acest domn funebru (Funeriu),sa comenteze actiunile unui intelectual de elita cum este domnul profesor Marga,mi se pare absolut hilar,si chiar daca sunt la 2000 de km de Romania, nu pot sa nu reactionez la ceea ce acest individ clar redus din punct de vedere intelectual si al educatiei, face din invatamantul si cercetarea romaneasca.
    • +4 (4 voturi)    
      d-l Marga conduce o universitate in stil mafiot (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:39)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      si e vorba de una dintre cele mai mari universitati din tara - UBB.

      nu e vorba aici despre cultura sau despre capacitatile intelectuale ale d-lui Marga, ci despre moralitatea lui si despre actiunile sale. d-l Marga a ingropat invatamantul romanesc transformand universitatile in fabrici de bani. el este initiatorul admiterilor pe dosare, care au infestat tot invatamantul universitar romanesc. in anii in care metoda lui era la inceputuri, UBB-ul oferea MII de locuri cu taxa la facultati precum Drept, Psihologie etc.

      admiterile pe dosare au anulat, incetul cu incetul, rolul notarii in invatamantul pre-universitar. astazi orice nota e insotita de amenintarea: "poate afecta viitorul elevului" si, de fapt, ajunge sa afecteze mentalitatea elevului...

      din pacate, d-l Funeriu este un personaj prea mic si meschin pentru reforma imensa de care are nevoie invatamantul.
      • -1 (1 vot)    
        Habar ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:18)

        vitanidis [anonim] i-a raspuns lui ...

        ... nu ai! Nu Marga si nici un alt ministru nu a introdus admiterea pe dosare ci serparia din universitatile private si subfinantarea invatamantului. Cum era sa mai mentina examenul de admitere univ de stat cand la spiru se intra in orice zi a anului, la orice ora din zi si din noapte? Ce erau sa faca univ de stat sa inchida portile? Nici 3% din pib nu da guvernul invatamantului, desi legea prevede 6%. L-ati vazut pe Funeriu suparat pe guvern pentru ca nu a primit ceea ce se cuvenea? Nici vorba. Singurul ministru cu ceva sange in instalatie a fost Miclea. Putini mai stiu ca a demisionat tocmai spunand ca nu poate face reforma in invatamant fara bani. Si atunci l-au gasit pe Funeriu. Pe el nu il intereseaza finantarea. Numai ca se gasesec unii ca tine care inventeaza fel si fel de legaturi pentru a justifica incompetenta si lipsa de strategie a actualilor guvernanti. Crezi ca sunt mai importante parcurile din satele tarii si patinoarele din aceleasi sate decat o universitate cu dascali bine platiti? Eu nu cred.
  • +5 (5 voturi)    
    oricum, e departe de adevar (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:04)

    dragos marcu [anonim]

    Sunt cadru universitar, ce e drept la inceput de cariera si, sincer, ideile lui Funeriu m-au afectat direct si personal. Dar, trebuie sa recunosc faptul ca in proportie de 20-30% studentii sunt seminanalfabeti. Sistemul nostru de invatamant genereaza ingineri cu diploma care NU STIU SA REZOLVE O ECUATIE DE GRADUL 1 CU O NECUNOSCUTA. Asa, cachiar daca ne e mai greu acu si m-a afectat direct si personal reforma, cred sincer in tratamentul dur. Cancerul trebuie distrus. Bravo Funeriule! Pentru cei care se intreaba si copiatul tot un furt e!
    • -3 (3 voturi)    
      asa "ca chiar" (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:41)

      vali [anonim] i-a raspuns lui dragos marcu

      esti unul care trebuie sa plece din sistemul universitar.
      "acu" !
      In rest, respect pentru Funeriu.
  • 0 (4 voturi)    
    perfect adevarat - de ce nu se reflecta in lege? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:04)

    ... [anonim]

    discursul d-lui Funeriu este corect. din pacate, faptele lui nu se ridica la aceste standarde.

    de ce noua lege a educatiei perpetueaza ordinea Marga-Andronescu?

    de ce esecurile (firesti) ale ministerului nu sunt admise, ci transformate in victorii? - e foarte bine ca anul acesta sunt zburati cei care copiaza. e esential. si eu imi terorizez elevii spunandu-le cat de grav este sa copiezi in facultate si cat de drastic a devenit controlul pentru depistarea unui plagiat. ca sperietoare - merge. dar, in sinea mea, stiu foarte bine ca totul este, cel putin deocamdata, o formalitate. sa observam, insa, ca afara au fost dati elevii unui grup agricol, nu ai unui liceu teoretic... iar de copiat se copiaza pana la nivel de colegii nationale. pe elevii grupului agricol nimeni nu se jeneaza nici macar sa-i lase repetenti (va amintiti? - vremea Ceausescu, nici un repetent...). dar ia incearca sa ciobesti nota unui elev mai "nobil" - de liceu teoretic, sa zicem, sau de colegiu national... corijente??? - sunt rarisime, iar o repetentie intr-o astfel de institutie e dovada clara a curajului iesit din comun al directorului.

    anul trecut, d-l ministru s-a jucat de-a transparenta obtinand un numar mai mare de picati la bac prin cresterea dificultatii examenului de matematica (in conditiile in care elevii romani, chiar si asa prapaditi, stiu ca profilele reale sunt de viitor, si atunci cei mai slabi elevi raman la uman...). anul asta vad ca isi dobandeste faima prin combaterea copiatului in randul agricultorilor =))

    cu siguranta majoritatea romanilor viseaza la stoparea fraudei. din pacate, cei care fura si mint sunt cei mai agili si-i vom gasi in continuare in pozitiile de putere... asa ca, domnule Funeriu, ceea ce vedem astazi este rezultatul direct al matrapazlacurilor de tip Marga-Andronescu-Funeriu. eu zic sa va brevetati iute inventia, altfel mai apar si alti pretendenti la titlu.
    • -4 (4 voturi)    
      Cata prostie la un ministru! (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:37)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui ...

      Adica el ditamai ministru nu a reusit in 2 ani sa educe elevii "stricati" de ministrii adversari politici! Si astia de care vorbeste sunt amandoi rectori de universitati ,la care a studiat si alde Funeriu,adica profesorii lui. Si mai are pretentia sa fie respectati profesorii de elevi cu un exemplu ca el.Se fura la examen pentru intreaga societate s-a degradat dpdv moral si uite asa am ajuns ca sa avem un presedinte mitocan reales si un ministru ca Funeriu!
      • 0 (4 voturi)    
        cum zici matale? (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:37)

        conan-doyle [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        "Si astia de care vorbeste sunt amandoi rectori de universitati ,la care a studiat si alde Funeriu,adica profesorii lui"

        Ola-la-la-la! Mais pas du tout, moncher!
        Funeriu e licentiat la Strasbourg !
        Si intre el si Marga/Andronescu e cam tot atata distanta cat si intre Strasbourg si Cluj,
        si in acelasi sens.

        Cum le mai place unora sa se auda debitand tampenii.
  • +2 (2 voturi)    
    BAC (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:05)

    credinta [anonim]

    Mult zgomot pentru nimic. Adevaratele fraude sunt cele de la corectare - se dau bani pentru note. Cei care n-au posibilitatea sa intre in cercul celor care fraudeaza se apuca de copiat. Cum poate un ministru sa se laude cu reforma - am eliminat niste amarati(lenesi, incapabili) din BAC si nu cu cei care incurajeaza si participa la frauda(profesori, parinti si elevi cu relatii)? Elevi care au trecut cu forcepsul anii de liceu sunt de nota 10 la BAC. Acest lucru se intampla an de an si vad ca masura Funeriu a fost sa-i eliminam pe amarati din examen. Pentru limitarea neregulilor trebuie:
    1. corectarea sa se faca in alte judete iar profesorii corectori sa fie trasi la sorti dintr-o lista initiala - identic cu subiectele trase din mai multe variante
    2. daca exista o variatie mai mare de
    > +2 puncte dintre media celor patru ani de la acea materie - RECORECTARE
    >+3 puncte - PROBA ORALA
    >+4 PUNCTE - RELUARE PROBA SCRISA
    NU ESTE POSIBIL CA UN ELEV DE 5-6-7 IN DECURS DE 4 ANI SA FIE DE 9-10 LA BAC.
    • +1 (1 vot)    
      Fraudele sunt departe de aici (Joi, 30 iunie 2011, 1:55)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui credinta

      eu nu stiu de ce va agitati atat cu rahaturile astea. Adevaratele fraude sunt ascunde in spatele acestor vezi doamne ,,stiri,, .. dar ceva de pe la DNA... ceva cu cateva milioane de euro nu dau si ei prin stiri? vreun magnat sa stim si noi (populatia Roamaniei )de unde a facut banii astia.... cate firme au falimentat???
      eu zic ca va consumati timpul si energia degeaba privind prostiile.... in ce tara nu se copiaza? sau ce? extra ordinar ,,NE-AM FACUT DE RAS IN LUME,, ... eu zic sa lasati televizorul si facuta o revolutie puternica..... EX: am fost la posta romana azi sa cumpar un plic... erau 4 grase nesimtite acolo , din care una muncea si 3 radeau ...am stat 8 minute sa imi de-a un plic...
  • -4 (4 voturi)    
    Ati uitat ca ati fost si voi elevi (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:05)

    Axel [anonim]

    Toti am copiat la fel ,mai putin tocilarii care nu au facut nimic altceva decat lectii si carte
    • 0 (0 voturi)    
      urat (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:24)

      Iulia [anonim] i-a raspuns lui Axel

      acum este foarte urat cand vedeti atata invidie...altii pot sa se descurce...
    • +1 (1 vot)    
      nu, eu nu am copiat (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:32)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Axel

      singura oara cand am copiat a fost la un examen cu un mosnegut ramolit in facultate, unde omul avea nevoie sa-si vada frazele reproduse, dar si atunci mi-am scos cat mai manifest cu putinta cursul pe banca...

      si nu m-am omorat cu scoala. la ce mi-a placut am luat note mari, la ce nu mi-a placut am luat note mici si basta. cinci-zece minute in pauza au fost intotdeauna suficiente ca sa-mi reamintesc lectia.

      toti am fost elevi si sa vorbesti cu colegul in timpul unei lucrari e normal. sa-l intrebi, sa-i atragi atentia, sa-ti aduci aminte. am spus de multe ori altora ce sa faca si cum sa rezolve.

      dar sa copiezi? - si-nca sa copiezi comentarii? sau referate de pe internet? sa prezinti rezumate copiate si sa pretinzi c-ai citit cartea? sa vii cu asa ceva si sa nu ai macar un strop de minte incat sa stii despre ce-i vorba in ce prezinti? sunt elevi care nici macar nu corecteaza exprimarile care-i dau de gol... sunt elevi care habar n-au de acordul dintre subiect si predicat.
      si nu stiu ce om normal nu va fi scandalizat ca asemenea elevi ajung sa-si copieze si sa-si fure locul in viata in dauna celor cu bun simt si seriosi.

      cat despre cine sunt cei care "nu fac nimic altceva", va asigur ca viata unuia care copiaza e mult mai stearpa si redundanta decat a unuia care a invatat sa-si foloseasca mintea. cat despre "tocilari", e un termen ambiguu. cei care invata pe de rost comentarii fara sa le inteleaga fraudeaza si ei prezentand fraze ale altora ca fiind ale lor.
    • +1 (1 vot)    
      Si tocilarii astia (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:35)

      Jowe [anonim] i-a raspuns lui Axel

      Te vor tine pe tine in spate...
    • +1 (1 vot)    
      - (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:37)

      LauraGabi [utilizator] i-a raspuns lui Axel

      Eu nu am copiat ca au fost foarte exigente supraveghetoarele :(((( si mi-e frica rau de rezultatul la matematica!
    • +1 (1 vot)    
      pentru Axel (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:55)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui Axel

      Nerusinatule!
  • +1 (1 vot)    
    din pacate (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:09)

    Cristina [anonim]

    mdap! asa este; am dat bac-ul in judetul Hunedoara, acum multi ani si trebuie sa recunosc ca inca de atunci se practica; asadar, este un fenomen agreeat; chiar si de directorii marilor licee; am terminat la Iancu de Hunedoara...
    si este suficient sa ne uitam pe statistici; mereu judetul este fruntas la rezultate; parca anul trecut au avut cele mai multe note de zece
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:12)

    ady [anonim]

    as spune ca restul ramasi sunt destepti..stiu sa copie
  • -2 (2 voturi)    
    greata (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:17)

    Iulia [anonim]

    il tot laudati pe funeriu ca face bine...daca ati da bacul acum atat unii dintre voi cat si el...va anunt ca nu ati lua foarte multi...iar domnul Funeriu nu ar lua atat la romana cat nici la matematica...Daca era invatamantul de acum 15-20 de ani da era altceva dar la invatamantul de acum de voie de nevoie copiezi...si la urma urmei daca unii reusesc sa se descurce nu inteleg de ce se oftica altii...succesul vine riscand la urma urmei...
    • +1 (1 vot)    
      Nu Funeriu da BAC-ul (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:45)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      asa ca mi se pare aiurea comparatia. Fac pariu ca Funeriu n-a copiat la BAC. Se vede din CV-ul lui.
      • -1 (1 vot)    
        Funeriu fraudeaza deja al doilea an de bac (Joi, 30 iunie 2011, 2:10)

        ... [anonim] i-a raspuns lui aac

        sunteti chiar atat de sigur ca n-a copiat? :D

        din nou ne spune cat de minunate si de eficiente sunt interventiile sale, dar realitatea nu-i nici pe departe asta. frauda si furtul par, dimpotriva, sa se simta foarte bine cu complicitatea domnului Funeriu. ca un bun politician, stie si domnia sa proverbul cu "cei mici trec pe sub bariera, cei mai mari sar peste ea, si numai boii se opresc" - boi precum grupul agricol in chestiune si profesorii ce vor fi manarit pe-acolo...
  • +5 (5 voturi)    
    Haahaha!!! (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:26)

    George [anonim]

    Toti acesti analfabeti care-l injura pe Funeriu sunt defapt niste ratati. Toti cei care vor rata examenul de Bacalaureat, fie ca au fost prinsi copiind, fie ca n-au luat note de trecere, vor deveni votantii sprijinitorilor fraudei si furturilor, adica cei de la USL. Funeriu a zgandarit cuibul de viespi iar asta se vede si pe-aici in comentariile frustratilor care n-au pus mana in viata lor pe o carte!

    P.S. Continuati ba sa mergeti in discoteci si prin baruri ca asa se ia Bacalaureatul!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:35)

    alex [anonim]

    E foarte bine ca sunt dati afara cei care copiaza.

    Insa nu inteleg de ce este data o semnificatie politica pentru un eveniment specific domeniului educatiei.
    Facand asta Funeriu deschide o cale periculoasa, si apar discutii inutile si care nu folosesc la nimic.

    Faceti-va treaba si discutati mai putina politica.
  • -2 (2 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:36)

    LauraGabi [utilizator]

    80% din profesori accept bani si te lasa sa copiezi pe rupte. Am avut ghinion la supraveghetori atat la romana, cat si la mate. Restul colegilor mei au putut copia........Nu-i corect ca unora sa le primeasca banii si altora nu.
    Sper sa iau la matematica.
    • +2 (2 voturi)    
      la mate sigur nu :D (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:51)

      ... [anonim] i-a raspuns lui LauraGabi

      daca problema era la romana, unde examenele sunt facute sa fie luate, la mate examenul este de-adevaratelea. nu o gluma proasta ca restul bacului.

      daca vi se pare ghinion ca n-ati fost lasata sa copiati, ce sa zic, va doresc ghinion in continuare... :D
  • +2 (2 voturi)    
    bacalaureat 2011 (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:36)

    maria [anonim]

    am dat bacalaureatul in anul 1978 .demult ce-i drept .nu se punea problema sa copiem ! am luat bac-ul cu nota 9! era nota a ceea ce invatasem in 12 ani . va asigur ca este necesar sa invatam mereu. copiind nu facem altceva decat sa_ne mintim .asigur toti parintii si copii care cred ca-i ajuta copiiatul ca nu fac altceva decat sa se minta singuri. vor lua,copiind, o nota mare ce- i drept ,doar atat !in viata ,va asigur-furtul nu duce la nimic bun-doar o amagire....
  • +4 (4 voturi)    
    impact pe termen mai lung (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:36)

    Tah [utilizator]

    Părerea mea este ca dacă o astfel de rigoare va fi păstrată macar câţiva ani, numărul celor care vor încerca să copie la examene va scade, elevii vor avea mai multe cunoştinţe, vor fi mai bine pregătiţi iar notele vor reflecta mai in clar nivelul lor.

    cu toţii ne dorim asta, nu?

    DanG
    • +1 (3 voturi)    
      - (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:52)

      LauraGabi [utilizator] i-a raspuns lui Tah

      Sa faca toti de cat stiu.....nu pe unii sa-i lase sa copieze astfel incat cei prosti sa obtina rezultate mai mari decat cei destepti.
    • +3 (3 voturi)    
      da, dar rigoare nu numai la grupurile agricole (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:01)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Tah

      cand oi vedea o asemenea rigoare si la licee teoretice, colegii nationale (oricat de colegiu national, n-are cum sa nu aiba macar cativa elevi care incearca sa copieze), atunci oi si crede. pana atunci, nu-i decat demagogie ieftina.

      si in anul cand am dat eu bacul, si asta era inainte ca invatamantul sa fi fost pus pe butuci, in urma cu peste un deceniu - si atunci vreo 80% dintre elevii scolii profesionale din oras si-au picat bacul... so what? era scoala profesionala. aia oricum nu ajung sa-si fure locuri in facultati cu dosare cu medii ireal de mari. aia oricum nu vor ajunge sa traiasca prin furt intelectual...
      si ei sunt deja mutilati de 4 ani de violenta in cadrul scolii...

      oameni buni, in conditiile in care infractionalitatea in grupurile scolare din Romania le-ar plasa foarte aproape de nivelul penitenciarelor, e nevoie de masuri ceva mai drastice decat combaterea copiatului...
      daca ancheta va afla numai de unde aveau subiectele si va infunda cativa profesori, dar nu va merge mai departe sa afle ca majoritatea acestor locuri sunt pepiniere pentru personajele din lumea interlopa, atunci, sincer, nu prea vad eficienta.

      eu sper ca toti se vor speria si fenomenul copiatului nu va mai fi permis in tot sistemul de invatamant. dar sansele sunt slabe.
  • +2 (2 voturi)    
    o idee.. (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:54)

    eu [anonim]

    daca intr-o scoala sunt prinsi peste 5% ca copiaza, gata, de la director la cei care supravegheaza, fac parte din comosie..AFARA din sistem, si dosar penal.
    e simplu.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:56)

    fdaniel [anonim]

    Bravo Dl. Funeriu,

    Poate cei ce platesc nu sunt cei mai vinovati (copii) dar trebuie sa ne apropiem macar de normalitate. Nu e normal sa-ti incepi drumul prin viata prin furt.
    Trist este cat suntem de pervertiti de dulcele nost far-niente de pana acum incat ni se par anormale tentativele de indreptare, atat cat sunt ele (vezi multe din comentariile de mai sus).
    Nu uitati ca poate un "copiator" din acesta va ajunge (prin acelasi sistem) sa va opereze de ulcer intr-o zi!! Ce parere aveti?? v-ar placea?
  • 0 (0 voturi)    
    sas (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:57)

    sdaf [anonim]

    Dar ce fac ei in politica nu se numeste tot FURT? Pe ei cine-i ancheteaza? Au imunitate......
  • 0 (2 voturi)    
    nu am copiat la bac (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:11)

    cristian [anonim]

    si am picat la matematica.Am dat a doua oara in toamna si atunci am reusit sa iau un 6.Si eu sunt de acord sa-i eliminam pe cei care copiaza, dar trebuie sa mai reducem si din programa. Am terminat ASE-ul si pot sa spun ca unui economist nu-i trebuie decat matematica din clasele 1-8.Ce am facut in liceu si in facultate au fost fara nici o utilitate.
  • -2 (2 voturi)    
    Setul de valori (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:12)

    mtl [anonim]

    Sunt absolut convins ca, daca s-ar face un sondaj de genul "Ce vreti sa deveniti? Cercetator/Medic/Inginer de renume sau Guta/Politician/Inna?" peste 90% din tineret ar alege al doilea set de variante. Problema principala este setul de valori dupa care se ghideaza societatea. Iar in 20 si ceva de ani de la revolutie, acest set de valori s-a intors la 180 de grade. Nu poti sa pui degetul pe un singur vinovat, toti politicienii, toti cei ce "ne conduc" sunt vinovati de asta, dar nenorociti mai mari ca portocalii astia eu nu am vazut. Si penibilitatile astea de declaratii ale lui Funeriu (si nu numai ales lui) sunt pentru cei ce "halesc magari" la micul-dejun.
  • +2 (2 voturi)    
    Amintiri din liceu (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:15)

    roberto [anonim]

    În liceu aveam un profesor de economie care ne lăsa cu manualul şi cursurile pe bancă ori de cîte ori aveam extemporal. Restricţia era să nu copiem de la vecini.

    Foarte rar se lua un 10 deoarece subiectele erau aşa făcute încât trebuia să îţi urneşti rotiţele pentru a le rezolva. Simpla citire din manual sau cursuri nu te ajuta cu nimic.

    Asta aş propune. Lăsaţi-i să se inspire din orice manual (cei care deja sar cu minusurile ar trebui să ştie că Internetul este o imensă bibliotecă gratuită în care papagalii sunt nefolositori - important este să ştii ce să cauţi, unde să cauţi, cât de repede obţii un rezultat şi cum îl filtrezi) şi faceţi subiectele în aşa fel încât simpla copiere să nu fie suficientă.
    • +1 (1 vot)    
      Solutie inteligenta (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:59)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui roberto

      mai mult decit atit asta te pregateste pentru confruntarea reala de dupa scoala. Mi se pare de foarte mult bun simt propunerea. E ca-n viata.
  • +4 (4 voturi)    
    Copiat! (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:23)

    marc [anonim]

    Profesorii supraveghetori care nu lasa elevii sa copieze nu mai sunt solicitati pt "strica" prestigiul scolii . E calificat dificil, infumurat, nebun etc. Se copiaza, s-a copiat ,se va mai copia cu acceptul ,chiar cu cooperarea directorilor si a inspectorilor ca doar notele"arata nivelul de pregatire a elevului si munca profesorilor se reflecta in rezultatele obtinute de elevi!
    Cadrele didactice sa ma contrazica!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      da, cu acordul... (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:10)

      ... [anonim] i-a raspuns lui marc

      cu acordul profesorilor, directorilor, inspectorilor, ministrului.

      acolo se termina lantul slabiciunilor.

      cand vor fi eliminati pentru frauda elevii unui liceu cu staif, atunci stam de vorba. deocamdata e vorba de elevii unui colegiu agricol din... Geoagiu. what the heck?

      stimate domn, liceele sunt sanctionate daca au exmatriculari sau repetentii. sunt sanctionate de inspectorate, care, la randul lor, nu ies bine la raport in fata ministerului.

      furtul a ajuns sa fie lege si in invatamant. dar, cum da bine sa pari "corect", d-l Funeriu isi construieste acum imaginea impecabila. vad ca Hotnews il ajuta.

      HN, mai bine v-ati apuca de o ancheta proprie in scolile patriei. luati profesori, elevi, directori, inspectori si intrebati-i CE NU MERGE. intrebati-i cum suna cerintele, ordinele, regulamentele, formalitatile. intrebati-i pe ce sunt obligati sa cheltuie timpul si banii, intrebati-i cum stau cu violenta in scoli, intrebati-i ce s-a schimbat in ultimii 10 ani...
      altfel, nu avem decat cuvintele frumoase ale ministrului Funeriu si o realitate prea imputita pentru ca cineva sa aiba curaj sa o schimbe.
  • 0 (4 voturi)    
    Cum au trecut prin... (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:27)

    rumburaku´ [anonim]

    ...clasele învăţămantului primar, gimnazial, liceal, de- au ajuns până la fraudarea examenului de bac aceşti, copişti ?.......mmmmm !?

    Repetenţia, salvează România !


    ............................

    Evoluţia furtului în România

    - Înainte de ‘89: toţi românii furau echitabil, unii de la alţii.
    Statul îi fura echitabil pe tovarăşi, iar tovarăşii furau statul.

    - 1990-1996: se fura pe scheme şi inginerii financiare de tip piramidal.
    Cei care au furat s-au numit mai târziu oameni de afaceri.

    - 1996-2000: se fura din privatizări. Comisioane de zeci de milioane de euro, industrii întregi vândute pe 1 leu.
    În perioada asta se nasc industriaşii de carton.

    - 2000-2004: se fura din marile privatizaăi, retrocedări şi derogări de la plata taxelor şi impozitelor.
    Cei care au furat s-au numit mai târziu moguli sau baroni locali.

    - 2004-2008: se fura din investiţii şi contracte cu statul. Statul a investit în buzunarele şmecherilor.
    Celor care au furat, azi le spunem “băieţi deştepţi”.

    - 2008-2010: privatizări nu s-au mai putut face, investiţii nu, că a venit criza.
    Aşa că s-a furat direct din bugetul statului.

    - Din 2010 încoace: bugetul nu mai există.
    Aşa că se fură direct din buzunarul românilor: salarii, pensii…

    ...............................

    Căţeluş cu părul creţ,
    Fură raţa din coteţ !

    ne fac părinţii training psihologic... din fragedă copilărie, nu !?
    • 0 (0 voturi)    
      Ai perfecta dreptate (Miercuri, 29 iunie 2011, 21:17)

      gbjbbbbb [anonim] i-a raspuns lui rumburaku´

      Asa este mai fratilor.
    • 0 (0 voturi)    
      mediocrule (Joi, 30 iunie 2011, 0:48)

      Tah [utilizator] i-a raspuns lui rumburaku´

      eu ţi-aş recomanda mai degrabă (Zdreanţă ) - (nu, nu e manelist)
      şi are un pasaj:
      ""Stai niţel, că te dezvăţ
      Fără mătură şi băţ.
      Te învaţă mama minte."
      Şi i-a dat un ou fierbinte.
      Dar decum l-a îmbucat,
      Zdreanţă l-a şi lepădat
      Şi-a-njurat cu un lătrat.

      Când se uita la găină,
      Cu culcuşul lui, vecină,
      Zice Zdreanţă-n gândul lui
      "S-a făcut a dracului!"
      "
      Dumnule "rumburaku´"ce ai faut tu la bac?
      danG
  • +1 (1 vot)    
    Noroc cu linia verde! (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:38)

    ioana [anonim]

    Astia nu aveau camere de observatie?Daca nu era linia verde nu se afla nimic. Dati frate mai multe telefoane sa fie cat mai multi analfabeti scosi din examen!
  • -2 (4 voturi)    
    copiere la BAC (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:44)

    marin [anonim]

    Cum poate un ministru al Educatiei sa afirme ca ceea ce s-a intamplat la BAC este rezultatul reformelor lui Marga siAndronescu???? El care nu stie genurile; vor fi elevi care vor incerca intotdeauna sa copieze la examene, indiferent de regimul de la putere, indiferent de partidele care sunt la putere; de fapt cam toti cei ce ne conduc tara acum cred ca au COPIAT toata viata lor la examene;
    • 0 (2 voturi)    
      citeste mai sus (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:01)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui marin

      s-au dat toate explicatiile de care ai nevoie. Dar ai nevoie?
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:14)

      ady [anonim] i-a raspuns lui marin

      ''El care nu stie genurile''
      El care bea whiskey
      --------------
      ..dar are dreptate din pacate...
  • +1 (3 voturi)    
    stie si el (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:51)

    alex [anonim]

    Avand in vedere c-a studiat numai afara cred ca stie si dl. ministru care sunt obiceiurile la facultatile de prestigiu. Aveti rabdare, nu se face primavara cu o floare! Cheia e perseverenta. Daca 20 ani o sa fie BACUL cel putin ca anul acesta, atunci putem discuta de o revigorare a invatamantului.
  • +2 (2 voturi)    
    sunt convinsa (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:31)

    zigzag [anonim]

    ca parintii mei m-ar fi certat foarte tare daca ar fi auzit ca am copiat. nu mi-ar fi fost doar rusine de profesori ci si de tata care a fost mereu un tip corect si cinstit.
  • -2 (4 voturi)    
    asta e ministru fratilor (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:59)

    motroc [anonim]

    bai pd-listilor, asta e ministru, nu vedeti ca nu mai conteneste cu Marga si Andronescu... asta e un complexat, un frustrat, da-ti-l bai jos, ca ne face invatamantul de ras... cv-uri ca a lui asta sunt sute, asta nu inseama ca s-a si stocat ceva in creier
  • +1 (3 voturi)    
    Orgasm basist (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:23)

    George [anonim]

    Faza asta vine ca o ejaculare pentru sustinatorii regimului actual, deja va vad pe spate cu tigara in gura rasufland usurati: "Da ma, stiam eu, sistemul functioneaza. Tara asta nu e condusa de niste amatori iresponsabili si hoti. Ce bine imi este cand vad ca <<vinovatii is pedepsiti>> ". Totusi vedeti sa nu va cada scrumul pe oaie sa va arda, ca doctorii care au invatat ceva in sistemul asta de invatamant de referinta europeana au plecat in strainatate ca au treaba.
    Iar apoi veti concluziona "Evident ca e vina comunistilor si a mogulilor!"
  • +3 (3 voturi)    
    Bac de mana a doua si Bac de mana intai (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:07)

    fnkknkkfk [anonim]

    Au tabarat cu controalele tot la liceelele si grupurile scolare mai de mana a doua , care si asa erau vai de mama lor.
    O sa cred ca este corectitudine cand vor fi controale si la Colegiile Nationale mari ca si acolo se copiaza dar nu indrazneste nimeni sa se duca si acolo.
  • +1 (1 vot)    
    O decizie corecta. (Miercuri, 29 iunie 2011, 21:10)

    Motanu [anonim]

    Atat am avut de spus.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de noi (Miercuri, 29 iunie 2011, 21:54)

    Ana-Sanda [anonim]

    Ce vorbim noi despre furt si despre cine este bun sau cine incompetent, guvernantii nostri SUNT niste INCOMPETENTI si stau bine merci pe scaunelele lor si nimeni nu-i misca de acolo. S-au pus ei dragalasii pe copii acum sa-i casapeasca, se stie doar ca atacul e cea mai buna aparare. EI SUNT BUNI DE NIMIC si lovesc in copii fara mila, mai grav este ca noi ii lasam!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      aberati jalnic (Joi, 30 iunie 2011, 2:06)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Ana-Sanda

      doamna draga, o minima pedagogie spune ca a "lovi in copii" prin sanctiuni de felul acesta este esential pentru a-i educa. din pacate, invatamanul romanesc nu functioneaza cu astfel de lectii, ci cu contra-lectii: ii dai nas lui Ivan si se suie pe divan.

      problema nu-i ca d-l Funeriu a declarat razboi celor ce copiaza. problema e ca a declarat acest razboi numai de fatada si pentru imagine. in mod normal, ar fi trebuit sa zboare din bac mii de elevi...

      atata timp, insa, cat ministerul sanctioneaza liceele "dure", care lasa repetenti si care exmatriculeaza elevii cu comportament violent, si promoveaza in schimb liceele care tin elevii no matter what - "corectitudinea la bac" va ramane o gogorita.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 23:01)

    Laura [anonim]

    Nu cred ca nu s-au facut controale si la liceele mari.Oricum, eu sunt de parere ca au facut bine ca au tabarat si pe liceele "de mana a doua".Daca sunt mai mici nu inseamna ca se copiaza mai putin ca in celelalte, ba chiar dimpotriva zic eu.
    Legat de scosul afara din examen ptr copiat, este si asta un lucru bun.Sincera sa fiu, inainte de probe nu credeam toata teoria cu scosul afara si lucrurile astea dar totusi nu am riscat desi m-am gandit la varianta copiatului si nu cred ca sunt singura, dar toata chestia cu controalele si restrictiile mna cam speriat si am zis ca mai bine scriu ce stiu chiar daca, poate, risc sa vin in toamna, si nu cred ca sunt singura care gandeste asta.Cred ca intr un fel a fost buna ideea asta cu controalele si jandarmi si toata harababura asta.
  • +1 (1 vot)    
    sa pice si mai multi!! (Joi, 30 iunie 2011, 1:17)

    jos_iliescu [anonim]

    Foarte bine, sa nu mai treaca toti analfabetii BAC-ul!! Sa puna camere video in toate salile unde se da BAC-ul!!
  • +1 (1 vot)    
    p.s. (Joi, 30 iunie 2011, 2:24)

    ... [anonim]

    btw, se pare ca problema cea mai mare a copiatului o reprezinta "beizadelele", copiii de stabi de prin orase si orasele - lor profesorii nu indraznesc sa le ia copiutele, daramite sa-i sanctioneze... de ce? pentru ca politicii, parintilor, primariei etc. li se permite sa se amestece enorm in mersul scolii.

    dar autonomia liceelor nu este prevazuta nici in legea aceasta, dupa cum nu a fost nici in legea anterioara. dimpotriva, "inteligentul" domn ministru doreste o si mai mare aservire a liceelor - si, isteric, cere in acelasi timp sa nu se copieze... dar dumnealui permite cauzele copiatului...

    in doi ani de invatamant am auzit deja mult prea multe exemple de santaj si agresiune din partea parintilor asupra unor cadre didactice - parinti politisti care suna acasa si ameninta profesoara ca sa dea nota buna progeniturii, parinti politisti care santajeaza sotul profesoarei pentru ca nota progeniturii sa salte... parinti care ameninta cu statutul lor, dar chiar si cu violenta fizica, care colporteaza minciuni, fac crize de isterie s.a.m.d. parinti care suna si cer imperativ marirea notei, parinti care apeleaza la director sau profesori cunoscuti pentru a pune presiune asupra profesorilor tineri etc.


    oameni buni, invatamantul romanesc are sute de probleme. copiatul la bacalaureat este doar un rezultat al acestor probleme. pentru a-l reduce, ar trebui o analiza asupra cauzelor sale... dar asta ar insemna ca problema nu se rezolva de azi pe maine... si se pare ca nu s-a nascut inca ministrul care sa dea dovada de suficienta seriozitate pentru a se apuca de-asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Aşa e peste tot (Joi, 30 iunie 2011, 10:18)

    Unu' [anonim]

    Aşa e la 98% din liceele din ţară; inclusiv la cele mai bune licee din judeţ.
    Am dat BACul în urmă cu doi ani şi era bătaie de joc, în comparaţie cu examenul de admitere la facultate.
  • 0 (0 voturi)    
    Off (Joi, 30 iunie 2011, 10:24)

    Silviu [anonim]

    Stau si citesc siderat de tot felul de postari care mai de care mai aberante si imi dau seama cat de mult a ajuns sa ne indobitoceasca politica asta si nu numai. Titlul articolului era “Ceea ce vedem astazi este rezultatul direct al reformelor Marga si Andronescu”. Nu degeaba cuiva i se mai spune si abramburica. Voi vreti ca cineva sa vina si sa repare sau sa resolve ceva ce nu a fost rezolvat sau a fost stricat timp de 20 de ani si asta in doar doi ani. Nu vi se pare putin aberant. Este o vorba “ce strica un prost nu pot repara zece destepti” . Vreau sa precizez ca nu tin nici cu domnul Funeriu nici cu doamna Andronescu nici cu domnul Marga. Toti sunt o apa si un pamant dar macar dati credit domnului Funeriu inca ceva timp sa vedem ce face si dumnealui, pentru ca pe primii doi i-am vazut la treaba si nu au facut decat sa strice tot ce era cat de cat bun in 1989. Cel putin abramburica nu si-a dat seama ca in invatamant problemele nu se pot trata doar pe durata unui mandat de ministru ci trebuie o politica pe termen lung si foarte lung. Saracii copii nici nu mai stiu ce sa faca. Ba manuale alternative, ba noua clase la generala si patru la liceu, ba o suta de vacante si lista poate continua. Si toate astea vin din partea unui ministru ca propuneri legislative ce se aplica timp de 4 ani cat dureaza mandatul sau dupa care vine alt destept si schimba tot dupa cum are el viziunea asupra invatamantului. Dar asta e la noi POLITICA de doi bani facuta de toti parvenitii si comunistii de dinainte de 89. Iar noi ceilalti ne complacem in acest mare rahat. Suntem usor de multumit cu circ si paine. Lasa ca or sa vina doi super oameni la putere care ne vor aduce numai lapte si miere. Cateodata am senzatia ca toti eroii din benzile desenate vor fi mici copii pe langa cei doi. La noi a devenit un laitmotiv faptul ca cei dinaintea noastra au facut intotdeauna prost iar cei din urma sunt cei mai destepti si asta doar pana vin alti din urma. Asa e in politica, in constructii si cr
  • 0 (0 voturi)    
    Baku (din Romania) (Joi, 30 iunie 2011, 13:56)

    Iulian Ion [anonim]

    1. Tot ce se intampla este premeditat si are un pronuntat iz politic, ca de fapt tot ceea ce misca in tara asta..
    2. Si acest examen ne arata ca in Romania oamenii sunt tratati inegal : de ce nu sunt camere in toate scolile unde se sustine bacul?
    3. Poate ne spune domnul deputat de Hunedoara, Viorel Arion, de ce anul trecut cand a dat un copil de-al sau bacul au fost conditii speciale (liber la copiat).
    4. Probabil ca e voie sa furi numai in parlament, la numaratoarea voturilor, prin votul la doua maini, etc., lucruri evidente in nenumarate imagini video.
    5. Pestele de la cap se impute, domnilor (sau de la balaurii cu 7 capete... goale).
  • 0 (0 voturi)    
    Discriminare totala (Joi, 30 iunie 2011, 14:53)

    bac buzau [anonim]

    in liceul nostru sunt doar cateva sali care au camera iar eu de exemplu am picat la toate probele in sali cu camera. am colegi care nici la romana, nici la matematica si nici la bio la care urmeaza sa dam, nu au. nu mi se pare deloc corect ca unii sa fie supravegheati la sange iar altii sa fie lasati asa.... in voia lor.
    dupa proba scrisa la matematica
    ex:
    x: ce ai facut ma?
    eu: mai nimic
    x: aaa! eu am facut tot, ne a lasat sa vorbim. ce, ai avut camera?
    eu: da
    x: nasol, eu nici la bio nu o sa am
    Multumim domnule ministru ca ati ajutat saracii elevi care s-au chinuit 4 ani la rand sa si motiveze absentele sa nu fie exmatriculati, sa treaca si de acest hop in viata numit bac cu o nota destul de frumusica si tot odata va multumim pentru extrema supraveghere sa vedem pt ce am dat atatia bani la meditatii si ce rost au avut 4 ani de munca.

    In concluzie in romania
    absolvire, bac = prost sa fi noroc sa ai