VIDEO Premierul Emil Boc a inaugurat un nou tronson din Autostrada Transilvania: Am facut in perioada de criza mai mult decat au facut altii in vremuri de crestere economica

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:54 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a inaugurat, sambata, inca 10 kilometri ai Autostrazii Transilvania, intre Turda si Campia Turzii. "E o vorba la romani, ca toamna se numara bobocii. Toamna aceasta se numara kilometrii de autostrada", a spus premierul, adaugand ca in 2011 "lucrurile vor merge si mai departe, pentru ca vom folosi banii din fondurile europene". Ceremonia a avut loc la aproape un an dupa ce  seful Guvernului a inaugurat primii 42 de kilometri ai Autostrazii Transilvania, pe tronsonul 2B Turda-Gilau, el parcurgand atunci traseul la volanul unei Dacii Logan.

Boc a spus ca, desi este an de criza, "am facut mai mult decat altii in vremuri de crestere economica", adaugand ca in ultimii doi ani au fost dati in folosinta 116 km de autostrada "intre care 76 kilometri au fost finalizati in 2009, iar in 2010 este vorba de 46 de kilometri". "S-au pierdut anii 2007-2008, cand nu s-a facut nimic cu fondurile de la UE", a afirmat premierul.

Intrebat de ziaristi cand crede ca va fi finalizata Autostrada Transilvania, premierul a replicat: "Multumesc pentru intrebare!".
 
La inaugurarea de sambata a participat si ministrul Transporturilor, Anca Boagiu. Acesta a spus ca "lucrarile vor fi platite pe masura ce sunt executate".

Boagiu a spus ca "banii catre Bechtel vor fi achitati dupa ce vor fi evaluate lucrarille. Bechetl are un contract platit din bani publici".

Dupa ce au taiat panglica si au facut declaratii de presa, Boc si Boagiu au plecat sa verifice starea drumului, seful Executivului aflandu-se la volanul unei masini Dacia Duster.



Autostrada Transilvania este proiectata pe o lungime totala de 415 kilometri.

Directorul de comunicare al constructorului american Bechtel, Bogdan Sgarcitu, a declarat recent pentru Mediafax ca tronsonul Turda-Campia Turzii poate fi deschis traficului rutier incepand cu luna noiembrie si ca lucrarile ar putea continua pe tronsonul 3C, in judetul Bihor: "Se va putea circula, astfel, de la Gilau la Campia Turzii pe tronsonul 2B, pe o distanta de 52 de kilometri. Bechtel ar putea continua, ulterior, lucrarile pe A3 in judetul Bihor, pe tronsonul 3C, intre Suplacu de Barcau si Bors".

Sgarcitu a precizat ca Bechtel mai are de primit din partea statului aproximativ 90 milioane euro pentru lucrarile realizate in anul 2010.


Citeste mai multe despre   
















8878 vizualizari

  • +3 (81 voturi)    
    10 km ... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:58)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    ... Da. Asta realizare.
    Gilau - Campia Turzii.
    Suplacu de Barcau - Bors.

    Asteptam alte realizari, care sa uneasca metropolele Pogorata din deal de Puchenii Vechi.
    • +28 (64 voturi)    
      ca remarca... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:30)

      baubau [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      totusi, au facut 42+10 km autostrada in 2 ani de criza, pe cand tariceanu si sleahta lui au facut 40 km autostrada in 4 ani de crestere economica
      • +4 (58 voturi)    
        Nu zau?! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:17)

        Roberto [anonim] i-a raspuns lui baubau

        Amice, aia 42 de km pe care tu ii atribui lui Boc, sunt facuti de fapt de catre guvernul PNL. In 2009 s-a pus doar asfalt pe tronson.
        In 2007-2008 se si plateau facturile catre Bechtel.
        Acum, guvernul nu a platit nimic catre Bechtel. Totul e pe banii americanilor. Basca, mai sunt restante si pe primul tronson.
        Dar nu-i asa, e mai bine sa te impopotonezi cu penele altuia? Daca habar nu aii, nu comenta!
      • +4 (56 voturi)    
        Cat timp a fost idolul vostru... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:01)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui baubau

        Primar al capitalei cate sosele a REPARAT,Videanu a pus BORDURI deh Baselu a reparat....iar cand iubitul vostru conducator a fost ministru al transporturilor cati centimetri a facut???
        Oare cati mai sunteti sa laudati aceasta tara incompetenta care de douazeci de ani nu au facut nici 5% cat sa facut pe vremea lui ceasca,nu sunt in stare nici sa repare ce am facut noi in timpul dictaturi,ti se face scarba.
      • +4 (50 voturi)    
        el a inaugurat 10 km (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:05)

        radu [anonim] i-a raspuns lui baubau

        autostrada este inceputa de mult timp, intamplarea face ca in timpul lui boc sa se ajunga si la faza finala pe anumite tronsoane. in rest nu are nici un merit.
        • +1 (1 vot)    
          nu e asa (Luni, 15 noiembrie 2010, 11:00)

          Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui radu

          Am avut ocazia sa fac naveta pe langa santierul Bechtel din zona Savadisla-Gilau. Pana in 2009 se muncea si nu prea. Asta e adevarul. In 2009 s-a facut mai mult decat in toti cei 4 ani dinainte la un loc pe acest santier. Nu stiu in alte parti cum o fi fost, daca erau lucrari aproape terminate pe care doar s-a pus asfalt, dar la Autostrada Transilvania chiar au merite. O fi cea mai slaba guvernare de dupa 89 dar macar cu putinele rezultate sa ramanem. Iar utilitatea autostrazii e pusa la intrebare doar de indivizi care nu traiesc in zona. Sigur ca atunci cand va fi gata o sa fie mult mai utila, dar si asa ocoleste 3 orase - Campia Turzii, Turda, Cluj. In anumite zile faci si 3 ore pe acest traseu, fara gluma. Pe autostrada iesi la sub 30 de minute.
          • +1 (1 vot)    
            Timisoara (Luni, 15 noiembrie 2010, 11:52)

            tm [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

            Aceeasi poveste cu centura Timisoarei: din 2002 pana la inceputul lui 2009 nu s-a facut mai nimic. Apoi a venit Boc cel mic, nu stiu ce le-a zis, dar in noiembrie 2009 s-a deschis centura desi inca nu era gata. Tronsonul cel mai important l-au terminat anul asta, in septembrie.
      • +8 (22 voturi)    
        Bravo! 42 + 10 km pentru o tara cu 30mil locuitori (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:43)

        Liviu Tomoiaga [anonim] i-a raspuns lui baubau

        Felicitari domnilor, in Burkina Fasso v-ar fi ridicat monument.
        fara alte comentarii.
        • +1 (1 vot)    
          corect (Luni, 15 noiembrie 2010, 12:19)

          popas [anonim] i-a raspuns lui Liviu Tomoiaga

          Romania are 21 mil locuitori, iar in Burkina Fasso nu exista cheltuieli sociale asa cum exista in Romania.
          Suntem 4 mil muncitori in sistemul privat, mare majoritate muncind la negru, insa avem:
          - 11 milioane asistati social cu cel putin 1 facilitate de ajutor social
          - 6 mil pensionari carora li s-au marit pensiile pentru voturi
          - 10-11 mil locuitori in mediul rural care nu stiu ce e acela bon fiscal
          - milioane de copii si batrani, consumatori de servicii medicale
          - zeci de mii de pensionari cu pensii mai mari decat salarii de directori executivi din banci
          - venitul minim garantat pentru boshcaii care il beau pe cateva pahare de tzuica in ziua in care primesc banii

          Cum naiba sa mai fie bani de autostrazi?
          Chiar si asa... Cum se explica faptul ca Tariceanu a facut 4 km de autostrada in 4 anin de crestere economica?
          PATRU KM????
      • -2 (4 voturi)    
        crorect (Luni, 15 noiembrie 2010, 8:26)

        autostopist [anonim] i-a raspuns lui baubau

        zece intr'un an, e mai bine decat cinci in patru ani.
    • +26 (46 voturi)    
      chiar? (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:30)

      dede [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      dar pe unde ai vrea sa treaca autostrada? intre balta alba si rahova?
    • +36 (48 voturi)    
      Si in tara trebuie investitii in drumuri... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:39)

      calinsab [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Si in tara trebuie investitii in drumuri... nu doar in capitala, ca tara asta nu e facuta doar dintr-un oras toate marile orase trebuie legate intre ele prin autostrazi si trenuri care sa circule cu viteza.
      in 20 de anis-a facut autostrada catre litoral sa mearga bucurestenii la mare si drmuri expres spre munte. atat ..... Restul tarii nu conteaza?
      • +35 (41 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:48)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

        Corect.Eu sunt din Bucuresti dar...ai dreptate,Romania nu este numai Bucuresti.
      • -1 (47 voturi)    
        Au cerut cumva Bucurestiul... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:53)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui calinsab

        ...AUTONOMIA???.
        Bucurestiul dupa cate stiu eu produce cel mai mult si pe langa Bucuresteni care acum sunt in minoritate vreo 40% ,sunt si alti de prin tara care sunt vreo 60%.
        Avem nevoie de aurostrazi fie ele suspendate,subterane vreo doua sau trei centuri(atatea are Lisabona si au poate 600 de mii de locuitori)astfel ca cei ce tranziteaza cat si cei care traiesc sa faca Nord-Sud intr-o ora nu in trei cat se face acum.
        Este o brambureala ca preferi sa iei metroul sau bicicleta.
        Iar ZECE KM DE AUTOSTRADA ESTE O RUSINE pana si Albanezi rad de noi.
        • +11 (33 voturi)    
          din partea mea s-o ceara! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 14:03)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

          Din partea mea Romania ar fi OK fara Bucuresti. Nu numai autonomie, dar chiar independenta totala! Si sa nu mai iesiti din Bucuresti deloc decat cu viza pe 3 zile si aia sa coste 10000EUR de persoana!

          De ce crezi tu ca Bucurestiul produce cel mai mult? Nu pentru ca acolo se investeste cel mai mult? Nu pentru ca acolo sunt ministerele si toate agentiile guvernamentale pe unde suntem purtati pe drumuri din toata tara?

          Din punctul meu de vedere ar fi super OK sa se mute toate ministerele la Brasov. Distanta egala din toate partile.
          • +8 (18 voturi)    
            Ce am zis si ce ati... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 19:18)

            haiducul [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

            ....inteles.Daca sunt din Bucuresti nu inseamna ca si imi place,arata ca o groapa de gunoi din careiubitul vostru presedinte sa imbogatit,mai este si videanu,halaicu.
            La cati bani sau furat trebuia sa avem o capitala mai frumoasa ca...MADRIUDUL..
          • +4 (8 voturi)    
            LUI HAIDUCUL (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:22)

            carat [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

            De acord, dar tot cu viza de 3 zile si doar cu o taxa de 100 euro/zi sa se si intre in Bucuresti, iar cei ce n-au buletin de bucuresti, acasa! Asa e bine?
            • +10 (14 voturi)    
              Bucurestiul este SUFOCAT. (Duminică, 14 noiembrie 2010, 12:10)

              haiducul [anonim] i-a raspuns lui carat

              Inainte de 1989 era un potential industrial,dar cu distrugerea industriei sau redus peste un milion de locuri de munca.Eu m-am nascut ca sa lucrez in industrie degeaba imi iau casa la tara sa fac agricultura ca habar nu am.Agricultura este si ea ca industria la pamnat,daca vrem agricultura ca eu sa consum cineva trebuiue sa o faca...deci fiecare la locul lui.
            • +11 (11 voturi)    
              si cu o doza buna de antiemetice ... (Luni, 15 noiembrie 2010, 0:11)

              liviu [anonim] i-a raspuns lui carat

              E un oras minunat, merita vizitat. Il recomand tuturor dusmanilor
              • 0 (0 voturi)    
                exact (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:33)

                stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui liviu

                Si eu l-as recomanda dusmanilor... cu conditia sa nu-si mai termine vizita, ca daca ies de-acolo... vor fi mai rau decat inainte de vizita.
            • 0 (0 voturi)    
              perfect! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:32)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui carat

              Asa as fi sigur ca nu calc nici din greseala in pisalaul ala numit Bucuresti... ca deh... nu ma uit intotdeauna pe unde calc!
        • +9 (23 voturi)    
          FALS (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 14:13)

          Ion from Raion [anonim] i-a raspuns lui haiducul

          Bucurestiul nu produce cel mai mult!!! Bucurestiul raporteaza! Este o mare diferenta.

          De exemplu, sediile bancilor sunt aproape toate in Bucuresti, desi opereaza in toata tara.
          • +9 (15 voturi)    
            corect (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:42)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui Ion from Raion

            si firmele din toata tara care depasesc cifra de afacri peste o anumita suma, sut obligate sa-si mute sediul sociale in Bburesti (de la Rrom) de aici au ei asa venituri mari raportate
        • +8 (10 voturi)    
          centuri (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 16:11)

          portugal [anonim] i-a raspuns lui haiducul

          lisabona are 2 centuri ! primeiro circular si segundo circular . daca tot ai ajuns aici cu avionul si atat ai vazut tu , trebuie sa stii ca are si autostrazi portugalia , si nu sant ingramadite in jurul lisabonei ci impanzesc toata portugalia ! in plus , niciodata nu se vorbeste de lisabona ca de un oras mai important decat altele , asa cum se vorbeste mereu despre bucuresti ! si cand se prezinta meteo , se prezinta situatiile din cele 4 regiuni ( nord , centru nord , centru sud si sud ) lisabona este prezentata in regiunea ei ca orice alt oras ! si nici cei din lisabona nu se cred mai indreptatiti sa aiba ei ceea ce altii nu ar avea voie . dezvoltarea se face pe interesele tarii , nu pe cele politice sau personale ! in plus , in portugalia ( si in lisabona ) exista bun simt pe toate soselele si strazile ! sa ti mai spun ? ma opresc aici ...
          • +3 (3 voturi)    
            Barcelona-diagonal (Duminică, 14 noiembrie 2010, 7:56)

            player [anonim] i-a raspuns lui portugal

            Bulevardul Diagonal, care dupa cum ii spune numele taie pe diagonala Barcelona de la un capat la celalalt plecand din Diagonal Mar.
            E o alta solutie:)
            Populația orașului este de aproximativ 1,6 milioane, iar a zonei metropolitane de aproximativ 3 milioane.
            În anul 2009, Barcelona a fost vizitată de 6,5 milioane de turiști
        • +9 (21 voturi)    
          haiducul albanez (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 16:53)

          gramatic [anonim] i-a raspuns lui haiducul

          daca albanezii ar sti putin gramatica limbii romane , ar fi ras cum ai scris : "pana si Albanezi rad de noi " ha ha ha ha . te ai gasit si tu sa postezi ... ERATA !!! se va citi corect : " pana si albanezii rad de noi " ai inteles acum de ce , haiducule (sic!?)
          • +7 (13 voturi)    
            Am uitat sa mai pun un.... i. (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 19:13)

            haiducul [anonim] i-a raspuns lui gramatic

            Paguba in ciuperci,asta nu spune nimic si nu ma scoate pe mine vinovat de impotenta guvernantilor pe care voi i-ati votat.
            A te lauda cu 10 km=bataie de joc la adresa Romanilor carora le dispar bani din buget in buzunarele LOR,iar spitalele se inchid din lipsa de personal si medicamente.
            Sunteti atenti la mine sau la oricine scrie impotriva celor care-i pupati....si nu stiu de ce,pana intr-o buna zii cand cei pe care-i infometati acum se vor trezii odata si odata la realitate.
            Eu personal si mai sunt destui care evita sa mai mearga in concediu in Romania...de ce, pentru ca la 2500KM facuti pe soselele din tara a trebuit sa mai cheltui cateva sute de euro in reparatii....pacat,pacat de tara ca ea este frumoasa dar nu are cine sa o scoata din mizeriea in care se afla.
            • +5 (5 voturi)    
              Adevarul (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:32)

              Vasiloiu [anonim] i-a raspuns lui haiducul

              Adevarul este ca romanii produc putin, si inca si mai putini platesc impozite. 1m liniar de autostrada coesta 5-6 mii euro fara poduri si alte facilitati. O mare parte din romani sunt vinovati ca pun stampila de vot pe cine ii mareste pensia, fara sa se intrebe daca marirea de pensie s-a facut cu banii de la infrastructura, cazul Tariceanu-PSD. Pe atunci toata cresterea economica s-a dus in pomeni electorale. Acum cateva zile am vizitat si traversat ro., si fata de tarile din vest, infrastructura este inapoiata, dar nici populatia nu-i la nivelul slovenilor, se vede asta foarte clar.
      • +9 (11 voturi)    
        s-a facut autostrada pana la Constanta??? (Luni, 15 noiembrie 2010, 0:02)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui calinsab

        Din cate stiu nu exista autostrada pana la Constanta, iar spre Brasov seamana a orice altceva.
        Centura Bucurestiului e... (adica nu e).
        Esti fortat sa te infunzi in traficul Bucurestiului oriunde ai vrea sa mergi. Pot spune ca am oroare sa vizitez orasul ala dar sint uneori obligat.
        Apropos autostrada de Cernavoda a fost doar finalizata, nu se poate zice ca e noua.
        De ce nu inaugureaza 2 metri de autostrada pe trotuarul din fata guvernului, e la fel de mult procentual fata de necesitatile tarii.
    • +4 (14 voturi)    
      distante (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:34)

      and [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Omul are totusi dreptate prin prisma distantelor. Pai ca sa fie utila, autostrada trebuie sa fie terminata. Cand vezi ca in 6 ani abia au facut un drum cu care economisesti cateva zeci de minute, te cam cuprinde disperarea.
    • +5 (35 voturi)    
      meritele luiTariceanu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:03)

      shusheau [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Ce inaugureaza boc in mandatul lui este meritul guvernului condus de Tariceanu.
      Toata munca incepand de la proiectare,contractare,expropriere etc.deci tot ce a fost greu,a fost facut de guvernul Tariceanu.
      Boc doar taie panglici.
      • +7 (31 voturi)    
        unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:47)

        unu [anonim] i-a raspuns lui shusheau

        are si boc un merit. in loc sa inceapa autostrada de la un capat (ex ungaria), o face in jurul clujului, intre soacra-sa si maica-sa. cat tupeu are omul asta, n-as fi crezut. el crede ca va intra in analele clujului cu asta.
        • +7 (15 voturi)    
          Amice, esti dus (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 17:20)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui unu

          1) Cluj e orasul cel mai mare de pe traseu. Pima data s-a facut tronsonul 2B tocmai ca sa fie centura a Clujului (cei 42km de anul trecut)
          2) Portiunea Bors-Suplacu de Barcau e portiunea de la granita (Bors pct de frontiera), are vreo 67km si acuma e cam 35% facuta. Se cheama portiunea 3C
          3) Intre cele 2 portiuni mai e o gaura de vreo 120km.

          Ambele portiuni au fost incepute in acelasi timp, teoretic acu vreo 5 ani. 2B a avut aparent prioritate (si mai mica si vezi pct 1). Nu cred ca-n 2009 cand a venit Boc la guvernare erau ambele la 0%, s-a ales solutia sa se termine ce se putea termina mai repede. E o minune c-au facut si atata, ca autostrada aia se face doar din bani de la buget. Si asa, umbla vorba ca de la Campia Turzii spre Brasov s-ar putea sa nu mai fie facuta decat spre 2020.
      • +5 (9 voturi)    
        meritul tovarase (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 15:07)

        cupa [anonim] i-a raspuns lui shusheau

        e al poporului roman care plateste taxe ca lal balamuc, in loc sa aiba bani sa traiasca rezonabil. deci asta ar trebui sa fie in constitutie ca la americani. apoi, administrarea banilor se face fara capatina la noi ptr ca sint toti niste infractori. cinste poporului roman,(nu politicieni)
        • +7 (13 voturi)    
          Care cinste? Care popor? (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 17:57)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui cupa

          Scuze, nu prea inteleg despre ce popor vorbesti.Oare oamenii de la tara care nu stiu cere bon fiscal cand fac cumparaturi nu sunt tot români? Oare cei peste un milion si jumatate de oameni care lucreaza total la negru în România nu sunt tot români? Oare milioanele de alti oameni care lucreaza partial la negru nu sunt români? Cei care cumpara marfa de contrabanda nu sunt tot români? În fine, lista e lunga, nu voi mai continua. Daca vrem sa schimbam lucrurile e mai bine sa ne vedem asa cum suntem în realitate. Schimbarea incepe cu fiecare dintre noi si daca nu ne vedem asa cum suntem, nu ne putem schimba.
      • +8 (12 voturi)    
        Asa este (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:27)

        Mao [anonim] i-a raspuns lui shusheau

        toata spaga s-a dat pe vremea lui Tariceanu... asa ca lui Boc i-a ramas sa se foloseasca doar de imagine (desi nu cred ca-i mai foloseste la ceva)...asa este politica ...folosesti tot ce poti, cand poti, cum poati, de cate ori poti...etc.
    • +8 (12 voturi)    
      . (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:27)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      si cand citesti alt articol de pe hotnews si vezi asta http://www.hotnews.ro/stiri-revista_presei_international-8031731-video-finlanda-constuieste-buncar-pentru-deseuri-nucleare-rezista-cel-putin-100-000-ani.htm
      mai trebuie spus altceva?
    • +8 (16 voturi)    
      promisiuni (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:02)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      In campania electorala au promis 850 KM. Ar trebui sa aiba cam 400 pana acum. E chiar caraghios sa inaugurezi 10 Km, ganditi-va cat a costat deplasarea oficialilor pana acolo. Se mai si lauda! Cu astfel de chestii isi face singur contrapropaganda.
      CARAGHIOSI!
    • +7 (13 voturi)    
      jenant...... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 10:22)

      Flo [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      jenant.....peste o luna propun sa mai inaugureze 1 km!!!! sunt penibili!!!
  • +8 (32 voturi)    
    jenant (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:30)

    nu conteaza [anonim]

    cred ca in Germania nu ar fi aparut nici in presa locala aceasta stire, la noi taie panglica primul ministru si ministrul transportului pt 10 km de autostrada.
    • +4 (36 voturi)    
      putin adevar nu strica (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:07)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      Romania nu-i Germania comparatia este jenanta.Ai uitat sa mentionezi criza si nu in ultimul rind jaful facut de acest partid de hotii numit PNL,apoi scandalul sistematic facut de opozitie,pt. ce?ca le-a luat obiectul muncii?---ciolanul?Daca cineva ar trebui schimbat acesta este locatarul cotroceniului care din pacate a devenit multilateral se pricepe la toate si roadele se vad.
    • +19 (27 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:08)

      ... [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Dc nu ai uitat esti in romania, tara puturosilor, asistatilor sociali, hotilor si lista poate continua
      • +8 (14 voturi)    
        Hmmm (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:24)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Daca tu si cei care-ti dau plusuri va asumati ca sunteti "puturosi, asistati sociali, hoti,etc",este treaba voastra.Eu nu am NICIO legatura cu clica voastra...
        • +2 (6 voturi)    
          buna dovada! (Duminică, 14 noiembrie 2010, 12:26)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          deci daca tu esti cinstit, inseamna ca sunt cinstiti si:
          - cei peste 50% dintre angajatii ieseni care in 2009 au avut de concedii medicale
          - cei 50k vasluieni care, in urma noilor reguli, a controalelor si a inaspririi amenzilor in caz de fals in declaratii, au renuntat sa ceara ajutor de incalzire pt aceasta iarna
          - cei aproape 25% de pensionari pe caz de boala care s-au vindecat miraculos in ultimele cateva luni
          - cei peste 50% de romani care nu stiu care-i rolul bonului fiscal (procent comparabil cu cel al românilor care stiu ca soarele se invarte in jurul pamantului)
          - cei nestiuti la numar (dar cu siguranta nu mai putini de 1,5 mil de indivizi) care lucreaza total la negru, drept care beneficiaza de ajutoare sociale

          etc etc etc

          ps: mai stii din scoala generala care e diferenta dintre jargon si argou? daca nu, iata un "aide memoire": ceea ce in jargon este "egocentric", in argou este "buricu' pamantului"
    • +7 (13 voturi)    
      Prietene, sunt de acord cu tine (Duminică, 14 noiembrie 2010, 10:39)

      ovys [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      Este jenant sau mai bine spus jenibil ca primul ministru si ministrul de transport sa vina sa inaugureze zece km de autostrada.
      Eu daca as fi fost prim ministru, pentru asa o performanta nu veneam de la Bucuresti, pentru ca prezenta mea acolo inseamna ca acei 10 km ma reprezinta si eu sunt mandru ca am facut doar 10 km.
      Inaugurarea celor 10 km ar fi fost mai potrivita prin organizarea unui concurs de cros: spatii largi sa poata alerga cat mai multi oameni, ca masinile mai mult consuma in 10 km: accelerezi sa ajungi la 130 km/h si apoi franzezi ca iesi de pe autostrada si intri pe DN.
      Concluzie: cum zicea un ziarist roman: am ajuns in vremurile "dramatizarii fleacului". PENIBIL
  • +10 (34 voturi)    
    Ce tara! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:33)

    Amad [anonim]

    Tinutul in care nr. de inaugurari este mai mare decat nr. km de autostrada, autostrazi care incep ne "nicaieri" si se termina "niciodata".
  • -1 (49 voturi)    
    Rusine (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:39)

    Von Klausewitz [utilizator]

    HotNews lingaii pedeleului!
    • +17 (29 voturi)    
      mai bine asa``` (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:10)

      liviutzubmf_20 [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      chiar e o alegere buna ....decat ilescu,nastase,miron mitrea,hrebenciuc,vanghelie,prostanacu,pontanacu, dragnea,crin nebunescu,ludovic or-b-eat,,tariceanu ....deci totusi e mai bine.....inca nu au venit minerii......
      • +8 (16 voturi)    
        Hmmm (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:29)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui liviutzubmf_20

        Voi sunteti "mineri" in conceptie,gandire,comportament pe forumuri,etc unul scrie ceva pro-portocalii iar turma il urmeaza cu zeci de plusuri ca sa arate ca portocalii "este"(!) iubiti...macar minerii lucrau,produceau si aveau mai multa demnitate decat voi.PS.Asta ai scris-o tu sau ai primit-o prin SMS ca "desteptul" reprezentant al portocaliilor la tv...ha,ha,ha ce penibil a fost!!!
  • +21 (27 voturi)    
    Pogorata din deal-Puchenii Vechi... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:00)

    Mihai [anonim]

    Bors este intrare importanta in tara, pt cei ce nu cunosc, este langa Oradea, oras ceva mai mare decat Pucheni... Oare daca ne gandim ca numai Bucurestiul exista in Romania, cu ce il legam? Faptul ca s-a inceput cu Gilau Turda este de admirat, nu mai trebuie tranzitat Clujul, pt cine iese din Bucuresti, este f bine. Sa incercam sa nu fim rautaciosi, exista si alte orase, tari, continente, planete, galaxii, nu e numai Bucurestiul pe lumea asta.
    Semneaza un bucurestean!
  • +5 (39 voturi)    
    Cu ce se ocupa guvernul (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:01)

    msb [anonim]

    Nici primul ministru nici ministrul transportului n-au alte treburi mai urgente de facut decit participarea la activitati inutile ca inaugurarea asta.
    • +5 (27 voturi)    
      pai, cu 20km/an inseamna ca .... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:37)

      lili [anonim] i-a raspuns lui msb

      415 km vor fi facuti in vreo 20 de ani, vreo 5 Prim Ministri cel putin vor taia panglici si se vor lauda atacandu-i pe aia din urma ca n-au facut cat ei.....Cu cozile alea ale rusinii si foametei de pe la Constanta si Timisoara, cu spitalul de la Galati maine poimaine inchis ca si celelalte spitale ale Romaniei nu se lauda Dl Boc. Nici un guvern nici vremurile lui Ceausescu nu au dus romanii in saracia si disperarea si dezamagirea de azi. Asta in timp ce Dl Boc vede numai realizari..... In schimb Dl Isarescu spunea ieri la Cluj ca ii este tot mai greu sa le explice partenerilor straini greutatile din aceasta tara..... Cum de nu vede Dl Isarescu maretele realizari ale Guvernului Dlui Boc?!! Nici BM nu le vede deloc, Rapoartele BM sunt cel putin jenante daca nu ingrijoratoare..... Dl Boc trebuie sa le explice totusi, ceva nu e-n regula de nu vad astia atatea marete realizari ale guvernarii portocalii cu care-si umfla pieptii in fata natiunii Dl Boc al nostru.........
      • +3 (21 voturi)    
        unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:13)

        unu [anonim] i-a raspuns lui lili

        stai linistit. doar 6% il cred si aia sunt aici, pe forum si detin impreuna 1% di iqul national.
    • +10 (14 voturi)    
      Cu ce se ocupa guvernul (partea II-a) (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:54)

      msb [anonim] i-a raspuns lui msb

      Vad ca am primit o multime de minusuri. Sa insemne asta, oare, ca o multime de forumisti sint de parere ca inaugurarile de bucati de autostrada sint cele mai urgente treburi de care trebuie sa se ocupe primul ministru si ministrul transporturilor? Mira-m-as. :)
      Aaa, si ca sa nu existe nici un fel de dubiu, toate guvernele de pina acum (PSD+PC, PNL, PDL si combinatiile intre ele ) au suferit de aceeasi boala a "festivismului" inutil. Eh, acu am sa primesc minusuri de la postacii de toate culorile spectrului politic. :)
  • +18 (28 voturi)    
    asa este - se lucreaza in draci! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:29)

    daroc [utilizator]

    Boc afirma ca "am facut in perioada de criza mai mult decat au facut altii in vremuri de crestere economica".
    Din proprie experienta pot sa confirm: da, asa este!
    Vara asta am facut o excursie printr-o parte din tara. Si vreau sa spun ca traseul Satu Mare - Oradea - Arad - Timisoara este un cosmar automobilistic. De ce cosmar? Sunt o puzderie de santiere in lucru la drumul national. Nu repara gropile, nu carpesc astfaltul, ci toarna covoare astfeltice complet noi. Cum circulatia se desfasoara pe o singura banda (ca pe una se lucreaza), sunt ori semafoare ori oameni care dirijeaza fluxurile de masini. Nu apuci bine sa scapi de un santier, ca imediat dai peste altul, iar pe ruta Satu Mare - Oradea sunt atatea, incat innebunesti!
    Tot in vara am mai fost la Dunare, in zona Drobeta Turnu Severin: se lucreaza foarte puternic si acolo. Pe Transalpina, in creierul muntilor: fac astia acolo acum o sosea noua nouta ca ramai cu gura cascata!
    Putem sa-l uram pe Boc, putem sa urlam de dimineata pana noaptea ca ce slab prim ministru este si sa-l acuzam pe la TV ca nu investeste in infrastructura, asa cum face o mare parte din presa romaneasca, dar adevarul, legat de acest aspect, acesta este: se lucreaza in draci in infrastructura rutiera! Cel putin in zonele vizitate de mine.
    Si - cu riscul de a ma repeta - toate astea le-am vazut eu personal, la fata locului, nu le-am citit in presa sau in comunicatele guvernului.
    • +15 (17 voturi)    
      completare (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 15:27)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      inca din vara lui 2007 se lucreaza asa. in vara aia am vizitat transilvania de la oradea la brasov. am cautat in special zonele rurale pentru biserici fortificate, satele traditionale din tzara calatei etc, deci am umblat in special pe drumuri judetene si comunale. si dadeam dintr-un santier in altul. atunci cel mai mult ma uimise judetul brasov: aproape toate drumurile judetene erau in stare impecabila deja. in rest, dadeam dintr-un santier in altul.

      aceeasi poveste in verile urmatoare. inca mai sunt multe de facut, dar din aprecierea mea (acopar mari suprafete doar vara, ca in rest nu am timp) mai bine de jumatate din drumurile judetene au fost modernizate in ultimii 3-4 ani (nu cârpeli, ci fundatii acolo unde era cazul si covoare asfaltice serioase peste tot).
  • +12 (22 voturi)    
    mana cereasca (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:31)

    Lucas [anonim]

    Chiar daca nu se vrea recunoaste, acesti 52 de km, sau cati or fi, sunt mana cereasca pentru traficul greu din centrul tarii, si bineinteles, nu numai!
  • +2 (28 voturi)    
    unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:38)

    unu [anonim]

    a facut ... voi credeti ca o autostrada se face metru cu metru?
    asta ne crede prosti pe toti? pai ca sa faci 1m sau 10 km de autostrada tot atat timp iti trebuie si anume de ordinul anilor. asta presupune SF, licitatii, exproprieri, proiecte, etc. cand il aud pe asta ca a facut mai mult decat altii ma apuca rasul.
    sper ca pana la sfarsitul anului sa mai faca 1km ca mai e o luna.
  • +2 (6 voturi)    
    Nu-i rau (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:41)

    Dan [anonim]

    (null)
  • +6 (28 voturi)    
    Numai soc si groaza! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:54)

    nenica [utilizator]

    Un prieten de familie a venit azi din strainatati, nu are importanta tara! Nu i-a venit sa creada ca noi inauguram cu prim-ministrul in frunte o suselica de 10 km, care i zice autostrada, cica! A ramas socat, omul! Dom`le puterea se comporta nebuneste! Astia ne demonstreaza in fata cat sunt de slabi si noi ne uitam ca la maimutele de circ cum se zgaiesc la noi.
    Ce asteptam, habar nu am!
    Anual acesta, nu este tara in occident, care sa nu fi facut 1500 km de autostrada, oameni buni. Mai iesit si voi din lancezeala si uitati-va ce fac altii! Priviti cum muncesc polonezii, cehii, slovacii, ungurii, albanezii si bulgarii! Aia fac autostrazi cu toate serviciila aferente: spatii de odihna, de spalat masina, toaleta omului, statii combustibil, magazine de tot felul, conexiuni cu statiile de tren si autobus, bai fratilor te doare mintea cand vezi ce au facut cehii si polonezii. Pai, mai are rost sa vorbim de Germania, Franta, Anglia ? Si culmea ca si aia lucreaza tot 8 ore. Poate 10.
    • +9 (17 voturi)    
      ma' nenica (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 15:31)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui nenica

      ai putea sa ne dai si ceva bibliografie in sprijinul afirmatiilor de genul "Anual acesta, nu este tara in occident, care sa nu fi facut 1500 km de autostrada, oameni buni."???

      nu de alta, dar cum ai spus tu asta, pot si eu spune ca Ceausescu a oprit tancurile rusesti cu laserul pe malul stâng al prutului intr-o racoroasa seara de vara, sub stelele scaparatoare, nenica draga.
  • +8 (26 voturi)    
    km (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:06)

    riciu [anonim]

    2005-2006 = zero Km, 2009-2010 = 52 Km = Boc e penibil, un penibil de la pdl
    • +4 (18 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:37)

      unu [anonim] i-a raspuns lui riciu

      vezi ca in 2005 2006 tot pdul era la butoane.
      ai patit ca-n bancul ala:
      - se ne pupati.....!
      - si noi pe voi!
  • -5 (41 voturi)    
    autostrada ardeleana (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:11)

    smen [anonim]

    se misca exact ca ardelenii,de abea isi tururie chilotii,nu e de mirare ca sunt niste lenesi,toata lumea stie asta,daca au angajat ardeleni sa lucreze la autostrada,de abea peste 100 de ani va fi finalizata
    • +18 (30 voturi)    
      asa nume (smen ) asa comentariu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 14:36)

      berrys [utilizator] i-a raspuns lui smen

      sa nu uiti miticule un lucru : banii se duc la bugetul tarii din ardeal si nici decum din celelalte zone unde evaziunea si SMEN ul sant in floare ! mai mult , daca ai sa treci vreodata in ardeal , ai sa vezi diferenta intre gospodariile locuitorilor de aici si cele din zonele " mai harnice " la voi pana acum 10 ani , nici nu era cunoscuta tigla ca material pentru acoperit casa . in regat , o macinau si faceau din ea boia de ardei !!! noi gandim , asta e cauza pentru care ai impresia ca suntem mai lenti , fata de voi , care va puneti capul la contributie numai pentru a face smecherii . asta i treba cu ARDEALUL !!!
      • -7 (41 voturi)    
        numai (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 16:27)

        smen [anonim] i-a raspuns lui berrys

        sectorul 1 din bucuresti da mai mult la bugetul ca tot ardealul vostru slugoi la unguri 1000 de ani,inteleg ca te oftici ca ai fost sluga la unguri 1000 de ani si regiunea ta nu a dat oameni mari ai tarii precum MIHAI SAU STEFAN,de putori ce sunteti nici sa va rasculati nu ati putut,era mai bine sa stati ca mucile,de la voi a pornit sintagma capul plecat sabia nu-l taie,stai linistit ca am trecut prin ardeal si jeg mai mare ca acolo n-am vazut nicaeri,aveti un complex de inferioritate fata de ''mitici'' de aia va credeti mai tari pentru ca spre deosebire de voi si-au aparat tara cu sabia in mana in timp ce voi culegeati prune sa bagati in palinca
        • +5 (5 voturi)    
          Acum 200 de ani (Duminică, 14 noiembrie 2010, 1:38)

          Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Acum 200 de ani Imperiul Austorungar construia orase, fortificatii, drumuri, se asanau mlastini si se colonizau teritorii subpopulate din Banat si Transilvania. Turcii si fanariotii luau ciubuc, bacsis si pesches in Valahia si Moldova. Din pacate in zilele noastre s-a pierdut obiceiul unguresc de a construi si dezvolta infrastructura, dar obiceiul turcesc e la mare cinste peste tot in tara, mai ales in preaminunata noastra capitala. Eu as da oricand un -escu pe un Florimund de Mercy sau un Eugeniu de Savoia.
          • 0 (0 voturi)    
            calator in timplm (Luni, 15 noiembrie 2010, 7:32)

            amar [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

            si cine te opreste ? cara-te daca nu-ti convine, nu te tine nimeni cu forta! sunt satul de tolomaci care se considera buricul pamantului! daca era ceva de capul tau nu stateai sa postezi mizerii de genul asta. slugi
        • +4 (4 voturi)    
          Sabia in mana (Duminică, 14 noiembrie 2010, 1:46)

          Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Asa e, istoria romanilor e plina de victorii glorioase. Sa ne amintim cu totii despre victoria rasunatoare a lui Mircea cel Batran in marea batalie de la Rovine, cand acesta a "invins" avangarda nu prea numeroasa a armatei lui Baiazid I. In urma acestei "rasunatoare" victorii domnitorul valah s-a retras glorios in Transilvania, devenind vasalul regelui Ungariei, Sigismund de Luxemburg.
    • +4 (4 voturi)    
      smenuiltule (Duminică, 14 noiembrie 2010, 1:31)

      vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui smen

      Esti tare tipule. Noroc ca ca nu sunt multi ca tine ca altfel traiam in Tara Romaneasca ,Moldova si Transilvania in loc de Romania.
  • +7 (25 voturi)    
    autostrazi (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:18)

    Spock [anonim]

    "in ultimii doi ani au fost dati in folosinta 116 km de autostrada"

    Eu stiu de 42 anul trecut si 10 acum. Pina la 116 mai sunt 64 km. Dar nu pentru matematica am sris ci pentru o parerea personala:

    Autostrazile ar fi trebuit incepute din vestul tarii, conectate la autostrazile din Ungaria. Pe parcursul constructie ar fi putut evolua fiecare oras prin care trecea autostrada. Investitorilor le trebuie infrastructura. Ei nu se duc la mare si nici in munti.
    La noi se face in mijlocul tarii o autostrada. Care este rolul lui daca nu este conectata la nimic? Am trecut in citeva rinduri pe bucata de 42 km. Intr-adevar, calitativ pare mai buna decit Bucuresti-Cernavoda, dar e pustiu, fiindca nu este folosit.
    • +5 (5 voturi)    
      centuri in regim de autostrada (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 18:33)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Spock

      S-au facut mai multe centuri in regim de autostrada. Pe alea nu le ia nimeni in considerare, decat saracii locuitori ai oraselor respective. Si daca stau sa ma gandesc bine, nici aceia nu apreciaza faptele pozitive. Ce nu inteleg eu, este boala poporului roman, atunci cand cineva nu face nimic dar iti serveste gogosi in fata, toata lumea il lauda. Cand cineva munceste si face in conditii extrem de grele, putin dar bine, nimeni nu apreciaza. Imi vine in minte o comparatie pentru situatia asta: e a
      unei femei nebune care iubeste un barbat care o bate, si il trateaza cu sictir pe ala care o tine in palme. Pentru asa ceva exista psiholog. Poate daca ar exista un psiholog care sa trateze multimile, poate am scapa si noi de adularea mincinosilor, si am incepe sa apreciem oamenii care cu extrem de multa munca si sacrificii pun pe picioare cate ceva. Pana atunci, pur si simplu va meritati mincinosii si gogomanii!
    • +6 (14 voturi)    
      prioritate autostrazi (Duminică, 14 noiembrie 2010, 8:46)

      bucurestean [anonim] i-a raspuns lui Spock

      In mod normal ar trebui construite autostrazi acolo unde circulatia auto este cea mai intensa si impactul economic este mai mare, pentru o cat mai mare parte a tarii .
      Iar Bucuresti- Ploiesti- Brasov era clar prioritar, de mult timp discutata, proiectat si mai tot timpul au fost bani la buget. La fel era centura Bucurestului unde marea majoritate a celor ce merg nu sunt bucuresteni. Chiar si pentru investitorii straini ar fi fost cel mai favorabil, dat fiind ca aici au fost si erau prognozate celor mai importante investitii, cu efect global la nivelul intregii trai.
      Bineinteles ca legare de autostrazile din Ungaria este un lucru foarte dezirabil dar cred ca nu prioritar la nivel national.
      De exemplu pentru Bucuresti (Valahia in general) cel mai usor a se ajunge in Europa Centrala, Sud si Vest prin Tr. Severin si Serbia, iar una din cea mare importanta investitie in Romania, care ar aduce multe firme subcontractoare si contracte in toata tara este Ford la Craiova, in mare parte conditionata de autostrada Pitesti-Craiova.
      Faptul ca in ultimii 2 ani brusc au devenit maxim prioritare autostrazi numai in Transilvania si Banat nu cred ca este determinat de ratiuni economice ci numai de favorizarea, de multe ori crasa, a acestor regiuni de catre actualul guvern; motive politice sau patrotism local ?
      • +1 (5 voturi)    
        Era mult mai bine... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 12:30)

        sfantuzutu [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

        daca in jurul Bucurestiului se facea un zid ca cel al Berlinului decat centura sa nu mai ajunga nimeni la voi in veci vecilor.......
        • +1 (1 vot)    
          nu am scris numai pentru Bucuresti (Duminică, 14 noiembrie 2010, 21:57)

          bucurestean [anonim] i-a raspuns lui sfantuzutu

          Din pacate cred ca nu ai citit complet ceea ce am scris sau eu nu am fost suficient de clar...
          Aminteam si despre Brasov, Ploiesti, Craiova, Valahia (Mare) in general.
          Si am mai spus ca ar fi util intregii tari, nu numai acestor orase sau regiune istorica. Nu vad legatura cu fostul zid al Berlinului ...
          In plus, cel putin pentru Bucuresti, veniturile obtinute in Bucuresti se investesc si in alte regiuni la tarii, noi nu facem (in cea mai mare parte) rasism sau discrimari , spre deosebite de altii ...
  • +2 (26 voturi)    
    Route 66 (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 14:22)

    Ali Odor Fasolea [anonim]

    WOW! În ritmul ăsta, in 200 de ani vă autodepăşiţi! Super, super, super ! WOW! 10 KM! De ce nu tăiaţi panglica la fiecare kilometru ? Că panglică...slavă Domnului ! Ce vă mai place să tăiaţi panglica ! E uşor de tăiat ! Ca frunza ! Adevăraţi panglicari ! Aveţi grijă la cureaua de la nădragi că vă poate scăpa foarfeca !
  • +5 (33 voturi)    
    mare realizare, piticule, intr-adevar .... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 15:17)

    ...escu [anonim]

    scapam de voi curand.
    nu mai vedem picior portocaliu prin politica romaneasca.
  • +5 (29 voturi)    
    unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 17:19)

    unu [anonim]

    eu nu inteleg de ce nu face tronsoane mai mici ca sa inaugureze mai multe.
    "fapte, nu vorbe, nu ca ceilalti care faceau vorbe, nu fapte"
    • +8 (14 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 19:28)

      mandea [anonim] i-a raspuns lui unu

      sa faca inaugurare pentru fiecare 100 m construiti si sa cheme si repreyentanti de la UE ca sa vada ce ritm "ametitor" avem in constructia de infrastructura !
  • +9 (11 voturi)    
    De o "autostrada a lor" este strabatuta si Comuna (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:52)

    Tzucky Ioan TODIROAE [anonim]

    Pe raza Comunei Timisesti la portiunea din DN 15B se mai spune prin Satul Timisesti si "Autostrada 15B" din
    urmatoarele 4 cauze principale:
    ->1.) zi si noapte se circula cu viteza foarte foarte mult peste cea legala pentru ca
    de exemplu in loc de o cursa legala contabilizata
    mai fac PSD-ul & PD-L-ul & comp.0962_CIA inca 2 - 3 curse ilegale cu aceeasi factura fiscala,
    ->2.) zi si noapte PSD-ul & PD-L-ul & comp.0962_CIA fac
    marea contrabanda_evaziune_trafic de marfuri de foarte foarte multe
    categorii de la nisip, balast, boltari, borduri, faina, tigari, alcool, cherestea si
    pana la CEEA CE pleaca de exemplu din Afganistan, trece nestingherit prin Romania ciapitalista si
    ajunge de exemplu la tineretul din Germania si la
    tineretul din alte tari din Uniunea Europeana,
    ->3.) controale rutiere superficiale_de ochii lumii din cauza la
    foarte foarte mari comisioane_interese_averi_foloase necuvenite financiar-economice
    si
    ->4.) multi pereti crapati la multe case din
    vecinatatea Drumului National 15B Cristesti - Timisesti - Targu Neamt - Humulesti - Poiana Largului.


    Data initiala comentariu politic: ma02.11.2010
    In data de jo11.11.2010 printre mai multe noi indicatoare rutiere amplasate
    a aparut dupa multi ANI si un indicator VIZIBIl de curba la stanga.

    EXP.: Tzucky Ioan TODIROAE,
    Satul Timisesti
  • +6 (16 voturi)    
    Omul... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:56)

    Xulescu [anonim]

    ...asta chiar nu-si da seama cat de penibil este ?
  • +5 (17 voturi)    
    HaHaHa (Duminică, 14 noiembrie 2010, 0:41)

    Axel [anonim]

    O sa moara nemtii si austriecii de invidie cu astia 10km de autostrada,ar vrea si ei,dar BOC e al nostru
  • +5 (17 voturi)    
    of doamne... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:02)

    me [anonim]

    face boc 50 de lucruri proaste... da cand il face pe al 51lea bun sar aplaudacii sa-l laude...
    la 15% cat mai are pdlu nu e cam mult popor pro-boc pe situ asta?!
    ma intreb si eu... va platesc bine pentru voturi si comentarii?
  • +5 (17 voturi)    
    autostrazi??? (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:03)

    Gogu [anonim]

    Doua la Primarie, doua la Prefectura... Ca sa ii iasa socoteala, Emil Pristanda a trecut soselele rapide la "regim de autostrada". Ce regim de autostrada o fi ala in care pe drum intalnesti sensuri giratorii sau chiar intersectii banale, iar breteaua de refugiu lipseste cu desavarsire. Cam tot asa se raporta si pe vremea ciuruitului. Demn exemplu si-a ales tov. Boc!
  • +6 (18 voturi)    
    macar atat... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:51)

    imprumutatul [anonim]

    Doar 10+42 km de autostrada s-au putut face cu 20 de miliarde de euro ?! Inteleg ca acea "centura de siguranta" ar fi trebuit sa fie destinata exclusiv investiilor si noi ne laudam in aceste conditii cu inca 10km ?! Da da da... stiu, o sa ziceti ca macar astia au facut, corect, au facut, dar foarte putin in comparatie cu muntele de bani cu care ne-am amanetat viitorul copiilor nostri.
  • +6 (18 voturi)    
    Hai ... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 10:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... bravoboc! Esti penibil ...

    Parca PD-ul promisese 1100 KM de autostrada in alegeri ...

    In 10 ani din ultimii 20 Ministerul Transporturilor a fost gestionat de incompetentii portocalii (Basescu, Berceanu, Boagiu etc.) Infrastructura este sublima dar lipseste cu desavarsire ... Mercedes a fugit cu tot cu fabrica in Ungaria.

    http://www.adevarul.ro/financiar/Timisoara-_Mercedes-ospat_pentru_Ungaria-firimituri_la_noi_0_284972094.html
  • +6 (18 voturi)    
    penibil si ridicol (Duminică, 14 noiembrie 2010, 10:46)

    mihai [anonim]

    Oare nu-si da seama ca este penibil, cum sa inaugurezi 10 km de autostrada??? A plecat berceanu si a venit boc...Bravo boc, esti pe primul loc in Europa anul acesta cu cei 10 km!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    partial corect (Duminică, 14 noiembrie 2010, 15:00)

    jorj [anonim]

    E adevarat ca fostii guvernanti au cheltuit nesabuit bruma de bani dintr-o economie care "duduia" dar... mr. Boc a finalizat/inaugurat niste km de autostrada nu i-a construit de la zero.
    Totusi e de admirat indaratnicia acestui guvern relativ incompetent de a face ceea ce e necesar (reducerea cheltuielilor pt protectia sociala si micsorarea risipei bugetare/ marirea investitiilor).
  • +8 (12 voturi)    
    Sunteti de ras (Duminică, 14 noiembrie 2010, 17:30)

    Stan [anonim]

    Vai de capul vostru, ati ajuns sa va laudati cu firimituri facute de altii. Nu sunteti in stare de nimic !
  • +10 (10 voturi)    
    o problema de aritmetica (Luni, 15 noiembrie 2010, 0:57)

    alter_ego [anonim]

    daca la fiecare 10km de autostrada se taie cate o panglica, cati km de panglica vor fi necesari pana la finalul autostrazii, proiectata a avea 415 km?
    intrebare suplimentara:
    cum se numesc cei ce n-au alta treaba mai buna decat sa se ocupe cu taiatul acestor panglici?!?
    • 0 (0 voturi)    
      e totusi un castig (Luni, 15 noiembrie 2010, 11:56)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego

      Dau de lucru fabricilor de panglici :))
  • +1 (1 vot)    
    inaugurare (Luni, 15 noiembrie 2010, 8:08)

    bc [anonim]

    e o rusine ca sustineti asa ceva. ganditi-va ca 550 de zile n-ati facut nimic. in timpul pierdut, ati avut grija sa va satisfaceti clientela politica. nu veti mai prinde parlamentul. va veti lua de manuta cu pntcd. pntcd cel putin a prins o vreme tulbure. dvs ati cheltuit banii pe clientela si apoi pt proprii capi ai partidului. pt cunostinta dvs trebuie sa stiti ca ungaria a facut 40 km de autostrada in cateva luni. a asigurat accesul facil la orasul peci. care e capitala culturala europeana. sic.
  • +1 (1 vot)    
    Penibil (Luni, 15 noiembrie 2010, 9:02)

    cristi [anonim]

    Penibilul nu are limita! Oare se uita in oglinda vreodata? Se suporta? Jalnic!