Reguli de moderare a comentariilor la subiectele despre tigani

de Moderator HN     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 10:17 Actualitate | Esenţial


Pentru ca de astazi vor incepe sa curga stirile despre expulzarile tiganilor romani din Franta, va supunem atentiei regulile de moderare a comentariilor privitoare la acest tip de subiecte.

 - Nu vom publica mesajele scrise cu rea-credinta sau incarcate de ura
 - Nu vom publica mesajele ce instiga la violenta si la comiterea de ilegalitati
 - Vom fi atenti la stereotipuri, prejudecati si lozinci. Pe unele le vom publica pentru a documenta o "stare de spirit", dar pe majoritatea nu.
  - Dorim sa incurajam discutiile rationale si schimbul civilizat de idei, asa ca vom fi mai atenti la atacurile la persoana   
  - Vom opri de la publicare repetarea sistematica a unui mesaj, chiar daca e scris in forme diferite

Poate ca nu intotdeauna vom discerne corect intre opinie si mesajele de ura sau rea-intentie, asa ca, daca un comentariu al dvs nu va aparea, incercati sa-l reformulati. La fel, s-ar putea sa nu judecam corect si sa nu intelegem la prima vedere un mesaj rasist sau discriminatoriu si sa-l lasam sa apara. Va rugam sa ne semnalati astfel de mesaje si sa ne explicati de ce sunt ele rasiste sau discrimineaza.

Bineinteles, vom continua sa stavilim mesajele care n-au legatura directa cu articolul sub care sunt postate si sa nu publicam injuriile la adresa altor oameni ce comententeaza un subiect sau altul.

Multumim cititorilor rationali si inteligenti ce comenteaza articolele noastre si, la fel, cititorilor ce ne semnaleaza fapte si informatii.

Reamintim ca mesajele dvs pot aparea pe site si dupa 10 minute dupa ce au fost postate din cauza sistemului de cache si a timpului necesar moderarii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2583 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    corect (Joi, 19 august 2010, 10:32)

    mihai [anonim]

    Trebuie sa facem legile mult mai dure si sa luam masuri impotriva acelora care indrasnesc sa spuna lucrurilor pe nume. Trebuie sa toleram infractorismul, obrasnicia, cersetoria, incultura, prostul gust si nesupunerea civica.
    • +5 (7 voturi)    
      O opinie sincera (Joi, 19 august 2010, 11:11)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui mihai

      De acord, legile trebuie sa fie mai dure, iar aplicarea lor sa fie stricta. Atat in ceea ce priveste infractiunile (comise de tigani sau altii), cat si in ceea ce priveste incitarea la ura, discriminare, lucruri intolerabile intr-o societate civilizata.

      Desi consider ca integrarea tiganilor se poate face doar prin MULTA educatie si efort colectiv, din partea statului si a societatii, marturiesc ca in adancul sufletului /// nu vreau sa am nimic de a face cu ei.

      Pozitia mea este discriminatorie si deloc productiva, insa nu cred ca in timpul vietii mele problema integrarii tiganilor va fi rezolvata.

      Nu cred ca trebuie exterminati sau expulzati (sunt oameni totusi), dar pur si simplu nu cred ca bunavointa mea personala va ajuta cu ceva pentru ca tiganii pe care ii voi intalni in timpul vietii mele sa fie mai OK.

      Si sunt prea egoist ca sa imi pese prea mult de ei. Pur si simplu nu vreau sa am nimic de a face cu tiganii.(editat de HotNews.ro)
    • +2 (8 voturi)    
      Deci , de acum , trebuie sa ne adresam cu.. (Joi, 19 august 2010, 12:08)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui mihai

      "domnule" tigan, sau ceva de felul acesta?
      Ok, eu am doar o intrebare pentru moderatorii hotnews: este cumva discriminare sa zicem ca tiganii au plecat in occident, sa ciordeasca, si/sau sa cerseasca ( prin toate locurile publice posibile, sau direct de la autoritati) ? Daca da, atunci , dati-ne si exemple de tigani plecati asa, in satra , care s-au dus sa caute un loc de munca cinstit, sau cu un contract de munca!
      Si inca o intrebare: cei care canta .. cu mana intinsa, prin tramvaie si metrouri , sau in piete ( majoritatea cu bebelusi in brate) sunt considerati artisti care muncesc cinstit, sau tot cersetori?
  • +7 (13 voturi)    
    Felicitari pentru initiativa (Joi, 19 august 2010, 10:33)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Va rog sa aplictai aceasi regula comentariilor despre orice persoana vizata de articolele dvs.

    Este mai mult decat suparatoare vulgaritatea si instigarea la violenta a multora dintre comentatori.

    Multumesc.
  • +1 (7 voturi)    
    va rog precizati (Joi, 19 august 2010, 10:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce-i aia rasism ? Dar discriminare ? Dar ''ilegalitati'' ?
    Daca furtul sau cersetoria, agresiva sau nu, sint ilegale, a spune ca tiganii fura si cersesc inseamna discriminare si rasism ?

    //Nota moderatorului:
    " a spune ca tiganii fura si cersesc inseamna discriminare si rasism ?"


    Sunt foarte multi tigani care nu fura si nu cersesc. Daca spuneti toti tiganii fura si cersesc, atunci da, e discriminare.

    • +3 (9 voturi)    
      ??? (Joi, 19 august 2010, 10:55)

      MIRC [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      @moderator: "Sunt foarte multi tigani care nu fura si nu cersesc." Da, dar sunt mult mai mult care fac asemenea lucruri - sper sa nu considerati rasist acest comentariu!
    • +4 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 august 2010, 10:59)

      [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      • +2 (2 voturi)    
        solutia? (Joi, 19 august 2010, 12:24)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui

        Daca ei n-au reusit sa ii integreze atunci e normal sa mai comenteze in acest sens cand vine vorba de tigani?
      • 0 (0 voturi)    
        votare (Vineri, 20 august 2010, 11:50)

        was [utilizator] i-a raspuns lui

        Sunt total de accord cu ceea ce spui. Cred ca meritai mai multe "+"-uri, doar ca la mine in browser la mesajul tau "mana jos" si "mana sus" (adica pictogramele pentru votare) apar lipite una de alta.
    • +4 (10 voturi)    
      Am inteles (Joi, 19 august 2010, 11:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Atunci va rog sa cenzurati si mesajele care ii defaimeaza pe români.

      Comentarii de genul: suntem o natie de prosti, romanii sunt asa si pe dincolo sunt generalizari cel putin la fel de periculoase ca cele despre tigani. De ce comentariile negative la adresa noastra sunt tolerate si doar pentru tigani se iau "masuri de protectie"?

      Se stie clar ca marea majoritate a tiganilor fura, talharesc, sunt violenti. Sper ca asta nu e o generalizare "periculoasa" si mesajul meu va fi postat pana la urma.

      Nu am zis ca toti tiganii sunt asa, deci ii rog pe cei care cel putin platesc impozite in tara asta sa nu se simta cumva atacati de cuvintele mele si imi cer anticipat scuze daca unii se vor simti totusi.

      Pana una-alta MAJORITATEA romanilor sunt cinstiti, isi platesc impozitele si tin statul asta in spinare. Cate impozite platesc tiganii? Sau marea lor majoritate a tiganilor, ca sa nu generalizez din nou periculos?

      Deci stimati moderatori, am o singura rugaminte la dvs. Una e sa "taiati" excesele si de o parte si de alta si alta e sa "taiati" realitatea si/sau realismul din comentarii.

      Nu vreau sa deranjez cu comentariul meu, insa acolo unde apare cenzura, aceasta trebuie foarte bine definita si sa fie cu folos, nu sa frustreze participantii la o discutie pana la urma foarte importanta.

      PS: foarte buna initiativa cu acest anunt.
    • +3 (3 voturi)    
      PS (Joi, 19 august 2010, 11:11)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Daca tot cenzurati unele mesaje, ar fi frumos ca in loc de scoaterea lui totala de la aparitie sa-l lasati dar cu comentariile moderatorului ca in exemplul de mai sus.

      Desigur, acolo unde se incalca minimele norme ale bunului simt... asta e... Dar unii s-ar putea simti nedreptatiti in absenta unei motivatii concrete.
    • +3 (5 voturi)    
      ce e discriminarea? (Joi, 19 august 2010, 11:12)

      marean [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ce inseamna "foarte multi"? (incercati macar o aproximare proprie(x%), pentru ca sunt aproape convins ca afirmatia dumneavoastra nu se bazeaza pe o statistica).
      Daca am ajunge la concluzia ca 85% dintre ei fura sau cersesc, s-ar mai numi discriminare? si cand zic "fura" nu ma refer doar la portofele, cai, gaini, plasme, telefoane mobile, autoturisme, ci mai adaug si santaj, camatarie, furt de identitate (case, vile, terenuri), trafic de carne vie. Daca la "fura sau cersesc" mai adaugam si agreseaza: fizic, verbal, sonor, cred ca depasim 85%.
      Care ar trebui sa fie procentul pentru a nu fi considerata discriminare? 99.999% ar fi bine?
    • +2 (4 voturi)    
      Statistica ne ajuta? (Joi, 19 august 2010, 11:24)

      marean [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      in virtutea liberului acces la informatie, ati putea solicita un raport la directia penitenciarelor, care este structura pe etnii a celor incarcerati si numarul lor total. aflati cati tigani si cati romani sunt si vedeti care este ponderea acestora in total cetateni romani de nationalitate rroma respectiv romana. incercati, prin intermediul colegilor dumneavoastra jurnalisti, un exercitiu similar in zona (Bulgaria, Serbia, Ungaria).

      Cred ca va veti pedepsi singur pentru concluzia "discriminatorie" pe care o veti trage.

      aici nu intra in discutie faptele ne-condamnate si nici agresiunile vebale, sonore sau de alt fel, ne-condamnabile.
      • 0 (4 voturi)    
        Portretul ar fi incomplet (Joi, 19 august 2010, 12:15)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui marean

        Nu ar spune nimic legat de:
        - romanii care nu au fost arestati de catre politisti, desi ar fi trebuit; la fel nu aflam nimic despre cei care au fost achitati ori condamnati cu suspendare (ar putea exista si acolo o prejudecata rasiala)
        - motivele care i-au facut pe cei din inchisori sa comita faptele pentru care au fost condamnati: de ce familiile in care s-au nascut sunt sarace, de ce nu au facut scoala, de ce in grupurile lor exista conceptii favorabile faptelor ilegale etc.
        - cum ar fi daca ei ar fi tratati decent, in loc sa li se spuna in fata lucruri precum cele postate aici de catre unii.
        • 0 (4 voturi)    
          este vina mea? (Joi, 19 august 2010, 13:33)

          marean [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

          Mentionand saracia ca si cauza a infractiunilor. ii faci potentiali infractori pe toti cei nascuti in saracie, ceea ce nu cred ca este corect.

          Daca ar avea bani ce ar face cu ei O MARE PARTE a celor de etnie rroma: 1) si-ar trimite copii la studii, ar urma si ei niste cursuri, ar cauta sa se "integreze" sau 2) si-ar cumpara un Mertzan sau si-ar ridica o vilutza cu 15-20 de camere si ar trai tot in cort alaturi? Nu ii acuz pentru asta, pentru ca este o trasatura caracteristica a scarii valorilor lor, , dar sa nu ma faci pe mine, etnic roman, vinovat de saracia in care s-au nascut ei. Oare de ce sunt priviti la fel si in Bulgaria, si in Serbia. Cumva toata populatia din Balcani este vinovata de situatia lor? De ce nu au reusit francezii sa ii "integreze"?

          spunand ca "in grupurile lor exista conceptii favorabile faptelor ilegale" nu faci decat sa imi sustii punctul de vedere.

          Le spun in fata aceste lucruri pentru ca imi dau seama ca nu le stiu (vezi scara valorilor). Dar ii suspectez in egala masura ca nici nu vor sa le stie.
    • +2 (2 voturi)    
      nu spunem ca toti.. (Joi, 19 august 2010, 17:13)

      dolfi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      tiganii fura, cersesc samd.... Dar putem spune ca MAJORITATEA fac asta?
  • +5 (5 voturi)    
    Mai bine (Joi, 19 august 2010, 10:41)

    d [anonim]

    ati baga o modalitate de a raporta mesajele care deranjeaza, cum e pe site-ul "The Economist". Acolo apar instantaneu mesajele, nu le modereaza nimeni, dar iti dau posibilitatea sa reclami mesajele deranjante. Si abia dupa ce e reclamat un mesaj, se apuca moderatorul sa il citeasca.
  • +3 (7 voturi)    
    ciudata decizie (Joi, 19 august 2010, 10:44)

    Jiji [anonim]

    a aparut cumva legea Olgutei Vasilescu...sau sunteti de acord cu ea...asa se deduce prin aceasta decizie pe care ati luat-o...oricum, e dreptul vostru, asa cum este si alegerea noastra sa va vizualizam sau nu articolele...
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Joi, 19 august 2010, 10:49)

    D [anonim]

    Nu e buna metoda. Le Figaro mi-a refuzat cam 30% din comentarii, dupa ce le-am mai trimis o data in aceeasi forma, mi le-au publicat:

    Astea sunt unele din mesajele blocate. Sunt sarcastice dar lor nu le-au placut si le-au blocat. A doua oara le-au publicat.

    "La France peut aussi tatouez des numeros sur les bras des roms concernes. Un tattouage est bien moins cher que l’empreintage. On peut faire des economies de millions des euros. "
    "
    Les roms visiblement preferent la France a la Roumanie et Bulgarie. Les francais devraient etre flattes, pas ennuyes."
    • -1 (3 voturi)    
      taree (Joi, 19 august 2010, 12:35)

      vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui D

      Esti tare frate! :)) super tari comentariile tale

      numai bine
    • +1 (1 vot)    
      Gresit ! (Joi, 19 august 2010, 16:55)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui D

      De ce ai spus "roms" si nu "gitanes" ?! sper ca din greseala.

      Vad ca tot mai mult, inclusiv in presa, se revine la denumirea traditionala de tigan, ceea ce reprezinta o forma de respect atat pentru tigani cat si pentru romanii cu care numele de rom se confunda.
  • +3 (5 voturi)    
    suntem pe cale sa pierdem batalia.... (Joi, 19 august 2010, 10:52)

    lucid [anonim]

    .......pentru civilizarea tziganilor nostri, chit ca e vorba de modesta civilizare gen "ferentari-eza" la nivel de "dristor-eza". Pentru simplul motiv ca actuala populatzie a acestor meleaguri isi insuseste cu entuziasm celebrele valori rrome la care au alergie europenii: manelele urlate, gratarul cat mai fumigen, berica linsa si spartul semintzelor pe scarile blocurilor, blatul pe tren si pe tramvai, scuipatul si aruncatul gunoiului pe jos, in general bagarea picioarelor in orice regula civilizatzionala in sens european.
    Intrebarea urmeaza firesc: ce cauta actuala populatzie - rromii inclusiv - carpato-dambovitzeana in Europa? Un raspuns cinic ar fi portofelele (inclusiv la figurat) cu euroi.
  • +3 (9 voturi)    
    miroase a Corectitudine Politica? (Joi, 19 august 2010, 10:53)

    bibi [anonim]

    mie asa imi suna.....


    pacat, va credeam mai seriosi aici la Hotnews...


    "tiganii sunt cei mai buni, cei mai muncitori, cei mai din toata lumea, 90% au doctorate, doar romanii sunt rai si nedusi la biserica..."

    e bine asa??????????
    • +1 (5 voturi)    
      Asta e injuratura? (Joi, 19 august 2010, 11:20)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui bibi

      Mai nou "politically correct" este un cod pentru injuratura de mama, altfel nu pot intelege afirmatiile de acest tip, emise de persoane care au probleme in a-si imagina ce viata de familie, rezultate scolare, profesie si salariu ar avea ei daca mama lor ar fi fost tiganca.
      Tipic romanesc, de ce sa fim o parte a solutiei la problema, cand putem fi o parte a problemei.
      • +2 (6 voturi)    
        Scuze... (Joi, 19 august 2010, 11:43)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        ...dar esti pe langa. Nu ai inteles ce zicea bibi.
        Nu-i nimic.

        Daca eu am probleme cu scoala cine e de vina? Ori eu, ori parintii, ori scoala. De ce pentru tigani ar fi diferit?

        Cand mi s-a nascut copilul, in termen de 3 zile l-am inregistrat cu turle si trambite la evidenta populatiei. Pt informarea ta, cf legii, ai 15 zile la dispozitie pt asta.

        Cati tigani fac asta? Inca o data, respect pentru cei care o fac. Majoritatea tiganilor isi fac acte doar atunci cand au nevoie de ele sa plece peste hotare. Cum isi platesc ei impozitele fara un CNP/serie si numar de buletin?

        Exista vreun cetatean onest care sa nu aiba acte? La recensamant se declara cum au chef, in fctie de "ce le iese": unii spun ca-s romani, altii maghiari. In functie de cum primesc "stimulente". De ex, la Cluj au fost bine stimulati sa se declare maghiari pentru a iesi bine procentele intre etnii. Ma rog, maruntisuri...

        Desigur, vei considera toate astea prejudecati. E dreptul tau. Insa ma alatur si eu celor care cer statistici clare, obiective in ceea ce priveste activitatea infractionala pe etnii. Sa stim si noi pe ce vorbim.

        Nu exista decat 2 posibilitati:
        1. Se demonstreaza ca tiganii nu sunt mai rai ca altii si atunci eu cel putin voi tacea
        2. Se demonstreaza ca sunt mai rai si atunci intr-adevar societatea trebuie sa faca ceva pentru aducerea lor mai aproape de limitele convietuirii normale in societate.
      • 0 (2 voturi)    
        iubitorii (Joi, 19 august 2010, 20:29)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        de homo-lesbi sint simultan si iubitori de tigani si de musulmani bombagii. Ce coincidenta.
        Asa ca abtine-te si nu mai murdari forumul cu zoaiele matale idelogice.
        • 0 (2 voturi)    
          Ce concluzie ai tras? (Sâmbătă, 21 august 2010, 5:25)

          fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Cumva ca as fi un tigan gay de religie musulmana? Frumos, foarte frumos...
    • +1 (3 voturi)    
      Mda (Joi, 19 august 2010, 15:17)

      dl [anonim] i-a raspuns lui bibi

      Sint cei mai viteji si drepti dintre traci...
  • +1 (5 voturi)    
    cititori cer obiectivitate,si sa se spuna deschis (Joi, 19 august 2010, 11:00)

    cititor hotnews [anonim]

    Este clar ca nu cititorii sunt vinovati de o asemenea situatie.
    Trebuie sa se tina insa cont de prezentarea problemelor cu obiectivitate sa spunem lucrurilor pe nume,si nicidecum sa ascundem adevarul si sa fardam realitatea
    Adevarul ne va face liberi..
    Cei mai afectati sunt in mod paradoxal nu tiganii,ci romanii,care sufera din cauza comportamentului unor tigani cu pasaport romanesc.
    De ce sa ascundem adevarul ?
    Cui ii foloseste ?
    • +2 (6 voturi)    
      Nu foloseste nimanui (Joi, 19 august 2010, 11:30)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

      Culmea, eu zic ca nici tiganii, nici românii, nici francezii, nici alte natii si etnii nu castiga prin inchiderea gurilor care spun adevarul, indiferent prin ce mod.

      De ce zic asta? O zic ca mereu se umbla cu "corectitudinea politica", cu reguli artificiale in loc sa ne ocupam de problema in sine: educarea reala a tiganilor.

      Este incredibil cum un român care mai aplica din cand in cand cate o corectie fizica odraslei este infierat prin presa si in societate (atentie! NU sunt adeptul metodelor!!!) insa un tigan care isi tine nou nascutul 12h in soare si poluare ca sa cerseasca nu este luat la bani marunti.

      E doar un exemplu simplu pe care fiecare din noi il vedem la fiecare pas. Sa nu mai pun in discutie faptul ca isi si ologesc odraslele din frageda pruncie ca sa fie mai "atragatori" la cersit.

      Noi ne luptam ba prin ONG-uri, ba pe forumuri impotriva "rasismului" si "discriminarii", timp in care tiganii raman aceeasi constanta de cand ii stim. Unde e buba de fapt?
  • 0 (4 voturi)    
    maghiarii?? (Joi, 19 august 2010, 11:08)

    un maghiar [anonim]

    Cu mesajele antimaghiare cum ramane? Pot fi facut in continuare bozgor imputit, sau pot fi trimis inapoi in Mongolia, Ungaria etc.?
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 august 2010, 12:47)

      [anonim] i-a raspuns lui un maghiar

    • +2 (2 voturi)    
      A, stai (Joi, 19 august 2010, 15:25)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui un maghiar

      Stai, ca nu esti singurul.
      Mie mi s-a spus: budos olah si Foszfej :))
      Asta e, traim intr-o lume "interesanta", nu trebuie sa ne suparam pe oricine si orice, nu?
  • +3 (7 voturi)    
    propun (Joi, 19 august 2010, 11:33)

    un oarecare [utilizator]

    de acum...sa fie permise doar comentariile care amintesc de cultura si traditia tiganilor si despre istoria lor glorioasa.

    Traiasca cenzura! libertatea de exprimare este doar un moft care denatureaza imaginea ce se vrea creata.
    Personal consider ca eu si cei ca mine suntem discriminati. Dar de.... in calitate de cetateni romani platitori de taxe avem doar obligatii si drepturi tot mai limitate(elementare cum ar fi cel de exprimare).
    Cum vreti sa evoluam sa facem ceva... sa venim cu o idee o propunere o initiativa daca nici sa ne exprimam nu avem voie.
    • 0 (8 voturi)    
      De fapt n-ar strica (Joi, 19 august 2010, 12:30)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Nu zice nimeni sa taci, ci sa te exprimi decent. Daca insa iti asezonezi afirmatiile cu epitete precum cele venite din gura lui Vadim, atunci probabil tocmai ai pierdut o buna ocazie de a tacea.

      Iar treaba asta cu cultura e mai serioasa decat crezi. Exista o cultura si macar orala, care merita transmisa, ca sa ia locul culturii negative a infractiunilor pe care o dorim disparuta. Altfel in cel mai bun caz o sa-si inventeze o noua identitate.

      Nu de alta, insa radem de ne prapadim cand auzim ca negrii din America, din dorinta de a-si construi identitatea etnica, au inventat sarbatoarea Kwanzaa, care nu aniverseaza absolut nimic, insa acolo lucrurile se mai misca, iata, au si un presedinte (pe cand in Romania un presedinte tigan? - nu, nu ma refer la Vanghelie, ci la unul credibil, competent si cu charisma). Pana una-alta, tiganii din Romania sunt cam la nivelul unde erau negrii americani prin anii 50 (da, si americanii au rasistii lor, de fapt KKK a fost prima organizatie fascista moderna din lume, si inca traieste).
      • +3 (3 voturi)    
        Partial de acord (Joi, 19 august 2010, 19:06)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        Decenta in comentarii este foarte importanta, de acord cu tine.
        Insa desi mesajul e decent, fara "asezonari", el poate fi catalogat subiectiv ca si "rasist" sau "discriminatoriu".

        Cu cenzurarea celor certati cu minimele reguli ale bunului simt sunt si eu de acord, insa ideile, odata exprimate civilizat, chiar daca ii dor pe unii, trebuie sa fie afisate si nu catalogate dupa bunul plac al cuiva.

        Hotnews ne anunta ca va interpreta dupa bunul lui plac comentariile. Nu zic ca e de rau. Pe de alta parte, e situl lor si ei pot face si desface reguli, iar din fctie de acestea castiga sau pierd vizitatori. Vom vedea.

        Sper sa ramana totusi realisti si nu fixati pe aplicarea unor reguli rigide si artificiale cu orice pret. Adevarul si realitatea cotidiana trebuie sa primeze mai ales cand e vorba de presa; asta e parerea mea.

        Tocmai ascult cu placere o piesa tiganeasca veritabila, nu manele... Mi-ar placea sa mi-i pot imagina pe toti tiganii din prisma acestor piese.

        Ex:
        http://www.trilulilu.ro/andreea_popa/3f10324c13bda0
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 august 2010, 12:12)

    [anonim]

  • +4 (8 voturi)    
    Cam penibila treaba asta... (Joi, 19 august 2010, 12:13)

    Ady [anonim]

    O aberatie...
    De ce sunt acceptate mesajele de rea credinta la adresa poporului roman ? postate chiar de romani.
    De ce sunt acceptate cele la adresa maghiarilor ?
    De ce sunt acceptate cele la adresa americanilor ? acum ceva vreme, intr-un material despre "inteligenta americanilor", multe comentarii erau: "toti americanii sunt bla bla.." etc.
    De ce au fost acceptate la adresa francezilor, de cand cu scandalul cu tiganii ?

    De ce sunt acceptate astfel de comentarii la adresa tuturor, mai putin la adresa tiganilor ?

    Penibil...
    Asta este adevarul !!! Majoritatea sunt hoti, violatori, cersetori, etc.
    De ce ascundem adevarul ?
  • -1 (5 voturi)    
    putine minusuri!!! (Joi, 19 august 2010, 12:14)

    marean [anonim]

    iata un subiect pe placul tuturor.
    toate comentariile au voturi pozitive sau neutre (la momentul acestui comentariu).
    sa ne fie rusine!
  • +1 (11 voturi)    
    Ce urmeaza? (Joi, 19 august 2010, 12:29)

    Garett [anonim]

    Mi se pare jenant pentru un portal de stiri sa recurga la cenzura! Dincolo de "politically corectness" exista adevaruri care chiar daca sunt ascunse sau ignorate exista, indiferent de cenzura. Aceasta "politica a strutului" nu va face bine nimanui, nici romanilor care sunt afectati de faptele "minoritarilor" nici tiganilor care vor fi si mai dispretuiti, chiar daca dispretul nu va fi exprimat pe fata pentru ca nu este "politically correct". Astept cu interes urmatoarele initiative in materie de cenzura ale hotnews. Poate o moderare a comentariilor critice la adresa guvernului, pentru ca, nu-i asa, discriminam membrii acestuia!
    • +1 (1 vot)    
      cenzura (Sâmbătă, 21 august 2010, 0:33)

      cenzuratul [anonim] i-a raspuns lui Garett

      Mie mi-au cenzurat pana acum 3 postari. Comcluzia: cenzura functioneaza deja de o buna perioada de timp.
  • +4 (14 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 19 august 2010, 12:43)

    oana [anonim]

    Multumesc pentru aceasta initiativa absolut decenta, Hotnews. O componenta importanta care are legatura cu integrarea este inclusiv aceea care tine de corectarea stereotipurilor majoritatii si, atunci cand exista totusi stereotipuri, de a invata ce inseamna auto-cenzura si de a intelege consecintele discriminarii.
    Este absolut rezonabil ca ati procedat asa si ma bucur foarte mult ca puteti crea un precedent, cu o explicatie care nu doar impune cenzura, ci si pune lucrurile in context. Este un demers de educare si poate fi un inceput foarte bun.
    Este extrem de ipocrit sa vorbim, pe de o parte, despre integrare si, pe de alta parte, sa discriminam, sa instigam la ura si sa vorbim despre o intreaga etnie sustinand ca eprezentantilor sai ar trebui sa li se acorde drepturi limitate.
  • +6 (10 voturi)    
    Romania (Joi, 19 august 2010, 12:58)

    roman [anonim]

    Imi place din ce in ce mai mult in tara asta... Muncesc legal de o groaza de ani, platesc taxe peste taxe ca deh, e obligatia mea de cetatean. Cand trag linie la sfarsitul anului imi vine rau de cati bani ofer statului. In schimb ce am? Dreptul de a trai linistit si civilizat in tara pe care o intretin financiar? NU. Am doar obligatia de a plati. Tiganii ce obligatii au? Ca drepturi e clar, le-au primit odata cu tot poporul ca si cetateni europeni. Si in virtutea acestor drepturi isi permit sa nu-si asume obligatii peste tot in lume. Nici macar pe cele elementare ce tin de convietuirea sociala. Cum ar trebui sa ma simt eu in cazul asta? Chiar trebuie sa consider ca sunt mai prost ca ei? Mai e cazul sa vorbim de "politically correct" cand subiectul trece de modul de exprimare a unor ganduri? Cum ramane cu diferentele enorme de atitudine si manifestare sociala intre etnii?
    Culmea, tara e in haos, bani nu sunt si solutia salvatoare e tot impozitarea celor care plateau impozite! Nu am vazut inca impozitarea saracilor si neadaptatilor tigani care au vile (palate) cu turnulete, 8 masini in curte si venituri vizibile (ca sunt pe frunte!) de mii de euro dupa o seara de cantat manele...
    Din banii mei si ai altora ca mine ajung fonduri la ONGuri care de 15 ani integreaza tiganii in societate. Imi pare rau dar nu am vazut inca niciun rezultat notabil. Dimpotriva, simt ca ne "tiganim" din ce in ce mai mult ca societate.
    Iar voi, redactia Hotnews considerati ca vocile din ce in ce mai multe si mai vehemente la adresa tiganilor trebuie stavilite de o falsa corectitudine politica. HA!
    • +4 (4 voturi)    
      Exact! (Joi, 19 august 2010, 19:13)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Bine punctat.
      Vad ca ai minusuri dar totusi nu ai fost cenzurat :)

      Observ si eu cum taxele de pe spinarea mea cresc, insa tiganii cu palate nu au nicio treaba. Nu ii vad pe la impozite si taxe sa plateasca ceva. Oare or plati toti cu cardul prin Internet? Doamne da sa fie asa!

      Daca ati vazut vreunul pe la impozite si taxe, rog sa fiu corectat, nu tin neaparat sa dau in ei, insa asta e realitatea mea de zi cu zi. Atentie! A nu se confunda Directia de Impozite si Taxe cu cea de Ajutor Social! Una iti ia, alta iti da.

      In plus, mai vad cum cate un român care fura sa manance el si/sau familia lui este bagat la parnaie, insa tiganii se rafuiesc cu sabii si arme de foc, dar nu am auzit sa fie vreunul inchis.

      Poate i-or fi inchis, insa la urechile mele de consumator de "stiri de calitate" nu ajung astfel de intamplari.
  • +3 (7 voturi)    
    morala crestina? (Joi, 19 august 2010, 13:05)

    andrei [anonim]

    sigur ca da, conforma moralei crestine noi trebuie s aintoarcem si celalalt obraz. si sa induram cu stoicism toate ilegalitatile lor sa ii toleram sa fim buni cetateni, buni crestini....adica exact cum au facut cu bunicii mei; au cladit casa intrand in curtea bunicilor si cu acoperis in panta catre gradina bunicilor, cu ferestre in curtea bunicilor,au dat spagi mari la primarie din furtisaguri nu din munca cinstita si bunicii mei au murit cu dreptatea in mana...iar eu trebuie sa le dau si bonus la asta? sa fiu tolerant la toate astea, nu? de fapt aceasta natie nu este in stare sa se dezlipeasca de conditia de cotropitor migrator care nu are respect pentru nimeni si nimic din jurul lor, nu respecta legile nicaieri in lume. nu cred ca cineva din lumea asta larga care s-a lovit de ei poate sa ramana tolerant si cu bun simt in declaratii la adresa lor. imi pare rau ca nu pot avea ganduri si pareri bune la adresa lor si nu pot prin prisma experientei avute cu ei.
  • +5 (7 voturi)    
    Stimata redactie, gresiti (Joi, 19 august 2010, 14:17)

    karenina [anonim]

    Fizic vorbind, de-a lungul vietii am scapat de cel putin doua ori din ghearele tiganilor (agresiuni fizice, atacata fiind in locuri publice). O ultima "experienta" cu ei am avut-o sambata cand m-am intors acasa cu taxiul. Taxiul l-am luat cu comanda telefonica - din pacate nu pot spune numele firmei de taxi - si la volan era tocmai un tigan. Mi-a fost rusine sa refuz taxiul care era de la o firma serioasa. Ajunsa in fata blocului, mi-a luat cu forta 3.5 lei in plus (30% din cursa), pe motiv ca nu are sa imi dea rest. I-am zis ca doresc tot restul pentru ca trebuie sa fie alegerea mea daca, ce si cata spaga ii las. Nu a fost chip sa ma inteleg cu el. De atunci mi-am jurat ca voi specifica in viitor firmei de taxi sa nu mai imi trimita soferi tigani astfel incat sa nu mai fiu nevoita sa trec prin asta. Daca faptele lor nu pot sa fie cenzurate, nu inteleg de ce ne cenzurati noua comentariile. Cred ca avem tot dreptul sa ne strigam furia fata de acesti tigani.

    O alta experienta, de data asta de interventie, am avut-o in urma cu aprox. 2 luni , cand langa o statie de metrou, o tanara de 18 ani era inconjurata de 8 tigani - care isi faceau semne - ce doreau sa ii fure geanta si telefonul. Ea, vorbind la telefon, nu si-a dat seama ca tiganii o filau si se pregateau sa atace. Era pur si simplu izolata in mijlocul lor. Atunci m-am apropiat de ea, am inceput sa vorbesc cu ea ca si cand o cunosteam dintotdeauna, la inceput cu voce joasa apoi din ce in ce mai tare ca sa dau impresia tiganilor ca noi "chiar ne cunoastem", dupa care am condus-o in afara zonei periculoase. Evident ca i-am dat si cateva sfaturi.

    Nici o cenzura de pe lumea asta, nu ma poate opri sa comentez actiunile lor, modul lor de viata, si repulsia pe care o am pentru tigani. ////
    Daca ceea ce am scris acum veti cenzura, ma voi retrage de pe HotNews.
  • +2 (4 voturi)    
    ce se intelege prin cultura rommilor (Joi, 19 august 2010, 15:07)

    mihai [anonim]

    ceea ce vreau sa spun, ca o intrebare retorica, cat de mare este efortul de a intelege cultura primara a rommilor? din punctul meu de vedere efortul este doar pe hartie, pt ca pe strada nimeni nu are habar despre ceea ce inseamna mentalitatea de strada a rommilor. societatea in care traim inca nu a creat acel set de norme de educatie si de coercitie pt a putea crea parghiile naturale de integrare a acestei etnii. traiesc de cativa ani buni afara iar imaginea nostra < a romanilor, este total distorsionata, ca sa nu spun in unele cazuri total distrusa de ceea ce acesti romi de oras nu fac nimic decat sa distruga ceea ce simplii cetateni romani incerca sa realizeze afara - munca onesta, onoare, educatie, integrare in societatea in care au decis sa traiasca - temporar sau definitiv. ca atare, nu vad o rezolvare a problemei decat daca nu se face efortul ca cei care sunt in pozitia de a lua o decizie, nu COBOARA JOS - PE STRADA, ACOLO UNDE ACEASTA ETNIE TRAIESTE SI INCEARCA SA LE EXPLICE PE INTELESUL MENTALITATII TRIBALE IN CARE TRAIESC CA NORMELE LOR SOCIALE, MORALE,CULTURALE NU TREBUIE DECAT SA FIE AJUSTATE SI ADAPTATE TIMPULUI IN CARE EI TRAIESC, SI NU ERADICATE. in cele din urma procesul este de lunga durata asa ca pe moment imaginea romilor de a fi integrati in societatea noi si ei traim, nu este decat una teoretica.
    probabil inca vreao cateva sute de ani< si sper sa fi gresit cand spun cateva sute de ani.
  • +1 (11 voturi)    
    Nu vom publica mesajele bla bla (Joi, 19 august 2010, 15:14)

    DL [anonim]

    Cu parere de rau hotnews, va citesc cu placere altfel dar ceea ce propuneti acum este o forma de cenzura ce reprezinta pina la urma tot o discriminare impotriva celor ce au o alta parere decit cea considerata "corecta politic"sau in trend.
    Atacul la persoana sau pe categorii bagindu-i pe toti in aceeasi oala vezi (bugetarii, pensionarii, politistii, medicii, judecatorii, pdl -istii, psd -istii, oltenii, muntenii, moldovenii, banatenii, etc) e sport national oricum si reprezinta un grad de inapoiere sociala ce ne apartine tuturor, daca n-ati luat nici o masura pentru a proteja categoriile expuse mai sus as zice ca efortul dvs. e indreptat in directia gresita.
  • +7 (11 voturi)    
    De ce eu nu discrimez (Joi, 19 august 2010, 16:27)

    Danon [utilizator]

    Fac parte dintr-o etnie minoritara care se spala mai rar decat etnia majoritara (si am statistici la indemana ca sa dovedesc acest lucru).
    Fac parte dintr-o etnie minoritara care are o rata a infractionalitatii mai mare decat cea a majoritatii in care traiesc (iar am statistici).
    Fac parte dintr-o etnie minoritara pentru care munca este mai putin importanta decat pentru etnia majoritara din tara.
    Fac parte dintr-o etnie minoritara care cauta mult mai des "tunuri" decat majoritatea.
    Fac parte dintr-o etnie minoritara care e mult mai putin serioasa si demna de incredere decat etnia majoritara.

    Si totusi, nu vreau sa fiu tratat ca aceia din etnia mea care apar in ziare, pentru ca eu am studii mult superioare majoritatii, nu am calcat niciodata legea, sunt curat, serios si muncitor.

    Sper ca ati inteles povestea mea: sunt un roman neaos care traieste in Occident.

    In toata lumea, infractionalitatea este mult mai ridicata in etniile minoritare neintegrate: tigani in Romania, arabi in Franta, negri in America. Atunci cand conduc masina prin Ferentari sau pe langa Gare de Lyon in Paris sau in Washington in partea de Nord-Vest, ii blochez usile si ma uit mai atent imprejur. Dar cand intalnesc un tigan, un arab sau un negru il tratez ca pe un individ, nu ca pe un membru al unei etnii. Il tratez asa cum merita el, ca om. Pentru ca asa vreau si eu sa fiu tratat.

    Si pentru ca e mai practic sa ma pot privi in oglinda cand ma barbieresc.

    Subscriu la ideea de a nu publica incitari la ura si violenta. Pentru ca sunt ilegale si pentru ca cineva nevinovat poate suferi. Psihic sau chiar, curand, si fizic. Si pentru ca asa a inceput si al treilea Reich.
    • +2 (6 voturi)    
      Frumos (Joi, 19 august 2010, 19:29)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Danon

      Felicitari, Danon pentru autocaracterizare si pt faptul ca esti mai instruit decat media românilor.

      Totusi, desi ai doar calitati dpdv social (ai zis ca nu ai calcat stramb, ca te porti cu demnitate prin Occident), nu ti-ai pus intrebarea: de ce oare sunt privit cum sunt privit? De ce multi români aleg sa isi ascunda identitatea cand circula prin Occident?

      Tu zici ca nu ai pus umarul la aceasta imagine negativa. Atunci cine? A, sau e o intrebare tulburatoare pt tine? Preferi sa bagi praful sub pres? E alegerea ta si trebuie respectata.

      O sa-mi replici ca si românii neosi cum esti tu fac faradelegi in Occident. Foarte de acord. Dar care e ponderea lor din marea masa a neaosilor plecati in Occident? Si care e ponderea infractorilor in randul tiganilor?

      Scuze, nu o sa-ti mai pun intrebari fara raspuns, te las sa te intorci pe cealalta ureche.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce e tulburator... (Vineri, 20 august 2010, 10:51)

        Danon [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ... este faptul ca, la afirmatia simpla "oamenii trebuie tratati in functie de meritele lor, nu de ce fac altii, de aceeasi culoare sau etnie" cineva poate sa spuna ca asta inseamna sa dormi pe-o ureche.

        Inteleg ca tu nu dormi pe-o ureche si deci ai vrea sa-i pedepsim (fizic?) pe toti tiganii, indiferent de ce au facut? Atunci ar trebui sa accept si ca majoritatea in care traiesc sa pedepseasca pe toti romanii neaosi, indiferent de ce fac ei?

        Fiindca am spus de la inceput ca infractionalitatea in minoritatea rroma/tigana este mai mare decat cea in etnia romana. Si in cea romana este mai mare decat in cea in care traiesc. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun adevarul: diferenta intre tigani si romani este la fel, daca nu mai mica, decat cea intre romani si germani. Insumeaza cazurile de coruptie activa si pasiva, tepele si tunurile, atitudinile "smecherilor", uita-te la curatenia din jur si judeca. Adauga la asta faptul ca, in mare parte, romanii neaosi plecati sunt mai "aventurieri" decat media celor ramasi acasa.

        Si totusi, eu sunt mandru ca sunt roman si nu am ascuns niciodata acest lucru. Si nimeni nu mi-a aratat vreodata o lipsa de respect. Asta, fiindca ma respect eu insumi.

        Te las sa mai ascuti putin barda cu care dormi sub perna. Somn usor ratiunii tale.
  • +3 (5 voturi)    
    Primul pas spre integrare (Joi, 19 august 2010, 18:47)

    maolina [utilizator]

    ar fi sa fim mult mai intoleranti cu abuzurile tiganilor asupra noastra. Sa fie arestati cand fura(chiar daca sunt femei cu copii si se tavalesc pe jos), sa fie dati afara din magazine,restaurante, parcuri daca nu se comporta civilizat. Sa fie obligati sa aiba acte, CNP, adresa, sa plateasca macar asigurari de sanatate.Sa li se impuna un trai civilizat, sa-si faca nuntile la restaurant nu in fata blocului, sa nu-si mai asculte muzica la maxim( chiar si Mozart sa fie,si tot trebuie amendati), sa nu se urce imputiti si plini de paduchi in mijloace de transport in comun, copiii trimisi la cersit sau folositi pentru cersit sa fie dusi in centre de plasament.Parintii care isi neglijeaza sau exploateaza copiii sa fie sanctionati. daca nu au bani sau bunuri( mira-m-as, dar sa punem raul inainte) sa faca munca in folosul comunitatii,sau puscarie. Ar trebui ca politia,medicii functionarii publici sa nu mai ia spaga de la tigani si sa-i oblige sa respecte legea nu sa-i ajute sa o ocoleasca. Si poate asa, in zeci de ani, o sa-i integram.Sa le dam dreptul suprem de a devenii oameni nu jeguri