Vladescu: Despagubirile CEDO au fost achitate din bugetul Finantelor, fiind obligatorii

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 august 2010, 19:27 Actualitate | Esenţial


Despagubirile impuse statului roman, pentru acest an, prin hotarari ale Curtii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) au fost achitate din fondurile destinate cheltuielilor generale incluse in bugetul Ministerului Finantelor, platile fiind obligatorii, a afirmat ministrul de resort, Sebastian Vladescu, potrivit Mediafax.

El s-a pronuntat pe aceasta tema dupa ce a fost intrebat de jurnalisti din ce sursa au fost platite despagubirile impuse de CEDO.

Un document oficial, prezentat duminica de Mediafax, releva ca Guvernul a platit in primul semestru al acestui an despagubiri impuse statului prin hotarari pronuntate de Curtea Europeana a Drepturilor Omului in suma de peste 43,39 milioane lei (10,2 milioane euro), mai mult decat in intreg anul 2009 si decat suma totala achitata in intervalul 1998-2007.

Despagubirile sunt impuse de CEDO pentru incalcarea de catre autoritatile romane a drepturilor legale ale cetatenilor, in principal in domeniul proprietatii.

Singura data cand Romania a fost obligata sa plateasca despagubiri mai mari decat suma achitata in acest an a fost in 2008, cu 47,18 milioane lei, dar pentru intregul an, nu pentru un singur semestru, se arata in document.

Potrivit legii, despagubirile decise de CEDO sunt platite intr-un termen de trei luni de la data la care hotararea instantei europene ramane definitiva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















571 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nu bugetul public! (Luni, 2 august 2010, 19:45)

    ioan [anonim]

    Parerea mea ar fi ca aceasta paguba sa fie recuperata de la autoritatile care au incalcat LEGEA (drepturile cetatenilor!). Daca se platesc greseli din banii publici ele se vor amplifica. Principiul este cine greseste plateste! se pare ca la noi NU!
  • +1 (1 vot)    
    de ce trebuie sa platim pentru incompetenta ?? (Luni, 2 august 2010, 19:47)

    cristi [anonim]

    de ce nu sunt pusi la plata cei care au dat sentinte gresite???
    • 0 (0 voturi)    
      Sentintele romanesti (Luni, 2 august 2010, 21:26)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cristi

      sunt in concordanta cu legile romanesti votate de parlament. Problema este la legea caselor nationalizate care nu este in concordanta cu legislatia europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Luni, 2 august 2010, 19:50)

    ? [anonim]

    ce diferenta:)
    hotararile CEDO sunt obligatorii si se platesc imediat
    cele ale instantelor Romanesti sunt facultative si se platesc cand vrea BOC.

    halal tara:)
  • +1 (1 vot)    
    judecatori corupti (Luni, 2 august 2010, 20:05)

    dani [anonim]

    Toate sumele astea ar trebui sa le plateasca judecatorii respectivi.Ar trebui sa le blocheze conturile sa le vanda casele si tot ce au, mama lor.Greve stiu sa faca..
  • +1 (1 vot)    
    chiar nimanui nu-i pasa (Luni, 2 august 2010, 20:18)

    mofluz [utilizator]

    ca traim intr-un stat abuziv, care nu respecta legea si este penalizat, consecintele fiind suportate tot din buzunarul contribuabilului?
    nu cumva ar trebui sa plateasca cei care au gresit luand proaste (a se citi cumparate) decizii judecatoresti?
  • 0 (0 voturi)    
    platim..da' pana cand si din ce? (Luni, 2 august 2010, 21:18)

    aghiuta [anonim]

    Sa se plateasca primesc. Sa se rectifice, in MINUS, bugetul de salarii al magistratilor, cu suma respectiva, e moral. Sa-si faca asigurare de "malpraxis" tot corpul inamovibililor, e chiar indicat, ca doar de aia isi dau drepturi unii altora. Sa-si tina si spatele nu doar nasu' pe sus, s-aude doamna Mona?! Mai asumati-va din esecuri ca degeba faceti justitie, daca dreptatea o imparte Cedo, tot pe banii nostri!