VIDEO Mahmoud Abbas catre Emil Boc: Palestinienii vin de la studii din Romania cu neveste frumoase, nu doar cu stiinta

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2010, 20:15 Actualitate | Esenţial


Presedintele Autoritatii Nationale Palestiniene, Mahmoud Abbas, a spus, luni, in discutia cu premierul Emil Boc, ca studentii palestinieni din Romania revin acasa nu doar cu diplome de studii superioare, ci si cu "neveste frumoase", intarind astfel legaturile istorice dintre cele doua natiuni, relateaza Mediafax.

"Ne leaga o relatie foarte stransa, istorica, de poporul roman. O componenta importanta este relatia pe care a creat-o universitatea romaneasca in ansamblul ei. Dupa cum stiti, un numar mare de palestinieni tineri au invatat in Romania si s-au intors la ei acasa purtand idei, aducand stiinta si neveste frumoase", i-a spus Mahmoud Abbas lui Emil Boc, starnind rasetele membrilor ambelor delegatii oficiale.

"Da, asta a ajutat la intarirea legaturilor noastre reciproce", a fost de parere si Boc, care si-a amintit cu acest prilej, ca in vremea studentiei a avut foarte multi colegi palestinieni.

"Am avut si la Cluj, pe vremea studentiei, foarte buni colegi cu care am avut o relatie extraordinara si sunt intr-adevar si foarte buni colegi si niste oameni extraordinari. Va multumesc sincer si direct pentru modul cum este tratata de catre Autoritatea Nationala Palestiniana comunitatea romaneasca, comunitate care alaturi de absolventii palestinieni cu studii superioare si doctorale in Romania constituie un veritabil element de legatura intre noi", a spus premierul.

In acest context, presedintele Autoritatii Nationale Palestiniene a aratat ca presedintele Traian Basescu l-a anuntat ca bursele de studii acordate tinerilor palestinieni vor fi suplimentate.

Mahmoud Abbas a mai precizat ca la nivelul celor doua parti a fost constituita o comisie mixta interministeriala, iar din aceasta vor face parte si oameni de afaceri care se vor deplasa in teritoriile palestiniene pentru a identifica noi oportunitati de afaceri.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2027 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    foarte buni colegi cu tratament preferential (Luni, 12 iulie 2010, 21:12)

    chewbaka1985 [anonim]

    la examene....
    am inceput in 1985 facultatea - Electronica & Telco - Politehnica.
    Ce am vazut la examene este strict secret - :-) Ca la misiunea Palesriniana cind un barba - maximus mi-a zis ca daca nu fac Telexu sa mearge AZI - "el pushca la mine (bineneteles glumea...)"
    Estudiiantzii erau separati pe zone (profil geo politic) si profii se duceau la ei din cind in cind... (sa omoare mustele de pe foile de exmamen cred...) si nici unul din expatzi nu pica examenul.
    Curve si profitori atunci - idem acuma, noi, nu ei binenteles.... Dolaru se dadea la greu si pe vremea aceea - si noi astia mici shi Romani eram foarte invidioshi....

    .
    • +2 (6 voturi)    
      palestinienii, acesti urmasi ai dacilor (Luni, 12 iulie 2010, 23:10)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui chewbaka1985

      *presedintele Traian Basescu l-a anuntat ca bursele de studii acordate tinerilor palestinieni vor fi suplimentate*

      Bravos natiune ! Noi nu suntyem in stare sa dam burse studentilor romani din ex sovietica Moldova si dam burse la fratii palestinieni ,urmasii dacilor liberi ?? dupa ce au cangrenat invatamantul superior romanesc cu sperturi ,kentane si cafea acum sa acordam acestor pui de Al Qaida si burse ?
      e adevarat ca strategic vorbind ,Gaza si Cisiordania reprezinta o forta economica de temut ,viitoarea putere economica a lumii ,si avem tot interesul sa suplimentam bursele ,firar ai de romani prosti si orbi....
      • +1 (1 vot)    
        nu ca invatamantul romanesc ar fi cine stie ce (Luni, 12 iulie 2010, 23:35)

        georgel [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        dar cred ca nici pentru interesul Israelului n-ar fi rau decat sa discute cu analfabeti atunci cand "negociaza" cu palestinienii sa aiba contact cu oameni cel putin rezonabili si de bun simt cu ceva scoala ... si ... doar scoala iti scoate ideile fanatico-religioase din cap ... la unii doar ... sunt altii ... de ambele parti ale conflictului carora doar medicul le mai scoate dar ma rog ...
        • 0 (0 voturi)    
          Crezi ca dupa ce vor trece prin educatia romaneasc (Marţi, 13 iulie 2010, 11:25)

          Popescu [anonim] i-a raspuns lui georgel

          pedaland la greu dolari, chiar vor depasi stadiul de analfabeti ?
  • -2 (6 voturi)    
    Pai da! (Luni, 12 iulie 2010, 21:38)

    Mda [anonim]

    Ca decat cu 15 romani care nu le intereseaza decat sa se culce cu ea, mai bine cu un arab care o respecta!
    • +4 (4 voturi)    
      respect? (Luni, 12 iulie 2010, 22:09)

      SCEPTICU' [anonim] i-a raspuns lui Mda

      las-o mai moale cu respectul !
    • +2 (2 voturi)    
      Am vazut pe la TV respectul (Luni, 12 iulie 2010, 22:27)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Mda

      Cum ajung fetitele dastepte la musulmani, de prea mult respect mai primesc o colega sotie.
      In ce zici tu recunosc mandria traseistelor romance din Italia/Spania care refuzau sa se culce cu romani (tot asa, clientii italieni le respectau, romanii nu).

      E si asta o forma de eugenie, specimenele cu IQ sub medie sunt eliminate prin deportarea in lagarul din Palestina.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 12 iulie 2010, 22:33)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Mda

      E mai degraba chemarea naturii. :) Si romanii viseaza la suedeze!
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Luni, 12 iulie 2010, 21:43)

    dan [anonim]

    Frumoase ca frumoase,da inteligente.....
    • 0 (0 voturi)    
      Ptiu, ptiu! (Marţi, 13 iulie 2010, 0:42)

      ionica fara frica [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Sa nu le fie de deochi!
    • 0 (0 voturi)    
      :)))))) (Marţi, 13 iulie 2010, 0:43)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui dan

      Subscriu.
  • -2 (4 voturi)    
    ce tarani sunteti (Luni, 12 iulie 2010, 23:01)

    ALOHA [anonim]

    nici nu stiti in ce conditii poate avea un musulman mai multe sotii si nici in ce tari se permite asta! Vorbiti si voi din auzite!
  • +2 (2 voturi)    
    amintiri (Marţi, 13 iulie 2010, 0:09)

    ionica fara frica [utilizator]

    Am facut liceul intre 1984-88. Eram o clasa de 38-40 de elevi, dintre care erau 3 fete foarte emancipate care se duceau "la arabi", cum le ziceam pe-atunci, ca nu prea faceam diferenta intre diversele lor origini etnice. In '87-88, fetele respective se lasau platite in natura: tigari, cafea, cofraje cu oua, carne... Vremuri grele. Dupa aia, in facultate, am avut doua colege si ele "descurcarete", dar ceva mai pretentioase - pe la inceputul anilor '90 era goana dupa aur. Dupa o viata tumultuoasa (ca sa ma exprim eufemistic), una din ele s-a maritat cu un avocat palestinian. Nu mai purta fustite mini, ci val islamic. La timpul respectiv, mi se parea ca "arabii" faceau un lucru bun pentru Romania: casatorindu-se cu fatucile alea, contribuiau involuntar la scaderea numarului de prostituate pe cap de locuitor.
    • +2 (2 voturi)    
      banc (Marţi, 13 iulie 2010, 11:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ionica fara frica

      invatatoarea intreaba la scoala:
      - copii, care este cea mai tare moneda azi in tara noastra?
      Miini ridicate, vinzoleala.
      Ionel; dolarul, pentru ca petrolul, americanii, chinezii, etc.
      Gigel: euro, pentru ca Europa, prosperitate, fara granite, etc.
      Bula: ciocanul sirian, doamna invatatoare.
      Invatatoarea: cum Bula, ca n-am auzit de asa ceva pina acum.
      Bula: am auzit la tata aseara cum ii spunea lu' sor-mea, mai du-te si tu draga la sirianu' tau ca sa-ti dea niste ciocane, sa punem si noi termopane.
  • +2 (2 voturi)    
    meeeii (Marţi, 13 iulie 2010, 0:17)

    georgel fanariotul [anonim]

    Respectul arabilor pt femei est ca faza cu pepenele verde mare si copt, cu multi sîmburi si fără gust. Dar orice e mai bine decît sa trebuiască sa te zbați ca să reușești.

    Fiecare face ce vrea.

    Singurul lucru care ma deranjează este ca mereu aud de la colegi cat de curve sunt româncele si cat de mult le plac banii. Chiar daca au dreptate, imi vine sa le rup dinti cand ii aud.

    Si acuma vine Mahmoud asta... si mi-o arunca in fatza din nou.

    Exportam creiere si tîrfe. Dar de creiere nu vorbește niciun străin, doar de țigani si tîrfe aud peste tot.