Stolojan, la RFI: Alocatia pentru copii trebuie acordata conditionat

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2010, 11:51 Actualitate | Esenţial


Alocatia de stat pentru copii trebuie conditionata de participarea la procesul de scolarizare, de vaccinurile sau controalele medicale anuale, afirma, la RFI, prim-vicepresedintele PDL, Theodor Stolojan.

Euro-deputatul democrat-liberal atrage atentia ca tendinta mondiala este ca orice forma de ajutor social sa fie legata de anumite obligatii ale beneficiarului.

"Va veni curand legea de restructurare a tuturor formelor de asistenta sociala. Ceea ce facem noi la ora actuala e total depasit din punct de vedere conceptual. In lume, tendinta e ca nici un ajutor social sa nu mai fie acordat neconditionat, de exemplu cum dam noi alocatia de stat pentru copii", declara fostul prim-ministru.

In opinia lui Theodor Stolojan, conceptia actuala a statului roman in ceea ce priveste alocatiile pentru copii este depasita: "Curtea Constitutionala a spus ca nu e constitutional sa legi alocatia de stat, de exemplu, de participarea copilului la scoala, care inseamna investitie pe termen lung in capitalul uman al Romaniei. Or, aceasta conceptie este depasita, pentru ca banii din alocatia de stat pentru copii nu-i gestioneaza copilul, ci parintii, deci conditionalitatea e perfect justificata".

"In cazul copiilor care sunt de varsta scolara trebuie legata de participarea la procesul scolar, pentru toti copiii trebuie sa fie legata de obligatia parintilor de a-i duce la control medical anual, de a face vaccinuri. Astea sunt formulele prin care contribui la investitii in capitalul uman pe termen lung. Nimeni nu mai acorda ajutoare sociale ca un drept general de neatins al individului. Nu. Individul trebuie sa inteleaga ca trebuie sa faca ceva, pentru a iesi din situatia de asistenta sociala si pentru a-si pregati viitorul, in cazul unui copil. Deci noi suntem total depasiti in aceste concepte", explica Theodor Stolojan.


Citeste mai multe despre   


















1096 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    da (Joi, 29 aprilie 2010, 12:01)

    un roman [anonim]

    este o idee buna.
  • +4 (6 voturi)    
    Corect. Nici un ban nu se da degeaba (Joi, 29 aprilie 2010, 12:02)

    Audit [utilizator]

    Asa ar trebui facut si cu noianul de ajutoare care se dau: sa se dea conditionat de efectuarea unui numar de ore (mic ca daca e mare lasa loc de neexecutare si oferire de mita) in folosul comunitatii. Si unui copil ii dai bani conditionat de ducerea gunoiului, notelor bune, etc.
    Am putea fi in situatia in care sa nu mai ridice ajutorul pentru ca nu e de nasul lui sa faca cine stie ce actiune.
  • +3 (5 voturi)    
    Excellenta decizie (Joi, 29 aprilie 2010, 12:18)

    Camelia [anonim]

    Va felicit d-le Stolojan. Taiesc in Nord America dar sint conectata la ce se intimpla in tara. Sinteti guvern de dreapta si asa trebuie sa actionati. Ajutoarele se dau in primul rind in functie de capabilitatile tarii conectate cu nevoile individuale. Nici eu nu am primit si nu primesc alocatie pentru copil. Alocatia descreste cu cresterea venitului iar de la un anumit nivel nu mai primesti nimic. E o dovada de solidaritate sa dai alocatie mai mare celor saraci pentru care alocatia este esentiala decit sa o dai unuia pentru care reprezinta maruntisi. Romanii ar trebui sa invete sa fie solidari si patrioti. La lozinci sintem primii la dovezi stam rau
  • +4 (6 voturi)    
    E corect (Joi, 29 aprilie 2010, 12:19)

    ion [anonim]

    E corect. Chestia cu asistenta universala si neconditionala pur si simplu nu sta in picioare

    Exemplu: in scoala fiicei mele, am vazut destul de des reprize de fotbal cu acele celebre cornuri din programul "cornul si laptele". Le-am atras atentia acelor copii si raspunsul a venit pe masura: pai si ce sa facem cu bucata asta de paine, ca noi venim cu sandvisuri de acasa.

    Nici macar statele bogate nu arunca nediferentiat si neconditionat cu ajutoare sociale peste populatie. Nu e bine ce facem, orice ajutor din partea statului trebuie bine focalizat si trebuie sa urmareasca anumite scopuri pe termen lung. Stolojan are dreptate aici.
  • 0 (4 voturi)    
    Am rasuflat... (Joi, 29 aprilie 2010, 12:52)

    Gigi [anonim]

    ...usurat. Credeam ca iar vor sa dea alocatia pe baza veniturilor parintilor...
  • -1 (3 voturi)    
    Diletantism gen PDL (Joi, 29 aprilie 2010, 13:06)

    Silviu [anonim]

    Avem o decizie a Curtii Constitutionale din 2008 potrivit careia acordarea alocatiei de stat pentru copii nu poate fi conditionata de nici un fel. Un nou exemplu de diletantism portocaliu
  • 0 (4 voturi)    
    Vaccinuri? (Joi, 29 aprilie 2010, 13:20)

    BEDE [anonim]

    Poate or fi vrand sa lege alocatia de vaccinul care se zice a fi impotriva cancerului la col uterin!
    Asa, o firma mare de medicamente inventeaza cate un asa-zis vaccin pentru cate o boala rara sau inatai creeaza o isterie cu privire la o pandemie - cum a fost gripa porcina - dupa care face statul sa cumpere multe vaccinuri.
    Altfel, pare normal ca alocatia sa fie legata de prezenta la scoala a copilului.
  • +1 (1 vot)    
    Bulibasa (Joi, 29 aprilie 2010, 18:47)

    rogesteb [utilizator]

    Haoleooo!!! bre Stolo, ce-o sa faca Piranda mea acu' cu aia sapte puradei. Pai hadica cum, ca sa ia si ea un ban ci'stit tre' sa duca puradei la scoala si la vaccinare mah?!
  • +1 (1 vot)    
    de acord! (Joi, 29 aprilie 2010, 21:34)

    liv [anonim]

    Minoritarii care tind sa devina majoritari, se folosesc de copii, ca mijloc de intretinere- nu invata carte, nu muncesc, sunt sedentari si cersesc sau fura- de ce suntem noi obligati sa sustinem financiar generatii de puturosi, majoritar infractori.
  • 0 (0 voturi)    
    despre vaccine (Joi, 2 septembrie 2010, 10:10)

    2010anno [anonim]

    "Vaccinarea: Eroarea Medicala a Secolului" - autor Louis de Brouwer