Sorin Oprescu: Medicii ar trebui ca atunci cand nu au cu ce sa lucreze sa nu intre in sala

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:08 Actualitate | Esenţial


Sorin Oprescu a declarat sambata, in legatura cu situatia de la Spitalul CFR 2, unde prim-solista Amelia Antoniu si o alta femeie au contactat o infectie nosocomiala si au intrat in coma, ca daca medicii nu au cu ce sa lucreze ar trebui sa nu intre in sala de operatii, trasmite Mediafax.

"Din pacate sunt multi care au devenit manageri pentru ca ocupa functii politice. Politica nu distruge microbi. Medicul nu ar trebui sa intre in sala daca nu are toate conditiile de lucru", a spus primarul Capitalei.

El a precizat ca nu medicina este in colaps, ci sistemul sanitar, care nu produce sanatate si este subfinantat cronic. "Este un sistem subfinantat cronic, iar majoritatea medicilor nu au invatat decat sa stea cu capul plecat", a afirmat Sorin Oprescu.

Prim-solista Teatrului National de Opereta ''Ion Dacian'', Amelia Antoniu, a ajuns, in noaptea de marti spre miercuri, in coma, la Spitalul Universitar, din cauza unei infectii contactate in timpul internarii la Spitalul CFR 2. Familia sustine ca Amalia Antoniu se internase la spital pentru cauterizarea unei rani pe colul uterin, o interventie simpla in urma careia, in mod normal, ar fi trebuit sa se externeze foarte repede, insa starea sa s-a inrautatit din cauza unui virus intraspitalicesc.


Citeste mai multe despre   


















2003 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    dar spagi tip tarif,stiti sa luati (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:36)

    Eneas [anonim]

    de cati bani carati acasa ,macar fierbeti instrumentarul ,mama voastra de criminali cu Hippocrate cu tot ...
    si tot voi cu gura ca n-aveti bani de spirt medicinal....
    macar sotii aia cu nevestele in coma sa va puna foc....
    • -1 (1 vot)    
      de ment (Duminică, 25 aprilie 2010, 7:58)

      caligula [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Da' de ce mai vii la spital, mai draga?
      Trateaza-te singur acasa, nu veni la noi care te furam.Ca doar 100% din medicii romani iau mita.
      De aia pleaca in alte tari, nu le ajunge mita ta.
      Si toti sunt criminali de fapt, in halate albe.
      Totusi ti-am gasit un doctor bun, sta la cotroceni si te trateaza de orice boala.E singurul armean destept si nu greseste dignosticarea cum fac jumatate dintre noi.
      Repet, matale nu ai ce cauta in spital, esti prea destept pentru noi.
    • -1 (1 vot)    
      Doar atunci (Duminică, 25 aprilie 2010, 9:46)

      Saul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Hai sa fim seriosi, lucrurile se vor aseza numai atunci cand spitalele vor trece in subordinea lui Oprescu. Ca fost director de spital, doctorul are capacitatea sa redreseze un sistem evident subtiat de mafia romaneasca. Pana atunci va trebui sa ne descurcam cum putem si viata noastra sa fie la voia intamplarii!
    • +1 (1 vot)    
      da? (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:32)

      titin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Doar atat? Gata? Ai terminat? Hai, stim ca poti mai mult...schimba petul de bere si ma zi-le, maestre! Fa-te cunoscut! TU trebuie sa cureti Romania! Nu te opri aici! Ai o majoritate confortabila pro voturi! Oamenii astia cred in tine, nu-i dezamagi! Trebuie sa ai o bricheta, ceva, adresele ti le dam noi, du-te pune foc! Nu uita sa incepi cu copiii si femeile! Poate ai un medic de familie...treci pe la el mai intai, poti incepe cu mainile goale, stii tu, satisfactia e mai mare...
  • +5 (5 voturi)    
    Politizare (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:34)

    Observer [anonim]

    Nu numai managerii de spitale ci intreg personalul medical ar trebui angajat numai pe criterii politice. Operatziile mai dificile sa fie efectuate de ministrul snatatzii asistat de seful de cabinet si vreo 2 secretare.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 26 aprilie 2010, 11:23)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Observer

      Spaga isi spune cuvantul. D-asta pe medici nu-i intereseaza. Sunt la locul potrivit la momentul potrivit si altceva nu mai conteaza. Sper ca odata cu trecerea unor spitale sub aripa lui Oprescu, lucrurile sa se schimbe.
  • +2 (4 voturi)    
    Asa este (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:37)

    Vizitiul [utilizator]

    La fel si la Primarie :)
  • +4 (4 voturi)    
    Dupa ce pleaca toti, mergem direct la preot, nu ? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:44)

    Ovidiu [anonim]

    Spitalele din Romania incep sa se inchida rand pe rand. Si nu din lipsa de pacienti, ci din lipsa de medici, asistente, medicamente, materiale sanitare si investitii. Numai de la inceputul acestui an, mii de medici romani au parasit Romania pentru salarii mai mari si conditii de munca mai bune in tari mai calde. Cu capul in nori vulcanici, Guvernul tace malc, ba chiar se bucura pentru ca mai face ceva economie la bugetul de stat. Presedintele Colegiului Medicilor din Romania (CMR) este de parere ca Guvernul ar trebui sa declare stare exceptionala dupa ce 6.500 de medici au acceptat oferte din strainatate.

    La deschiderea conferintei “Descentralizarea si organizarea spitalelor”, organizata de Ministerul Sanatatii, presedintele CMR, prof. dr. Vasile Astarastoaie a tras un semnal de alarma mult mai grav pentru populatia Romaniei decat “norul vulcanic” pentru care premierul Emil Boc a convocat zilnic televiziunile si comitetul pentru situatii de urgenta. “In acest moment ar trebui sa fie declarata stare exceptionala in Romania, pentru ca doar in ultimele patru luni, prin cele trei targuri de joburi medicale organizate la Bucuresti si Iasi, la care s-au ocupat toate cele 6.500 de posturi oferite in strainatate, au plecat din tara 10% din medicii care practica in Romania, iar OMS-ul - Organizatia Mondiala a Sanatatii, n.n. - spune clar ca daca au plecat 2%, guvernul trebuie sa declare «alerta rosie».

    Dar, din pacate, n-am vazut nicio ingrijorare si nicio masura din parte guvernului sau a ministerului, singura reactie a acestuia din urma fiind ca trebuie sa inchidem spitalele in care au mai ramas doar 2-3 medici!”, informeaza Mediafax. De asemenea, prof. dr. Vasile Astarastoaie a demontat si argumentul ca trecerea la coplata ne-ar fi fost impusa de FMI, prin Memorandumul incheiat anul trecut: “Am discutat cu vicepresedintele FMI, care mi-a spus foarte clar: noi nu aveam nicio treaba cu aceasta coplata, a fost introdusa in memorandum la cererea partii romane.
  • +3 (3 voturi)    
    vorbe iresponsabile (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:53)

    cet23 [anonim]

    "Daca medicii nu au cu ce sa lucreze ar trebui sa nu intre in sala de operatii". Adica cum? Lasi omul sa moara pe masa de operatie, fiindca medicul nu dispune de tot ce are nevoie la cele mai inalte standarde?
    Chiar daca sansele de supravietuire scad datorita anumitor lipsuri materiale, nu poti sa refuzi o operatie daca stii ca exista o sansa reala! E inuman, e ilegal, e imoral si e sinucigas!
    Daca medicii ar asculta recomandarea mascariciului astuia de Oprescu, ar fi linsati in spital!
    Vai bucuresteni, bun primar v-ati ales! Cum zicea el, legat de voi? A, da: "eu vin si fac un pic de scandal ca lumea vrea sange, apoi ne continuam noi afacerile". Felicitari, bucurestenilor!
  • +9 (13 voturi)    
    Sistemul medical (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:57)

    Wasile [utilizator]

    Nu, nenea Cârnat Lung, sistemul nu este subfinanțat, banii sunt cheltuiți politic!
    Cum se face că la spitalele și clinicile particulare, cu aceeași bani cât ai da în șpăgi la stat, se face treabă bună, repede și cu respect?
    Cum se face că se cheltuie miliarde pe echipamente de care nu este nevoie, la suprapreț?
    • 0 (4 voturi)    
      loool (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:59)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      si ghici la ce clinici si-au facut analizele cele 2 gfemei care au murit la servici (aia de la erns & ... si cealalta care era programator)...
      iti spun eu ... la centrul unirea... care e particular...

      banu NU sunt suficienti... se cheltuiesc si politic, dar in primul rand nu sunt...

      du[pa 11 ani de facutlate ti-ar conveni sa iei 15 milioane/luna? sa nu ai medicamente sau alte aparate de baza si sa trebuiasca sa ceri pacientilor?
      ti-ar conveni asa ceva???
  • +5 (5 voturi)    
    Sfanta improvizatie romaneasca (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:56)

    Mihaela [anonim]

    Ani intregi s-a improvizat,si nu numai in sistemul sanitar.Atata timp s-au descurcat medicii si asistentele din Romania cu ce au avut,cu ce s-a putut,cu ce au putut cumpara(chiar din bani proprii) din farmacii.Directorii au venit si au plecat,personalul medical a ramas.Nimeni nu-i asculta cand fac greva,liderii de sindicat devin oameni ai puterii si uite asa,de ce ne miram cand apar asemenea cazuri.De ce pleaca atatia medici si asistenti sa lucreze in UE?Pentru bani,conditii de munca si nu in ultimul rand pentru respectul de care se bucura.
    • 0 (0 voturi)    
      daca s-ar vrea cate chestii interesante nu s-ar de (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:20)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

      -aparatura radiologica fara autorizatii
      -lkicitatii la care se cumpara cei mai scump si mai prost
      -personal care nu are nici o atributie
      -sefi de clinica care sunt si directori de policlinici private si dirijeaza pacientii acolo, blocand pur si simplu accesul pacientilor internati la serviciile spitalului
      -modul discretionar in care actioneaza sefii, care vezi doamne au contract de management pe un numar de ani,iar ale caror greseli sunt trecute sub tacere(ca sunt profesori si nu poate sa-i inlocuiasca nimeni)
      -cand sunt injurati toti medicii, ar trebui sa se stie ca mai mare pilaraie si ciubucareala in Sanatate ca in ultimii ani nu a fost niciodata(si sunt de 30 de ani in sistem)
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:01)

    liviu [anonim]

    daca nu ar intra medicii din romania in operatii pentru ca nu au tot ce le trebuie , nu s-ar mai fi facut operatii in romanica de vreo 15 ani...
    daca faci operatia mai ai osansa... daca nu...

    adevarul este ca sunt mult mai putini bani ca anu trecut... si nu are cum sa nu se vada.

    PS: medicii buni trebvuie pastrati in romania pentru ca altfel o sa ajungem sa ne opereze numai rude de ale lui ciomu...
  • +2 (2 voturi)    
    Medicii... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:16)

    carcoticiu' [anonim]

    ..trebuie sa intre in sala ca numai asa pot sa isi plateasca ratele la casutza sau la masinutza! Din pacate, situatie cam frecventa. Si de multe ori se supraliciteaza valoarea tratamentului chirurgical desi optiunile neinvazive/conservatoare trebuie si ele puse in balanta (de ex cezariene, ovare polichistice, colecisti, etc) pentru aceleasi rate neinduratoare.
  • +1 (3 voturi)    
    Manageriat prost dublat de hotie (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:17)

    Corect [anonim]

    Manageriatul prost al celor numiti politic in functiile de conducere ale spitalelor este cancerul care devoreaza sistemul sanitar romanesc.
    In plus spagile si hotiile din cantine.Spagile pe care trebuie sa le dai pentru fiecare articol in parte incepand cu patura prosop si terminand cu hartia igienica.
    Cel mai clasic caz l-am intalnit la Sanatoriul techirghiol unde am fost internata timp de 2 saptamani.Se fura pe capete.Am inteles ca sunt 6 directori numiti politic .Bineinteles PDL.Personalul din sanatoriu se plange ca acest sanatoriu este condus dezastruos.Vai steaua noastra.
  • +1 (1 vot)    
    Criza din spitale (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:53)

    Jeaneta [anonim]

    Domnule Ministru Cseke Attila,ar trebui sa va puna pe ganduri declaratia domnului Sorin Oprescu.Cate cazuri ca cel de la CFR2 va mai trebuie?Mai demiteti din directorii de spitale ca sunt prea multi si sa vedeti cum faceti rost de bani!
  • +2 (2 voturi)    
    Daca nu intra (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 20:41)

    Pantera Roz [utilizator]

    in sala de operatii si le mor pacientii prin saloane neoperati,vor fi linsati de rudele acestora,de presa si de sefi.Cum o dai,tot prost iese.Daca nu ai cu ce .
  • 0 (0 voturi)    
    Meciul medici - sistem (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:41)

    Cristina [anonim]

    Inteleg ca infectii pot exista in orice spital din lume. Totusi parca am vrea sa facem un pas inainte si sa aflam niste statistici despre fiecare spital. Daca nu sunt sigure sa se inchida ! Nu e un caz izolat la CFR 2. Eu stiu 3 cazuri de malpraxis, din care unul de deces din septicemie la cineva internat pentru fractura.
    Bani au fost mai multi in sistemul de sanatate in ultimii ani, dar au fost prost gestionati. Cand o sa avem transparenta o sa facem pasul inainte. Mai mult ca sigur se face un audit la CFR 2. In afara de stiri senzationale nu mai putem obtine nimic ? Rezultatul auditului spitalului e secret ? Vreau sa stiu ce e de facut, si cat costa, nu trebuie neaparat acum, ca nu sunt bani. Vreau monitorizare. Reclamele alea de pe cladire nu pot rezolva incet incet problema ? Nu stiu, intreb. Sa arate ca o clinica privata si sa fie mai usor de intretinut curatenia. O sa zica "noi nu avem bani de medicamente si tu ceri curatenie".... Eu cer sa supravietuiesc si sa nu plec mai bolnava decat am venit, ca medicamente pot sa-mi iau si singura
  • 0 (2 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:56)

    a [anonim]

    medici nu vor urma sfatul primarului, pentru ca lor chiar le pasa de oamenii bolnavi si atunci se descurca su ce au. parerea mea
    • 0 (0 voturi)    
      intrebari pt. Oprescu,marele liberal (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:23)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui a

      1. in spitalele conduse de dumneavostra nu a lipsit niciodata nimic?
      2.Daca un subaltern al dumneavoastra facea asa il dadeati pur si simplu afara, sau mai intai il injurati de fata cu toata lumea si abea apoi il zburati din spital?
  • 0 (0 voturi)    
    Sistemul sanitar din subteran (Duminică, 25 aprilie 2010, 9:20)

    MadDog [anonim]

    Sistemul e mult subfinantat.In spitale(TM) nu exista seringi,leucoplast.
    Nu exista anticoagulant la farmacia spitalului,adica acele substante care se dau sa nu faci un cheag de sange.Ce sa mai vorbim de antibiotice?Doar cele scumpe fiindca cele ieftine s-au consumat deja de ceva timp si nu mai sunt.Cine e de vina daca se intampla ceva cu pacientul fiindca nu ai ce sa ii dai ca si tratament postoperator.Tu ca si medic,sau pacientul care a avut nesansa sa se imbolnaveasca in Romania?
    Toata lumea blameaza medicul ca e nu stiu cum,dar nimeni nu stie dedesubturile a ceea ce se intampla in sistem.
    Apropos si flexula trebuie sa isi cumpere pacientul fiindca spitalul cel mai mare din TM nu are.
    Ma intreb pentru ce oare platim asigurarile de sanatate la stat?Ca sa ce?Sa ne cumparam tot noi medicamentele si toate cele?
    Multa sanatate va doresc la toti.....
  • 0 (0 voturi)    
    Ce destept este Oprescu! (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:31)

    mircea [anonim]

    Cand nu au cu ce,functionarii primariei nu se mai duc la serviciu,nici Oprescu nu se duce.Daca toti in Romania ar face cum spune Oprescu,chiar ca ne-ar lua dracu.Conditiile ti le creezi ,daca lucrezi cu daruire pentru profesie.
  • 0 (0 voturi)    
    altceva lipseste (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:33)

    mm [anonim]

    la clinica medicala privata lucreaza doctori din spitalele de stat deci ei castiga nu doar 1500 ron pe luna dar totusi nu sunt capabili sa se concetreze asupra actului medical pe care-l fac sau nu au competenta inclinarea spre a face treaba corect. nu am vazut medici refuzand sa intre in spitale, sali de operatie ca sa forteze ministerul introducerea coplatei cu siguranta pacientii platesc si sunt bani destui la negru ce s-ar factura astfel incat sa se poate cumpara macar un minim de medicamente etc
  • 0 (0 voturi)    
    Spaga (Duminică, 2 mai 2010, 17:09)

    Gigel cu creierul sterilizat [anonim]

    Oare Oprescu nu ia spaga?!
  • 0 (0 voturi)    
    Sanatatea noastra (Duminică, 2 mai 2010, 17:35)

    Sandel tulburel [anonim]

    Astazi se preseaza pe cadrele medicale. Ii batem pe ei pentru ca nu finanteaza statul sanatatea?! Si culmea sunt controale peste controale facute de cei care ar fi trebuit sa aloce bani pentru ...macar minima dotare .
    Dar ei nu isi fac treaba , dar ii bat pe mititei.
    Ma framanta o intrebare ; oare Oprescu nu lua spaga?
    Ii ajungea salariu!?
    Lui basescu ii ajunge salariu sa se opereze in Austria !?
    Astazi este imperiul hotilor legali?!
    In curand o sa fure tot !
    Nu avem politicieni ci doar mafioti.
    Cine ii mai crede nu se mai face bine mici cu pastile.
    Presa este acum un instrument de intoxicare...importat pentru ei nu este adevarul ci scandalul care creste audienta (OTV-a facut pui).
    Ultima solutie inca o revolutie sau sa ne dam foc toti....asa mor microbii de spital.
    Multa sanatate , ca spitalele se inchid.