Moscova spera ca Traian Basescu va adopta fata de Rusia "o pozitie normala, respectuoasa"

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2009, 12:33 Actualitate | Esenţial


Moscova intelege foarte bine motivele lui Traian Basescu atunci cand face declaratii la adresa Rusiei, dar isi exprima speranta ca, dupa reactia Ministerului rus al Afacerilor Externe, seful statului roman va trage "concluziile corespunzatoare" si va adopta fata de Rusia "o pozitie normala, respectuoasa", potrivit agentiei Regnum.

"A intreprinde anumiti pasi nu este o practica folosita de noi. Intelegem foarte bine care sunt motivele pentru care Basescu lanseaza astfel de declaratii. Dar intotdeauna abordam relatiile cu alte state de pe pozitiile respectului reciproc. Nu avem practica reactiilor emotionale la asemenea declaratii, daca ele nu dauneaza intereselor noastre nationale. De aceea am dori ca domnul Basescu sa traga din comentariul nostru concluziile corespunzatoare si sa adopte fata de Rusia o pozitie normala, respectuoasa”, a declarat purtatorul de cuvant al MAE rus, Andrei Nesterenko.

Reactia sa a venit dupa ce a fost intrebat, intr-o conferinta de presa, daca ultimele sale comentarii privind declaratiile lui Traian Basescu din campania electorala exprima dezamagirea Moscovei fata de rezultatul alegerilor prezidentiale din Romania.

Oficialul rus atrasese atentia, in ziua precedenta, ca "presedintele Romaniei, Traian Basescu, si-a permis in cateva randuri afirmatii neprietenesti la adresa Rusiei". El a amintit ca, spre deosebire de opozantii lui politici, Basescu incearca sa joace "cartea rusa", acuzand Rusia de tentativa de amestec in treburile interne ale Romaniei.

Publicatia Gazeta.ru mentioneaza, pe de alta parte, ca, in ajunul alegerilor, Basescu a facut un schimb de replici intepatoare cu ambasadorul Rusiei la Bucuresti, Aleksandr Churilin, care a estimat ca in politica romaneasca revine atmosfera „razboiului rece”.

„Razboiul rece s-a incheiat”, a replicat presedintele, subliniind ca „in Romania nu vor mai exista centre de influenta” si criticand, in context, presa rusa pentru o abordare unilaterala a campaniei prezidentiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3605 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Moskova poate fi asigurata... (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:45)

    Batranul rege Lear [anonim]

    ca Romania vrea relatii corecte si prietenesti cu Rusia. Nu ne sta in caracter sa fim agresivi. Doar ne aparam si asta trebuie sa fie bine inteles. Daca Moskova va intelege ca trebuie sa avem relatii bazate pe respect reciproc, vom avea, desigur, o cooperare excelenta si exemplara. Tocmai pentru ca perioada "razboiului rece" a trecut si este nevoie de pragmatism, nu de orgolii.
    • +2 (4 voturi)    
      tezaurul..??? (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:10)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Rusia, sa-si retraga armata din transnistria si sa inapoieze tezaurul. Dupa putem vorbi de respect.
  • +6 (8 voturi)    
    pozitia Misionarului e corecta ,maica Rusie ? (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:46)

    Eneas [anonim]

    eu cred ca rusii astia ,care au pierdut un imperiu si trebuiau de mult sa il impaieze pe Grobaciov , nu isi dau seama care este locul Rusiei ? locul 10-11 ca economie e jenant , pana si Brazilia are un PIB mai mare
    • 0 (0 voturi)    
      Brazilia vs.Rusia (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 20:16)

      dandy [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Brazialia este una din marile tari emergente si o viitoare mare putere economica mondiala in cel mult 10 ani.Are suprafata aproape tot cit China sau Sua si populatia de peste 200 milioane,cu un ritm de dezvoltare rapid si constant alimentat de resurse naturale uriase(lemn tropical,minereuri,petrol,gaze naturale etc.).
      Rusia are o populatie mai mica(150 milioane), dar este mai avansata in domeniu militar si spatial.
      Oricum, ambele tari vor domina lumea viitorului in care vor avea un cuvint foarte greu de spus.
  • +6 (10 voturi)    
    Respect (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:46)

    x-ulescu [utilizator]

    Moscova trebuie sa invete ca respectul se castiga nu se impune.
    • +3 (3 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 11 decembrie 2009, 16:04)

      roninu [utilizator] i-a raspuns lui x-ulescu

      Respectul se castiga.
      In nici un caz nu se cere...
      In cazul Rusiei, se impune; ei nu au castigat niciodata nimic altfel decat cu forta, eu cred ca ei sincer nici nu stiu cum se poate face altfel...

      In concluzie: cu ochii pe ei ca sunt inca periculosi, nu le-au trecut inca intentiile imperiale; cea mai recenta mostra de "diplomatie" muscala au dat-o anul trecut cu Georgia.
  • +10 (10 voturi)    
    atitudine respectuoasa? (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:48)

    Dani [anonim]

    Dar faptul ca un ambasador aflat intr-o tara isi permite sa emita opinii despre o situatie politica interna, tensionata dar democratica, este o atitudine respectuoasa??? Daca ambasadorului rus i se parea ca exista un razboi in Romania sau ca razboiul era prea rece pentru gusturile sale, putea sa isi faca bagajelul, sa spuna la revedere si sa plece la Moscova, unde nu e nici razboi si e si o caldura de mori.
  • +5 (5 voturi)    
    Da, daca... (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:51)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca si Rusia adopta o pozitie la fel de respectuasa si non-comunista :)
  • +7 (7 voturi)    
    cat de respectuoasa? (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:51)

    didi [anonim]

    cat de respectuoasa?
    Cine are trupe de ocupatie in teritorii locuite si de romani?
    Cine plateste cel mai mare pret la gaze? - astai lipsa de respect.

    Cine si unde are tezaurul?


    tavarisci...
  • +6 (8 voturi)    
    domnilor Tovarasi (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:54)

    cristi [anonim]

    va rugam sa nu va mai amestecati unde nu va fierbe oala. Nu-mi amintesc ca Baselu sa fi aruncat petarde catre Rusia.. ci pur si simplu a atacat vizita secreta facuta de cel de-al doilea om in stat! si a afisat o atitudine de "Pe picior de Egalitate" ..cred ca nu sunteti obisnuiti..
  • +9 (9 voturi)    
    dragoste mare si interes pe masura (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:54)

    mar [anonim]

    Ce interesati au deveni "prietenii "nostri de la rasrit de Romania, ziua si declaratia.
    Adica Dl Presedinte sa se aseze in pozitie de ghiocel? Pai am stat 50 de ani asa, si disimulat inca 15.
    Astia nu pricep si basta ca "dragoste cu sila se cheama viol". Ca din pacate nu putem uita binel tovarasesc facut de ei in 50 de ani de istorie.
    Ca suntem tara membra UE si NATO, ca buniciii si strabunicii nostrii au asteptat 50 de ani sa vina americanii.
    Ce bine ca avem Presedinte un om puternic care poate da o replica pe masura pozitiei normale si respectoase solicitate.
  • +7 (7 voturi)    
    sa nu credem tot ce auzim sau tot ce vedem (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:56)

    visio [anonim]

    nu de alta, dar rusii chiar nu au obiceiul sa asculte; de ce nu au vrut eliminarea intermediarilor in problema livrarii gazelor catre romania? poate "domnul" ambasador ne poate lamuri..desi nu tin neaparat sa ii aud opinia; inclin sa ii dau dreptate lui Medvedev cand spunea ca rusia are nevoie urgenta sa fie modernizata...deci domnule ambasador, vi se pare ca romania nu are o pozitie echidistanta si "respectuoasa" fata de tara dvs...asta a fost o afirmatie nu o intrebare...
  • +4 (4 voturi)    
    aham (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:56)

    veninusrl [utilizator]

    adica aplecata!
    rusia ne vrea supusi, asta o fi promis prostanacul! naspa pentru rusi, prostanacul a pierdut, iar lu' base nu-i place sa se supuna rusiei!
    mai sa fie, de asta sunt asa intepati pesedeii incat fac contestatii, declaratii pe atat de mincinoase pe cat de agresive... au moscova in spate si ei erau convinsi ca vor frauda suficient incat sa castige si-or fi promis cate si mai cate rusilor, aia i-au ajutat si astia, pesedeii au luat-o-n mana!
    hmmm parca, parca se cam leaga, daca asa o fi si apar dovezi/probe (nu ca ale lor la CCR), atunci trebuie judecati pentru tradare!
  • +1 (1 vot)    
    Banii sunt in vest, energia in est (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:57)

    Constantin [anonim]

    si noi suntem la mijloc. Tot ce trebuie facut este sa negociezi ca banii europenilor sa ajunga la rusi, si energia controlat de rusi sa ajunga la europeni. Si mai este un atu care le convine rusilor de minune, energia nu este a lor ci doar contolata de ei.
  • +2 (2 voturi)    
    despre respect... (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:57)

    agora [anonim]

    normala .... da; respectuoasa??? numai daca si reciproca e valabila
  • +4 (4 voturi)    
    normalitate si respect. (Vineri, 11 decembrie 2009, 12:58)

    mircea [anonim]

    Ce tie nu-ti place ,altuia nu-i face!Moscova cere respect.De acelasi lucru trebuie sa se bucure si Romania,prin presedintele ales democratic.Moscova,sa nu mai poarte discutii pe ascuns cu diferiti tradatori ca Guse,Geoana,etc. pentru a crea instabilitate in Romania.Cand semeni vant,culegi furtuna,iar in situatia politico-economica internationala actuala,furtuna poate fi produsa usor si nu este Rusia,tara care poate rezista cu succes.E drept ca nici Romania,asa ca mai bine ne-am sprijini reciproc,fara amenintari si jocuri murdare.Basescu sa comportat corect si fata de Rusia,dar mai ales fata de Romania.Normal.
  • +2 (2 voturi)    
    Pozitia dorita de Rusia (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:00)

    onest [anonim]

    "Moscova spera ca Traian Basescu va adopta fata de Rusia "o pozitie normala, respectuoasa" . Ar fi de completat urmatoarele: Daca si numai daca si Moscova adopta o pozitie CORECTA fata de Romania. Din cate stim, Romania nu (mai) este vasalul Rusiei...
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:01)

    liviu_ [utilizator]

    normala da, respectuoasa, numai dca sentimentul este reciproc...
    + ca respectuos nu inseamna sa inghiti tot si sa-ti pleci capul!
  • +4 (4 voturi)    
    Moscova minte! (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:01)

    cattani [anonim]

    Cata fatarnicie! Minciuna sovietica are o demna urmasa in minciuna oligarhilor rusi de azi. Urmasii lui Stalin, Hrusciov si Brejnev se implica si azi in treburile interne ale Romaniei. Incercarile repetate de a intra pe pietele europene prin penetrarea economiei romanesti prin coruperea "miliardarilor" romani gen Patriciu, Voiculescu, Vantu, prin influentarea unor forte politice in trecut PDAR, azi PSD si PNL nu primesc o riposta dura(gen Polonia) decat din partea lui Traian Basescu. Daca politicienii agresivi din federatia Rusa intentioneaza sa ne fie prieteni trebuie sa recunoasca oficial raptul din 1940, sa oblige Ucraina sa ne inapoieze teritoriile din nordul Bucovinei si Herta, sa admita unirea asa zisei R. Moldova cu Romania si sa ne inapoieze tezaurul confiscat de Lenin si comunistii lui. Daca nu vor face aceste miscari vom mentine cu ei relatii politicoase dar reci.
  • +2 (2 voturi)    
    de retinut (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:04)

    aac [utilizator]

    presa din Rusia este portavocea Kremlinului. Altfel PAK!
  • +3 (3 voturi)    
    s-a suparat muscalu' (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:05)

    Observator OSCE [anonim]

    Mda...mai nou rusii cauta noduri in papura si pureci in branza. Totul ca sa aiba o motivatie sa recunoasca Transnistria....

    Nasol pentru Putin ca nu a iesit Geoana....i-a aruncat planurile in aer, planuri urzite de prin 2006 de cind s-a infiintat Antena 3.
    Totul trebuia sa aiba o finalizare, sa treaca South Steam-ul prin Ro fara nici un fel de obligatie din partea Moscovei. Aberatiile de genul ca conducta va trece prin Bulgaria sau Turcia sunt pentru necunoscatori. Cel mai bun traseu al conductei este prin Ro, dar aici sta de paza Base, si pentru rusi nu este deloc bine....
  • +2 (4 voturi)    
    pozitie normala..... (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:06)

    xuleasca [anonim]

    pozitia normala a exemplificat-o foarte bine Basescu pentru toti romanii, in niciun caz nu poate fi o pozitie de subordonare
  • +4 (4 voturi)    
    ce pozitie? (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:10)

    miticosul [anonim]

    Cumva, aplecata si usor inainte, pentru o mai usoara penetr...conlucrare?
  • +2 (2 voturi)    
    reciproc (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:11)

    cinic [anonim]

    am putea cere sa fie "reciproc respectuoasa" ?
  • -3 (5 voturi)    
    base (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:14)

    grig [anonim]

    se crede stefan cel mare:), iarta-l Doamne ca nu stie ce face....
    • +3 (3 voturi)    
      Basescu (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:50)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui grig

      Si Geoana cine se credea cand s-a dus la Moscova fara sa se consulte cu cel mai inalt responsabil pentru politica externa a Romaniei? Eu cred ca nu se credea nimic dar era la fel de prostanac precum a fost atunci cand, cu 24 de ore inainte de o dezbatere pe care el a transformat-o in una decisiva pentru ca nu a vrut mai multe, s-a dus sa se intalneasca exact cu cine nu trebuia. Eu daca as fi fost unul dintre fanii lui as fi fost dezamagit de gestul lui si de lipsa de tact, de inteligenta si de respect fata de tara si fata de cei care credeau in el
    • +1 (1 vot)    
      ivan (Vineri, 11 decembrie 2009, 14:24)

      Iesanul [anonim] i-a raspuns lui grig

      putinovici grig-orov, nu simtzi cat de penibil esti, singur si inconjurat de atatia romani?
  • +3 (5 voturi)    
    Rusia "bunului simt" (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:14)

    Andrei [anonim]

    Iata ca si Rusia devine tara "bunului simt" de tip Antonescu si PSD care asteapta scuze!!! Este in afara cutumelor diplomatice ca un ambasador sa declare ca Geona este un mare om politic si ca vizitele sale la Moscova, chiar daca nu au fost anuntate sunt firesti. Pai cat de firesti pot fi vizitele vice-presedintelui CSAT cand acesta plaeca pe furis avand acces la documente secrete? Inteleg ca Rusiei nu i-a iesit planul de a guverna Romania din interior dar nu ii poti cere unui presedinte al unei tari europene "respect" care in traducere libera se numeste subordonare. Eu cred ca Base trebuie sa-i lase sa vorbeasca pe diplomatii rusi si sa nu mai reactinoze. Se vor demasca singuri precum Geoana.
  • +2 (2 voturi)    
    Stim din istoria (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:15)

    golan nesimtit [anonim]

    mai indepartata sau mai recenta, diferentele dintre "respectul" pretins si "respectul" oferit de rusi. Chiar nu avem nevoie, acum, de lectiile lor.
  • +2 (2 voturi)    
    eventual.. (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:16)

    egroeg [anonim]

    sa ne aratam respectul tarandu-ne in genunchi in fatza lor..ca asta au vrut in toata istoria mai veche sau mai noua a relatiilor cu noi.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu tezaurul ce s-aude, hotilor? Respect! (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:24)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Mai vreti? Va mai spun mai incolo!
  • +1 (1 vot)    
    rusia (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:27)

    haha [anonim]

    astept reactia presedintelui, daca va fi vreuna!
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa nu.... (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:37)

    dvribe [anonim]

    Daca s-ar putea,pozitia in genunchi si pupat mana stapanului( gen ,,Prostanacu',,).Daca taceati, filozofi ramaneati,mancurtilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ....... (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:43)

    sictireanu [utilizator]

    .......adica umila, in traducere
  • 0 (0 voturi)    
    Noi vrem respect? (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:55)

    Trojan.H [utilizator]

    .
  • -1 (3 voturi)    
    Maica Rusia (Vineri, 11 decembrie 2009, 15:29)

    Bagaretzu [anonim]

    Sa ne umflam pepturile si sa ne bucuram:le-am zis-o noi rusilor...ha.ha.ha...Asa zic si tzatele dupa ce-si pun poalele in cap si se dracuie cu foc.Sunt multzumite ca ; fa,i-am zis-o io ei,i-am arata si popoul.Problema e ca Rusia asta e foarte mare si chiar daca nu are PIB-ul Braziliei are o Armata ce da fiori si Americii.Mai avem si ghinionul sa fim in vecinatatea lor si vorbind practic e pacat sa-i provocam inutil.Noi "ca simpli cetateni" cum zicea un celebru impuscat putem sa zicem multe dar un Sef de stat este obligat ,obligat am zis dar pentru Basescu e gereu de priceput asta ,sa se exprime in termeni diplomatici.
    • 0 (0 voturi)    
      muscalii (Vineri, 11 decembrie 2009, 15:59)

      PLIMBA URSUL [anonim] i-a raspuns lui Bagaretzu

      trebuiesc tratati cum ii trateaza Polonia ,Finlanda,Japonia care i-a mai declarat si "TARA OCUPANTA" privitor la insulele Kurile si a inputernicit guvernul sa recupereze insulele KURILE ---PRIN ORICE MIJLOACE........
      cu respect un roman
    • -1 (1 vot)    
      Slabiciunea (Vineri, 11 decembrie 2009, 21:08)

      serbu [anonim] i-a raspuns lui Bagaretzu

      Slabiciunea invita agresiune, subservienta abuz. Vezi cum se comporta orice pimp cu orice whore. Oricum, stai tu linistit, ca Putin e orice, dar instabil mental nu, si nu isi face politica externa pe principiile unui "gangsta" afroamerican: "You be dissing me? Imagonna pop a cap in yo ass, bitch! Fo shizzle!"
  • +1 (1 vot)    
    Veti avea respect! (Vineri, 11 decembrie 2009, 15:31)

    xolv [anonim]

    Veti avea respect cand vom primi tezaurul, Sudul Basarabiei si Bucovina inapoi! Noapte buna, tovarasi!
    • 0 (0 voturi)    
      2 lucruri (Vineri, 11 decembrie 2009, 16:59)

      sile [anonim] i-a raspuns lui xolv

      1. recunosc ca base a luat presedintia
      2.Moscova intelege foarte bine motivele lui Traian Basescu atunci cand face declaratii la adresa Rusie
      fraza asta spune totul
  • +2 (2 voturi)    
    Vecinii de la Rasarit (Vineri, 11 decembrie 2009, 16:02)

    Costin [anonim]

    Reactia rusilor la cele spuse de Traian Basescu in timpul dezbaterii finale cu Geoana, care vine dupa incheierea turului 2 (si inainte de un posibil tur 3) arata ca Moscova isi baga nasul in treburile interne ale Romaniei si ca Mircea Geoana este un tradator de tara.
  • +2 (2 voturi)    
    Razboi rece (Vineri, 11 decembrie 2009, 16:10)

    Dogaru [anonim]

    Dom'lor, razboiul rece s-a încheiat si Rusia l-a pierdut. Dar Rusia poarta acum un razboi mascat pentru a recuceri ceea ce se mai poate.
  • 0 (0 voturi)    
    re: ruşii (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:08)

    Vladimir [anonim]

    ruşi împuţiţi şi politicieni români incompetenţi. la asta se-ajunge.
  • 0 (0 voturi)    
    Avem un popor m�ndru (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:57)

    Gazprom [anonim]

    (null)
  • -1 (3 voturi)    
    Avem in popor mandru (Vineri, 11 decembrie 2009, 20:11)

    Gazprom [anonim]

    Poate ramanem fara gaze sau le vom plati prea scump doar pentru ca un marinar se viseaza presedinte jucator.
    Cum zicea chiar el la OTV (despre un fost apropiat): pai cine l-a pus sa spuna prostii?
    • 0 (0 voturi)    
      fara gaze nu raminem ca ne place fasolea :)) (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 19:55)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Gazprom

      hmmm, avea odiosu' o vorba despre relatiile internationale: "neamestecul in treburile interne si respectul reciproc". o fi fost el odios si a lui "nefasta" sinistra dar cred ca pe undeva avea dreptate!
  • +1 (1 vot)    
    CIOLOVECUL Roman trebuie sa stie (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 10:48)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    CIOLOVECUL Roman trebuie sa stie despremodul real in care a avut loc Razboiul Ruso-Turc de la 1877-78 si ce a fost de fapt Rezbelul de Independenta ?!
    Si alte amanunte despre DEFECTIUNEA Ruseasca din Primul Razboi Mondial
    Si despre Iesirea Romaniei din Razboiul Anti-Sovietic si Conditiile asupritoare ale armistitiului din 1944
    Altminteri ceea ce prezinta Gusa Cosmin, Geoana MD , si alti Patri-Hoti poate prinde la PROSTIME (PROST in lb Rusa inseamna NE-EDUCAT !!!)