Radu Berceanu: Liderii sindicali vor fi dati in judecata pentru recuperarea pierderilor suferite de Metrorex si de calatori

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:51 Actualitate | Esenţial


Ministrul interimar al transporturilor, Radu Berceanu, a anuntat ca va discuta cu administratia de la Metrorex in vederea actionarii in judecata a sindicalistilor care au declansat greva de la metrou, aceasta fiind o solutie pentru recuperarea pierderilor suferite de companie. Liderii de sindicat care au organizat actiunea raspund personal, sustine Berceanu. Ministrul invita si calatorii sa se adreseze justitiei pentru a primi despagubiri. "Vom incerca sa solutionam si pierderile celor care aveau abonamente (...)Daca dintre calatori vor fi unii care vor dori sa se alature demersurilor noastre, justitia va conexa cazurile", a spus Berceanu.

Acesta sustine ca pierderile Metrorex sunt estimate la 400-500 mii lei. "Ne vom adresa instantelor ca aceste pierderi sa fie recuperate prin decizii ale instantelor", a precizat Radu Berceanu invocand in acest sens Legea 168/1999 privind solutionarea conflictelor de munca. "Legea 168/1999, privind solutionarea conflictelor colective de munca prevede, la articolul 61 alineatul 2 ca in cazul in care se dispune incetarea grevei ca fiind ilegala, instantele, la cererea celor interesati, pot obliga persoanele vinovate de declansarea grevei ilegale, la plata unor despagubiri", a spus Berceanu.

Ministrul a afirmat ca decizia Tribunalului Bucuresti privind incetarea grevei este definitiva si irevocabila. Ministrul acuza PSD ca nu l-a chemat pe liderul sindicalistilor de la metrou, Ion Radoi, sa-l convinga sa renunte la greva, in conditiile in care este membru al acestui partid. "Niciodata nu au facut niciun apel catre Radoi, nu l-au chemat sa-i spuna ceva", a precizat Radu Berceanu. Aceasta sustine ca PSD a incercat sa "monteze" si sindicatele de la CFR in urma mitingului electoral de marti, 17 noiembrie, de la Craiova."Nu cred ca e corect sa strangem sindicate la Craiova si sa le spunem ca sunt mari probleme in calea ferata", a mai spus Berceanu, adaugand ca il asteapta pe Mircea Geoana sa vina in Parlament cand va fi trimis proiectul de buget si sa propuna marirea sumelor pentru CFR.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2564 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    ce sunt sindicatele? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:13)

    fl [anonim]

    la cate firme particulare sunt sindicate?
    cred ca cele mai mari sindicate sunt la institutiile care functioneaza pe bani publici. grsesc?
    • +9 (11 voturi)    
      nu. din pacate... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:43)

      sindicate = minciuni [anonim] i-a raspuns lui fl

      din pacate, asa este - sindicate mari nu sunt decat la institutiile bugetate. daca bugetarii - mai amarati sau mai putin amarati (sa nu uitam ca printre ei se numara si medicii, profesorii si, in alta categorie, angajatii cfr care au suferit un management dezastruos in ultimii ani) ar inceta un pic vaicarelile mai mult sau mai putin justificate si ar analiza macar acest adevar, ar ajunge la o concluzie foarte simpla: rolul "sindicatelor" din tara asta nu este de a apara angajatii, ci de a face politica. in mod normal, salariatii de la companiile private ar trebui sa aiba si ei sindicate, avand in vedere ca firmele private se fac adeseori vinovate de abuzuri in raport cu angajatii. in schimb, iata ca in loc sa existe si sindicate ale salariatilor din domeniul privat, avem sefi de sindicate din domeniul bugetat, care sunt actionari la societati private (ex. sefii de sindicat din invatamant) sau chiar si-au facut ei firme private puternice (exemplul mafiotului liviu luca) - evident trecand prin miliarde de ilegalitati. poate ca si mai bine ar fi ca, in loc de sindicate sa existe o autoritate juridica la care salariatii sa poata apela si care sa sanctioneze in acelasi timp structurile de tip mafiot din sindicate sau din firme; sau vanzarile si contractele abuzive, restructurarile aberante etc.
      • +1 (3 voturi)    
        Bravo Berceanu!.. acum pregateste-te de mineri :)) (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 22:09)

        desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui sindicate = minciuni

        Teroristii astia din PSD care arunca tara in aer trebuie pusi la punct.
        Acum pregateste-te de mineri, ca nu renunta Vanghelie si Hrebencic asa usor :))
      • -1 (1 vot)    
        mai studiati (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:42)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui sindicate = minciuni

        de ex, stiati ca exista sindicat in BRD ?

        Orice angajat are dreptul sa formeze un sindicat.
  • +12 (12 voturi)    
    Ma bucura (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:18)

    misescu [utilizator]

    vestea asta. Si mai mult insa m-ar bucura ca autoritatile sa fie consecvente si sa aplice astfel de masuri si in alte cazuri similare. De ex. cand un judecator da o solutie (flagrant) gresita pentru un dosar sa i se impute toate cheltuielile si pierderile ocazionate de respectiva decizie)
  • +16 (18 voturi)    
    Class action suit! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:35)

    Wasile [utilizator]

    La americani există Class Action Suit, în care mai mulți oameni dau în judecată o companie pentru recuperarea nu numai a pierderilor directe, ci și indirecte și colaterale. Adicătelea nu doar costul călătoriei, ci și timpul pierdut în trafic, benzina, stress-ul, uzura mașinii, accidentul realizat din cauza aglomerației, etc.

    Ăla ar fi potrivit, să plătească nenea Rădoi cu tot ce are, și să mai facă și pușcărie pe urmă că nu a ajuns ce avea să plătească despăgubirile! Și când iese din pușcărie, să muncească până plătește...
    • +7 (7 voturi)    
      Aproximativ (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 20:20)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      E destul ca UN SINGUR om sa castige un class action suit, iar restul de plangeri se va rezolva conform rezultatului acestui proces.

      Daca instanta hotaraste ca Gigel, posesor de abonament, sa primeasca x despagubire, atunci toti posesorii de abonament vor primi x despagubire, nemaifiind necesare alte sute de procese.
      • +9 (9 voturi)    
        Iti dau o veste proasta (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 20:57)

        x [anonim] i-a raspuns lui soferul

        In (in)justitia romaneasca NU se aplica jurisprudentza (ca, de exemplu, in practica judiciara americana).
        Deci, LA NOI, (inca mai) pot fi date decizii contrare in exact aceleasi situatii.
        Si nu plateste nimeni, nu este sanctionat nimeni; e legat de inamovibilitatea judecatorilor si de pozitia constiintei (!) lor in fatza legii.
        (Doar la o instanta superioara celei romanesti ... , de ex. CEDO, s-ar mai putea rezolva; dar drumul e prea lungggggg pentru o viata scurta.)
        NU SE DORESTE recunoasterea si aplicarea jurisprudentei: ar fi mai putine procese, s-ar termina mai repede, nu ar fi motive de shpaga, ... ... ...
        • -1 (7 voturi)    
          jurisprudenta (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 21:28)

          x [anonim] i-a raspuns lui x

          nu se aplica jurisprudenta in ideea ca un judecator 'idiot' poate gresi la un proces pe o tema noua nouta... si atunci ar insemna ca toti ceilati judecatori trebuie sa dea aceeasi solutie gresita in cazuri similare!
          Cam asta a fost singura motivatie cat de cat plauzibila pe care am auzit-o pentru nefolosirea jurisprudentei...
          • -1 (5 voturi)    
            Explicatie aiuristica si asta (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:54)

            sile [anonim] i-a raspuns lui x

            Daca un judecator 'idiot' da o sentinta aiurea, sentinta mai poate fi atacata la cateva curti si pana la urma tot iese cum trebuie.
            • +1 (1 vot)    
              Draga Sile (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:11)

              x [anonim] i-a raspuns lui sile

              Ai dreptate; partial.
              O sentinta aiurea POATE fi atacata ... dar nu e obligatoriu sa fie schimbata!
              SI nu totdeauna a iesit ... cum trebuie.
              De aceea sunt plingeri catre curtile "mai europene" decit ale noastre!
              Iar explicatia nu e aiuristica, deoarece e reala.
              Fara suparare: ai ceva cunostinte/invataturi despre "drept"?
              In mod sigur nu ai, caci daca ai fi avut nu ai fi scris ceea ce ai postat.
              In rest ... numai de bine!
              PS. Sa stii ca postarea "jurisprudenta" nu este a mea; un alt "x" a scris sub acelasi nume-anonim "x".
              (Ghinionul meu!)
          • +1 (1 vot)    
            x catre x (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:22)

            x [anonim] i-a raspuns lui x

            1. Draga alter-ego'ule tiz-ist:
            Pentru ca vizitatorii si cititorii Hotnews sa nu fie bulversati, te rog sa nu raspunzi cu acelasi nume-anonim (chiar daca nu este de utilizator).
            In acest fel poti induce eroare in intelegerea comentariilor succesiv imbricate.
            (Macar la acelasi articol pastreaza-ti acelasi nume, dar diferit de cel al postarilor anterioare.)
            2. Cit despre introducerea jurisprudentei la noi, s-a incercat de multe ori dupa '44, dar tancurile sovietice si urmasii au zis PAS.
            3. Iar ideile/parerile "plauzibile ... auzite" nu pot inlocui un studiu aprofundat; de preferat in forme organizate/autorizate.
            Simpla citire sau "prinsul dupa ureche" nu sint parti nici macar ale unui studiu autodidact.
  • +5 (7 voturi)    
    sindicate mafiote (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 20:05)

    Dan TV [anonim]

    Sindicatele actuale sunt conduse in general de clici de indivizi de cea mai joasa speta gargaragii care n-au muncit in viata lor in mod corect. Leprel de sindicalisti care conduc la Metrorex merita sa fie penalizati pentru nesimtirea de care au dat dovada punand sute de mii de bucuresteni in situatii grele pentru a face jocuri politice in sprijinul PSD. La puscarie cu PSD-istul ordinar Radoi si acolitii lui.
  • +5 (5 voturi)    
    plata! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 20:45)

    Elimedia [utilizator]

    sa plateasca PSD-ul tot.. sau m ai bine zis Geoana din bugetul pt alegeri, ca oricum pierde in turul 1.
  • +5 (7 voturi)    
    Sindicate (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 21:46)

    ufoman [utilizator]

    Pe mine ma rade patronul din ziua in care am gandit la greva dar sa mai si cer 23% marire de salariu .......ufff nici nu vreau sa-mi inchipui ce fata face . Cand terminam odata cu capusele astea bugetare ??? Pretentii de salariu si bilete subventionate de odihna si tratament + spor de concediu + alte zeci de sporuri au ,dar de competenta si a fi in slujba clientului ...nici vorba .
    Ma bucur ca pana la sfarsitul lui 2009 se mai subtiaza randurile si sper sa continue pana o sa ramana cati am botazat eu .
  • 0 (0 voturi)    
    sindicalisti (Joi, 19 noiembrie 2009, 0:52)

    sandu [anonim]

    nu sa fie judecati! sa fie inchisi si condamnati, ca isi bat joc de o tara intreaga! si romanii nu protesteaza. asta e mai grav. fiti ROMANI, nu fricosi!
  • +1 (1 vot)    
    Dl Berceanu este singurul care va merge (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:19)

    gabifm [utilizator]

    pana la capat. Sunt convins de asta pentru ca este, printre altele, si un bun manager.
    A merge pana la capat, in opinia mea, inseamna ca cei ce au semnat pentru greva sa nu fie platiti (necunoasterea legii ce o pot invoca grevistii - buget neaprobat - nu te exonereaza de aplicarea ei) pentru cele 2 zile, achitarea pierderilor din fondurile sindicatului, BVC-ul pe 2010 al Metro-ului - la componenta salarii - sa tina cont de faptul ca primesc subventii de la buget.
  • +1 (1 vot)    
    dar daca si RATB (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:50)

    bedexe [utilizator]

    Daca facea si RATB greva? Ce se va intampla cand cele 2 se vor uni ?

    Poate ca ar trebui ca acum cei care gandesc unirea sa schimbe un pic planul: cele 2 sa fie tot separate ca buget , dar deciziile sa fie impuse de AMT (Autoritate Metropolitana de Transport) - sa fie separata de cele 2 , dar deasupra lor.

    In plus, ar trebui schimbata reglementarea de 1/3, cu una in care sa specifice 1/3 pe tot programul normal de lucru: nu faci 12 ore pauza si 8 lucrezi si gata ai respectat-o, ci lucrezi 20, dar la 1/3 .

    Oricum, bicicleta sa traiasca, n-am avut nicio intarziere la intalniri datorita ei .