Opozitia din Moldova este optimista si spera in alegeri anticipate in august-septembrie

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2009, 11:14 Actualitate | Esenţial


PL, PLDM si AMN vor boicota alegerea presedintelui republicii, provocand astfel dizolvarea Parlamentului si organizarea de alegeri anticipate in Moldova in perioada august-septembrie 2009, sustin reprezentantii opozitiei, citati de Unimedia.md.

"Criza politica nu se termina, asa cum declara Voronin, ci abia incepe. Uitati-va ce se intampla acum la Posta Moldovei. Mii de oameni depun cereri pentru redobandirea cetateniei Romaniei", a declarat Serafim Urechean, presedinte AMN, in cadrul unei emisiuni radio la Vocea Basarabiei.

"Nu avem ce cauta noi in aceeasi incapere cu comunistii. Ei trebuie sa dispara de pe fata pamantului. Regimul comunist este unul totalitar si criminal, care are rezultate sub forma de omoruri in Republica Moldova", a argumentat Dorin Chirtoaca pozitia PL.

Vlad Filat, presedinte PLDM, a precizat ca a atentionat alegatorii inainte de alegeri ca, "daca vor castiga comunistii, in Moldova ii vom avea la conducere pe Voronin si pe feciorul sau, iar, in rest, aziluri de batrani si copii ramasi fara grija parinteasca".

Pentru alegerea presedintelui Republicii Moldova este nevoie de votul a 61 de deputati, iar comunistii detin 60 dintre voturile necesare.

Vladimir Voronin a declarat deja ca, in cazul unor alegeri anticipate, Partidul Comunistilor este "cel mai pregatit partid politic".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1495 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    vise (Luni, 27 aprilie 2009, 11:36)

    odorica ion [utilizator]

    viseaza frumos. Au pierdut trenul. Comunistii s-au reorganizat prin institutiile statului
  • +1 (1 vot)    
    BASARABIA LIBERA ! (Luni, 27 aprilie 2009, 11:53)

    DAN [anonim]

    S-A DEA DUMNEZEU ! CIUMA SI PRIGOANA ROSIE TREBUIE SA DISPARA DE PE PAMANTURILE ROMANILOR !
  • +1 (1 vot)    
    pariu? (Luni, 27 aprilie 2009, 11:54)

    un "optimist" [anonim]

    am curaj sa fac pariu ca se vor gasi, 1, 2, 3 cozi de topor(nu cunosc limba "moldoveneasca", asa ca nu stiu termenul neaos) printre opozanti si treaba va merge mai departe, ca doar n-o risca Voronin un asa afront pe mosia lui...
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt de-a dreptul copii... (Luni, 27 aprilie 2009, 11:57)

    Marcel [anonim]

    Se vor mai gasi inca doua voturi de la actuala "opozitie" si se va alege un nou comunist presedinte. Iar PL, PLDM si AMN vor ramane din nou cu ochii in soare...
  • +1 (1 vot)    
    numai am incredere (Luni, 27 aprilie 2009, 12:02)

    max [anonim]

    Pfffff...... sunt sigur ca se gaseste si de data asta unul, ca doar au si ei copii si tre sai intretina cineva... si mai sunt si interese personale si chestii din astea..
  • +1 (1 vot)    
    schimbare (Luni, 27 aprilie 2009, 12:03)

    alpha [utilizator]

    nu exista schimbarea comunismului prin alegeri organizate de ei.de la tatuca stalin se stie ca ceea ce conteaza e cine numara voturile.daramarea comunismului se poate face doar cu forta.
  • 0 (0 voturi)    
    - (Luni, 27 aprilie 2009, 12:21)

    me [anonim]

    corect!!!
  • 0 (0 voturi)    
    totul se vinde (Luni, 27 aprilie 2009, 12:28)

    bakaneko [anonim]

    in Moldova totul se vinde shi se cumpara. ca sa nu participe la vot va trebui sa-i tzina acasa la toate 3 shedintze. circul din consiliul municipal Chisinau continua... gah... tzara Moldovei, nu am cuvinte...
  • 0 (0 voturi)    
    datataor de sperante ... :) (Luni, 27 aprilie 2009, 12:46)

    Mihai [anonim]

    Dar daca asa de rar scrieti despre Rep. Moldova, multa lume nu stie ce sunt PL, PLDM si AMN.
  • 0 (0 voturi)    
    schimbare (Luni, 27 aprilie 2009, 14:06)

    Luca [anonim]

    Raspuns lui Lihai : cauta romanism net - partidele
    ( cred ca in sectiunea " Basarabia de azi " )

    Numai faptul ca Opozitia si- a propus < unitar > o
    " pozitie " comuna , si este un succes . Nu spui hop
    pana nu sari parleazul , dar nici cu raul inainte nu
    poti face ceva bun . Da , situatia de pe la Chisnau
    se compara cu anii ' 90 din Bucuresti , astfel este o lupta ce trebuie dusa pana la capat si sa speram
    ca nu vor repeta o " duminica a orbului " cum am avut-o si noi [ si nu odata ! ]
  • 0 (0 voturi)    
    prea frumos ca sa fie adevarat (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:34)

    Denis [anonim]

    Data trecuta l-au cumparat pe Rosca cu tot cu partidul PPCD si au obtinut majoritatea necesara... De data aceasta sigur vor gasi o veriga slaba din alianta PL-PLDM-AMN.

    PS: de ce sa cumperi un om, daca poti sa cumperi un partid?