Persoanele cu cetatenie dubla - romana si moldoveneasca - pot intra in Republica Moldova fara viza

de E.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:01 Actualitate | Esenţial


Persoanele cu dubla cetatenie - romana si moldoveneasca - pot calatori fara vize, in baza pasaportului moldovenesc, cu conditia ca acesta sa fie valabil, a declarat Lidia Ursu, sefa cancelariei Ambasadei Republicii Moldova in Romania, pentru agentia de presa moldoveneasca Info-Prim.

Potrivit Lidiei Ursu, cetatenii romani care doresc sa intre in Republica Moldova trebuie sa detina un pasaport valabil cel putin inca sase luni, o poza, o invitatie-tip de la biroul de migratie si azil din cadrul Ministerului de Interne din Moldova, precum si un bilet de calatorie tur-retur.

Daca acestia prefera sa calatoreasca cu autoturismul propriu, trebuie sa detina certificatul de inmatriculare si asigurarea auto. Actele se depun la sectia consulara a Ambasadei Republicii Moldova in Romania si sunt procesate in termen de 5 zile lucratoare. Viza se elibereaza gratuit.

Seful sectiei consulare nu a putut fi contactat timp de doua zile, linia de telefon la consulat fiind in permanenta ocupata. „Va dati seama ce se intampla, toata lumea inainte de sarbatori are nevoie sa-si perfecteze viza”, a explicat Lidia Ursu pentru Info-Prim.

Consulatul moldovean din Romania are program de luni pana vineri, intre 8:00 si 17:00.

Din 9 aprilie, cetatenii romani nu pot intra fara viza pe teritoriul Republicii Moldova, desi exista un acord intre Republica Moldova si Uniunea Europeana, care prevede scutirea de vize pentru cetatenii UE, inclusiv cetatenii romani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















5229 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pasaport moldovenesc (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:11)

    Mario [anonim]

    Pai ce erau nebuni sa sapuna ca daca ai dubla cetatenie nu poti intra fara viza pentru ca una din cetatenii este cea romana? Asta ar fi fost o idiotenie.
    Pai cetateanul arata la granita doar pasaport moldovenesc, fara sa spuna ca are si alta cetatenie. Ce stat format din oameni cu capul pe umeri l-ar putea opri sa reintre in tara sa?
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:37)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Ti se pare tie ca astia is cu capul pe umeri? Mie nu....ma astept de la ei la orice! Niste imbecili cu capul plin de invataturi KGB-iste...
    • +1 (1 vot)    
      granitya inchisa (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:53)

      hara [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Cum crezi ca nu pot sa obstrucționeze accesul propriilor cetăţeni în ţară? Doar au mai facuto şi nu odata. Acum îi aşteaptă dosar la CEDO pentru ce şi-au permis.
    • 0 (0 voturi)    
      Ii perchezitioneaza (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:23)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      Nu este doar asa; tipii scotocesc pringenti, buzunare, etc. sensul anuntului este: "Uite, nu ne razbunam pe voi ca ati luat cetatenia romana; va lasam inca sa intrati in Moldova"

      Pt cei care nu stiu: Germania si Bielarus permit o singura cetatenie. Adica alegi.
    • 0 (0 voturi)    
      Pasaport moldovenesc (Luni, 31 august 2009, 22:44)

      rtc [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Acest stat il alegem noi... de fapt si soarta noastra...
  • -1 (3 voturi)    
    sustinere!!! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:59)

    G.Marius [utilizator]

    pe orange.md si moldcell.md aveti ocazia sa trimiteti sms-uri gratuite celor din RM. Hai sa le aratam ca ne pasa!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenei dubla, cetatenie simpla,nici o cetatenie (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:57)

    Mitica [anonim]

    Presedintele moldovean dl. Voronin are un mod ciudat de a mima gandirea.

    Cum nu exista relatie de tautologie intre cetatean moldovean (simplu) si cetatean "dual" - adica cu dubla cetatenie, dl. Voronin poate considera oricand ca un cetatean "dual" necesita viza pentru calatorie in Moldova, chiar daca primordial respectivul cetean "dual" a primit cetatenia modoveneasca prin nastere.

    Exista un motiv particular pentru care dl. Voronin gandeste in aceste fel - faptul dl. fost Presedinte al Moldovei Sovietice are dubla cetetenie dubla - RUSEASCA si moldovenasca.

    Mostenire a erei sovietice - acesta situatie juridica produce efecte evidente in capul d-lui fost presedinte Voronin si de aici necesitatea introducerii vizelor pentru cetatenii nascuti in Moldova Sovietica care mai au ca cetatenie secundara pe cea romaneasca.

    Supra excitatia din circuitul primar (cetatenia rusa) al gandirii d-lui fost presedinte Voronin produce efecte tranzitorii in secundar ... pe partea romanesca a Prutului.

    Va readuc aminte de propunerea mea de a fi eliberate cetatenilor moldoveni titluri de calatorie pentru apatrizi (care inlocuiesc pasapoartele Nansen), in cazul in care dl. fost presedinte Voronin le interzice revenirea in tara lor.
  • +2 (2 voturi)    
    Persoanele cu dubla cetatenie (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:12)

    ALex [anonim]

    Romana si moldoveneasca pot intra liber in Republica Moldova. Ok. Am inteles. Dar pot iesi liber de acolo ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se stie (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:24)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui ALex

      Sincer, cred ca daca as face comparatia cu ce se intampla inRomania inainte de 89, raspunsul ar fi NU.
  • +1 (3 voturi)    
    BPR (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:31)

    cristi [anonim]

    basarabia a fost este si va fi, in veci, pamant romanesc! jos cancerul rosu!