Paul Iordache, demis din SRI dupa scandalul "Timofte-KGB", a fost numit interimar la DGIPI

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2009, 11:10 Actualitate | Esenţial


Fostul sef al Diviziei Generale Contraspionaj a Serviciului Roman de Informatii (SRI), Paul Iordache, eliberat din functie in urma scandalului "Timofte-KGB", a fost numit interimar in functia de adjunct la Directia Generala de Informatii si Protectie Interna (DGIPI) din cadrul MAI, potrivit unor surse oficiale, citate de Mediafax.

Col. Paul Iordache, sef al Diviziunii B Contraspionaj, a fost acuzat, alaturi de alti ofiteri SRI, ca a incalcat legea privind siguranta nationala a Romaniei si legea SRI. La 15 martie 2001, SRI anunta eliberarea din functie si punerea sa la dispozitia institutiei, dupa ce s-a descoperit, in urma unei anchete interne, ca directorului institutiei, Radu Timofte, a fost inclus "abuziv", alaturi de alte personalitati, intr-un material "fabricat la ordin" de cadre SRI in 1993, care a fost reluat intr-o nota intocmita, peste cinci ani, de aceleasi persoane.

Biroul Executiv al Consiliului Director al SRI a stabilit atunci ca documentul privind pretinsa colaborare a directorului SRI, Radu Timofte, cu KGB, contine date neverificate, iar punerea in circulatie a unui asemenea document constituie o abatere deosebit de grava, in anumite situatii cu implicatii penale. Mai mult, potrivit SRI, divulgarea unor asemenea date neverificate, pentru a fi folosite in scopuri politice, reprezenta "o incalcare a dispozitiilor exprese din articolul privind siguranta nationala a Romaniei si cel privind organizarea si functionarea SRI".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1816 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    cum? (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:34)

    cetatean [anonim]

    Cum poti sa pui un om cu asa o biograife pe asa o functie?
    Nu exista nici un pic de resptect fata de tara? faci asa pur si simplu pe tara asta fara sa te stergi?
    • +1 (3 voturi)    
      ei, cum (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:43)

      alt cetatean [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Ei, cum. Simplu si cu tupeu. Asa cum procedeaza clasa noastra politica de 20 de ani.
      E ca si cu copiii care joaca fotbal in spatele blocului. Azi cistiga unii, miine cistiga altii, se mai schimba echipele, dar tot ei joaca...
    • 0 (0 voturi)    
      astfel de oameni trtebuie pusi! (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:29)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Pai simplu domnul meu: pui un handicapat ca asta in posturi de sus si face orice ii comanzi...ca altfel dosarul lui..... iese la suprafata!
      Ce naiba faci cu unul nepatat, corect si pus pe munca?
  • 0 (0 voturi)    
    la stat e ciolanul! (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:59)

    kuk [anonim]

    rudele celor de la servicii au acaparat toate posturile cheie din tara asta..

    ..vezi Tarom,Drumuri etc unde nu s-a facut nimic in infrastructura ..aceeasi oameni sug salarii si beneficii babane..
    Basescule pune biciu' pe ei!!
  • 0 (0 voturi)    
    avocatul diavolului ... (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:02)

    croco [anonim]

    dar daca a avut dreptate (colaborarea a fost pe bune) si atunci a fost pusa batista pe tambal, iar acum e pusa din nou dar in sens invers (un fel de ... compensatie)?
    • 0 (0 voturi)    
      Exact si daca totusi informatia e reala? (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:51)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui croco

      A aparut prima oara in timpul tatucului Iliescu. Ce interes ar fia vut tatuca sa-l compromita. oricum raman mari semne de intrebare.
  • 0 (0 voturi)    
    ha (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:06)

    atena [anonim]

    inca unul si ma duc.....iar nu au fost date inainte de numire....sri si-o fi dat avizu....respect me brothers