VIDEO Obama, criticat din cauza ca i-a daruit Reginei Elisabeta a II-a un iPod

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2009, 11:00 Actualitate | Esenţial


Presedintele Barack Obama a fost criticat de o parte din presa de peste Ocean dupa ce i-a daruit Reginei Marii Britanii un iPod, in cursul intalnirii pe care au avut-o la Palatul Buckingham. Dispozitivul Apple contine imagini din timpul vizitei facute in SUA de catre Regina in urma cu doi ani, dar si discursuri ale liderului american.

Potrivit Casei Albe, iPod-ul contine poze si imagini video cu vizita suveranei britanice la Casa Alba, la Jamestown si Richmond, in 2007, precum si inregistrarile audio ale discursurilor lui Obama de la Conventia Democrata din 2004 si din Ziua Investiturii, din ianuarie 2009.

Oficiali de la Casa Alba au afirmat ca Obama i-a daruit Reginei si o editie rara a unei carti muzicale apartinand lui Richard Rodgers. Suverana a daruit cuplului prezidential american o fotografie semnata de ea si de Printul Philip, intr-o rama argintie, care reprezinta "cadoul standard pe care-l face demnitarilor straini", potrivit Press Association.

Presa americana
sustine ca acesta este al doilea cadou "nepotrivit" facut de liderul american, dupa ce, in urma cu cateva zile, i-a oferit premierului britanic Gordon Brown 25 de CD-uri cu filme clasice, despre care s-a aflat ca sunt potrivite doar sistemului video american. 

Vezi imagini de la intalnirea dintre Regina Elisabeta a II-a si Barack Obama.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3179 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    lol (Joi, 2 aprilie 2009, 11:34)

    rvge [anonim]

    vrea omu sa fie modern ce tot aveti cu el.... da totusi la o regina nu-i dai ipod :))
    • -1 (3 voturi)    
      da , da (Joi, 2 aprilie 2009, 11:47)

      M [anonim] i-a raspuns lui rvge

      Mda ... si cadoul cu portrtele lor e foarte dragut...mai bine le dadea o halba de bere cu fata lu' nepotelu lor :D
    • -1 (1 vot)    
      Si de ce nu un iPod? (Joi, 2 aprilie 2009, 12:05)

      roxana [anonim] i-a raspuns lui rvge

      Ai dreptate, la o babutza de vreo 80 de ani cat o avea regina nu ii trebuie un iPod pentru ca probabil nici nu stie cum sa il foloseasca... :P
      • +3 (7 voturi)    
        regina este familiarizata cu ipodurile.... (Joi, 2 aprilie 2009, 12:29)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui roxana

        in urma cu citiva ani, regina a primit cadou un ipod cu muzica clasica si a fost foarte incintata de el (l-a laudat pentru ca ii permite sa asculte muzica preferata foarte usor si comod....).pe asta s-a bazat obama cind i-a facut acest cadou....nu cred ca este nepotrivit...iar regina nu este nici pe departe o babuta de 80 de ani (in sens peiorativ, desigur....)....
    • +4 (4 voturi)    
      capacitate (Joi, 2 aprilie 2009, 13:53)

      ispy [utilizator] i-a raspuns lui rvge

      regina a zimbit, dar nu a privit cu ochi foarte buni ipod-ul pentru ca avea o capacitate de stocare de numai 10 giga, iar dumneaei si-ar fi dorit unul de minim 80. de asemenea, nu i-a placut meniul, si faptul ca nu permitea accesarea functiilor play si charge in acelasi timp. stirea ar fi fost ca de fapt obama a luat teapa, cumparind un fake-ipod, din piata chinezeasca.
  • +5 (9 voturi)    
    iPObama (Joi, 2 aprilie 2009, 11:40)

    Holon [utilizator]

    unde e gafa in acest caz? Reginei Elisabeta a II-a ii place tehnologia sau , cel putin, se arata interesata de ea. Un gadget de calitate incarcat cu materiale video semnificative pentru Regina mi se un cadou neconventional si provocator pentru cei cu o atitudine ultra-conservatoare. Mie mi se pare interesant gestul, sparge tiparele etichetei diplomatice.
    • 0 (6 voturi)    
      Chiar asa... (Joi, 2 aprilie 2009, 12:17)

      gramatikus [anonim] i-a raspuns lui Holon

      ... De bun simt comentariul tau, Holon. As adauga doar o intrebare: s-a plans cumva Regina de cadoul... "nepotrivit"? Si daca nu, ce-i pasa "presei de peste ocean" (altminteri tributara Mc Donald-ului si semi-analfabeta in materie de protocol regal) de cadoul lui Obama??
    • -1 (7 voturi)    
      Lu papa Benedict ii dau un Counter-Strike (Joi, 2 aprilie 2009, 12:26)

      Obama aka GameBoyPresident [anonim] i-a raspuns lui Holon

      Asta e nivelul de cultura al unui presedinte american, din pacate. Confunda "modernitatea" cu gadgeturi tehnologice si provocarile simiesti cu anti-conservatorismul.

      La fel si cocalarii manelisti de la noi, care se cred "civilizati" pentru ca au parul dat cu gel si ruleaza in "Mertzan" !
      Fiecare tara cu tiganii ei!

      Regina a mai vazut destui din neamul Kikuyu, nu-i pasa despre astfel de gafe stupide, cand merge in vizita prin Commonwealth e obisnuita sa fie inconjurata si de negri dezbracati care danseaza cu pene in fund. Asa ca unul care-i da un I-pod nu o poate soca la fel de mult:))

      Cat despre incultura si dezinteresul pentru ceilalti, e ceva "normal" in diplomatia americana, nici macar 1 singur consilier al lui Obama nu l-a avertizat ca zonele Europa si America au standarde DVD diferite. La cat e de zgarcit Brown, probabil va incerca sa vanda CD-urile la vreun turist american decat sa le tina degeaba in casa:))
    • +4 (4 voturi)    
      Da (Joi, 2 aprilie 2009, 12:34)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Holon

      Anul trecut regina a facut o vizita la sediul Google din UK si s-a jucat cu Google Maps. Si din cate tin minte, casa regala are canal pe Youtube cu speech-urile reginei.
  • +3 (5 voturi)    
    Mi se pare o idee foarte interesanta (Joi, 2 aprilie 2009, 12:16)

    mitzokotzo [anonim]

    Slava Domnului!!! Cineva in politica mondiala care sparge tiparele, fie chiar si doar la nivelul cadourile ce si le fac intre ei... Cat despre cadoul reginei... ufff.... cu tot respectul pe care il am fata de Regina Elisabeta, cred ca ar fi cazul sa faca o mica revolutie in privinta acestui obicei de a oferi drept cadou sefilor de state care ii intalneste o fotografie semnata de ea pentru ca mi se pare destul de ... cum sa o numesc... in spiritul "cultului personalitatii"... adevarul e ca nu stiu cum sa o numesc insa mi se pare un pic deplasat.
    Dar pana la urma ce stiu io...? Si cine sunt io sa imi dau cu parerea, nu? :P
  • 0 (0 voturi)    
    ba ii dai (Joi, 2 aprilie 2009, 16:09)

    Catelu [anonim]

    E mult mai cool un aipod decat o poza (btw, cine e in poza, poate Elisabeta?). In plus ideea de cadou "standard", fie el cravata, carte sau orice, mi se pare un kitch monstruos