Dan Nica: Usurinta cu care se patrunde intr-o banca este o invitatie pentru hoti

de E.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 februarie 2009, 13:42 Actualitate | Esenţial


In cadrul unei conferinte de presa la sediul Inspectoratului General al Politiei, ministrul Administratiei si Internelor, Dan Nica, a anuntat ca 30% din efectivele ministerului vor fi dirijate catre munca operativa, in principal pe componente de ordine si siguranta.

Declaratiile ministrului vin la finalul a mai bine de doua ore si jumatate de discutii prin videoconferinta cu sefii inspectoratelor de politie din intreaga tara. Dan Nica promite masuri drastice in ceea ce priveste siguranta bancilor si institutiilor financiare. De asemenea, vor fi suplimentate efectivele politiei care se ocupa cu siguranta publica. Astfel, 30% din efective vor fi realocate pe componente de ordine si siguranta, dar si pe combaterea infractiunilor economice, incepand de miercuri, 18 februarie.

La nivelul Inspectoratului de Politie, "30% din efectivele de politisti super-calificati vor fi dirijate catre munca operativa", pe componente de cercetare criminalistica, de combatere a criminalitatii economico-financiare si a crimei organizate.

Iata si alte declaratii ale ministrului Dan Nica:
  • La nivelul MAI, am cerut o mai buna comunicare pe marginea actiunilor pe care le desfasuram. Am constatat ca nu peste tot exista purtatori de cuvant, ceea ce face ca actiunile sa nu fie nici comunicate asa cum trebuie, si nu exista nicio transparenta a acestui gen de actiuni. Acest lucru va fi rezolvat saptamana viitoare.
  • Am cerut sa se verifice modul in care bancile, societati de schimb valutar samd isi asigura mijloacele de siguranta. Am constatat cu totii cum intr-un minut si sase secunde niste tipi au intrat intr-o banca din Cluj, au imobilizat agentul de paza, au curatat toti banii care erau pe la ghisee si au iesit si-afara. Iertati-ma, dar a fost mai simplu decat daca era o toneta intr-o piata.
  • Acest lucru arata indolenta de care dau dovada bancile - cel putin in cazul de fata - si acest lucru constituie nu numai o incalcare a legii, ci chiar o invitatie la asemenea tipuri de actiuni.
  • Imi pare rau s-o spun eu ca ministru de Interne, ar fi trebuit sa o spuna multi altii pana la mine astazi: este inadmisibil sa intri intr-o banca care n-are macar un sistem de usi care sa permita sau sa interzica accesul, iar paznicul de acolo numai paznic nu era, se ocupa cu tot felul de alte lucruri.
  • Banii erau toti pusi la vedere, pe ghiseu, de parca era un fel de taraba la piata pe care se vindeau diverse brinzeturi si alte lucruri si strigau "hai, veniti de luati, incercati". Nu este exclusa o colaborare a atacatorilor cu cineva din interior.
  • Este o dovada de neseriozitate si am cerut ca, de maine (luni - n.red.), tot ce inseamna incalcarea legii in functionarea acestor institutii sa fie sanctionat dur.
  • Si in cazul casei de schimb valutar de la Brasov a fost acelasi lucru: fusese sanctionata societatea si cu doua zile inainte, si cu doua luni inainte, nu s-au invatat minte. Le-am cerut tuturor celor care reprezinta structurile de politie din Romania sa ia masuri fara mila in acest domeniu.
  • Este inadmisibil, Politia si Jandarmeria au alte atributii! Aceste institutii trebuie sa-si ia masurile de paza conform legii. Pe cetatean acasa cine sa-l mai pazeasca daca noi punem Politia si Jandarmeria sa pazeasca doar bancile si casele de schimb valutar? Noi trebuie sa-i prindem pe cei care incalca legea, sa asiguram ordinea, linistea si securitatea cetateanului.
  • Avem si scolile si multe alte institutii de care trebuie sa ne ocupam, nu putem sa dizlocam toate efectivele sa pazeasca usile unor institutii care sfideaza legea, si acesta este un punct de vedere ferm pe care vi-l spun.
  • Am demarat procedurile privind suplimentarea cu 2.000 de politisti pentru Politia Romana, in perioada imediat urmatoare, astfel incat procedurile necesare sa fie incheiate rapid, inclusiv cele care tin de pregatirea profesionala a acestora, care se adauga celor 1.000 si ceva de absolventi ai Academiei de anul acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1107 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ministru de interne (Duminică, 15 februarie 2009, 14:22)

    atom [anonim]

    se vede ca domnul ministru are o varsta si provine dintr-o epoca in care asemenea actiuni nu erau prezentate publicului.
    Dar educatia de atunci si-a pus amprenta si ca atunci si acum premiza politiei este " MORTUL E DE VINA "
    sunt plictisit de toate aceste fete din politica romaneasca, posturi care se obtin pe locuri eligibile prin contributii substantiale la partide.
    Un tanar din mediul oamenilor de rand de exemplu nu are absolut nici o sansa de a fi promovat apolitic.
    • 0 (0 voturi)    
      Coincidente (Duminică, 15 februarie 2009, 15:39)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui atom

      Cum au aparut hold up-urile imediat ce pletora de militzieni, secureni si alti aparatori ai patriei, degraba sugatori de sume imense de la prostime(cetateni, business-uri) au fost amenintati cu taierea pensiilor, haraciurilor si altor peschesuri super-grase... Cum s-a demonstrat ce se poate face in unitati militare chiar dupa ce 'soldatii' Atanasie Stanculescu si Chitac au fost amenintati cu mitiitica. Cum s-a intamplat hold up-ul de la Cluj chiar in ziua in care primul ministru (cel mai vocal importriva sumelor imense supte de acestin indivizi de la bugetul statului) era la Cluj...
      Cum mai jeleste el, bardu' lu Ceasca,
      la Realitatea TV, pe saracii meletzieni fortati sa traiasca sau din salariu sau din pensie (dar nu din amandoua!). Si cum ii tinea isonul alte Bogdan Chiriac, 'nevinovat' taietor de factura catre MApN, in calitate sa de analsit si 'furnizor' de echipamente ultra sofisticate, in care, nu-i asa, este expert...
      Ce 'semnal' mai clar trebuia: bah, daca te iei de noi, iti aratam noi cine-i jupan...
      Bineinteles ca nimeni din politie sau din servicii nu cerceteaza organizatii cum este Asociatia Cadrelor in Rezerva si Retragere, nu se intereseaza de eventualele legaturi dintre un colonel Stanica din Zarnesti si 'baetzii' din Brasov si alte asemenea legaturi...
      Si inca ceva: oare bancile si firmele in general, nu pot spera la protectie din partea politiei si jandarmeriei, ele nu contribuie la bugetul statului, de sunt trimise sa cotizeze la firmele de paza (care, ce sa vezi, au patroni tot fost meletzieni si secureni...)
      Mie totul mi se pare un santaj impotriva statului, a conducerii statului, impotriva noastra: a fost practicat si pe timpul si impotriva lui Ceausescu, a lui Iliescu (teroristii, mineriadele), a lui Constantinescu (mineriadele). Acum e randul lui Basescu.
  • -1 (1 vot)    
    bine ca si-a dat seama in al 12-lea ceas (Duminică, 15 februarie 2009, 14:25)

    GhitzatheOutLaw [anonim]

    Bine ca si-a dat seama in al 12-lea ceas ca problemele provin din lipsa dispozitivelor de siguranta in banca.
    O banca, da o banca nu exista in RO unde accesul este securizat. Inclusiv la BNR sediul central intrii ca voda prin loboda.
  • -1 (1 vot)    
    Retragerea licentei de functionare (Duminică, 15 februarie 2009, 14:29)

    GhitzaTheOutLaw [anonim]

    Retragerea licentei de functionare a agentiilor care nu sunt echipate corespunzator DVPV a securitatii.
  • +1 (1 vot)    
    o mare tampenie (Duminică, 15 februarie 2009, 14:41)

    gheorghe fagarasanu [anonim]

    Politicieni corupti, cred ca NOI TREBUIE SA NE PLATIM TAXELE CA EI SA LE FURE!
    SI DACA AVEM NEVOIE DE SIGURANTA SA NE FACEM PROPRIILE CHELTUIELI PENTRU ACEASTEA! SI DACA AVEM NEVOIE SA LAMURIM CORUPTIA CAREIA I-AM CAZUT VICTIMA SA NE FACEM PROPRIILE CERCETARII.

    POLITIA, SRI, PROCURATURA sa se ocupe exclusiv de propriile interese si eventual de ale adversarilor politici!!
  • +1 (1 vot)    
    politia adormita (Duminică, 15 februarie 2009, 14:49)

    dan [anonim]

    deviza politiei romane este neimplicarea in sarcinile de serviciu care le revin ex la orelr 09 dimineata toate masinile circcilor de politie sunt nemiscate din locurile de parcare cu parbrizele ingetate de la sectiile 19, 9 ne intrebam oare cu ce se ocupa acesti asazisi politisti care iau banii nostrii de pomana nica asta e si prost nr asa zisilor politisti din romania este de departe mult mai mare decat in tarile europene raportat la nr de locuitori este falsa problema cu deficitul de militieni EI NU SE IMPLICA IN ABSOLUT NIMIC NE PAPA BANI DE POMANA TREBUESC INLOCUITI ABSOLUT TOTI mai neaica ne crezi cu ciung an par
    • 0 (0 voturi)    
      geta (Duminică, 15 februarie 2009, 16:09)

      roata [anonim] i-a raspuns lui dan

      cred ca esti un pensionar care sta toata ziua cu ochi pe vizor si le numara sacosele vecinilor, oare dece sa trebuie sa miste masinile din parcare ca sa vada gheorghe ca au geamurile dezghetate, se mai lucreza si la birou, Daca nu ii gassesti la sectie intrebi unde umbla cum o dat tot nu este bine!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Propuneri pt remedierea problemei (Duminică, 15 februarie 2009, 15:05)

    Atacatoru' [anonim]

    D-le ministru aveti dreptate, sa traiti ! Trebuie luate masuri, sa traiti !
    In fata intrarii la orice banca vor fi dispuse ziduri din saci de nisip, puncte de observatie dotate cu mitraliere, agenti de interventie cu pusti de asalt. De asemenea nu vor lipsi minele anti personal si chiar si cate un tanc acolo unde este cazul.
    Sa traiti, d-le ministru !!!
    Sa traiti !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    planul unic paza & ordine de aplicat (Duminică, 15 februarie 2009, 15:11)

    cetateanul [anonim]

    s-a vazut recent,cind au iesit pe teren ca ,infractionalitatea a scazut cu 30%.sa faca plan unic de actiune cu toate tipurile de politii si para politii(bodygarzi), jandarmi,sa si sa inceapa sa se vada patrulind pe strazi,ulite,parcuri,printre blocuri,sectoare(nu numai rutiera).de asemenea,cei nevazuti,sa lucreze in acelasi plan unic pt.paza si ordinea cetateanului.toti sa acopere si limitele de judet,necalcindu-se pe bombeuri cu colegii din judetul vecin.trebuie sa se vada o cotitura in imagine si eficacitate,in slujba cetateanului..
  • +2 (2 voturi)    
    D-le ministru (Duminică, 15 februarie 2009, 16:10)

    Eufrosin [anonim]

    Transformarea iubitei noastre tari intr-un stat politienesc, nu este o solutie buna, ci din contra: nu de un politist sub fiecare pat avem nevoie, ci de aplicarea legilor impotriva infractorilor adevarati. Pumnul unuia, la nasul altuia, acesta e principiul care denota cand a avut loc o infractiune adevarata.
    Fortand bancile sa-si ia precautiunile necesare, face mai mult inspre prevenirea furturilor, decat angajarea a inca 20000 de corpuri in uniforma, carora le e frica sa dea o amenda sau sa aresteze pe cineva, numai pentru ca respectivul conduce o masina scumpa si are tupeul sa-i ameninte cu pierderea serviciului.

    Politia trebuie sa fie mica, dar puternica si respectata, nu o caracatita gelatinoasa care prinde in tentacule numai pe cei lipsiti de aparare si spate.
  • +1 (1 vot)    
    paza bancilor (Duminică, 15 februarie 2009, 17:09)

    cornel [anonim]

    Prea multe vorbe complet pe dinaafara "cestiunii"!

    E clar ca bancile au luat masurile pe care le ia orice banca din lume - daca intra unii inarmati nu te apuci sa pui in pericol viata celor din banca. Iar o usa dubla ori rotativa nu o sa impiedice hotii...Iar povestea cu "spatiu nefamiliar" era valabila acum 15 ani...
  • +2 (2 voturi)    
    nu miroase-a bine (Duminică, 15 februarie 2009, 18:20)

    katy [anonim]

    bre, astia o sa ajunga sa invinovateasca victima care e jefuita, 'imi pare rau tataie, trebuia sa ai si mataluta un pistol asupra ta, tu esti de vina'. E absurd! Are dreptate cand mentioneaza paznicii cei din banci de obicei sunt pensionari dar si hotii au din ce in ce mai mult tupeu pt ca politia e aproape inexistenta! ce e bine, e ca intr-un final suplimenteaza nr politistilor.
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Luni, 16 februarie 2009, 11:19)

      atom [anonim] i-a raspuns lui katy

      politia e prezenta pe sosele cu radarul, ca de acolo iese banu".
      In rest povesti vanatoresti, oprim ambulante ca nu stiu ce pompier excitat are impresia ca soferul de ambulanta e baut, presa trebuie sa le spuna politistilor vezi ca la brasov sunt camere de supraveghere pentru ca singuri nu au observat acest lucru etc.
  • +1 (1 vot)    
    M.A.I (Duminică, 15 februarie 2009, 18:55)

    ilva [anonim]

    Fiind duminica,sunt conectat la post. nat. de tv.si vad-chipurile o implicare nemaipomenita in controlul asupra firmelor de paza si in special a celor autorizate sa transp. bunuri si valori,toate bune pina aici,intrbarea se pune; CINE SA LE CONTROLEZE?ca si pina in prezent in fisele posturilor au existat asemenea atributii,dar lipseste priceperea in desf. unei astfel de activit, unu la mina ,al doilea la mina maj. acestor firme sunt de regula ale politistilor,si-au angajat socrul sau o alta ruda dar de fapt si de drept este a tov. GRADUL, daceti doar o mica inf.in ce oras vreti nu departe de Buc. sa zicem VIDELE,SLOBOZIA ,SLATINA si veti fi surprinsi ce veti descop. ce sa mai zicem de firmele de taxi,atunci cum sa-si mai faca atrib. funct. cind sa mai aiba timp si de asa ceva, nepunind la socoteala lipsa de profesionalism,va dau un alt exemplu -la CORABIA a avut loc o sedinta de bilant care ca de obicei s-a lasat cu un chiolhan pe cinste ca de doar rezv. starea infractionala din oras si s-au imbatat militienii zisi politisti, dupa care s-au luat la bataie,iar unul mai treaz un picut a dat telefon la 112 sa vina trupele speciale sa faca ordine, vedeti presa locala ce relata acum vreo trei saptamini in urma ,urmarea un fost sef. mare mare a fost promovat,asa ca dle. ministru stabilimentul e putred rau,tare mie teama ca sunt vorbe aruncate la necaz si nu au nici un suport real,atita timp cit li s-a dat voie sa aiba sindicate nu intelegem cum de mai sunt ofiteri si subofiteri, cautatile alta titulatura ca profesia de militar nu este demna ptr. maj. dintre ei,luati cazul de la IASI, cum dle. din 90 de cadre 45 sunt anchetate ptr./ luare de mita, realiz.cineva din cond tarii acest fenomen,asta este de cartea recordurilor ,obligatii sa restituie si salariile pe care le-au incasat,dar mai nou stiti ca ei nici nu-si ridica salariile din bancomate fiindca nu au nevoie de ele,NU EFECTUL CI CAUZELE TREBUIESC INDEPARTATE.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Duminică, 15 februarie 2009, 20:24)

      SOROS [anonim] i-a raspuns lui ilva

      EXCEPTIONAL!!..INCREDIBIL!!
  • +1 (1 vot)    
    atributii (Duminică, 15 februarie 2009, 19:59)

    contribuabilul captiv [anonim]

    Ma gandeam sa comentez declaratia dar nu am ce sa spun, ministrul bisaptamanal s-a exprimat singur:

    "POLITIA SI JANDARMERIA AU ALTE ATRIBUTII"

    Cred ca de fapt tot statul roman are alte atributii decat cele ale unui stat normal, noi trebuie sa ne pazim singuri, sa ne asiguram asistenta medicala pe banii nostrii, sa trimitem copii la scoli private sau sa-i meditam, sa strangem bani de pensie, si dupa aceea sa platim impozite din care ei sa rezolve celelalte atributii.
  • 0 (0 voturi)    
    spargeri de banci (Duminică, 15 februarie 2009, 20:22)

    soros [anonim]

    IN PRINCIPIU SA ZICEM CA ARE DREPTATE..DAR CHIAR IN VIRTUTEA ACESTUI FAPT..NU AR FI TREBUIT SA ENUNTE PUBLIC ACEST LUCRU!!
    NU?
    POATE MA INSEL!!
    ESTE ADEVARAT...FACETI UN SONDAJ...POPULATIA NU ESTE DE ACORD CU PLATA ACESTOR ORGANE , CARE DEVINE SUFOCANTA!!!....NICIDECUM SI IN PLUS!!!
  • 0 (0 voturi)    
    aberatii (Duminică, 15 februarie 2009, 20:51)

    sorin [anonim]

    Este foarte bine ca se intra usor intr-o banca,

    Dar trebuie ca, in continuare, oamenilor sa nu le treaca prostii prin cap, e.g. sa sparga o banca.
    Asta se poate, daca ei stiu ca vor fi sigur prinsi!

    Civilizatia nu consta in a ne ascunde toti dupa
    gratii, ci tocmai in a nu avea de ce sa ne temem.
    Politia, etc, nu trebuie sa fie la vedere, ci eficiente.
    Iar oamenii trebuie safie educati, aici e adevarata
    noastra problema.
  • 0 (0 voturi)    
    rugaminte (Luni, 16 februarie 2009, 11:22)

    atom [anonim]

    rog pe acesta cale ca toti cei cercetati cu legea sa nu mai atace banci sa nu mai ucida cu pistolul in strada sa ia o mica pauza de vreo doi ani ca sa aiba si politia rezultate.
    vad ca anchetele lor dureaza foarte mult si se termina cu autor necunoscut.
  • 0 (0 voturi)    
    Internetul si Internele (Luni, 16 februarie 2009, 12:23)

    observer [anonim]

    Asta e rezultatul numirii de civili (mai mult ca sigur cu stagiul militar nesatisfacut!) la sefia ministerului de interne - ministerul politiei in fapt. Respectiv: incompetenta crasa, amatorism jenant, caterinca ieftina.

    Biografia lui Nica sugereaza ca avem de a face cu un mamaligar perfect. Devenit VIP politic dupa ce Adrian Nastase i-a oferit, in guvernarea 2000-2004, portofoliul Comunicatiilor, Nica a reusit sa faca slalom printre toate turbulentele din partid. Oricate sabii s-au incrucisat in PSD, el a stiut sa se tina deoparte. A priceput imediat ca jocul de glezne este mai profitabil, chiar daca acesta vine, de multe ori, la pachet cu "ciocul mic".

    In relatii de non-combat cu toata lumea si prieten in public cu nimeni in mod special, pesedistul-sef de la Galati poate nu a avut vorbe memorabile, dar a stiut cand sa taca.

    Dat fiind ca CV-ul sau pomeneste doar de experienta in domeniul Comunicatiilor, Dan Nica a avut tangenta mai degraba cu Internetul, decat cu Internele!