Senatul respinge Ordonanta care amana majorarea salariilor profesorilor. Motiunea de cenzura, amanata din lipsa de cvorum. Grupurile parlamentare se cearta pe procedura

de D.G., M.M.     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2008, 8:04 Actualitate | Esenţial


Parlamentul urma sa dezbata, luni, motiunea de cenzura "Educatia ramine, guvernul pleaca" depusa de PD-L. Semnatarii documentului - parlamentarii PD-L, PRM, PSD si PC - reproseaza Guvernului ca a blocat, prin ordonanta de urgenta, aplicarea legii privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice.

Motiunea de cenzura, amanata din lipsa de cvorum

Sedinta in care urma sa fie dezbatuta motiunea de cenzura a fost amanata din lipsa de cvorum, dupa ce PSD si PC au parasit sala.

Parlamentarii PSD anuntasera ca vor absenta in bloc de la dezbaterea motiunii. Fara voturile PSD, motiunea PD-L nu are sanse sa fie adoptata. 

Motiunea de cenzura initiata impotriva Guvernului in perioada campaniei electorale este un gest politicianist, declara, saptamana trecuta, premierul Tariceanu.

"Motiunea nu stiu ce sansa are sa treaca, mi se pare insa ca este evident altceva, si anume ca, dupa inceperea campaniei electorale, sa depui o motiune de cenzura este un gest de cea mai pura factura politicinista, asa cum ne-a invatat PD-L in ultimii doi ani. Bineinteles ca nu pot sa nu remarc ca au gasit si cu cine sa se asocieze la acest demers, cu PRM", preciza seful Executivului, citat de agentiile de stiri.

PD-L si PRM il acuza pe Bogdan Olteanu de abuz de procedura

PD-L si PRM sustin ca presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, a facut abuz de procedura si a incalcat regulamentele, dupa ce liberalul a suspendat sedinta fara sa anunte data si ora reluarii acesteia.
  • Cristian Radulescu (PD-L): "Este evident nu se doreste reluarea lucrarilor, iar ceea ce trebuia demonstrat s-a demonstrat: se fac mari abuzuri de procedura. Pe fond, PSD nu vrea sa-si asume postura de partid de opozitie, desi este un sustinator al Guvernului Tariceanu, care a rezistat cu un suport de doar 20% in Parlament. Totodata, s-a demonstrat faptul ca parlamentarii PSD si PNL nu au vrut sa-si onoreze votul dat privind legea salariilor profesorilor".
  • Lucian Bolcas, PRM: "Presedintele de sedintă, domnul Bogdan Olteanu, a incalcat grav Regulamentul sedintelor comune, pentru ca nu avea voie sa suspende sedinta fara sa anunte data si ora reluarii plenului comun. Deci, trebuie reluat acest plen comun. Eu as propune sa se reuneasca Birourile Permanente, tocmai pentru sanctionarea acestei situatii".
In replica, Bogdan Olteanu a declarat ca nu exista decat un termen limita minimal in care sa se dezbata motiunea de cenzura a PD-L
  • Bogdan Olteanu (PNL): "Exista un termen limita minimal de trei zile de la citirea motiunii, dupa care trebuie sa se dezbata si se adopte. Nu exista un termen maximal. Astazi, deocamdata, nu ne vom putea intruni deoarece, in mod evident, nu exista cvorum nici la Birourile Permanente. In momentul in care vom putea convoca birourile reunite, vom stabili urmatoarea data privind dezbaterea motiunii. Stim ca este campanie electorala, insa, conform semnaturilor inregistrate astazi, in sala au fost prezenti doar 121 de parlamentari".
Agenda zilei:
  • ora 11.00: Senatul da votul asupra OUG de amanare a majorarii cu 50% a salariilor profesorilor pana in aprilie 2009.
  • ora 14.00: Parlamentul se reuneste, in sedinta comuna pentru dezbaterea motiunii de cenzura depuse de PD-L
  • intervalul 11.00 si 14.00: Dascalii vor picheta sediul Parlamentului

Ordonanta de blocare a majorarii salariilor profesorilor, respinsa in Senat

Comisiile reunite de munca si invatamant au respins ordonanta de amanare a majorarii cu 50% a salariilor dascalilor pana la 1 aprilie 2009.  Ulterior, Ordonanta a fost respinsa si de plenul Senatului, cu 79 de voturi pentru si 12 impotriva. Decizia finala va fi luata in plenul Camerei Deputatilor, care este for decizional.

Declaratiile lui Varujan Vosganian in plenul Senatului:

Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a solicitat Parlamentului sa fie de acord cu prorogarea legii pana in luna aprilie, perioada in care vor putea fi corectate "unele neajunsuri ale legii" si se va ajunge la o solutie pentru o abordare unitara a legislatiei in domeniul salarizarii bugetarilor.

El a reafirmat ca o majorare a salariilor profesorilor va crea presiuni asupra celorlalte categorii de bugetari care nu pot fi rezolvate decat prin majorarea impozitelor sau a deficitului bugetar ori prin taierea fondurilor de investitii.

"Stabilitatea financiara si corelarea deficitului bugetar cu inflatia sunt prioritare pentru calitatea de stat european a Romaniei", a spus Vosganian.



















3217 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    VOT ALB (Luni, 10 noiembrie 2008, 8:48)

    VOT ALB [anonim]

    VOT ALB
    • 0 (0 voturi)    
      VOT ALB? (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:05)

      simion [anonim] i-a raspuns lui VOT ALB

      Si esti sigur ca votul tau va ajunge sa fie numarat la voturi albe sau va fi o gura de oxigen pentru cine stie ce candidat?
      As fi dat si eu un vot alb daca as fi avut incredere ca va ramane alb pana la sfarsit!
  • +8 (10 voturi)    
    Vrem bataie in ring (Luni, 10 noiembrie 2008, 8:57)

    Duras [utilizator]

    In loc sa rezolve problemele tarii, in loc sa dezbata legi utile, parlamentul asta format din securisti si parveniti a stat tot timpul numai de batai "politice".
    Sa ne amintim cand tot asa vroiau sa il dea jos pe Base in loc sa isi vada de proiecte de legi... Apoi au stat de motiuni dupa motiuni fara sa aiba finalitate, dar guvernul asta a ramas sustinut de PSD.
    Uite, pe ordinea de zi de azi puteau da o lege conform careia sa se poate bate in ring in campania electorala, sa dea un cadru legal tentativelor deja existente de batai (la marcarea teritoriului).

    Ce mizerie de parlament, ce mizerie de clasa politica! Nu va mai mirati cand auziti batranii in autobuze cum il regreta pe Ceausescu... Va dati seama ce imagine degradata are politica romaneasca daca un dictator incult si despotic sta mai bine in sondaje decat ei...
  • -4 (6 voturi)    
    nobody likes the dark side (Luni, 10 noiembrie 2008, 10:28)

    Mowgli [utilizator]

    fara rea vointa s-ar putea sa ramana pnl-ul si sa plece o parte din pdl, psd-ul ramane acelasi...
  • +9 (17 voturi)    
    Sunt revoltat.... (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:02)

    FSHO [anonim]

    Ca platitor de impozite, vreau ca banii mei sa contribuie la civilizarea, modernizarea si prosperitatea Romaniei, adica sa fie folositi pentru modernizarea invatamantului, la sanatate, constructia de autostrazi, protectia mediului si cercetare. Nu vreau ca banii mei sa fie furati cu nerusinare de clientela politica, tot felul de smecheri si paraziti oplositi prin tot felul de organizatii asa-numite de "utilitate publica", sau sa fie delapidati si deturnati pentru cumpararea de voturi si fraudarea alegerilor.
    • +1 (3 voturi)    
      ...si eu (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:48)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui FSHO

      atat doar ca vad in alta parte hotii!
  • -5 (17 voturi)    
    TARICEANU-UN GUVERN RESPONSABIL (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:25)

    cristi [anonim]

    disperatii din PSD si PD_L creaza o furtuna din nimic cu aceasta lege de marire a salariilor profesorilor cu 50%. Partide iresposabile care in disperarea lor de a ingrsa porcul in ajun arunca economia in aer. Sindicatele din invatamnt-acele organizatii care au semnat pactul cu PSD-ul in perioada 2000-2004 si ai caror membrii de partid sunt. Profesorii au devenit in ceste ziele niste MINERI ai anilor '90 care strigau cat ii tinau gura " NOI MUNCIM NU GANDIM". Credeti ca profesorii intelepti chiar nu pot astepta noul guvern cu care sa negocieze. Au asteptat 4 ani si dintr-o data sunt disperati. OARE ESTE O CREIZA REALA sau o manipulare PSD, PD)L?
  • -3 (11 voturi)    
    da... (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:35)

    liviu [anonim]

    ma rog o sa mareasca si salariile bugeterilor si medicilir cu 50% ca nu prea au de ales si o sa ne ducem cu sacu de bani la piata... traiasca romania...
  • -3 (13 voturi)    
    inceputul sfarsitului (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:39)

    Cristi_V [utilizator]

    Se pare ca s-a dat pana la urma startul spre inceputul sfarsitului economiei romanesti. Cand toate guvernele din lume strang cureaua, la noi alearga cainii cu covrigi in coada. Dar asa suntem noi, mai cu mot.
    Clasa politica romaneasca tocmai si-a trecut numele certificatul de deces al economiei romanesti. Data viitoare cand vom scoate bani din investitii si vom investii in salarii sa ne gandim si la faptul ca acele investitii ne aduc banii pentru viitoarele salarii, pe cand salariile nu ne aduc investitii in plus..
  • -2 (10 voturi)    
    e bine (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:41)

    mim [anonim]

    pentru ca aceasta crestere salariala sa fie neinflationista ar trebuie sa se mareasca norma de lucru a cadrelor didactice si implicit concedierea a 30-40% din profesori.
    ce curios sunt sa vad daca o sa le convina lucrul asta.
    • +3 (9 voturi)    
      Si cu copii...? (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:59)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui mim

      Cu copii ce facem? Ii eutanasiem, ii trimitem la munca, sau ii exportam?
      • 0 (2 voturi)    
        bagi mataluta overtime (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:38)

        Adrian Flutur [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Si se rezolva
      • 0 (4 voturi)    
        logica (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:43)

        mim [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        logica nu este punctul tau forte. am dreptate? sa iti explic. daca se mareste norma de lucru, automat, cu un numar mai mic de cadre didactice se face exact acelasi lucru ca si pana acum (daca am fi obiectivi as spune ca nu se va face nimic in continuare). pentru ca nu se mareste fondul de salarizare, aceasta masura o sa fie neinflationista. chiar se vor scoate suplinitorii din scoli, deci copii nostri o sa aibe acces la educatie superioara (sper ca se vede ironia).
        si intre noi fie vorba. din licee as trimite multi copii (daca mai sunt) sa invete o meserie sau la munca. tu spui asta ca si cum este o mare rusine sa muncesti. daca ar fi sa analizez ce fac majoritatea profesorilor, tind sa te inteleg. ce e aia munca? doamne fereste!
        • 0 (0 voturi)    
          si tu 'excelezi' la capitolul logica ? (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:12)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui mim

          '' din licee as trimite mai multi copii sa invete o meserie sau la munca''- oare pana acum copii din licee unde se duceau ? in spatiu cu geoana ? sau plecau direct la pensie ?
          dar meriti' felicitat',ai descoperit dusmanu l de 'clasa',daca pana acum dusmanii poporului au fost,hunii,turcii,muscalii,imperialismu' american, chiaburii,mosierii, de astazi a mai fost indentificat un nou dusman: profesorimea
          D. mim ,la profesorime -de fapt la toate categoriile sociale- se poate aplica principiul aplicat clasei politice-nu poate fi mai buna decat noi
          • 0 (0 voturi)    
            din liceu (Luni, 10 noiembrie 2008, 23:27)

            mim [anonim] i-a raspuns lui directia 5

            ma refeream la faptul ca nu toata lumea trebuie sa termine liceul. daca nu invata poate sa invete o meserie si preferabil este chiar sa aibe unde sa faca lucrul asta. asta e logica mea si o consider sanatoasa. scuza-ma daca nu pot sa convertesc copii in numere de catedre. sunt adeptul eficientei. sti ce este aia?
            si daca prin pretentia mea de a impune profesorilor un program de lucru normal tu ma consideri un dusman atunci eu nu pot sa iti schimb parerea. nu este nici pe departe scopul meu in viata.
            problema voastra este ca v-ati facut dusmani cu actiunile voastre (acum sa nu ma consideri unul din ei ca nu e cazul). studiaza istoria recenta a minerilor si vezi evolutia lor. sunteti in aceeasi situatie si o simtiti asta dupa alegeri. pe mine o sa ma bucure cand multe din cele ce am cerul eu pe aici or sa se aplice.
            Si era sa uit. Blazarea nu sta in atitudinea mea si atunci cand pot schimb sau macar sugestionez schimbarea. Eu nu pot sa accept argumentul "astia sunt asta meritam". Cand merg la vot incerc sa aleg omul. Acum chiar o sa pot sa fac asta. Iar in cazul profesorilor am incercat sa imi impun unele pareri pe site in speranta de a fi cineva care le citeste si are putere decizionala si in primul rand am vrut sa arat nemultumirea celor care platesc taxe reale la stat.
  • +3 (3 voturi)    
    cu prorogarea legii pana in (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:11)

    Stapanu [utilizator]

    De unde le mai scoateti nene?
    Nu mai stiti romaneste?
    Altfel, Flegmescu-Plescaiceanu si responsabilitatea, baba si mitraliera
  • +2 (8 voturi)    
    legi (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:32)

    nicu [anonim]

    Ce se mai joaca parlamentarii cu legile astea... ba e alba, ba e neagra. Un lucru e cert. Ii doare in cot de noi. Toti.
    Pt prima oara sunt de acord cu Tariceanu ca nu se poate sustine o crestere de 50%. Restul o fac pentru campanie. E genul de campanie... va dam, facem dar cand e sa se vada concret ceva...0 barat.
    As pleca oriunde din RO. Polonia, Cehia, Ungaria... cred ca si in Bulgaria.
  • +5 (7 voturi)    
    lipsa PSD+PC (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:39)

    emi [anonim]

    Lipsa PSD+PC,dovedeste ca a sustinut guvernulPNL
    astfel Primariile conduse de primari PSD+PC si UDMR au primit bani,in luna octombrie 2008,printr-o rectificare de buget.Banii care sa-i foloseasca pentru alegeri,pomeni electorale,impreuna cu PNL.Primariile PD-L nu au primit numic.Pe de alta parte guvernul PNL+UDMR,zice ca nu mai au bani ,pentru o lege votata in unanumitate,in PARLAMENTUL ROMANIEI.
    Deci guvernul PNL+UDMR,nu se supune legilor tarii.
    • +4 (4 voturi)    
      Haide mai, dar numara si tu sa vezi ca PSD (Luni, 10 noiembrie 2008, 16:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui emi

      a votat impotriva la TOATE motiunile de cenzura impotriva Guvernului
      De la prima la ultima

      Deci mai coresct este ca PSD a respins TOATE motiunile pt. caderea guvernului deci a SUSTINJT guvernul

      ce atatea discutii
  • +5 (5 voturi)    
    IN CE S-AU DUS BANII DIN CRESTEREA ECONOMICA ? (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:42)

    me [anonim]

    BULGARIA = 300 KM DE AUTOSTRADA


    Croaţia e doar un exempul că în alte ţări se pot constui drumuri bune. De altfel, la acest capitol România este pe ultimul loc în Uniunea Europeană. Vecina Ungaria are aproape 600 de km, iar Bulgaria a trecut de 300 de kilometri de autostradă construiţi. Ce să mai spunem de ţări precum Germania, Spania sau Franţa, care împreună au două treimi din cei 61.500 de mii de kilometri de autostradă ai întregii Uniuni.
    • +4 (4 voturi)    
      In salarii, indemnizatii si sporuri (Luni, 10 noiembrie 2008, 16:35)

      In salarii, indemnizatii si sporuri [anonim] i-a raspuns lui me

      In salarii, indemnizatii si sporuri
  • +1 (1 vot)    
    Camanie electorala ieftina (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:25)

    oschy [anonim]

    Motiune depusa de PD-L este campanie electorala pe banii contribuabilului.
    Dupa ce toti parlamentarii sunt plecati in colegii in campanie electorala si sunt platiti fraudulos mai cheltuiesti si bani pe deplasare la Bucuresti pt o chestie cu o rezolovare clara.
    PD-L face gat dar nici ei nu au fost la vot (doar 35 cu tot cu noul super aliat PRM)
    Circ de doi bani.
    Ultima noutate Basescu vine la prietenul Nasu in campanie electorala